Jump to content

Μέσα από τα μάτια ενός αρχάριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το πρώτο φως είναι πραγματικότητα. Τηλεσκόπιο Dob Skywatcher 12’’.

 

Η πρώτη μου παρατήρηση. Από την ταράτσα του σπιτιού μου.

 

Η ευθυγράμμιση του ερευνητή έγινε με τον Δία ο οποίος ήταν ψηλά. Ο ερευνητής χρειάζεται ευθυγράμμιση κάθε φορά που στήνεται το τηλεσκόπιο;

 

Ο Δίας ήταν και ο πρώτος στόχος. Φάνηκε μια σφαίρα και σε κάποιες στιγμές έβλεπα (ή νόμιζα ότι έβλεπα ) τους καφέ κύκλους στη μέση της σφαίρας (Plossl 10mm της μαμάς του). Δίπλα του φαίνονταν 3 φωτεινά σημεία (μάλλον οι δορυφόροι) αλλά δεν ήταν κύκλοι παρά φωτεινά μισοφέγγαρα.

Φταίει το προσοφθάλμιο, η φωτορύπανση, ή θέλει ευθυγράμμιση; Δεν το έχω ευθυγραμμίσει ποτέ (καινούριο).

 

Γενικά είχα δυσκολίες εστίασης και απόστασης του ματιού από το φακό. Φοράω γυαλιά.

 

Δεύτερος στόχος η πολύ φωτεινή Αφροδίτη. Ήταν μια φλεγόμενη μάζα που στριφογύρναγε γύρω από τον άξονα της. Τα πάνω 2/3 της καπνισμένης μπάλας ήταν καφέ-κίτρινα και το κάτω 1/3 ήταν μπλε (Plossl 10mm της μαμάς του). Ήταν ακριβώς μέσα στην φωτορύπανση της Αθήνας πάνω από την Πεντέλη.

Αστιγματισμός ; λάθος προσοφθάλμιο; ευθυγράμμιση; Το τηλεσκόπιο δεν έχει ακόμα φωτοχιτώνιο.

 

Τρίτος στόχος. Στο σπαθί του Ωρίωνα είδα αυτό που φαίνεται στο σκίτσο στη φωτό. Άλλαξα το προσοφθάλμιο σε 26mm και το είδα καλύτερα. Τι προσοφθάλμια χρησιμοποιούνται για τέτοιους στόχους; Και τι ήταν αυτό που είδα;

 

 

Ξέρω πολλές ερωτήσεις, αλλά η βοήθεια σας πολύτιμη να πάμε παρακάτω. Μπορείτε να απαντάτε και με δόσεις :D

Untitled.thumb.jpg.281777b8684f3afdb41234abd9d610c3.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρχικά φίλε Πάνο,καλορίζικο και να το χαρείς.Θα σου δείξει ΠΑΡΑ πολλά πράγματα.Το μόνο που μένει είναι να το πας σε θεοσκότεινους ουρανούς και θα το ευχαριστηθείς όοοοσο δεν πάει,πίστεψε με.Εδω σε εμένα κόπηκε η ανάσα οταν παρατήρησα απο σκοτεινούς ουρανούς,και έχω και το 8αρι...

Ευγράμμιση ο ερευνητής δεν νομίζω πως θέλει συνέχεια.Μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα.Άμα τον ευθυγράμμισες μια φορά,θα κρατήσει αρκετό καιρό.

Κάνε ένα star test,όσων αφορά την ευθυγράμμιση των κατόπτρων.

Για να δεις αν χρειάζεται να ευθυγραμμίσεις τα κάτοπτρα σου κάνε star test!!!

Δηλαδή εστίασε και αφεστίασε σε ένα λαμπρό Άστρο αν η εικόνα που θα λάβεις είναι κάπως έτσι τότε δεν χρειάζεσαι

 

perfect.gif

 

Αν είναι κάπως έτσι τότε χρειάζεσαι

 

coma.gif

 

Η αφροδίτη επειδή είναι πολύ χαμηλά στον ορίζοντα,θα έχει πάντα προβλήματα.Σκέψου να αναβαθμίσεις κάποια στιγμη (οχι τώρα αμέσως) τους φακούς σου (όχι αναγκαίο,αλλα χρήσιμο)

 

Ο τρίτος σου στόχος ήταν το γνωστό νεφέλωμα του Ωρίωνα.¨Η αλλιώς Messier 42(ή M42).Σε τέτοιου είδους στόχους χρείαζεσαι αν δεν κάνω λάθος σχετικά μικρό exit pupil (ρώτα σχετικά με αυτο κάποιον πιο έμπειρο) έτσι ώστε να σκοτεινιάσει περισσότερο η εικόνα.Γενικά μεγάλες μεγεθύνσεις (και αυτό σχετικό,εγώ πχ δεν ξεφεύγω πάνω απο 120Χ)

 

Ο.τι άλλο θέλεις ρώτα.

Καλημέρα σου :mrgreen: :cheesy:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το πρώτο φως είναι πραγματικότητα. Τηλεσκόπιο Dob Skywatcher 12’’.

 

Η πρώτη μου παρατήρηση. Από την ταράτσα του σπιτιού μου.

 

Καλορίζικο! Θα το χαρείς πάρα πολύ!

 

Η ευθυγράμμιση του ερευνητή έγινε με τον Δία ο οποίος ήταν ψηλά. Ο ερευνητής χρειάζεται ευθυγράμμιση κάθε φορά που στήνεται το τηλεσκόπιο;

 

Γενικά όχι, αλλά επειδή συνήθως τα καπάκια των ερευνητών είναι λίγο σφιχτά, με το βάλε-βγαλε μικρομετακινήσεις μπορεί να συμβούν και μπορεί να θέλει κάποια διόρθωση την επόμενη φορά.

 

Ο Δίας ήταν και ο πρώτος στόχος. Φάνηκε μια σφαίρα και σε κάποιες στιγμές έβλεπα (ή νόμιζα ότι έβλεπα ) τους καφέ κύκλους στη μέση της σφαίρας (Plossl 10mm της μαμάς του). Δίπλα του φαίνονταν 3 φωτεινά σημεία (μάλλον οι δορυφόροι) αλλά δεν ήταν κύκλοι παρά φωτεινά μισοφέγγαρα.

Φταίει το προσοφθάλμιο, η φωτορύπανση, ή θέλει ευθυγράμμιση; Δεν το έχω ευθυγραμμίσει ποτέ (καινούριο).

 

Μάλλον θέλεις ευθυγράμμιση γιατί θα έπρεπε να διακρίνεις τους "καφέ κύκλους" καθαρά, ενώ τα μισοφέγγαρα θα έπρεπε να είναι "αστεράκια". Με 12 ίντσες πρωτεύον θα ήταν απίθανο να μην χρειάζεται ευθυγράμμιση κάθε φορά που το χρησιμοποιείς.

 

Γενικά είχα δυσκολίες εστίασης και απόστασης του ματιού από το φακό. Φοράω γυαλιά.

 

Αν πρέπει οπωσδήποτε να φοράς γυαλιά στην παρατήρηση φρόντισε τα προσοφθάλμια που θα επιλέξεις στο μέλλον να έχουν μεγάλο eye relief.

 

Δεύτερος στόχος η πολύ φωτεινή Αφροδίτη. Ήταν μια φλεγόμενη μάζα που στριφογύρναγε γύρω από τον άξονα της. Τα πάνω 2/3 της καπνισμένης μπάλας ήταν καφέ-κίτρινα και το κάτω 1/3 ήταν μπλε (Plossl 10mm της μαμάς του). Ήταν ακριβώς μέσα στην φωτορύπανση της Αθήνας πάνω από την Πεντέλη.

 

Αστιγματισμός ; λάθος προσοφθάλμιο; ευθυγράμμιση; Το τηλεσκόπιο δεν έχει ακόμα φωτοχιτώνιο.

 

Η παρατήρηση της Αφροδίτης χαμηλά στον ορίζοντα προσφέρει πάντα ένα ...ψυχεδελικό συνδυασμό χρωμάτων, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αυτά τα χρώματα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα :D

 

Τρίτος στόχος. Στο σπαθί του Ωρίωνα είδα αυτό που φαίνεται στο σκίτσο στη φωτό. Άλλαξα το προσοφθάλμιο σε 26mm και το είδα καλύτερα. Τι προσοφθάλμια χρησιμοποιούνται για τέτοιους στόχους; Και τι ήταν αυτό που είδα;

 

Σωστότερα, το νεφέλωμα του Ωρίωνα :) Κυριολεκτικά, ότι προσοφθάλμιο θέλεις! Στο τραπέζιο (τα 4 αστέρια που έχεις σκιτσάρει στο κέντρο) χρησιμοποιείς γενικά μέτριες και μεγάλες μεγεθύνσεις. Την επόμενη φορά βάλε τουλάχιστον τον 9άρη (ή 10άρη;) που πρέπει να έχεις μαζί με το τηλεσκόπιο. Παρατήρησε καλύτερα, πρέπει να βλέπεις τουλάχιστον και ένα πέμπτο αστεράκι!

Για να χαρείς όλο το νεφέλωμα χρησιμοποίησε τον 25άρη ή και μεγαλύτερη εστιακή αν έχεις. Για να παρατηρήσεις λεπτομέρεις στην υφή του νεφελώματος δοκίμασε μέτριες ή και μεγάλες μεγεθύνσεις. Ο Μ42 είναι γενικά ένα αντικείμενο που θα αναζητήσεις και θα κανα-αναζητήσεις πολλές φορές στις παρατηρήσεις σου!

Εύχομαι πολύ καλή συνέχεια!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και ΄΄καλοτάξιδο΄΄ !!!

Κάνε το star test και αν η εικόνα που παίρνεις είναι παρόμοια με την δεύτερη εικόνα τότε χρειάζεται να ευθυγραμμίσεις τα κάτοπτρα σου !!!

Μην επιχειρήσεις τίποτα προτού δεις το ακόλουθο video http://andysshotglass.com/Collimating.html

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και ειδικά τον Ηλία για τη βοήθεια του τώρα αλλά και πριν. :)

 

Δυστυχώς το κεφάλαιο ευθυγράμμιση δεν το πολύ - υπολογίζει ένας νεοεισερχόμενος, όταν επιλέγει τηλεσκόπιο. Και για εμένα αυτή τη στιγμή μοιάζει βουνό. Άσε που χρειάζονται ένα σωρό έξοδα. Γιατί από ότι είδα στις συζητήσεις και από ότι μου έδειξε ο Τάσος θέλει κανένα 250αρι για όργανα ευθυγράμμισης.

 

Ποιο είναι το minimum που χρειάζεται για την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου;

 

Η παρατήρηση της Αφροδίτης χαμηλά στον ορίζοντα προσφέρει πάντα ένα ...ψυχεδελικό συνδυασμό χρωμάτων, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι αυτά τα χρώματα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

 

Ηλία βοηθάει η χρήση κάποιου φίλτρου ή κάποιου προσοφθάλμιου ή δεν γίνεται τίποτα;

 

**Παρεμπίπτοντος όταν αποθηκεύετε το τηλεσκόπιο βγάζεται τον ερευνητή;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην επιχειρήσεις τίποτα προτού δεις το ακόλουθο video http://andysshotglass.com/Collimating.html

 

Στο πρώτο μέρος δείχνει απλή ευθυγράμμιση χωρίς κανένα βοήθημα; Και αν ναι αυτός ο σταυρός που φαίνεται είναι η αράχνη;

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο πρώτο μέρος δείχνει απλή ευθυγράμμιση χωρίς κανένα βοήθημα; Και αν ναι αυτός ο σταυρός που φαίνεται είναι η αράχνη;

 

Δείχνει ευθυγράμμιση με καπάκι από φιλμ .

Και ναι ο σταυρός που βλέπεις είναι η αράχνη.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν χρειάζονται τόσα χρήματα. Ένα κουτάκι φιλμ με μια τρύπα στο κέντρο χρειάζεται, δωρεάν. Τα υπόλοιπα είναι shopping therapy.

Την Αφροδίτη δες την στο f/30, βγάζοντας το μικρό καπάκι και τοποθετώντας το μεγάλο μπροστά.

Ένας Hyperion 10mm θα σε βοηθήσει πολύ. Την ίδια νοοτροπία σε lux υλοποίηση έχουν και οι TV Delos ή Pentax XW 10mm, αλλά και αυτό υπάγεται στο shopping therapy.

Αν αποθηκεύσεις όρθιο το τηλεσκόπιο στην βάση του τον ερευνητή δεν χρειάζεται να τον βγάλεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Panossky καλησπέρα,

 

Το τηλεσκόπιο που πήρες είναι άριστο. Εχει πολύ καλά οπτικά και η διάμετρος των 12¨ δίνει ανεξάντλητες δυνατότητες στην παρατήρηση. Εχω παρατηρήσει πολλές φορές από ένα ίδιο.

 

Οσον αφορά τα προσοφθάλμια μην βιαστείς. Η γνώμη μου είναι το πρώτο προσοφθάλμιο που πρέπει να πάρεις είναι ένα καλό zoom 8-24 mm. Εαν το είχα κάνει κι εγω θα είχα καμιά 15ρια προσοφθάλμια λιγότερα με ότι σημαίνει αυτό.

Το θέμα προσοφθάλμια έχει σχεδόν εξαντληθεί.

Δές τις αναρτήσεις, για προσοφθάλμια, του kkokkolis και πολλών άλλων και θα μάθεις πολλά. Η δική μου άποψη είναι μετά τον zoom ψάξε ενα προσοφθάλμιο που θα σου δώσει πεδίο 1,5 - 2", το Dob. το χρειάζεται.

 

Τώρα για την πρώτη σου παρατήρηση σου απάντησαν πολύ σωστά τα άλλα παιδιά.

 

Εγω σημειώνω οτι εαν το σκιτσάκι του Μ42 που παρέθεσες είναι δικό σου και το έκανες στην πρώτη σου παρατήρηση, εισήλθες με την μία στην αυθεντικότερη εκδοχή της Ερασιτεχνικής Παρατηρησιακής Αστρονομίας. Μπράβο!!!

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

 

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο σίγουρα δεν χρειάζονται 250 ευρώ για ευθυγράμμιση! :D Και μόνο με αυτό το εργαλείο είσαι 100% πλήρης:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=5

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Λευτέρη! Σκίτσο, σκίτσο και πάλι σκίτσο!!!

Εκτός του ότι είναι κάτι που θα σου μείνει μαζί με τα log των παρατηρήσεών σου, η προσπάθεια να αποδώσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτό που βλέπεις στο προσοφθάλμιο, θα κάνει κι εσένα *πολύ* καλύτερο παρατηρητή! Ειλικρινά θα εκπλαγείς με τις λεπτομέρειες που θα διακρίνεις απλά και μόνο προσπαθώντας να αποδώσεις μια γενική εικόνα στο χαρτί!

 

Για προσοφθάλμια μη βιαστείς. Αν ενδιαφέρεσαι για ορθοσκοπικούς προχώρα στους BGO χωρίς δεύτερη σκέψη! Αν όμως σε ενδιαφέρουν οι ευρυγώνιοι ή οι φακοί ζουμ, προσπάθησε πρώτα να βρεθείς σε μια συνάντηση και να δεις μέσα από τα προσοφθάλμια που κυκλοφορούν και μετά κάνεις την επιλογή σου. Να πω την αμαρτία μου δεν μου αρέσει καθόλου ο ζουμ της Baader που τα τελευταία χρόνια προτείνεται ανεπιφύλακτα σε κάθε νεοεισερχόμενο στο χόμπυ - για την ακρίβεια δεν μου αρέσει κανένας ζουμ :mrgreen:

 

Για την Αφροδίτη αυτή την εποχή δεν γίνεται κάτι.. Είναι πολύ λαμπρό αντικείμενο, πολύ χαμηλά στον ορίζοντα και έχεις όλα τα τερτίπια της ατμόσφαιρας.

 

Για τον finder: αν μπορείς να αποθηκεύσεις το τηλεσκόπιο με τον finder κάντο, αλλά δεν θα χάσει την ευθυγράμμισή του αν τον βάζεις βγάζεις από την υποδοχή του στο σωλήνα.

 

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου άποψη είναι μετά τον zoom ψάξε ενα προσοφθάλμιο που θα σου δώσει πεδίο 1,5 - 2", το Dob. το χρειάζεται.

 

Ο μόνος τρόπος να αγγίξεις τις 2 μοίρες με αυτό το τηλεσκόπιο είναι οι Plossl 55-56mm (Televue & Meade). Κάτι που δεν συνιστάται καθώς η κόρη εξόδου θα ήταν 11.4mm και η κεντρική παρεμπόδιση μεγαλειωδώς ορατή.

Την 1.5 μοίρα αντιθέτως την πιάνεις εύκολα με έναν SWA 30mm και ανεβαίνεις προς τις 1.6 και 1.65 με SWA 35 και UWA 30 αντίστοιχα. Αυτοί οι φακοί είναι ακριβούτσικοι αλλά θα πάρεις 1 και μόνο 1.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα έχεις δίκιο.

 

Δεν πιάνονται εύκολα οι 2¨ πεδίο με τα 1500mm.

 

Υπάρχει βέβαια ο Panoptic 41mm, θα δώσει 1,85¨ με 8,4 κόρη εξόδου. Είναι όμως πολύ ακριβός για να πειραματισθεί κανείς.

 

Πρίν λίγο καιρό αγόρασα για το διοπτρικό μου, έναν TS 38mm (70¨) 85 euro, ξέρεις της Agena, με τα 12ρια σας θα δώσει 1,77¨ πεδίο με 7,8 κόρη εξόδου.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω με το 12¨ Dob και θα σας πω την συμπεριφορά του.

 

 

Φιλικά

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο καλορίζικο και από εμένα, αν και εμείς τα είπαμε και κατ'ιδίαν. :mrgreen:

 

Μην πελαγώνεις από τώρα με τα αξεσουάρ και ανάμενε το καλοκαίρι για την 1η σου εξόρμηση σε σκοτεινό ουρανό, θα τα δούμε όλα στην πράξη, φακούς, αξεσουάρ και λοιπά τσουμπλέκια...μάλιστα μπορεί να πάμε και νωρίτερα για εξόρμηση καιρού επιτρέποντος, ειδικά την Άνοιξη, το μεγαλείο των γαλαξιών θα σου πάρει το μυαλό! =P~ :cheesy:

 

Το μόνο πράγμα που θα σου χρειαστεί άμεσα είναι το φωτοχιτώνιο και ένα light shield (έστω και αν πάρεις τελικά το εύκαμπτο dew shield για τον ίδιο λόγο), αν έχεις πολλά φώτα τριγύρω σου στις πρώτες σου παρατηρήσεις εκεί που είσαι τώρα. Στις εξορμήσεις και σε σκοτεινό ουρανό, όπως είπαμε, το light shield είναι περιττό!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εγω σημειώνω οτι εαν το σκιτσάκι του Μ42 που παρέθεσες είναι δικό σου και το έκανες στην πρώτη σου παρατήρηση, εισήλθες με την μία στην αυθεντικότερη εκδοχή της Ερασιτεχνικής Παρατηρησιακής Αστρονομίας. Μπράβο!!!

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια

 

 

Λευτέρης Βακαλόπουλος

 

Λευτέρη σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Από την πρώτη στιγμή που κοίταξα στον ουρανό με τα κιάλια ακόμη, κρατάω κάποιο ημερολόγιο με ημερομηνία, όργανο και τι βλέπω. Είναι κάτι που με ευχαριστεί όπως και η ίδια η παρατήρηση (χωρίς αυτό είναι κάτι σαν μπανιστήρι :mrgreen: ). Φαντάσου πόσο δύσκολο ήταν πάντως (για κάποιον που δεν έχει εμπειρία) που έβλεπα και μετρούσα τα αστέρια και μετά έφευγα σε ένα μικρό καμαράκι που έχει φως να τα σημειώσω. Στο δρόμο ξεχνούσα την ακριβή τους θέση. Έτρεχα πίσω .....αλλά το αντικείμενο είχε χαθεί. Άντε ξανά από την αρχή :cheesy:

Πολλά πράγματα θέλουν τρόπο και αυτό θέλει εμπειρία.

 

** Επίσης σε ευχαριστώ για την προσφορά σου να έρθεις από το σπίτι, να μου δείξεις τα κιάλια (από το άλλο θέμα). Μετά την απόκτηση τηλεσκοπιού αρχίζω να αναθεωρώ και τις αρχικές μου αποφάσεις για την αγορά κιαλιών. Θα δούμε. Θα μιλήσουμε αργότερα.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Αφροδίτη δες την στο f/30, βγάζοντας το μικρό καπάκι και τοποθετώντας το μεγάλο μπροστά.

 

Ειλικρινά Κώστα κάποιες φορές που σε διαβάζω νοιώθω σαν να μου εξηγούν Πυρηνική φυσική στα Κινέζικα :cheesy:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καπάκια απο φιλμ που μπορούμε να τα βρούμε; Από τι τιμές ξεκινάνε; Επίσης η ευθυγράμμιση με laser είναι πιο ακριβής από την ευθυγράμμιση με καπάκια από φιλμ;

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πας σε ένα φωτογραφείο και θα τα ζητήσεις. Αν έχουν θα σου τα δώσουν τζάμπα. Αν δεν έχουν ζήτα να σου κρατήσουν -τα πετάνε ούτως ή άλλως.

Αν έχεις κανέναν Plossl, Huygens ή Ramsden 4mm που είναι άχρηστοι για παρατήρηση, μπορείς να αφαιρέσεις τους φακούς και να χρησιμοποιήσεις εκείνα.

Εναλλακτικά αγοράζεις το Chesire που πρότεινε ο Ηλίας, δεν είναι και τόσο ακριβό εδώ που τα λέμε.

Τα Laser επιτρέπουν να ευθυγραμμίσεις και το πρωτεύον. Είναι απλούστερα στην χρήση αλλά πρέπει να είναι καλής ποιότητας και ευθυγραμμισμένα, αλλά και να στέκονται σωστά στον εστιαστή, ώστε να γίνει καλή ευθυγράμμιση.

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να κάνει κάποιος όσο καλή ευθυγράμμιση μπορεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν η ευθυγράμμιση δεν είναι τέλεια δεν μπορείς να παρατηρήσεις. Κάποιες λεπτομέρειες χάνονται. Οπότε κάνε ό,τι μπορείς, όπως μπορείς, κάνε παρατηρήσεις και παράλληλα προσπάθησε να την βελτιώσεις, δίχως να αγχώνεσαι και να στεναχωρείσαι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα απάντησε και σε μένα .....τρία μηνύματα πίσω :cheesy:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις ένα μεγάλο μαύρο στρογγυλό καπάκι. Αυτό έχει έκκεντρα και ένα μικρό στρογγυλό καπάκι, διαμέτρου 50mm. Αν το αφαιρέσεις και τοποθετήσεις το μεγάλο καπάκι των 305mm μπροστά στο τηλεσκόπιο και όχι μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος όπου τοποθετείται κανονικά, τότε το τηλεσκόπιό σου μετατρέπεται. Πως;

Η εστιακή απόσταση δεν αλλάζει, παραμένει 1500mm.

Η διάμετρος όμως αλλάζει. Τώρα είναι 50mm αντί για 305mm (όσο επιτρέπει το άνοιγμα δηλαδή).

Επιπλέον παρακάμπτεις την αράχνη και δεν έχεις κεντρική παρεμπόδιση.

Άρα το τηλεσκόπιό σου θα είναι 50/1500 f/30 (εστιακός λόγος 1500/50).

Θα παίρνεις λιγότερο φως από την Αφροδίτη και θα είναι σκοτεινότερη. Αυτό το επιπλέον φως που παιχνιδίζει θα ελαττωθεί. Ο φακός σου θα αποδώσει καλύτερα.

Κάνε το και πες μας τις εντυπώσεις σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ βλέπεις ένα παρόμοιο καπάκι. Το μικρό (αριστερά) αφαιρείται και, για να μην χαθεί, τοποθετείται στην υποδοχή δεξιά. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης εκείνου του εξογκώματος. Voilà.

cap_strap1.jpg

 

Το μικρό καπάκι είναι εναλλάξιμο με εκείνο του μητρικού ερευνητή, παρεμπιπτόντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Κωνσταντίνε πραγματικά δεν το ήξερα !!!

Θα το δοκιμάσω και εγώ πολύ σύντομα και θα σου πω τις εντυπώσεις μου !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα απόλυτα κατανοήτος. Φαντάζομαι ότι το χρησιμοποιείς σε πλανήτες λίγο πάνω από τον ορίζοντα.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο που έχεις χρησιμοποιήσει.

 

http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=177

 

Σκέπτομαι να αποκτήσω το πιο πάνω αξεσουάρ. Το θέλω για τις παρατηρήσεις από την ταράτσα του σπιτιού μου. Δεν έχω φώτα περιμετρικά, σε μεγαλύτερο ύψος από το χώρο που είναι το τηλεσκόπιο αλλά υπάρχουν πάρα πολλά φώτα στο δρόμο και τα γύρω κτίρια μέχρι το ύψος της ταράτσας. Και σε απόσταση 50-100 μέτρων κάποια άλλα φώτα πιο ψηλά από το επίπεδο μου.

Όλες αυτές οι αντανακλάσεις επηρεάζουν; Και αν ναι, αυτό μπορεί να βοηθήσει;

 

Θα ήθελα και την γνώμη όσων φίλων θέλουν να απαντήσουν...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι χρειάζεσαι αυτό http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=253

Σίγουρα είναι ένα αξεσουάρ το όποιο θα σου χρειαστεί τώρα η στο μέλλον γιαυτό προχώρα άφοβα στην απόκτηση του !!!

Θα αποκόψει τελείως το φως που εισέρχεται ανάμεσα στα κάτοπτρα σου δίνοντας σου πολύ καλύτερες εικόνες !!!

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως θα πάρεις το φωτοχιτώνιο, έτσι; Εκείνο εμποδίζει τις ανακλάσεις να φθάσουν στα κάτοπτρά σου, είτε μέσω του δευτερεύοντος (πλάγιες πηγές φωτός), είτε μέσω του πρωτεύοντος (εμπρόσθιες και πλησιμετωπικές πηγές φωτός).

Αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι ένα παρέκταμα δρόσου για 12" κατοδιοπτρικό. Αυτά τα τηλεσκόπια έχουν μια υάλινη πλάκα Schmidt ή Maksutov στο εππίπεδο του δευτερεύοντος. Η πλάκα αυτή είναι πολύ ευαίσθητη στην υγρασία καθώς αντικρύζει ευθέως τον παγωμένο ουρανό και κρυώνει, με αποτέλεσμα οι υδρατμοί που εφάπτονται να υγροποιούνται ή και να παγώνουν. Το παρέκταμα περιορίζει την επαφή με τους υδρατμούς και τους δίνει μια εκτεταμένη επιφάνεια ώστε να υγροποιούνται επάνω σε αυτήν πριν φθάσουν στην πλάκα.

Τα Νευτώνιά μας τώρα έχουν το δευτερεύον που κυττάζει προς τα έσω και το πρωτεύον που διαθέτει δικό του παρέκταμα. Στα κλειστού σωλήνα αυτό έχει μήκος περίπου ίσο με την εστιακή απόσταση. Στο δικό μας το μήκος του είναι όσο το κάτω κυλινδρικό τμήμα, άρα υπάρχει δυνάμει πρόβλημα που το επιλύει το φωτοχιτώνιο.

Άρα τι χρησιμότητα έχει το παρέκταμα δρόσου στην αντικειμενική πλευρά; Είναι χρήσιμο όχι για τους υδρατμούς αλλά για να περιορίζει τις άλλες πηγές φωτός. Υπάρχουν δύο διευθύνσεις φωτός που μπορεί να ενοχλήσουν.

1. Εκείνες που η πηγή βρίσκεται έως και 90 μοίρες από το άνοιγμα του τηλεσκοπίου και εμπρός του. Στην πράξη πρέπει να πλησιάζουν τον άξονά του για να ενοχλήσουν και όταν παρατηρείς τον ουρανό οι επίγειες πηγές φωτός είναι αδύνατο να ενοχλήσουν, εκτός αν βρίσκεσαι χαμηλά και υπάρχουν υψηλότερα κτίρια ή κολώνες της ΔΕΗ σε υψηλότερο σημείο από εσένα. Εκεί το παρέκταμα μπορεί να βοηθήσει αλλά εν μέρει, καθώς πρέπει να είναι πολύ μακρύ για να περιορίσει πηγές φωτός σε γωνία μικρότερη από 30 μοίρες (όπου 0 ο άξονας του τηλεσκοπίου). Άρα θα προσφέρει αλλά μέχρι ενός σημείου.

2. Εκείνες που η πηγή βρίσκεται έως και 90 μοίρες από τον εστιαστή και στο οπτικό σου πεδίο. Αυτά τα φώτα έρχονται κατευθείαν στο μάτι σου και καταστρέφουν την προσαρμογή σου στο σκοτάδι. Μπορούν να περιοριστούν αν τοποθετήσεις παραπετάσματα στο μπαλκόνι ή την ταράτσα σου. Αυτά μπορεί να μοιάζουν με παραβάν νοσοκομείου, αλλά σε μαύρο χρώμα. Μια απλούστερη λύση είναι μια ασπίδα φωτός που εμποδίζει τα φώτα αυτά να φθάσουν στο μάτι σου. Μια τέτοια ασπίδα διάλεξα και εγώ: http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=257

t_dsc03228_165.jpg

 

Το παρέκταμα δρόσου μπορεί να λειτουργήσει ως ασπίδα φωτός και ο Τάσος επέλεξε αυτό. Εγώ επέλεξα το συγκεκριμένο

astrozap-newtonian-light-shield-streulichtschutz.jpg

καθώς είναι ελαφρύτερο, αποθηκεύεται εύκολα στο εσωτερικό της βάσης του τηλεσκοπίου και μου επιτρέπει να χειρίζομαι τον σωλήνα στην αναζήτηση στόχων τοποθετώντας το αριστερό χέρι μου στο άνοιγμα του σωλήνα.

Όπως βλέπεις και οι δύο λύσεις επιλύουν εν μέρει το πρόβλημα. Ακόμη καλύτερες λύσεις είναι

1. Η παρατήρηση από σκοτεινές περιοχές (όταν μπορείς)

2. Μια μαύρη κουκούλα που αποκλείει όλες τις υπόλοιπες πηγές φωτός. Μια τέτοια διαθέτει το περίφημο αστρογιλέκο

t_tassos-kostas_169.jpg

αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα κάλυμμα φωτογράφου. Πουλά ένα η Orion

05927.jpg

αλλά μπορεί να σου φτιάξει ένα η γυναίκα σου ή η μητέρα σου. Κουκουλώνεσαι και απομονώνεστε, εσύ και ο ουρανός, οι δυό σας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το καπάκι τώρα, το χρησιμοποιείς σπανίως, μόνο όταν θέλεις να περιορίσεις το εισερχόμενο φως και να μεγαλώσεις τον εστιακό λόγο. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει μόνο στην Αφροδίτη. Μπορείς όμως να το χρησιμοποιήσεις και στον Ήλιο, φτιάχνοντας ένα φίλτρο από Mylar μόνο για το μέρος εκείνο. Ούτως ή άλλως τα ερασιτεχνικά ηλιακά τηλεσκόπια δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα από 50-60mm.

Βέβαια, αν το κάνεις, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις φακό μεγάλης εστιακής. Με φακό 30mm θα έχεις κόρη εξόδου 1mm, ό,τι πρέπει για να παρατηρήσεις έναν πλανήτη. Η μεγέθυνση δεν είναι μεγάλη, αλλά στην Αφροδίτη δεν έχεις να παρατηρήσεις και τίποτε άλλο πέρα από τις φάσεις της.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης