AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αρχάριος-αγορά τηλεσκοπίου-Celestron vs Skywatcher
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αρχάριος-αγορά τηλεσκοπίου-Celestron vs Skywatcher
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2585
Τόπος: Φιλιατρά
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/06/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mcrn έγραψε:
απλώς αυτό που δεν μου άρεσε και με ανησυχεί είναι ότι αν π.χ. πάω έξω στη φύση για αστροπαρατήρηση, που ακριβώς θα το ακουμπήσω, στο έδαφος? Άρα θα χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου κάποιο ψηλό τραπέζι ή κάτι άλλο για να μην χρειάζεται να σκύβω, για να μην επιβαρύνεται ο αυχένας μου κιόλας και να είναι ευχάριστη η αστροπαρατήρηση.
Σωστά θα χρειαστείς ένα τραπεζάκι ή κάτι άλλο παρόμοιο.

mcrn έγραψε:
Σκέφτηκα διοπτρικό 70mm πιο περισσότερο για το λόγο ότι έχουν στήριξη, ώστε να μην σκύβω
Δυστυχώς κι εκεί θα σκύβεις. Ειδικά όταν κοιτάς στο ζενίθ. Γενικά την καλύτερη στάση την έχουν τα dob.

mcrn έγραψε:
και στο τέλος δεν το χρησιμοποιώ λόγω πολύ προετοιμασίας που θα χρειάζεται(ευθυγράμμιση) και συντήρηση.
Η συντήρηση είναι αμελητέα και η ευθυγράμμιση είναι κάτι που μαθαίνεται εύκολα. Ειδικά σε μικρότερα νευτώνια.

mcrn έγραψε:
Έχω το Backyard's Astronomer's Guide του Dickinson αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να καταλάβω τι είναι ευθυγράμμιση, πολικός άξονας, κλπ. Μήπως χρειάζεται ένα 2ο πέρασμα διαβάσματος υποθέτω.
Καλό θα ήταν.

Ακου αυτά που είπε ο fotodektis έχει σε όλα δίκιο. Απλά να γίνω λίγο πιο ωμός. Ισως σε γλιτώσω από περιττά έξοδα.
1) πρέπει να πας σ ένα αστροπάρτυ οπωσδήποτε. Εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Θα δεις όλα τα τηλεσκόπια από κοντά θα καταλάβεις τι πάει να πει ευθυγράμμιση πως βρίσκουμε στόχους κλπ κλπ. Στον Πάρνωνα έχω να πάω αρκετά χρόνια αλλά φαντάζομαι θα έχει ακόμη πολύ κόσμο κάθε μήνα. Επίσης τον άλλο μήνα θα γίνει η πανελλήνια συγκέντρωση. Βαλτο λοιπόν στο πρόγραμμα και πήγαινε σε ένα απ τα δύο.
2) 200 ευρώ για τηλεσκόπιο της προκοπής δυστυχώς δεν φτάνουν. Περίμενε να μαζέψεις κι άλλα και πήγαινε σε μεγαλύτερη διάμετρο. Οι 8'' σε βάση DOB είναι ότι πρέπει να ξεκινήσει κανείς χωρίς πολλά έξοδα. Το Heritage δυστυχώς είναι μικρούλι και δεν θα σε ικανοποιήσει. Είναι όμως μια χαρά για δεύτερο τηλεσκόπιο εύκολα μεταφερόμενο στις διακοπές ας πούμε.
ΚΑι μην ξεχάσω. Αυτά τα 70αρια σε αλταζιμουθιακή είναι αστείο να τα συζητάμε. Οπως είχε πει και παλιά κάποιος φίλος εδώ μέσα θα έπρεπε να απαγορευτούν με νόμο. Cheesy Grin Cheesy Grin

fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 636
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/06/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλή η υπόδειξη για την εμπερία του αστροπάρτυ!Θα μάθει πολλά στην πράξη,θα δεί απο κοντά,θα εκτιμήσει ποιότητες και διαφορές!
Όσο για τα 60άρια,70άρια,114/500 κλπ.αν δεν υπήρχαν και αυτά,κάποιοι απο εμάς που δεν διαθέταμε για πρώτο τηλεσκόπιο πάνω απο 100 €,δεν θα είχαμε ξεκινήσει καν την αστρονομία!Εγώ ξεκίνησα με 60άρι και φακούς 0.96"...Προτείνω να μην απαγορευτούν Cheesy Grin
Άλλωστε αργότερα θα χρησιμεύσουν για ηλιακή ή επίγεια μόνο παρατήρηση.
Φιλικά-Κώστας Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Ιούν 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 18
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/06/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευθυγράμμιση λίγο πολύ κατάλαβα τη σημαίνει, πρέπει κάτι το 2ο κάτοπτρο να είναι ευθυγραμμισμένο με το πρωτεύον, κλπ, διαβάζω ήδη διάφορα άρθρα και βιβλία, νομίζω θα το καταλάβω πλήρως. Αυτό που συνεχίζει να με φοβίζει και να μην μπορώ να καταλάβω είναι η ισημερινή στήριξη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει ο άξονας(δεν θυμάμαι πως λέγεται) πρέπει να κοιτάει στο βόρειο πόλο, πως πρέπει να βάζω τα αντίβαρα, κλπ. γενικά όλη η διαδικασία στησίματος μιας EQ στήριξης που φαίνεται υπερβολικά περίπλοκος και χρονοβόρος και δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ. Η AZ στήριξη και τα dobsonians μου φαίνονται πολύ πιο εύκολα.

Δυστυχώς πάνω από 200 ευρώ δεν θέλω να ξοδέψω σε τηλεσκόπιο επειδή δεν είμαι 120% σίγουρος ότι δεν θα το βαρεθώ, ότι δεν θα χάσω ενδιαφέρον και ότι θα μάθω πραγματικά να περιηγούμαι στον ουρανό. Μέχρι στιγμής το μόνο που ξέρω είναι να καταλαβαίνω αν ένα φωτεινό "αστερί" π.χ. στα δυτικά είναι ο πλανήτης τάδε με βάση την εφαρμογή ή το stellarium. Πως ακριβώς δηλαδή μαθαίνω τον ουρανό, απομνημονεύοντας τα ονόματα των αστερισμών? Πρέπει να ξέρω που βρίσκεται π.χ. ο Δίας αυτόν τον μήνα χωρίς να το ψάξω?
Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι θέλω να δω περισσότερα, π.χ. δεν μου αρκεί το να βλέπω με τα κιάλια μόνο τη σελήνη ή η Αφροδίτη ή άλλος πλανήτης να μου φαίνεται απλώς ως μια απλή φωτεινή κουκίδα. Πάντως αυτά τα αστροπάρτυ ακούγονται καλή ιδεά, θα το σκεφτώ.

Από ότι κατάλαβα τα 70mm διοπτρικά είναι απαγορευτικά. Το Heritage 130P φαίνεται καλό και σε καλή τιμή απλώς από ότι διάβασα στο forum ένα φωτοχιτώνιο είναι άκρως απαραίτητο, ειδικά στη πόλη?? Και πως το φτιάχνω, και πως το τοποθετώ, θα είναι κάπως μόνιμο ή πρόχειρο? Πουλάει έτοιμα το πλανητάριο? γιατί δεν μπόρεσα να βρω στην ιστοσελίδα τους.
Εναλλακτικά το 90mm διοπτρικό skywatcher στα ~240 θα άξιζε?? Πράγματι τα dobsonian 6" ή 8" φαίνονται δελεαστικά αλλά 1) είναι λίγο ακριβό, ειδικά αν το βαρεθώ και δεν ασχοληθώ άλλο με αστρονομία, 2) δεν είναι ογκώδες και βαρύ για εύκολη μεταφορά? Κυρίως στο σπίτι μου θα το έχω, απλώς αν θέλω να το πάρω π.χ. στις διακοπές, θα είναι εύκολη η μεταφορά του?

Κλείνοντας, διαβάζοντας ένα βιβλίο αστρονομίας, συγκεκριμένα το backyard astronomer's guide, τι πρέπει να προσέξω, να κάνω? Και μετά και να τα μάθω πως να τα εφαρμόσει κανείς στη πράξη όταν δυστυχώς λόγω φωτορύπανσης δεν μπορείς να δεις και πολλά με γυμνό μάτι?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/06/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην φοβάσαι για τίποτα,γιατί οι περισσότεροι είμασταν τελείως άσχετοι σαν εσένα όταν ξεκινήσαμε!Εγώ ξεκίνησα το καλοκαίρι του 2007 με ένα 60/600 και φακούς διαμέτρου κάνης 0.96",με μικρό eye-relief,και παρότι δεν φοράω γυαλιά,σχεδόν κολλούσα το μάτι μου πάνω,το πεδίο ήταν στενό,αλλά έδινε τουλάχιστον μια αξιοπρεπή εικόνα,για τις απαιτήσεις που είχα τότε....Δεν είχα κανένα βιβλίο,ούτε ήξερα καν οτι υπήρχε astrovox και stellarium,μέσα στις οδηγίες χρήσης του τηλ.,δεν υπήρχε καν η υπόδειξη(!) για ευθυγράμμιση του άθλιου ερευνητή...έτσι όταν επιχείρησα την πρώτη μέρα να δώ την Σελήνη,κατευθείαν μέσα απο τον προσοφθάλμιο,παιδεύτηκα αρκετά..αλλά τελικά κατάφερα σιγά-σιγά μόνος μου να μάθω...Δεν είχα ιδέα απο εύρεση στόχων στο ουρανό,αλλά και μόνο η συγκίνηση απο την απλή θέαση κάποιων αντικειμένων,ήταν αρκετή για να πάρω την απόφαση να ασχοληθώ πιο σοβαρά απο ένα χάζεμα του ουρανού.Όσοι έχουν κοιτάξει μέσα απο τηλεσκόπιο,εντελώς αρχάριοι,δεν κάνουν σχόλια,βγάζουν επιφωνήματα...και οι γνωστοί και φίλοι,και οι γονείς...δεν χρειάζεται ιδιαίτερη σχέση με το αντικείμενο,για να "κολλήσεις".Απλώς δες απο τηλεσκόπιο σε κάποιο αστροπάρτυ,και μετά τα πράγματα θα πάρουν τον δρόμο τους!
Αν πάρεις μεταχειρισμένο πχ.dob 8",στα 250€,κάποιες φορές πέφτουν και στα 200€(!),και δεν σου αρέσει τελικά το χόμπυ-πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω-θα το πουλήσεις,εφόσον είναι σε πολύ καλή κατάσταση,ίσως και στην τιμή που το αγόρασες.Ειδικά το 8",που είναι περιζήτητο!Τα μεγάλα τηλ.πάνω απο 12",έχουν κάποια δυσκολία να μεταπωληθούν(λόγω βάρους κυρίως,αλλά και τιμής).
Χαλάρωσε και μην ανησυχείς!Θα τα μάθεις όλα σιγά-σιγά,άλλωστε το διάβασμα σε αυτό το χόμπυ είναι εξαιρετικά ευχάριστο,ακόμα και αν χρειαστεί να διαβάσεις κάτι που δεν κατάλαβες 10 φορές.Άλλωστε η εξάσκηση του αρχάριου,με το τηλεσκόπιο,σε χαλαρούς έστω ρυθμούς,μαζί με το διάβασμα,και κάποιες συμβουλές απο έμπειρους,θα βάλει τα πράγματα σε έναν καλό δρόμο!
Φιλικά-Κώστας Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1059
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε mcrn απ΄ ότι φαίνεται μάλλον θα κωλύσεις και μιας και ο προϋπολογισμός σου είναι χαμηλός, καλό είναι προς το παρόν να μην αγοράσεις τίποτα, αλλά να περιμένεις για να μαζέψεις κάποια χρήματα ακόμα, και στο μεταξύ να ακολουθήσεις την συμβουλή των φίλων, και να έρθεις σε κάποιες εξορμήσεις μαζί μας. Εκεί λοιπόν θα συμβούν πολλά πράγματα. Πρώτον: Θα έρθεις σε επαφή με τον νυχτερινό έναστρο ουρανό (που είναι και η ουσία του πράγματος) ειδομένο από την πλευρά των αστρονόμων. (Πχ, πως κινούνται σε αυτόν τα άστρα και οι αστερισμοί).
Δεύτερον: Όσο αφορά τον εξοπλισμό θα σου λυθούν πολλές απορίες. Σε αυτήν την φάση που είσαι κάτι γνωρίζεις μόνο από φωτογραφείς και απλώς διαβάζεις οδηγίες. Δεν γίνεται να τα καταλάβεις όλα.
Σού φαίνεται πχ, δύσκολο να καταλάβεις πως λειτουργεί μια ισημερινή στήριξη. Απόλυτα φυσικό. Διότι δεν έχεις ακόμα αποκτήσει την αίσθηση του ουράνιου θόλου, και δεν έχεις χρησιμοποίηση κάποιο αστρονομικό όργανο. Αυτό το παθαίνουμε όλοι. Μα και στην ιστορία αν το δεις έτσι έγινε. Πρώτα φτιαχτήκαν οι θεοδόλιχοι (Τα DOB είναι θεοδόλιχοι χωρίς βαθμονομημένους κύκλους), και μετά προέκυψε από την εμπειρία της χρήση τους, ότι αν τον άξονα του αζιμούθιου τον κάνουμε παράλληλο με τον άξονα περιστροφής της Γης, τότε μπορούμε να παρακολουθήσουμε ένα ουράνιο αντικείμενο γυρνώντας ΜΟΝΟ το αζιμούθιο και μάλιστα ισοταχώς. Επομένως έχουμε στην ουσία τον ίδιο μηχανισμό ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΟ διαφορετικά!!! Στον νέο τρόπο στήριξης ονόμασαν τον άξονα του αζιμούθιου (τον οριζόντιο), άξονα της Ορθής Αναφοράς, ή ωριαίο άξονα, και τον άξονα του ύψους, άξονα της απόκλισης.
Στα παραπάνω που σου επισήμαναν οι φίλοι μας, στο τι να προσέξεις και να λάβεις υπόψη σου, προσθέτω κάτι το οποίο το θεωρώ το σημαντικότερο όλων.
Την Θέση παρατήρησης. Αυτό για κάποιον που κάνει παρατήρηση μέσα από το προσοφθάλμιο, είναι το πιο σημαντικό.
Η θέση παρατήρησης πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο άνετη. Δεν γίνεται να κάνουμε την οποιαδήποτε παρατήρηση όταν το σώμα μας παίρνει αφύσικες στάσεις. Ακόμα κι ο ποιο νέος, γρήγορα θα βγάλει το μάτι από το προσοφθάλμιο. Αυτό το αναφέρω διότι από τα γραφόμενα σου παραπάνω είδα ότι σε απασχολεί κι αυτό. Πρόσεξε λοιπόν κάτι. Από την στιγμή που θα το λάβεις αυτό υπόψη σου (και καλά θα κάνεις να το λάβεις) θέτει όλο το πράγμα σε κάποια βάση που χρειάζεται να σκεφτείς διαφορετικά σε σχέση με τι εξοπλισμό σου ταιριάζει. Το κλιμακωτό κάθισμα, που στο πρώτο πάει το μυαλό μας, είναι το τελευταίο στην λίστα. Άλλωστε εγώ το έλυσα με αυτήν την σκαλίτσα που με βλέπεις να κάθομαι και που την έφτιαξα μόνος μου. Ο καθένας λοιπόν μπορεί να φτιάξει κάτι από μόνος του και δεν είναι απαραίτητο να το αγοράσει. Αυτό που έχει σημασία είναι οι άλλοι σημαντικοί αλλά κριμένοι παράγοντες που στηρίζουν την φιλοσοφία «Άνετη θέση παρατήρησης». Ο θεμέλιος λίθος, η απαραίτητη προϋπόθεση όλων των άλλων που ακολουθούν για ένα τέτοιο σετ απ, είναι το τηλεσκόπιο που χρησιμοποιούμε, να μπορεί να μένει και να παρακολουθεί εύκολα τον στόχο του. Μάλιστα όσο περισσότερο αυξάνουν οι μεγεθύνσεις τόσο αυτό γίνεται όλο ένα και πιο απαραίτητο. Δυστυχώς όμως ένα απλό DOB, αυτό δεν το κάνει. Μετά τις 80 100 μεγεθύνσεις τα πράγματα αρχίζουν και σκουραίνουν. Από ένα σημείο και πέρα το πράγμα γίνεται τόσο κουραστικό που εγώ τουλάχιστο παραιτούμε. Ναι αλλά εκεί είναι η αδικία διότι μετά τις 100Χ αρχίζουν τα ωραία, και αυτό που λένε (στην αρχή το πίστεψα κι εγώ φυσικά) «μύθος οι μεγεθύνσεις» αποδείχτηκε ότι δεν είναι έτσι, ούτε στην Σεληνιακή - πλανητική παρατήρηση, (Διάβασε αυτά που έγραψε πρόσφατα ο φίλος fotodektis) ούτε σε αυτήν του βαθέως ουρανού. Επομένως αν θα πάρεις Dob θα πρέπει να την αναβαθμίσεις. Τα goto του εμπορείου για DOB, όμως στοιχίζουν περί τις 4 φορές περισσότερο από τον προϋπολογισμό σου και είναι λογικό ότι δεν αξίζει τον κόπο για ένα τόσο μικρό τηλεσκόπιο.
Από την άλλη έχουμε την λύση της ισημερινής στήριξης η οποία ακόμα κι αν δεν έχει μοτέρ παρακολουθήσεις, λύνει θαυμάσια το πρόβλημα με τις ντίζες μικρομετρικής κινήσεις. Κεντράρεις κάτι, κάθεσαι όσο πιο άνετα μπορείς, βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο και κάθε 1 λεπτό γυρνάς μόνο την ντίζα της ορθής αναφοράς λιγάκι. Πρέπει να την γυρίσεις 144 φορές για να κάνει ένα κύκλο ο άξονας, επομένως καταλαβαίνεις τι έλεγχο έχεις. Επίσης επειδή η κίνηση γίνεται μόνο στον ένα άξονα δεν χάνεις τον στόχο ακόμα κι αν περάσουν ώρες που σταμάτησες να τον βλέπεις. Διότι λύνεις το φρένο μόνο της ορθής αναφοράς, βάζεις το μάτι σου στο προσοφθάλμιο, και γυρνάς τον άξονα δυτικά. Μόλις δεις τον στόχο σταματάς κλειδώνεις και συνεχίζεις.
Αυτά που υπάρχουν στο εμπορείο είναι ένας σωλήνας της SW που είναι ο ίδιος με αυτόν που θέλεις να αγοράσεις 130/900 επάνω στην EQ2 και απ’ ότι είδα στο πλανητάριο έχει 274 ευρώ. Εγώ ξεκίνησα με ένα που υπήρχε τότε (το 2000) που ήταν διάμετρος 114 και 900 εστιακή. Ο τωρινός είναι πολύ καλύτερος γιατί είναι 130 διάμετρο και το κάτοπτρο του είναι παραβολικό ενώ το δικό μου σφαιρικό. Δεν το προτείνω με κλιστά μάτια διότι η συγκεκριμένη στήριξη έχει κάποιους κραδασμούς, που εγώ το βελτίωσα βάζοντας τρεις γόμες στα πόδια κάτω. Έχω όμως υπόνοιες ότι έχουν αλλάξει και τον δίσκο θέσεις της απόκλισης με αποτέλεσμα να δυσκολεύει τον αρχάριο χρήστη στην πολική ευθυγράμμιση.
Έτσι μοιραίως προτείνω το επόμενο 499 ευρώ. To 150/750 σε EQ3. Tα 150 χιλιοστά διάμετρο ίσως είναι η ιδανικότερη διάμετρος σε νευτώνεια για να ξεκινήσει κανείς αλλά και να μείνει αρκετά χρόνια. Όσο για την στήριξη είναι πολύ καλή κι αξιόπιστη για το μέγεθος της. Ευθυγραμμίζεται ευκολότατα. Κοιτάς μέσα από τον άξονα της Ορθής αναφοράς τον πολικό και τον βάζεις στο κέντρο του. 30 με 40 σαράντα δευτερόλεπτα κι αυτό είναι όλο. Επίσης από κι αυτή και η EQ5 σαν την δική μου, μπορεί κανείς με μεγάλη ευστοχία να βρει στόχους χρησιμοποιώντας τις ουράνιες συντεταγμένες. Ναι μεν ένα τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη έχει όσο το αντίστοιχο DOB + Ισημερινή στήριξη, αλλά εκτός από τηλεσκόπιο κάποιος φίλος έχει στην κατοχή του και ένα υπέροχο αστρονομικό όργανο, που εκτός από την άνεση που του δίνει στην παρακολούθηση ενός ουράνιου αντικειμένου, του προσφέρει κι άλλα πράγματα. Αστροφωτογραφία. Το τελευταίο είναι το πιο διαδεδομένο σε σημείο που πολλοί να λένε ότι η ισημερινή στήριξη αξίζει μόνο αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτήν. Λάθος. Διότι η ισημερινή στήριξη είναι πρωτίστως αστρονομικό όργανο, και το σημαντικότερο που προσφέρει δεν είναι η αστροφωτογράφιση και η με απλό τρόπο παρακολούθηση των στόχων, αλλά Γνώση. Εδώ ερχομέ να θυμίσω το γεγονός ότι στην ιστορία της αστρονομίας πρώτα φτιαχτήκαν τα αστρονομικά όργανα που χωρίς τηλεσκόπια μέτρησαν τις θέσεις των αστέρων κοιτώντας οι αστρονόμοι μέσα από ξύλινες διόπτρες, και από την εποχή του Γαλιλαίου (μόλις χθες) ήρθαν τα τηλεσκόπια. Ούτε κατά διάνυα δεν περνά από το μυαλό κάποιου το τι γνώση έχει ενσωματωμένη μέσα του ένα τέτοιο μηχανηματάκι. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι για το ερασιτέχνη αστρονόμο, σαν να μην του φτάνει το γεγονός ότι έχει να μάθει τον ουρανό με τα άστρα, έχοντας πάρει και ισημερινή στήριξη έχει να μάθει κι άλλα τόσα από αυτήν. Ναι η πολική ευθυγράμμιση το πρώτο. Έπεται όμως συνέχεια. Στόχευση, πχ αόρατων στόχων με γυμνό μάτι κάνοντας χρήση των ουράνιων συντεταγμένων και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία σε τελευταία ανάλυση + το γεγονός ότι παρατηρείς με τις πιο οριακές μεγεθύνσεις αυτά θα σε ωθούν στο να έχεις ενδιαφέρον για να συνεχίσεις.
Έχουν περάσει 18 χρόνια, έχω την τύχη να μένω σε κάπως ευνοημένη περιοχή σε σχέση με κάποιον που μένει Αθήνα, και πηγαίνω πάνω από 50 φορές το χρόνο για παρατήρηση. Το τηλεσκόπιο μου από το 2003 και εδώ είναι αυτό το 8ιντσο, (200 χιλιοστά) και η στήριξη μου η EQ5. Ε δεν τα έχω κάνει όλα. Και γι’ αυτόν τον λόγο αλώστε πάντοτε είμαι υπ’ ατμών, και τρώω τα συκώτια μου με αυτόν το παλιόκαιρο που κυριολεκτικά φέτος ξεπέρασε κάθε όριο αυθάδειας και στοιχειώδους ανθρωπιάς, και μας ταλαιπωρεί έτσι.
Αν και με κάπως περισσότερο ενθουσιασμό σου έγραψα και την δική μου εκδοχή. Δεν είμαι δογματικός διότι αυτό που έμαθα αυτά τα τελευταία χρόνια είναι ότι το «καλύτερο» τηλεσκόπιο για κάποιον από εμάς είναι αυτό που βλέπει και για λόγους που συχνά δεν εξηγούνται εύκολα από μέσα του λέει. « Αχ εγώ αυτό θέλω».
Είμαι δογματικός μόνο σε ένα σε ένα. Σε αυτό που σου είπαμε όλοι. Πριν να αγοράσεις, κάτι βγες με κάποιους από εμάς και δες από πρώτο χέρι και τον ουρανό και τα τηλεσκόπια.
ΥΓ
Θα βοηθούσε αν συμπλήρωνες στο προφίλ σου και το που μένεις. Κάποιοι που μένουν κοντά σου, σε επικειμένη εξόρμηση στην περιοχή σου, θα μπορούσαν να επικοινωνούσαν μαζί σου.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας Very Happy , νομίζω ότι, όπως είπατε, καλύτερα να μην πάρω ακόμα τηλεσκόπιο, θα περιμενώ πρώτα να μάθω και να κατανοήσω κάποια πράγματα σχετικά με τις στηρίξεις και τον ουρανό και θα έχω υπόψη μου τα αστροπάρτυ και τις εξορμήσεις που γίνονται από συλλόγους, κλπ.
Συγκεκριμένα, η συμβουλή σας για τη θέση παρατήρησης μου φάνηκε πολύ χρήσιμη, καθώς πράγματι, πρωτίστως έχει σημασία η αστρική παρατήρηση να είναι άνετη και να "ακολουθείς" εύκολα ένα στόχο, πόσο μάλλον για αστροφωτογράφηση(στο μακρινό μέλλον), χρησιμοποιώντας μια ισημερινή στήριξη, πράγμα που δεν προσφέρει μια απλή dobsonian στήριξη χωρίς GoTo.
Παράλληλα όμως, νομίζω ότι θα αξιοποιήσω τα κιάλια που ήδη έχω, skymaster 15x70 παίρνοντας ένα μονόποδο/τρίποδο για λίγο πιο άνετη παρατήρηση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσοχή!Τα κυάλια σου έχουν σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης,εφόσον βλέπεις διπλά είδωλα άστρων!
Επικοινώνησε με το κατάστημα που τα αγόρασες(λογικά θα ισχύει η εγγύησή τους),και στείλτα για ευθυγράμμιση με δική τους χρέωση(αποστολή-λήψη)!Είναι απολύτως απαραίτητη η ευθυγράμμισή τους!
Επίσης όπως σου είπα να πάρεις φωτογραφικό ΜΟΝΟΠΟΔΟ(1.76μ ύψος-γύρω στα 20€ στα σκρουτζομάγαζα) ΟΧΙ τρίποδο!!Το τρίποδο είναι ακατάλληλο για παρατηρήσεις,πάνω απο μια γωνία!Ξαναδιάβασε οτι σου έγραψα σε άλλα πόστ,είναι σημαντικό!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα τέτοιο μονόποδο θα έκανε???: https://www.e-shop.gr/konig-kn-tripod-45n-aluminum-monopod-p-PER.141212
Πως μπορώ να καταλάβω ότι το tripod adapter που έχω θα ταιριάζει στο μονόποδο? Θα είναι σταθερό, ενώ θα πρέπει να το κρατάω στη θέση με το πόδι μου?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι ακριβώς κάτι τέτοιο!Δεν ξέρω όμως πόσο σταθερή είναι η κεφαλή του.Εγώ έχω της Hama,η κεφαλή είναι πλαστική όμως και χρειάζεται προσοχή σην άσκηση πίεσης!Υποθέτω οτι και αυτό θα έχει πλαστική κεφαλή,αν την προσέχεις όμως θα είναι εντάξει.Μονόποδα με μεταλλική κεφαλή είναι αρκετά ακριβότερα!
Ο ανάπτορας για τρίποδο των κυαλιών κάνει και στο μονόποδο!Μια χαρά!
Το μονόποδο το χρησιμοποιούμε για να μεταφέρει το βάρος των κυαλιών στο έδαφος και όχι στα χέρια...Επίσης έχοντας κρεμασμένα τα κυάλια απο το λαιμό μας,υποχρεωτικά για να μην πέσουν κάτω,κρατάμε το μονόποδο απο μια λ α β ή που έχει λίγο πιο κάτω απο την κεφαλή του.Δεν χρησιμοποιούμε τα πόδια!Το στηρίζουμε με τα χέρια απο την λάβή!Βέβαια θα κουνάει λίγο αλλά ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το να κρατάμε τα κυάλια στα χέρια,και ΔΕΝ κουράζονται πλέον τα χέρια μας!Επίσης μπορούμε ασυγκρίτως καλύτερα απο το τρίποδο,να παρατηρούμε σε μεγάλες γωνίες ακόμα και στο ζενίθ,χωρίς πρόβλημα!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραία, σε ευχαριστώ, αυτό θα πάρω. Τι εννιαία όμως τις γωνίες? Τα τρίποδα δηλαδή περιορίζουν τη κίνηση? Το τρίποδο όμως δεν θα είναι πιο σταθερό εφόσον θα ακουμπάει μόνο του στο έδαφος, λαμβάνοντας υπόψη ότι τα skymaster 15x70 είναι σχετικά μεγάλα και βαριά κιάλια? Έχει το e-shop και τρίποδες γύρω στα 20€. https://www.e-shop.gr/hama-04133-tripod-star-700-ef-digital-p-PER.566338
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σου είχα γράψει α ν α λ υ τ ι κ ά τις διαφορές τριπόδου-μονοπόδου στην αστρονομική παρατήρηση με τα κυάλια,σε προηγούμενα πόστ!
Κάνε έναν κόπο να τα διαβάσεις π ρ ο σ ε κ τ ι κ ά.Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις τις διαφορές!
Μην παίρνεις τρίποδο-θα το μετανιώσεις πικρά!Δεν κάνει για κυάλια όταν κάνεις α σ τ ρ ο ν ο μ ι κ ή παρατήρηση!Εκτός αν πάρεις ε δ ι κ ό τρίποδο για κυάλια που κάνει γύρω στα 300€!!
Το τρίποδο κάνει για κυάλια(και είναι πολύ πιο σταθερό απο το μονόποδο) ΜΟΝΟ για ΕΠΙΓΕΙΑ παρατήρηση!Έχω τρίποδο καλό και όχι αυτά των 20-30€,που είναι α ν α ξ ι ό π ι σ τ α,λόγω της προηγούμενης ενασχόλισής μου με την φωτογραφία.Έχω κάνει αστρονομική παρατήρηση με τα 15x70 στο καλό μου τρίποδο,και είδα το πρόβλημα!Γι'αυτό και πήρα αναγκαστικά το μονόποδο!
Το μονόποδο της Konig σηκώνει μέχρι 3 κιλά,ενώ το Hama Star 78 που έχω σηκώνει 4 κιλά.Αυτό σημαίνει πιο στιβαρή κατασκευή για το Hama.Διάβασε και τις κριτικές(ειδικά τις αρνητικές για το Konig) για τα 2 στο amazon,για να δείς πριν αγοράσεις!Δεν ξέρω τί ποιότητα κατασκευής και σταθερότητα έχει το Konig.Και τα δυο έχουν πλαστική κεφαλή η οποία είναι επισφαλής σε μεγάλες πιέσεις!Και το δικό μου το προσέχω,να μην πιέζω τα κυάλια με το κεφάλι πολύ,γιατί πιέζεται η κεφαλή,πάνω στην οποία είναι προσαρμοσμένα τα κυάλια!!Είναι πλαστική,κάποια στιγμή μπορεί και να σπάσει...
Τα Skymaster 15x70 είναι περίπου 1.5 κιλό,τα σηκώνουν και τα δυο μονόποδα,αλλά δεν είμαι σίγουρος για την αντοχή της κεφαλής του Konig,και για το πόσο το πέλμα του,που βρίσκεται στο άκρο του και πατάει στο έδαφος,είναι σταθερό και αξιόπιστο.Το πέλμα αυτό κινείται για να προσαρμόζεται σε γωνίες κλίσης του μονόποδου και να προσφέρει έτσι μεγαλύτερη ευελιξία,αλλά και σταθερό πάτημα χωρίς να γλυστράει ειδικά όταν το στρέφεις σε μεγάλες γωνίες πχ.όταν κοιτάς προς το ζενίθ!Με το Hama δεν έχω πρόβλημα τέτοιο!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

OK, αφού μιλάς και από εμπειρία θα επιλέξω το hama https://www.e-shop.gr/hama-04178-star78-camera-monopod-p-PER.566324 και όχι το konig. Θα δω και τις κριτικές στο amazon. Σε ευχαριστώ και συγγνώμη για τον κατακλυσμό ερωτήσεων και αποριών.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν πειράζει που κάνεις ερωτήσεις,δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!Οι πιο έμπειροι είμαστε στην διάθεση των αρχαρίων να σας βοηθάμε! Very Happy Ρώτα λοιπόν όσο θέλεις!(Εφ'όσον ξέρω να σου απαντήσω).
Το μόνο σημείο που σου επισήμανα και εγώ,είναι οτι προσπαθείς χωρίς να έχεις διαμορφώσει μια άποψη έστω θεωρητική,απο το α ν α γ κ α ί ο διάβασμα,να κατανοήσεις γρήγορα τα βασικά,μόνο απο ερωτήσεις,χωρίς να εμπεδώνεις τα προηγούμενα.Αυτό μοιάζει λίγο με τον μαθητή που προσπαθεί να τα καταλάβει όλα μόνο απο την παράδοση του μαθήματος.Πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά αυτά που σου γράφουμε σε όλα τα πόστ,και να ανατρέχεις συνεχώς στα παλιά και στα καινούργια αν δεν καταλαβαίνεις κάτι.Υπάρχουν και παλαιότερα πόστ απο μέλη του φόρουμ,χρειάζεται διάβασμα και απο βιβλία,internet κλπ.Έχουμε περάσει όλοι μας πάρα πολλές ώρες διαβάζοντας,και πάλι όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνουμε!
Μην αγχώνεσαι να τα καταλάβεις όλα απο την αρχή...είναι αδύνατο για όλους μας,έτσι? Very Happy
Το Hama είναι σε σούπερ καλή τιμή στα 16€ στο e-shop.Εγώ το πήρα σε έκπτωση 20.4€,πρίν κάποιο διάστημα απο άλλο μαγαζί.
Παρ'όλα αυτά,διάβασε τα reviews,για το Konig και το Hama(ιδιαίτερα τα αρνητικά για εντοπισμό τυχόν προβλημάτων),και έλα να τα συζητήσουμε!Το ψάξιμο ωφελεί πάντα,γιατί αποκτάς και κάποια αρχική εμπειρία αξιολόγησης,μαζί βέβαια με την πραγματική εμπερία της χρήσης,γενικά στα προιόντα που θα αγοράσεις τώρα και στο μέλλον!
Με το ψάξιμο ήδη βρήκες την φθηνότερη τιμή στην ελληνική αγορά για το Hama!Στα σκρουτζομάγαζα,κάνει περί τα 20€,και στα "κανονικά"μαγαζιά 30€!
Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/06/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να προσθέσω οτι κρατώντας το μονόποδο απο την αφρώδη λαβή του,και στηριζόμενο στο έδαφος,μπορούμε να ρυθμίζουμε τόσο το ύψος του,όσο και την γωνία κλίσης της κεφαλής ενώ παρατηρούμε(θα σου πω σχετικά όταν το αγοράσεις),και έτσι να παρατηρούμε σε μεγάλες γωνίες-ακόμα και στο ζενίθ-χωρίς κούραση στα χέρια,ούτε πόνους στον αυχένα και στη μέση,ζαλάδες κλπ.που θα είχαμε με το τρίποδο!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mcrnOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/06/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λίγο χαζή ερώτηση αλλά γιατί το Mounting head έχει δύο σιδερένια(screws)??
Θα υπάρχει πρόβλημα με το tripod adapter του skymaster, το οποίο έχει μόνο μια τρυπούλα από κάτω, και το μέγεθος της βίδας?
Τέλος, μια πρόχειρη αστροφωτογράφιση θα είναι εφικτή με το μονόποδο( από άποψη σταθερότητας)?

00004178abx3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  22.71 KB
 Διαβάστηκε:  50 φορές

00004178abx3.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης