AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Τι σας έδωσε το έναυσμα να ασχοληθείτε με την Αστρονομία;
η θέα του νυκτερινού ουρανού
26%
 26%  [ 40 ]
ένα βιβλίο ή μια ταινία
7%
 7%  [ 11 ]
το σχολείο
2%
 2%  [ 4 ]
μια αστροφωτογραφία
0%
 0%  [ 1 ]
ένας φίλος/συγγενής
9%
 9%  [ 14 ]
ένας αστρονομικός σύλλογος
1%
 1%  [ 2 ]
η αναζήτηση για το άγνωστο
14%
 14%  [ 22 ]
συνδυασμός από τα παραπάνω
29%
 29%  [ 45 ]
Άλλο (εξηγήστε)
7%
 7%  [ 12 ]
Σύνολο Ψήφων : 151

Συγγραφέας Μήνυμα
White_DwarfOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 14 Ιούν 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 128
Τόπος: Milky Way-->Sol-->earth--> Greece-->Lakonia-->Monemvasia
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το φόρουμ(όσο αναφορά την πρακτική τηλεσκόπιο κλπ)σε συνδιασμό με έναν καθηγητή,μαθηματικό, στο σχολείο...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την White_Dwarf στις 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:35, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nivamOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Απρ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 275
Τόπος: Αθήνα - Σέριφος - Αρχοντικό Αβίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα δημοσιευμα της ελευθεροτυπιας τον Φεβρουαριο του 1986 το οποιο μας ανακοινωνε οτι πλησιαζει ο κομητης και οτι θα ειναι ορατος 8-9 του μηνος αν θυμαμαι καλα. Επεισα το πατερα μου να μου αγορασει κυαλια και περιμενα Σαββατο βραδυ προς Κυριακη να τον δω και εγω, αλλα δυστυχως ειχε συννεφια εκεινο το βραδυ και οσο και αν περιμενα δεν ειδα τιποτα. Ετσι λοιπον στα 12 μου ενα δημοσιευμα μου ανοιξε τα ματια προς τον ουρανο. Απο εκεινη την ημερα δεν σταματησα να κοιταζω ψηλα.

Νικος

9x63 Bresser Binos
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
White_DwarfOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

zeitgeist7 έγραψε:
2) η αστρολογια και η θρησκεια δεν με καληπταν ουτε στο ελαχιστο !!!

Εντάξει πιστεύω οτι η συγκεκριμένη απάντηση πρέπει σβηστεί είναι ανέκδοτο...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7476
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν προσέβαλε κανέναν η συγκεκριμένη φράση, είπε απλά ότι δεν καλύπτεται αυτός και δεν υπάρχει λόγος να σβηστεί.
τσιαγκας προδρομοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 484
Τόπος: Σερρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Όσοι αναφέραμε την στρωματσάδα έχουμε περάσει τα 40. Τι κρίμα που έχει σχεδόν εξαφανισθεί αυτή η πρακτική.

EEE οχι και ολοι!!!

Τα καλοκαιρια , Μικρος 7-8 χρονών ζητουσα αρκετες φορες απο τον παππου μου να με περνει μαζι του τα βραδια στο χωραφι στην συγκομιδη του καπνου ταμπακο, οπου και κοιμομουνα στροματσαδα στην καροτσα του αγροτηκου

και το ζητουσα για να παρατηρω τον πανεμορφο εναστρο ουρανο του Ιουλιου

δημιουργοντας δικα μου φανταστικα σχεδια με τα αστρα με την γαλακτικη οδο να ομορφενει ακομη περισοτερο τον ουρανο

παντα με μαγευε ο εναστρος ουρανος το 1986 ηταν η χρονια που εμαθα οτι τα αστρα ειναι ηλιοι σαν και το δικο μας και αρχισε το ταξιδι στα αστρα . φυσικα το ντοκυμαντερ cosmos του Carl Sagan στην ετ2 με ωθησε περησοτερο
το 1990 ξεζουμησα το βηβλιο αστρονομιας της Β λυκειου της αδερφης μου, τοτε ειχα παρει και τα προτα μου κιαλια
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
White_DwarfOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astrovox έγραψε:
Δεν προσέβαλε κανέναν η συγκεκριμένη φράση, είπε απλά ότι δεν καλύπτεται αυτός και δεν υπάρχει λόγος να σβηστεί.

Το ξέρω χάρην αστειότητος...αλλά...όπως το δέχετε κανείς.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
eirhnhOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Αύγ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 260
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ομολογώ ότι αυτή η ερώτηση με έβαλε σε σκέψεις.. Μου αρέσει η Αστρονομία από πολύ μικρή..
Αυτό που έχει μείνει στη μνήμη μου είναι το βιβλίο της φυσικής στην έκτη δημοτικού που είχε ένα κεφάλαιο περί αστρονομίας-διαστημικής..(το οποίο δεν μας διδάξαν στο σχολείο..) από τότε ασχολήθηκα μόνη μου διαβάζοντας βιβλία και αναπτύσσοντας την αγάπη για την αστρονομία..
Μετά από 2-3 χρόνια σε ένα περιοδικό διάβασα για τα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια, έμεινα έκπληκτη στην ιδέα ότι μπορεί να έχω και εγώ ένα και να κοιτάζω τον όμορφο ουρανό..
Από εκείνη τη στιγμή η Αστρονομία-Αστροφυσική συνοδεύει και περιτριγυρίζει τη ζωή μου..

Cheesy Grin

View user's profile 
GoulasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 36
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/03/2012, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πρώτη επαφή με τον νυχτερινό ουρανό ήταν σε προσκοπική κατασκήνωση που «μαθαίναμε» τους βασικούς αστερισμούς και οι πρώτες εικόνες με κιάλια.
Αργότερα βιβλία και ντοκιμαντέρ (Cosmos του Carl Sagan) και επισκέψεις στο Πλανητάριο.

Αλλά το μικρόβιο το κόλλησα την Νύχτα των Μουσείων έξω από το Ίδρυμα Ευγενίδου που για πρώτη φορά είδα μέσα από τηλεσκόπιο. Η εικόνα του Κρόνου ακόμα είναι στο μυαλό μου.

Η συνέχεια γνωστή, κιάλια, αγορά τηλεσκοπίου, Astovox
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Fred LeyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 598
Τόπος: Athens, Hellas
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/03/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

I was aware of the space program from an early age as I recall hearing about John Glenn when he went up in his Mercury capsule. That was followed by a few more Mercury mission and then the Gemini program. In 1963 we were visiting Calcutta and they had a planetarium that I wanted to go to but my dad told me me that I was to young to be allowed in. For Christmas of 1965 I received a smal spyglass telescope. I remember going up on the roof in Dacca, East Pakistan (now Bangladesh) and looking at the stars, not knowing to look for anything specific. I may have looked at the Moon, but don't remember. In 1967 I built a Gemini capsule made by the Revell plastic model company. I still have the box that the model came in as the box cover art of the capsule is very nice. See the image below that I located on the internet, my box is in a closet with other things. By 1969 I was living in Athens and that year they started to run episodes of Star Trek on the YENED TV station. So I started wathching the program. The program got me thinking of all those exotic things out in the universe, which led to my checking out astronomy books from my school library and which led to my mom buying me my first telescope in April of 1971. And the journey continues...

gemini-revell.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  124.07 KB
 Διαβάστηκε:  337 φορές

gemini-revell.jpg

www.imca.cc (#9181)
www.alpo-astronomy.org
Astrovox Member #4.
Doing astronomy since 1970
Sky & Tel subscriber since 1971
www.highdeserttelescopes.com

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Fred Ley στις 30/03/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:20, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
B.D. FoxmoorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1152
Τόπος: Αγρίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/03/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρώτο μικρόβιο ήρθε με το μάθημα της Αστροφυσικής στο 1ο έτος του Φυσικού Αθηνών.

Αργότερα, όταν ήμουν στο 2ο έτος παραβρέθηκα σε μια ομιλία του Φοιτητικού Αστρονομικού Συλλόγου της Σχολής, και ύστερα από την ομιλία μας ανέβασαν στο Αστεροσκοπείο για να δούμε από το τηλεσκόπιο.
Δεν είδαμε από προσοφθάλμιο από το 16'' τηλεσκόπιο που διαθέτει το Αστεροσκοπείο, αλλά από το δωμάτιο με την οθόνη για live view.
Είδα για πρώτη φορά τη Σελήνη μέσα από τηλεσκόπιο και αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο απ'όλα ήταν όταν ο διδακτορικός που χειρίζεται το τηλεσκόπιο, άφησε για λίγο το tracking της βάσης, και η Σελήνη άρχισε να φεύγει απ'το πεδίο.Η αντίληψη της κίνησης σε αυτές τις μεγεθύνσεις ήταν καθηλωτική.

Τις επόμενες μέρες έψαξα για πληροφορίες μέσω ίντερνετ και βρήκα το Astrovox.
Και μέσω αυτού ενδιαφέροντες ανθρώπους που συναντώ κατά καιρούς στα βουνά.

www.aggelosmakris.com
www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes
www.instagram.com/aggelos_makris
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
SuriosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 306
Τόπος: Θάσος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/03/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δικό μου ταξίδι στον μαγικό χώρο της αστρονομίας ξεκίνησε στην ηλικία των 10 περίπου ετών.
Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός και τα καλοκαιριά πήγαινα μαζί του στα κοντινά ταξίδια , θυμάμαι τον εαυτό μου να είναι πάντα ξαπλωμένος στο κατάστρωμα και να παρατηρώ εκστασιασμένος τον έναστρο ουρανό για ατέλειωτες ώρες .
Ο καπετάνιος μου μάθαινε τους βασικούς αστερισμούς της ναυσιπλοΐας αλλά οι ατέλειωτες απορίες μου για το ουράνιο στερέωμα με οδήγησαν αναπόφευκτα στο διάβασμα .
Όταν πήγα στην πρώτη γυμνασίου διάβασα από την βιβλιοθήκη του σχολείου ότι βιβλίο ήταν σχετικό με την αστρονομία-αστροφυσική.
Εκείνα τα Χριστούγεννα επισπεύτηκα το αστεροσκοπείο Αθηνών και κοίταξα για πρώτη μου φορά μέσα από τηλεσκόπιο αμέσως συνειδητοποίησα ότι κάποια στιγμή θα αποκτούσα το δικό μου τηλεσκόπιο, αν και αυτό έγινε πολλά χρόνια αργότερα πάντα θα έχω στο μυαλό μου εκείνες τις πρώτες εικόνες του διαστήματος που αντίκρισα μέσα από το τηλεσκόπιο του αστεροσκοπείου, έτσι γεννήθηκε μέσα μου η αγάπη για την αστρονομία και θα είναι πάντα ένα τεράστιο κεφάλαιο στη ζωή μου.

giorgos83Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Απρ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 263
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι βολτες απο μικρος με τους γονεις μου στο Πλανηταριο και το Αστεροσκοπειο υπηρξαν καταλυτικες.Ενα βιβλιο του σχολειου για ενα μαθημα Αστρονομιας που τελικα δεν εγινε γιατι δεν υπηρξε η απαραιτητη συμμετοχη το οποιο "βουτηξα" απο την αποθηκη του σχολειου και διαβαζα μονος μου ηταν επισης πολυ σημαντικη επιρροη.Το πρωτο μου τηλεσκοπιακι δωρο απο τη φιλη μου.Το Αstrovox.Αρκετοι λογοι ε;; Cool
Η κυρια ομως ηταν η επιρροη των γονιων μου και τους το αναγνωριζω . Θα προσπαθησω να κανω και εγω το ιδιο με τα δικα μου παιδια οταν ερθει ο καιρος αυτος Rolling Eyes

Michael X.Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Μάρ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 56
Τόπος: Rome-Italy and Athens-Greece
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/04/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο παππους μου...στο χωριο..απ'οταν ειμασταν μικρα παιδακια μας περασε το ιδιο παθος κατω απο εναν πραγματικα φανταστικο ουρανο των Πεστων Ιωαννινων.
MakisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Φεβ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2975
Τόπος: Αθήνα (Ίλιον) / Θίσβη Βοιωτίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/04/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα από την άλλη η αφρμή να ασχοληθώ με την αστρονομία ήταν η επίσκεψη στο Ευγενίδειο
Πλανητάριο.Ως επακόλουθο ήταν η βόλτα στο Αστεροσκοπείο όπου με την θέα απ'το τηλεσκόπιο
μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ με την Αστρονομία.

Μάκης Λυκόπουλος
Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
aktistarOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 12 Δεκ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 236
Τόπος: Ωραιόκαστρο/ Θεσσαλονίκη
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2012, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ανακάλυψη της Λαϊκής Αστρονομίας του Καμίλλου Φλαμμαριών στη βιβλιοθήκη του παππού μου !

Ακόμη και σήμερα η ευχαρίστηση που μου μεταδίδει η ανάγνωση αυτού του βιβλίου είναι απίστευτη. Πέρα από ένα συναρπαστικό εγχειρίδιο για την αστρονομία και την ιστορία της το έργο αυτό αποτελεί μια εγκυκλοπαίδεια του ευρωπαϊκού πολιτισμού.

flammarion.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  414.98 KB
 Διαβάστηκε:  376 φορές

flammarion.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης