AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποιον σπουδαίο κομήτη ξεχωρίζετε και γιατί;
C/1975 V1 West, 1976
0%
 0%  [ 0 ]
1P/Halley, 1986
16%
 16%  [ 10 ]
C/1996 B2, Hyakutake, 1996
6%
 6%  [ 4 ]
C/1995 O1 Hale Bopp, 1997
54%
 54%  [ 33 ]
C/2006 P1 McNaught, 2007
3%
 3%  [ 2 ]
17P/Holmes, 2007
9%
 9%  [ 6 ]
C/2011 W3 Lovejoy, 2011
3%
 3%  [ 2 ]
άλλος (εξηγείστε)
6%
 6%  [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 61

Συγγραφέας Μήνυμα
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6759
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:12    Θέμα δημοσίευσης: Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσα στο 2013 περιμένουμε εντυπωσιακά περάσματα από τον κομήτη C/2011 L4 (Pan-STARRS) και τον C/2012 S1 (ISON). Μέχρι τότε, όμως, ας θυμηθούμε κάποιους εντυπωσιακούς κομήτες που έχουν περάσει. Από τους κομήτες των πρόσφατων χρόνων ποιον από όλους θυμάστε πιο έντονα; Έγινε κάποιος αφορμή για να ασχοληθείτε με την αστρονομία;
TOA130 1000 f7.7 Temma2 OTASC
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, 5Dmk2, Wat120n+, Asi120

2009年7月22號日食
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
songless_birdOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Φεβ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 491
Τόπος: Χαλκιδική/Σουρωτή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Comet Shoemaker–Levy 9 Που το 1994 επεσε πανω στο Δια! Ημουν 12 χρονων και μολις ειχε μπει το μικροβιο μεσα μου ! Δεν εχω παρατηρησει ποτε μου κομητη...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kookoo_grOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1982
Τόπος: Κεφαλονιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το 3 και το 4, τους έβλεπα από αθήνα με κιάλυα για ώρες

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1678
Τόπος: Leeds, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και είχα δει τον Hyukatake τον προηγούμενο χρόνο, ο Hale Βopp ήταν ο πρώτος κομήτης που είδα σε όλο του το μεγαλείο με το (τότε) καινούριο μου τηλεσκόπιο. Δεύτερη επιλογή θα ήταν ο McNaught.
Επιστροφή στην κορυφή
takis63Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 26 Ιούν 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1065
Τόπος: Σπάρτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τον Hale - Bopp είχα ενθουσιαστεί.

Θυμάμαι είχα πάρει κάτι παλιά Tasco 7X35 του πεθερού μου και κάθε βράδυ με τη Γιάννα πηγαίναμε λίγο έξω από τη Σπάρτη για να θαυμάσουμε το μεγαλείο του κομήτη. Μάλιστα ένα βράδυ που επιστρέφαμε από το Γύθειο με συναδέλφους τραπεζικούς, τους σταμάτησα σε ένα λοφάκι στη μέση της διαδρομής, τους έβγαλα από το αυτοκίνητο, τους έδειξα τον κομήτη και τους εξήγησα πέντε πράγματα.

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

http://www.spartastronomy.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
kimonOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 74
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O Hale-Bopp έχει χαραχθεί στην μνήμη μου πραγματικά.
Πολύ καλός και ο Hyakutake αλλά ο Hale-Bopp ήταν πολύ μεγάλος και με γυμνό μάτι ξεχώριζε πολύ έντονα στο στερέωμα.
Ήταν απίστευτο να παρατηρείς αυτόν τον επισκέπτη και να βλέπεις την ιδία κίνησή του ανά τις ημέρες.
Ήμουν φαντάρος στο Σουφλί και είχε καλό ουρανό. Και από την Αθήνα τον είδα με το διοπτρικό μου τηλεσκόπιο των 70χιλ.
Ήταν μια ακόμη αφορμή για τον προβληματισμό της μικρότητας του ανθρώπου, ενώ τον είχα συνηθίσει τόσες εβδομάδες στον ουρανό,
άρχισε να εξασθενεί και να επέστρεφει πίσω στη μακρινή, παγωμένη του γειτονιά, συνειδητοποιώντας ότι θα ξαναέρθει σε λίγες χιλιάδες χρόνια αργότερα,
2 000 - 2 500 χρόνια νομίζω.
Άντε με το κάλο τώρα σειρά έχουν σειρά οι κομήτες και φέτος, αναμένουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ouraniaOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 687
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/02/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 6:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλον, τον Tuttle του 2008 .

Εγώ είμαι πιο νέα παρατηρήτρια! Νομίζω θυμάμαι και τους McNaught και Holmes του 2007, αλλά αυτός που έχει χαρακτεί στη μνήμη μου ως ο πρώτος κομήτης που παρατήρησα ήταν ο Swift - Tuttle. Τον παρατήρησα 3-4 φορές από Σούνιο, Πάρνωνα και από την ταράτσα μου στον Πειραιά. Από Πειραιά φαινόταν άνετα από το finder όταν ήταν κοντά στο ζενίθ στον Περσέα και είχε και μια μη αμελητέα -για μένα που δεν είχα δει πολλούς εντυπωσιακούς κομήτες- ουρίτσα από τηλεσκόπιο. Eπίσης θυμάμαι ότι είχε πράσινο-λαδί χρώμα που εξαιτίας του νόμιζα στην αρχή ότι λεγόταν turtle!!! Και ότι όλοι το προφέρουν λάθος Razz .

Tuttle FTW λοιπόν !
Επιστροφή στην κορυφή
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 905
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/02/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στις 9/11/2012 παρατήρησα από την ορεινή Κορινθία τον 168P/Hergenrother. Ηταν ο πρώτος και μοναδικός κομήτης που παρατήρησα μέχρι τώρα και πραγματικά με εντυπωσίασε. Βοήθησε βέβαια και ο σκοτεινός ουρανός γιατί δεν ήταν και πολύ κοντά.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
kimonOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 74
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/02/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η συζήτηση αυτή με αναμόχλευσε να ψάξω ότι είχα για εκείνον τον Hale-Bopp.
Θυμήθηκα το '97 είχα βρεθεί για μια ακόμη φορά στο Λονδίνο, είχε εκδοθεί ένα βιβλιαράκι για τον Hale-Bopp των 60 σελίδων, με πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες γενικώς για τους κομήτες πως και που να τον αναζητούσε κάποιος. Όποιος την έχει την έκδοση αυτή πιστεύω ότι θα είχε μείνει ευχαριστημένος. Η τιμή είναι για ενθύμιο.. Smile

Hale - Bopp book.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  319.24 KB
 Διαβάστηκε:  135 φορές

Hale - Bopp book.jpg

Hale - Bopp book back.jpg
 Περιγραφή:
Οπισθόφυλλο
 Μέγεθος αρχείου:  511.93 KB
 Διαβάστηκε:  150 φορές

Hale - Bopp book back.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1900
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/02/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby. Μάλιστα τον έβλεπα και με γυμνό μάτι και αμέσως έστρεψα το τηλεσκόπιο προς τα εκεί για να δω τι είναι. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν πλανήτης αλλά σε συνομιλία που είχα απο το διαδύκτιο με την Κατερίνα όταν της εξήγησα που κοιτάζω και τι βλέπω μου είπε ότι παρατηρώ τον Holmes Cheesy Grin
Επίσης θυμάμαι πιτσιρικάς και τον Halley και μάλιστα απο τον πολύ ντόρο που είχε γίνει είχαν βγεί και παιχνίδια κομήτες. Στην ουσία ήταν μια πολύχρωμη μπάλα απο καοτσούκ που είχε μια μεγάλη επίσης πολύχρωμη ουρά (κι όμως την βρήκα με το google Cheesy Grin δείτε την παρακάτω). Όλο χαρά λοιπόν την έπιανα απο την ουρά και την πετούσα πολύ ψηλά και στο μυαλό μου ήταν σαν πραγματικός κομήτης Smile

Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 333
Τόπος: Σερρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/02/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O Hale-Bopp ηταν πολυ εντιποσιακος

περιμενω εξισου εντιποσιακη εμφανιση και απο καποιoν εκ των δυο που αναμενονται το13

Έχει επεξεργασθεί από τον/την τσιαγκας προδρομος στις 12/03/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:15, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Andreas72Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Δεκ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 765
Τόπος: Γραμματικό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/02/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aggelos Kechagias έγραψε:
Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby.

+1 μάλλον Άγγελε είμαστε οι μοναδικοί που τον είδανε.... Laughing Laughing
Να προσθέσω ότι ήτανε και από τις πρώτες μου φωτογραφίες ο συγκεκριμένος κομήτης με το περίεργο μπλε χρωματάκι που του είχα δώσει. Cheesy Grin

[img]http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4977[/img]

HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1678
Τόπος: Leeds, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/02/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreas72 έγραψε:
Aggelos Kechagias έγραψε:
Ψήφισα τον Holmes μιας και ήταν το πρώτο αντικείμενο που είδα με το dob μου το 2007 που ξεκίνησα το hobby.

+1 μάλλον Άγγελε είμαστε οι μοναδικοί που τον είδανε.... Laughing Laughing
Να προσθέσω ότι ήτανε και από τις πρώτες μου φωτογραφίες ο συγκεκριμένος κομήτης με το περίεργο μπλε χρωματάκι που του είχα δώσει. Cheesy Grin

[img]http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4977[/img]

Τον Holmes στην έκρηξή του τον θυμάμαι και εγώ καλά και πιστεύω πολλοί φίλοι του φόρουμ:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=6633&postdays=0&postorder=asc&start=0

τον είχα παρατηρήσει μέσα απο το διοπτρικό Northumberland και ήταν μεγαλειώδης, αλλά στην πρώτη θέση εξακολουθώ να έχω τον Hale-Bopp!
Επιστροφή στην κορυφή
Φαρμακόπουλος ΑντώνηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Οκτ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 583
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/02/2013, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και για μένα ο Holmes 17p ο πρώτος κομήτης που παρατήρησα και φωτογράφισα με τηλεσκόπιο.
Ακόμα θυμάμαι όταν τον πρωτοείδα με γυμνό μάτι πως ξεχώριζε στον ουρανό, σαν ένα μικρό σφαιρικό συνεφάκι !

holmes 17p.png
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  329.61 KB
 Διαβάστηκε:  140 φορές

holmes 17p.png

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ASTROCOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 27 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 412
Τόπος: Χανιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/02/2013, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και για μένα ο Holmes 17p που παρατήρησα και φωτογράφισα με την τροποποιημένη ccd Philips spc900 σε prime focus στο Meade etx70 .

holmes17.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  119.69 KB
 Διαβάστηκε:  148 φορές

holmes17.jpg

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης