AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
Δεν είναι στα σχέδιά μου
17%
 17%  [ 14 ]
Θα ήθελα αλλά είναι ανέφικτο εδώ που μένω
23%
 23%  [ 19 ]
Θα ήθελα αλλά είναι μεγάλο το κόστος
11%
 11%  [ 9 ]
Είναι στα μελλοντικά μου σχέδια
30%
 30%  [ 24 ]
Έχω κάτι συγκεκριμένο στα σκαριά
7%
 7%  [ 6 ]
Έχω ήδη το δικό μου παρατηρητήριο!
10%
 10%  [ 8 ]
Σύνολο Ψήφων : 80

Συγγραφέας Μήνυμα
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6825
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:44    Θέμα δημοσίευσης: Σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πολλούς ερασιτέχνες αστρονόμους η κατασκευή ενός ερασιτεχνικού αστεροσκοπείου αποτελεί κάτι παραπάνω από έναν χώρο όπου θα μπορέσουν να στεγάσουν το αγαπημένο τους χόμπι. Είναι ένα όνειρο ζωής, ένα δεύτερο σπίτι όπου έρχονται σε επαφή με το νυχτερινό ουρανό. Κάποιοι τα έχουν ήδη καταφέρει, για κάποιος παραμένει ανεκπλήρωτη επιθυμία. Εσείς, σχεδιάζετε να κατασκευάσετε ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο;
TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
HealOffline
Ο αστροφυσικός μας
Ένταξη: 21 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1700
Τόπος: Durham, UK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν κάποτε η μόνιμη κατοικία μου είναι σε πιο σκοτεινό ουρανό, τότε ίσως...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2152
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πως το συγκεκριμένο δημοψήφισμα Βασίλη αφορά αποκλειστικά αστροφωτογράφους και ίσως θα έπρεπε να διευκρινιστεί αυτό. Δεν νομίζω πως κάποιος που κάνει μόνο παρατήρηση, σκέφτεται να κάνει κάτι τέτοιο.

Για παράδειγμα, θα είχε νόημα να πάρω το πολυπόθητο Obsession 22" UC και να το κλείσω σε θόλο μόνιμα;; Confused Confused Think Προσωπικά θέλω να το πάρω και να το κάνω βόλτα σε όλα τα σκοτεινά σημεία της χώρας μας!

Επίσης, όσους γνωρίζω από εδώ μέσα στο forum αλλά και όχι μόνο εδώ, που τα έχουν καταφέρει, ασχολούνται αποκλειστικά με αστροφωτογραφία και όταν έχουν τέτοιο έτοιμο αστεροσκοπείο, με οτιδήποτε επιπρόσθετο μπορεί να γίνει για να διευκολύνει την διαδικασία της λειτουργίας του, ακόμη και απομακρυσμένα. Αυτοματισμούς για συρόμενες οροφές τηλεχειριζόμενες, πατέντες κλπ.

Τώρα αν εννοείς να έχουμε ένα 50ιντσο τέρας που δεν μεταφέρεται πουθενά, και να κάνουμε παρατήρηση από μόνιμο setup σε σκοτεινό ουρανό και εντός κάποιου θόλου...τότε πάω πάσο! Mr. Green
Μιλάμε όμως για κάπως πιο εφικτά πράγματα...

Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Τουλάχιστον προσωπικά έτσι το βλέπω... Rolling Eyes

View user's profile Αποστολή email 
ΜενέλαοςOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Ιαν 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 141
Τόπος: Μέγαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσο μου σόρυ αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου! Εγώ δεν σκαμπάζω γρι από αστροφωτογράφηση, αλλά όνειρό μου είναι κάποια στιγμή να φτιάξω στην ταράτσα μου ένα μίνι παρατηρητήριο για να στεγάσω το - όχι και πολύ μεγάλο - τηλεσκόπιο που δεν έχω ακόμη! Πραγματικά είναι στα μελλοντικά μου σχέδια! Και σκέψου ότι το όργανο πιθανότατα δεν θα το κουβαλάω σε πιο σκοτεινούς ουρανούς από εδώ που μένω, όμως μου φαίνεται εξαιρετικό να έχω έτοιμο κάποιον μικρό θόλο με μόνιμα στεγασμένο το τηλεσκόπιό μου, απ' το να το κουβαλάω κάθε φορά από και προς την ντουλάπα και να το στήνω και να το ξεστήνω για παρατήρηση... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7454
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσο, πρόσφατα διερευνούσα κι εγώ τη δυνατότητα κατασκευής αστεροσκοπείου και μπήκα σε πολλά website στο διαδίκτυο και είδα φωτογραφίες από πολλά ερασιτεχνικά αστεροσκοπεία διεθνώς. Διαπίστωσα πως αρκετοί είναι αυτοί που έχουν φτιάξει ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο για παρατήρηση απλά συνήθως βρίσκονται σε σχετικά σκοτεινούς ουρανούς, δε θα τα βρεις συχνά σε αστικές περιοχές. Αν το σκεφτείς, πες πως είχες σπίτι σε επαρχία και σε σκοτεινό μέρος, δε θα ήταν άσχημο να έχεις ένα αστεροσκοπείο για παρατήρηση που θα είναι μόνιμα στημένο και έτοιμο απλά με το άνοιγμα μιας συρόμενης οροφής. Μάλιστα, κάποιοι έχουν βάλει και dobsonian ως το τηλεσκόπιο του αστεροσκοπείου! Όσο για εμάς στις αστικές περιοχές, όντως μόνο για φωτογράφιση αξίζει ή αν κάποιος είναι αφιερωμένος πλανητικός παρατηρητής.
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1101
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι θα ήθελα πολύ να είχα <<ένα δεύτερο σπίτι κάτω από τ' αστέρια>> αλλά...
Επιστροφή στην κορυφή
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2152
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μενέλαε σεβαστή η αποψή σου, όμως να ξέρεις πως με το να βάλεις ένα μεγάλο ή ακόμη και μεσαίου μεγέθους τηλεσκόπιο μόνιμα σε έναν ουρανό όχι σκοτεινό....δεν θα το αξιοποιήσεις ποτέ πραγματικά. Αν ήσουν σε κατασκότεινο ουρανό εσύ και η ταράτσα σου, τότε αλλάζει το πράγμα!

Θα σου ερχόμουν και όσο πιο συχνά θα μπορούσα.. Cool Cheesy Grin

Ανδρέα, η περίπτωση που συζητάς είναι πέρα για πέρα ιδανική, να μένεις κάτω από σκοτεινό ουρανό μόνιμα και να έχεις την παρατήρηση εύκολη και στο τσεπάκι σου. Οι περισσότεροι όμως μάλλον δεν είμαστε έτσι οπότε, η μετακίνηση καθίσταται υποχρεωτική. Για αυτό είπα πως αφορά περισσότερο αστροφωτογράφους που και σε ντεμί σκοτεινό ουρανό, βαράνε αλύπητα με τα ριφρακτοράκια τους και κάνουν θαύματα.

Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά και από εκεί που διαμένει μόνιμα, ομολογουμένως. Ένας νησιώτης σε σκοτεινό ουρανό στις Κυκλάδες θα ήταν πολύ ευτυχής φαντάζομαι, θα το προστάτευε και από τους μόνιμους αέρηδες του Αιγαίου που είναι τίγγα στο αλάτι...εκεί ναι, θα το ήθελα και εγώ.

HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1203
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσο , η παρατηρησιακή αστρονομία δεν εξαντλείται μόνο στην παρατήρηση αλλά και στην καταγραφή. Οπτική φωτομετρία μεταβλητών ή φωτομετρία με ccd , φασματοσκοπία , καταγραφή αποκρύψεων , ηλιακή παρατήρηση και καταγραφή , μέτρηση διπλών αστέρων , Με όλα αυτά μπορεί να ασχοληθεί ένας παρατηρησιακός ερασιτέχνης αλλά όπως φαντάζομαι ότι θα εννοείς ο stargazer θέλει την προετοιμασία , το φόρτωμα , τη διαδρομή , την εξοχή , τα τραπεζάκια του , τους χάρτες του και όλα τα συναφη.... Είναι ιεροτελεστία συμφωνώ , αλλά και ένα σταθερό παρατηρητήριο έχει τη γοητεία του για τις μέρες που βαριέσαι να φορτώνεις αμάξι και να κάνεις 1 ώρα δρόμο!! Wink Wink Very Happy
ΜενέλαοςOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Ιαν 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 141
Τόπος: Μέγαρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσο συμφωνώ με τον Homo αλλά και αρκετά και με σένα, όσον αφορά τους σκοτεινούς ουρανούς. Αλλά οπωσδήποτε το κουβάλημα από δω και από κει δεν είναι ούτε εύκολο, ούτε οικονομικό, ούτε καλό για την "υγεία" των οργάνων, αν και βέβαια είναι εξαιρετική εμπειρία για τον άνθρωπο! Δε βλέπεις, εδώ φτύνουμε αίμα για το αν και πώς θα πάρουμε επιτέλους ένα όργανο της προκοπής, πού θα βρούμε τα χρήματα... Έτσι είμαι της άποψης ότι η χρυσή τομή είναι κυρίως να εκμεταλλεύεσαι το σπίτι σου με τις όποιες συνθήκες έχει αυτό, για τις δε εξορμήσεις τίποτε δεν σε εμποδίζει να τις κάνεις πάντα. Και όπως έχω ξαναγράψει, εδώ, έξω από τα Μέγαρα έχουμε αρκετές φορές τον χρόνο καλές συνθήκες παρατήρησης, πολύ καλύτερες από την Αθήνα, η οποία όμως πάντα φροντίζει και στέλνει την τεράστια άλω της σε όλο το ανατολικό μας τμήμα του ουρανού... Τέλος πάντων, ας το φτιάξω κάποτε και θα σε καλέσω να το δεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5047
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αστεροσκοπείο είναι εκ των ουκ άνευ στην ερασιτεχνική αστρονομία!
Αν υπάρχει δυνατότητα να έχει κάποιος μόνιμη εγκατάσταση σε σκοτεινό ουρανό ειναι ό,τι καλύτερο.
Μετά από μια κουραστική μέρα η βδομάδα στη δουλειά δεν έχεις όρεξη να κουβαλάς και να στήνεις και εν συνεχεία να ξεστήνεις.
Ειδικά για ισημερινά τηλεσκόπια. Η άνεση του ανοίγω τον θόλο ή την συρόμενη οροφή παρατηρώ τελειώνω και τον κλείνω είναι τεράστια.
Τα προβλήματα είναι πολλά και το κόστος και το κατάλληλο σημείο αλλά και η μεγάλη πιθανότητα βανδαλισμού και κλοπών που μπορεί να πάει τον εξοπλισμό μας σε μάντρα σκραπ
Sad
Προσωπικά θα προτιμούσα 8" σε μόνιμη εγκατάσταση σε σκοτεινό ουρανό παρά 12" που τις άγω και φέρω... Ο άνετος και ξεκούραστος παρατηρητής παρατηρεί και καλύτερα!
Για την αστροφωτογραφία δεν το συζητώ είναι απολύτως απαραίτητο για οποιαδήποτε σοβαρή ενασχόληση!

giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1101
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ που παρ' όλο που ψήφισα ναι θα ήθελα να είχα, εν τούτης καταλαβαίνω απόλυτα τον Τάσο, διότι βλέπεται εκφράζει μέσα από αυτά τα οποία λέει, μια βαθιά ανάγκη των ανθρώπων που ζούνε στις μεγαλουπόλεις. Για μας που η τυφλή τύχη μας καταδίκασε να ζούμε στην Αθήνα, η ερασιτεχνική αστρονομία- αστροφωτογραφία είναι άμεσα συνδεδεμένες με την απίστευτη ανάγκη φυγής από αυτό τον εκτυφλωτικά φωταγωγημένο χώρο. Λόγο ζωής που κάνουμε, για πολλούς από εμάς οι λέξεις ερασιτεχνική αστρονομία και εκδρομή μας γίνανε έννοιες ταυτόσημες!!!
Πράγματι μου είναι πολύ δύσκολο πια να φανταστώ αστροπαρατήρηση χωρίς να φανταστώ εκδρομή, και πάλι μου είναι αδιανόητο να φανταστώ εκδρομή χωρίς αστροπαρατήρηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6825
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τόσο έχεις κάποια δίκια ως προς την παρατήρηση απο αστικές περιοχές και όπως και αν το κάνουμε ο μεγαλύτερος πληθυσμός ζει στις πόλης άρα οι περισσότεροι είμαστε στην φωτορρύπανση παρα σε σκοτεινό ουρανό αλλά όπως λεει και ο Ανδρέας αν κάποιος είναι τυχερός και βρίσκεται σε σκοτεινό ουρανό είναι το καλύτερο για αυτόν!
Τώρα για να πω την αλήθεια συμφωνώ 1000% με τον Θανάση, η ενασχόληση με την Ερ.Αστρονομία δεν είναι είναι μόνο κοίταγμα και φωτογράφιση καλλιτεχνικών φωτογραφιών αλλά υπάρχουν χίλια-δυο πράγματα που μπορείς να κάνεις και όταν έχεις δικό σου Θόλο όλα γίνονται ευκολότερα και πετυχαίνεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα με συστηματική δουλειά πράγμα που χωρίς θόλο και μόνιμη εγκατάσταση δεν μπορείς να πετύχεις και μερικά απο αυτά, που δεν έγραψε ο Θανάσης, είναι κυνήγι Supernova, κυνήγι κομητών, Αστεροειδών, Εξωπλανητών και ότι άλλη συστηματική δουλειά μπορεί να προσφέρει στην επιστημονική κοινότητα!
Ο Θόλος για εμένα δεν είναι απλά ένα "γρηγορότερο παράθυρο" στον νυχτερινό ουρανό όπως πολύ ωραία έγραψε ο Γιώργος αλλά είναι ένα παράθυρο στην συστηματική παρατήρηση, καταγραφή και προσφορά στην επιστημονική κοινότητα!

Στα σχέδια μου είναι δύο θόλοι, ένας στην κορυφή του σπιτιού ή έστω μέσα στο οικόπεδο ώστε να έχω χρόνο και να κάνω το χόμπι μου αλλά και για να περνάω τον χρόνο μου με την οικογένεια διότι αν συνεχίσω με τους ίδιους ρυθμούς στο τέλος δεν θα έχω οικογένεια Rolling Eyes
Και έναν δεύτερο θόλο σε παρατηρητήριο της Αστρονομικής Εταιρείας Κέρκυρας στην κορυφογραμμή του Παντοκράτορα με μόνιμα εγκατεστημένο τηλεσκόπιο το οποίο θα μπορεί θα μπορεί να λειτουργήσει εξ'αποστάσεως με όλα τα σχετικά καλούδια, το οποίο παρατηρητήριο θα μπορει να χρησιμεύσει και ως ορειβατικό καταφύγιο(το διπλανό κτίριο) αλλά και ως παρατηρητήριο της αγριας φύσης μιας και η περιοχη είναι προστατευμένη και βρίσκουν καταφύγιο άγρια πουλιά και θα μπορεί να λειτουργήσει και ως παρατηρητήριο πρόληψης πυρκαγιών. Φυσικά τίποτα απ'τα παραπάνω δεν έχω ξεκινήσει να φτιάχνω συμπεριλαμβανομένου και του σπιτιού αλλά που θα πάει...

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisVOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 535
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον Τάσο.

Στην αστροφωτογράφηση η διαδικασία στήσε - ξέστησε τον εξοπλισμό, είναι πολύπλοκη και ιδιαίτερα χρονοβόρα. Οπότε το αστεροσκοπείο είναι μια πολύ καλή λύση.

Στην κλασσική οπτική παρατήρηση η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή. Επίσης οι περισσότεροι από εμάς ζούμε σε μεγάλες πόλεις με πολύ φωτορύπανση οπού η οπτική παρατήρηση ειδικά για DSO είναι πρακτικά αδύνατη, οπότε η μετακίνηση είναι αναγκαία.

Κατά τη γνώμη μου η κατασκευή αστεροσκοπείου είναι απαραίτητη για την αστροφωτογράφηση και τις αστρονομικές δραστηριότητες που όπου απαιτείται η χρήση φωτογραφικού εξοπλισμού π.χ. φωτομετρία, κυνήγι Supernova, κυνήγι κομητών, Αστεροειδών κλπ, όπως επίσης για την οπτική παρατήρηση σε τηλεσκόπια μεγάλης διαμέτρου 16''+ τα οποία μεταφέρονται πολύ δύσκολα.

Δημήτρης

"Stardust" Observatory - Chalkidiki
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Φαρμακόπουλος ΑντώνηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Οκτ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 590
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ και 4 χρόνια έχω το δικό μου παρατηρητήριο σε μέτριο ουρανό, 50 χλμ μακριά από την Αθήνα αλλά μέσα στη Αττική. Η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά με κάμερα, κυρίως για αστροφωτογραφία αλλά περιστασιακά και καταγραφές φαινομένων ή μεταβλητών. Σοβαρή παρατήρηση deep sky είναι αδύνατη να γίνει μέσα από την Αττική, οπότε προσοφθάλμιο μπαίνει μόνο για να δείξω κάνα πλανήτη και την σελήνη σε φίλους. Σε κάθε περίπτωση έδωσε άλλη πνοή στο χόμπι, μιας και πια η ενασχόληση δεν περιορίζεται σε μια μηνιαία εξόρμηση αλλά σε κάθε ευκαιρία.
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1953
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/05/2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με τον Τάσο. Θα αναφέρω ένα πρόβλημα που δεν είχαμε σκεφτεί μέχρι τώρα με ένα παράδειγμα.

Αν είχα τη δυνατότητα να φτιάξω ένα παρατηρητήριο κάπου ψηλά πχ στο Σκίνακα σε υψόμετρο πάνω από 1500 μέτρα και σε απόσταση από μεγάλες πόλεις, με μια γρήγορη απάντηση θα έλεγα ότι "ναι είναι καλύτερα να έχω ένα σταθερό παρατηρητήριο". Τα προβλήματα όμως για να γίνει ένα τέτοιο έργο είναι πολλά αλλά αν υποθέσουμε ότι λύνονται όλα υπάρχει ένα πρόβλημα με το οποίο θα ερχόμουν αντιμέτωπος μετά: ΤΟ ΧΙΟΝΙ. Στο Σκίνακα (όπως και σε κάθε άλλο παρόμοιο βουνό με ανάλογο υψόμετρο) η πρόσβαση είναι αδύνατη λόγω χιονιού τους χειμωνιάτικους μήνες και οι αστρονόμοι από το Νοέμβρη μέχρι το Μάρτη κλείνουν το αστεροσκοπείο και χειρίζονται το τηλεσκόπιο με ασύρματη ζεύξη από το Πανεπιστήμιο που βρίσκεται κοντά στο Ηράκλειο.

Στην περίπτωση τη δική μου που δεν είμαι επαγγελματίας αλλά ερασιτέχνης stargazer, αν υποθέσουμε ότι είχα ένα ερασιτεχνικό αστεροσκοπείο σε ένα τέτοιο μέρος το μισό χρόνο περίπου θα μου ήταν άχρηστο. Θα έπρεπε λοιπόν πριν χειμωνιάσει να πάρω τον εξοπλισμό μου απο εκεί, αν θέλω να κάνω κάποια παρατήρηση το χειμώνα. Οπότε δεν το γλιτώνω πάλι το κουβάλημα.

Αν θα ήθελα λοιπόν να έχω ένα αστεροσκοπείο που να είχα πρόσβαση όλο το χρόνο θα έπρεπε να είναι πολύ χαμηλότερα, σε υψόμετρο κάτω από 800 μέτρα. Όμως επειδή "θέλω ένα ουρανό κατασκότεινο" θα έπρεπε το καλοκαίρι που έχουν λιώσει τα χιόνια, να πάω στα 1500 μέτρα. Οπότε πάλι δεν το γλυτώνω το κουβάλημα. Σε κάθε περίπτωση θυσιάζεις κάτι όταν είσαι κάπου σταθερός και όταν είσαι τρελός με τους σκοτεινούς ουρανούς (όπως εγώ) δεν θέλεις να έχεις ένα σταθερό σημείο.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης