Jump to content

Άσχετος ζητάει γνώμη για το Meade DS2114


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στα πρόθυρα της αγοράς του πρώτου μου τηλεσκοπίου και υποθέτω καταλαβαίνεται την αγωνία του πρωτάρη για το αν επιλέγει σωστά.

Έχω καταλήξει στο παρακάτω:

 

Meade DS-2114ATS

Οπτικός Σχεδιασμός Newtonian Reflector

Διάμετρος ανοίγματος 114 mm(4.5")

Εστιακή Απόσταση 1000 mm

Εστιακός Λόγος f/8.8

Ελάχιστο αστρικό μέγεθος 12.4

Μέγιστη πρακτική μεγέθυνση 325

Ανάλυση (δεύτερα λεπτά μοίρας) 1

Συνοδεύεται από προσοφθάλμιο MA9mm. MA25mm

Υποδοχή προσοφθάλμιων 1.25" έως 2"

Τύπος ανάρτησης Αλταζιμουθιακή

Μηχανικό σύστημα προήγησης Σερβομηχανισμός σταθερής

τάσης στους δύο άξονες 12v

Χειριστήρια αργής κίνησης Ηλεκτρικά, εννέα ταχυτήτων &

κίνηση στους δύο άξονες

#494 Autostar control system Περιλαμβάνει, εννέα ταχυτήτων

Ερευνητής 6x30 mm

Συνολικό βάρος 8 kg

 

 

Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολύ.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες στο Άστροβοξ!

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν νομίζω ότι η Meade φημίζεται για τα Νευτώνειά της...

Αν δεν έχεις μάθει να αναγνωρίζεις τους λαμπρούς αστέρες και τους αστερισμούς καλύτερα να ξεκινήσεις με κυάλια 7x50.

Όταν εξοικιωθείς κάπως με τον ουρανό τότε κοιτάς για τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου siouxwwss,

 

Ο τύπος της στήριξης (tracking και go-to, όχι σε ισημερινή αλλά σε αλταζιμουθιακή βάση!!) κάνει το προϊόν να είναι περισσότερο άσκηση ηλεκτρονικών παρά τηλεσκόπιο, και πιθανότατα, λόγω κατηγορίας τιμής να έχει αρκετά προβλήματα στόχευσης-παρακολούθησης. Με παρόμοια λεφτά μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (=περισσότερα και φωτεινότερα αντικείμενα παρατήρησης), πιό εύχρηστο, με ποιοτικότερα οπτικά και χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα, ώστε να μάθεις τον ουρανό πολύ καλύτερα. Με λίγα λόγια μπορείς να βρείς κάτι που να είναι «πιό τηλεσκόπιο» όπως ένα νευτώνειο σε dobsonian βάση. Αυτό που προτείνεις δεν είναι η καλύτερη επιλογή για έναν αρχάριο. Είναι σαν να αγοράζεις ποδήλατο με ηλεκτροκινητήρα και βοηθητικές που δεν βγαίνουν ποτέ.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά Στέφανε μας "έστειλες", φοβερή αυτή η παρομοίωση με το ποδήλατο! Τώρα τελευταία οι ωραίες ατάκες πάνε κι έρχονται (λ.χ. το dobsonian τραμπάλα - no offence boys).

 

Φίλε siouxwwss καλώς ήλθες στην παρέα! Το τηλεσκόπιο για το οποίο ρωτάς είναι ένα κλασσικό τηλεσκόπιο αρχαρίου. Δεν θα σου φανεί άχρηστο, κάθε τηλεσκόπιο σε φέρνει πιο κοντά στα ενδιαφέροντα του ουρανού. Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι, πόσο κοντά και για πόσο χρονικό διάστημα, μέχρι να σου φανεί ότι δεν καλύπτει πια τις ανάγκες σου.

 

Διάβασε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ανάμεσα σε άλλα και το παρακάτω παρεμφερές thread που συζητήσαμε πρόσφατα, στο οποίο συμμετείχα κι εγώ (καθότι το DS2114 δείχνει ρομποτικό τηλεσκόπιο): http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1519

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'στε καλά όλοι! Μπορεί να απογοητεύτηκα λίγο από τη μία, αλλά από την άλλη χάρηκα που υπάρχουν άνθρωποι να βοηθήσουν.

 

Λοιπόν, τα χρήματα που το βρήκα είναι 375 ΕΥΡΩ (από τον Νομικό) και εκεί γύρω είναι και οι αντοχές μου άντε +-50ΕΥΡΩ.

Πραγματικά, φοβάμαι ότι χωρίς ηλεκτρονική υποβοήθηση θα δυσκολευτώ πολύ να βρω ακόμα και τη μύτη μου (σημειωτέον είναι αρκετά μεγάλη).

Ομολογώ πως δεν έκανα και μεγάλο ψάξιμο, αλλά είδα πως και το Astrovox θεωρεί την Meade ως μία κορυφαία εταιρία, γι'αυτό και κατευθύνθηκα προς αυτή. Και ως Φυσικός με κάποια ειδίκευση στην οπτική και στην οπτοηλεκτρονική δεν μπορώ να πω πως είδα κάτι εξοφρενικά λάθος στο τηλεσκόπιο αυτο (επαναλαμβάνω είμαι κάργα αρχάριος και ούτε το ανέλυσα σε βάθος). Όσο για τις "βοηθητικές που δε βγαίνουν ποτέ" (χωρίς παρεξήγηση), από όσα έχω ήδη δει, βγαίνουν και παραβγαίνουν. Από αυτή την άποψη ως και ορθοπεταλιά μπορείς να κάνεις αν αντέχεις το βαρύ πετάλι.

 

Εσείς τι έχετε να προτείνετε σε τηλεσκόπιο πάντα (τα κιάλια δεν τα συζητώ, για χαζούς δικούς μου λόγους) και κατάπροτίμηση με ηλεκτρονική υποβοήθηση στην αναζήτηση; Διαθέτω 300 με 450 ΕΥΡΩ (το πολύ-πολύ 500), μιλώντας πάντα για το τελικό πακέτο τηλεσκόπιο με βάση (και όχι σκέτο σωλήνα); Σε ποιο άλλο κατάστημα να κοιτάξω στην Αθήνα (έχω κόλλημα και θέλω να πάω να δω τους πωλητές από κοντά) γιατί μόνο τον Νομικό βρήκα και αυτό από εδώ;

 

Πάντως το DS-2114ATS είναι χάλια; Γιατί όπως είπα, κάτι μου "έκατσε" σε αυτό και με έχει πιάσει και μία ανυπομονησία να πάρω (ξέρω πως αν δε το κάνω τώρα δε θα το κάνω ποτέ).

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας ζάλισα και γίνομαι φορτικός.

Μιχάλης

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως κάποιο μεταχειρισμένο, π.χ. απο τη AKTIS (www.aktistar.gr) ;

Μπορεί το 2114 σαν τηλεσκόπιο να είναι εντάξει (αν και φοβάμαι ότι θα έχει κάποιο εσωτερικό barlow), το τρίποδό του όμως είναι αρκετά στιβαρό ώστε να μην τρέμει σε μεγάλες μεγεθύνσεις ;

Όσο για τα κιάλια σε συμβουλεύω να το ξανασκεφτείς, βλέπεις πολλά πράγματα απο ένα μέτριο ζευγάρι 15χ70 πάνω σε τρίποδο και μαθαίνεις πολύ εύκολα τον ουρανό.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσείς τι έχετε να προτείνετε σε τηλεσκόπιο πάντα (τα κιάλια δεν τα συζητώ, για χαζούς δικούς μου λόγους) και κατάπροτίμηση με ηλεκτρονική υποβοήθηση στην αναζήτηση; Διαθέτω 300 με 450 ΕΥΡΩ (το πολύ-πολύ 500), μιλώντας πάντα για το τελικό πακέτο τηλεσκόπιο με βάση (και όχι σκέτο σωλήνα);

 

Δυστυχως τιποτα σε αυτην την τιμη.....αυτο το τηλεσκοπιο που σκεφτεσαι καλυτερα να το ξεχασεις (οπως και την ηλεκτρονικη "υποβοηθηση") μαθε τον ουρανο (και γλυτωσε και λεφτα!)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ρε giorgosgr! Μη βαράς!

Αυτό το απόλυτο όχι, μήπως συνοδεύεται και από κάποια εξήγηση;

Γιατί γενικά, διαβάζοντας και ρωτώντας, είδα πως όλοι συνηγορούν στο ότι ένα τηλεσκόπιο μέχρι 5'' και έξοδο αρχικό μέχρι 500 ΕΥΡΩ είναι καλό για ένα πρωτάρη που θέλει να πρωτοδεί και να αρχίσει να μαθαίνει, αν θέλει να συνεχίσει πρώτα από όλα, χωρίς να δώσει μια περιουσία για κάτι μεγαλύτερο.

Είναι θέμα απόδοσης/τιμής/χρήσης η πρώτη αγορά.

Για τα κιάλια, είπα πως δεν το κοιτάω καν και αφού δεν έγινε δεκτό, εξηγώ πως κατά κύριο λόγο δεν έχω ψάξει και δεν προφταίνω να ψάξω. Από την άλλη, πάλι από άλλες συζητήσεις, είδα πως τα κιάλια δεν πλησιάζουν καν την εικόνα που δίνει ένα τηλεσκόπιο.

 

Επίσης MARINO, τι είναι το εσωτερικό barlow; Είπα είμαι απολύτως πρωτάρης.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί γενικά, διαβάζοντας και ρωτώντας, είδα πως όλοι συνηγορούν στο ότι ένα τηλεσκόπιο μέχρι 5'' και έξοδο αρχικό μέχρι 500 ΕΥΡΩ είναι καλό για ένα πρωτάρη που θέλει να πρωτοδεί και να αρχίσει να μαθαίνει, αν θέλει να συνεχίσει πρώτα από όλα, χωρίς να δώσει μια περιουσία για κάτι μεγαλύτερο.

Συμφωνω εν μερει (και δεν βαραω).Παρε ενα dobsonian 6"-8" σε αυτα τα λεφτα..δεν θα μετανιωσεις!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx giorgosgr.

Είδα στο AKTIS ένα TS-GSO Dobson 8''.

Δεν την έχω ακούσει αυτή τη μάρκα; Τι λέει; Από την άλλη κολύωμαι να πάρω μεταχειρισμένο, από φόβο μην πέσω σε φάκα λόγω της άγνοιάς μου.

Πραγματικά όμως (και ξέρω ότι ακούγομαι κολλημένος και φορτικός), τι ακριβώς δεν πάει καλά με το DS2114ATS; Αν είναι απλά το αυτόματο σύστημα, δεκτό ότι μαθαίνεις καλύτερα, αλλά και με αυτό, δεν είσαι υποχρεωμένος να το πας αυτόματα. Να είμαι ειλικρινής, λόγω καθημερινότητας (PhD και αρκετά χρόναι ερευνών και χαμαλοδουλειάς σε εργαστήρια, εντός και εκτός Ελλάδος) έχω λίγο κουραστεί με τις ρυθμίσεις, οπότε θέλω το χόμπυ μου να είναι πιο ξεκούραστο. Από διάβασμα, ήδη έχω στην πλάτη μου λίγη Γενική Αστρονομία, Σφαιρικά μαθηματικά, Φασματοσκοπίες κτλ. Οπότε θέλω να δω και με εύκολη παρατήρηση και παράλληλα να αρχίσω ειδικότερο διάβασμα. Αν δω και με τραβάει παραπάνω, εννεοείται θα μαζέψω και χρήμα για κάτι και ανώτερο και πιο manual προφανώς.

Εν ολίγοις, γιατί σας έπρηξα (έτσι είμαι εγω αν βρω ευγενικούς και δεκτικούς ανθρώπους με γνώσεις), θέλω να πάρω μία καλή πρώτη γεύση, χωρίς να μου φύγει ούτε πολύ χρήμα ούτε να ασχοληθώ σε μέγιστο βάθος (ελλείψει αρκετού χρόνου στην παρούσα φάση). Θέλω αρχικά να δω και αργότερα θα μάθω κι όλας.

Γιαυτό και κατέλληξα σε αυτό και με ενδιαφέρει αν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε οπτικά, τρέμουλο στη στήριξη, κακή εταιρία ή κακή προηγούμενη εμπειρία με το συγκεκριμένο ή παρόμοιο ή αν δεν πρόκειται να δω τίποτα.

Ευχαριστώ και χίλια συγγνώμη για το πρήξιμο.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Επίσης MARINO, τι είναι το εσωτερικό barlow; Είπα είμαι απολύτως πρωτάρης.

 

Ο Barlow είναι φακός που χρησιμοποιείται ως μεγεθυντής ειδώλου πολλαπλασιάζοντας ανάλογα την εστιακή απόσταση π.χ. ενός κατόπτρου.

Επειδή το κάτοπτρο του 2114 είναι σφαιρικό για λόγους απλότητας κατασκευής (βλ.κόστους), η δέσμη φωτός απο το κέντρο του εστιάζει σε ελαφρά διαφορετικό μήκος απ'ότι τα άκρα του. Η εικόνα απο ένα τέτοιο κάτοπτρο είναι παραμορφωμένη, γι'αυτό χρησιμοποιείται περισσότερο ο (ειδικός) Barlow, αλλά και για να αυξήσει το εστιακός μήκος.

Τώρα, οτιδήποτε παρεμβάλεται στη δέσμη φωτός (πχ. οι δύο φακοί του Barlow) έχει ως σίγουρο αποτέλεσμα την απώλεια σε φωτεινότητα, contrast κλπ., ενώ μπορεί να εισάγει και κάποιες εκτροπές.

Σε ένα τηλεσκόπιο 114mm όπου η εικόνα δεν είναι και πολύ "εκτυφλωτική", δεν θα ήθελα να μου χειροτερεύει τα πράγματα και ένας παλιο-barlow επειδή η Meade (παρότι είναι αξιόλογη εταιρία) θέλησε να μπει κι αυτή στο παιχνίδι του σχετικά φθηνού ανταγωνιστικού (βλ.κινεζικού) προιόντος.

Δεν θέλω να σε πείσω αρνητικά για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, αλλά η γνώμη μου ταυτίζεται απόλυτα με του Γιώργου -ένα 6ιντσο Dob είναι ιδανικό για όλους μας ως αρχάριους.

 

ΥΓ. και τα κιάλια φυσικά :lol:

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντι για σονει και καλα Μιντ για δεν κοιτας και την Σελεστρον? Ειδικα η σειρα SLT θα ειναι οτι πρεπει για σενα.

 

http://www.celestron.com/prod_pgs/tel/nx_slt_index.htm

 

 

μετα για τιμες δες ειτε σε ακτις ειτε σε www.astronomy.gr

 

Εγω παντως το δικο μου Σελεστρον το πηρα απο πλανηταριο θεσσαλονικης.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx MARINO,

Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου για τον Barlow. Θα το λάβω υπόψη.

 

PS: Άσχετη και μάλλον χαζή ερώτηση, αλλά πρωινή παρατήρηση με τηλεσκόπιο γίνεται...; :-)

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμενα.Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει πρωτα να εξασφαλισεις οπτικη ποιοτητα,και μετα ηλεκτρονικες οδηγησεις.Θεωρω οτι το τηλεσκοπιο που διαλεξες,ειναι μετριοτατο απο ολες τις αποψεις(οπτικα,βαση,μηχανικο μερος)και παρα πολυ γρηγορα θα θες να το ξεφορτωθεις.Αριστη η προταση για μεταχειρισμενο νευτωνιο.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο τηλεσκοπιο που διαλεξες,ειναι μετριοτατο απο ολες τις αποψεις(οπτικα,βαση,μηχανικο μερος)

 

Θα συμφωνησω με αυτο..Πρεπει να ψαξεις περισσοτερο για να μην απογοητευτεις μετα!!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε siouxwwss....

κατα τη γνώμη μου πάρε όσο ποιό μεγάλη διάμετρο μπορείς με λιγότερα

βοηθήματα,...δηλαδή ένα dobsonian και αργότερα μπορείς να πάρεις μια

ισημερινή βάση ακόμα και ρομποτική!

Κατα προτίμηση 1.Orion Optics 2.Orion usa,Celestron ή Skywather 3.GSO

SkyQuest™ XT10 IntelliScope™
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη (siouxwwss)

 

Απ΄ότι φαίνεται, αυτό το τηλεσκόπιο (το DS2114) το έχεις ερωτευθεί. Αν είναι έτσι, πάρτο! Και στην ανθρώπινη ζωή, ποτέ δεν ερωτευόμαστε μόνο μια γυναίκα!

Ο έρωτας όμως, σπάνια συμβαδίζει με την λογική...

 

Η GSO, νομίζω, εδρεύει στην Ταϊβάν και κατασκευάζει τηλεσκόπια για την ίδια, αλλά και για άλλες μεγάλες εταιρίες του χώρου. Ρώτα στην Aktis.

 

Θα σου πρότεινα, αφού είσαι και κάπως σχετικός με την αστρονομία, να προμηθευτείς (έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις κάποια στιγμή, αφού αγοράζεις τηλεσκόπιο) έναν χάρτη του ουρανού, που να δείχνει αστέρια τουλάχιστον 6.5 magnitude και τα σημαντικότερα deep sky objects (dso – αντικείμενα εκτός ηλιακού συστήματος). Ένα αστρονομικό επιπεδόσφαιρο, κατά προτίμηση του Άρη Μυλωνά, που είναι το τελευταίο που έχει βγει και το πιο ακριβές, θα βοηθούσε επίσης πολύ, προκειμένου να βλέπεις ανά πάσα στιγμή, οποιαδήποτε μέρα του χρόνου, ποιοί αστερισμοί βρίσκονται πάνω από το κεφάλι σου και προς ποιά κατεύθυνση. Μετά, να βγεις ένα βράδυ χωρίς φεγγάρι στον ανοιχτό ουρανό, κατά προτίμηση εκτός πόλης, και χαλαρά να προσπαθήσεις, χωρίς πολλά φώτα (εξαιρούνται οι φακοί με κόκκινο φως, γιατί επηρεάζουν λιγότερο την προσαρμογή των ματιών στο σκοτάδι), αρχικά, να ταυτίσεις τα άστρα και τους αστερισμούς που βλέπεις στο χάρτη και το επιπεδόσφαιρο, με αυτά που βλέπεις στον ουρανό. Σε δεύτερη φάση, βρες κάποια από τα dso του χάρτη και προσπάθησε να φανταστείς περίπου την θέση τους στον ουρανό. Δύσκολο? Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Ίσως έτσι υποψιαστείς, πόσο δύσκολο ή εύκολο θα είναι να εντοπίζεις τα αντικείμενα στον ουρανό μόνος σου. Πάντως, αστρονομία μόνο με ηλεκτρονικά και χωρίς διάβασμα δεν γίνεται.

 

Μια επαφή με τον κοντινότερο σύλλογο ερασιτεχνικής αστρονομίας θα βοηθούσε επίσης πολύ. Και βέβαια, η συμμετοχή σου σε κάποια βραδιά παρατήρησης του συλλόγου αυτού θα σου έλυνε πολλές απορίες.

 

Παρατήρηση του ουρανού κάνουμε την νύχτα, κατά προτίμηση εκτός πόλης, από την έναρξη μέχρι και την λήξη του αστρονομικού σκότους, όταν δεν έχει φεγγάρι, εκτός εάν μας ενδιαφέρει η μελέτη του. Όσο περισσότερο διάσπαρτο φως υπάρχει στον ουρανό (λ.χ. φώτα πόλης, φεγγάρι) τόσο δυσκολότερα παρατηρούμε dso. Για τους ίδιους λόγους, την ημέρα παρατηρούμε μόνο τον ήλιο (πάντα με ηλιακό φίλτρο), άντε και την Αφροδίτη, με κατάλληλες μεθόδους.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanx everybody.

Anyway, I run out of time so maybe in a year and a half or so again ...

Over and out

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης