Jump to content

Αρχάριος-αγορά τηλεσκοπίου-Celestron vs Skywatcher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω το πρωτο μου τηλεσκοπιο και θα ηθελα να δω και κατι παραπανω  απο την σεληνη.

Μετα απο μερες διαβασματος και ψαξιμου ειμαι σε αδιεξοδο. Εχετε να προτεινετε καποιο μεχρι 350 ευρω  που να μην είναι δύσκολο στην ετοιμασία γιατι ειμαι αρχαριος και να μπορω να το μεταφερω μαζι μου στα καμπινγκ που πηγαινω συνηθως ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! 😁

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γειά σας!!

Πριν λίγο καιρό άρχησα να ασχολουμένων με την αστρονομία και έχω μάθει ότι χρειάζεται για να προχωρήσω σε αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου.

Το τηλεσκόποιο που μου έχουν προτείνει και ενδιαφέρομαι είναι τοSky-watcher 90 EQ-2. Όμως θα ήθελα μερικές γνώμες και από σας όσο αφορά το θέμα αγοράς τηλεσκοπίου 

Φιλικά Βασίλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βασίλη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Διάβασε προσεκτικά κάποια post από την αρχή αυτού του θέματος,από την 1η σελίδα,και θα κατατοπιστείς σε κάποια βασικά.Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα σχετικά θέματα στο φόρουμ με ανάλογο περιεχόμενο.

Το SW 90/900 είναι πολύ καλό τηλεσκόπιο,αλλά η διάμετρός του είναι μικρή.Θα περιοριστείς στη Σελήνη και σε φωτεινούς πλανήτες,και σε κάποια αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),αν έχεις περιορισμένη φωτορύπανση.

Επίσης η ισημερινή στήριξη EQ-2 έχει κάποια θέματα αξιοπιστίας σε κάποιες παρτίδες.Αρκετά πιο στιβαρή και αξιόπιστη είναι η AZ-3,η οποία μπορεί να σηκώσει και βαρύτερους σωλήνες τηλεσκοπίων.

Το 90/900 όμως είναι πάρα πολύ καλό για επίγεια παρατήρηση!

Για αστρονομική παρατήρηση ψάξε για τηλεσκόπια μεγαλύτερης διαμέτρου,όπως 130/650,150/750,150/1200(καλύτερο),200/1200,254/1200.

(Ο πρώτος αριθμός δείχνει τη διάμετρο,ο δεύτερος την εστιακή απόσταση-μήκος).

Τα δύο τελευταία,δηλ.το 8" (200/1200) και το 10" (254/1200) έχουν περισσότερες δυνατότητες και θα τα έχεις μια ζωή.

Ψάξε και στα μεταχειρισμένα,συχνά βρίσκεις τηλεσκόπια σε πολύ καλή κατάσταση και εξαιρετικές τιμές!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω ότι πέρα από το ποσό που μπορείς να διαθέσεις για πρώτη αγορά,σημαντικός μπορεί να είναι για σένα και ο παράγοντας φορητότητα.Αν δηλ.θα μεταφέρεις το τηλεσκόπιο με αυτοκίνητο (για λόγους ασφαλείας στο πίσω κάθισμα-ποτέ στο πορτ μπαγκάζ),για να παρατηρείς εκτός πόλης.

Το μέγεθος του σωλήνα μπορεί να είναι σημαντικό εμπόδιο αν δεν έχεις τον απαιτούμενο χώρο.

Αν παρατηρείς από το σπίτι σου,θα είναι από ταράτσα (συνιστάται) ή από βεράντα?

Επίσης αν έχεις μυοσκελετικά προβλήματα,πχ.με τη μέση σου,ένα σχετικά βαρύ dob μπορεί να σε αποτρέψει από το να το χρησιμοποιείς τακτικά...

Μέχρι 10" τηλεσκόπια συνήθως δεν δημιουργούν στους περισσότερους πρόβλημα,όσο αφορά τη μεταφορά με τα χέρια.

Σκέψου λοιπόν όλες τις παραμέτρους: διάμετρος,όγκος,βάρος,κόστος κλπ.και μη βιαστείς να αποφασίσεις,παρά μόνο όταν σιγουρευτείς!

Στον προϋπολογισμό σου βάλε και την αγορά (έστω και αν γίνει αργότερα) κάποιων προσοφθαλμιων.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο εμένα στην παρέα και ευχαριστώ για την αποδοχή.

Ενδιαφέρομαι να βοηθήσω την εξάχρονη κόρη μου να καλλιεργήσει το ενδιαφέρον που δείχνει για την αστρονομία και να μάθω κι εγώ βέβαια!

Θα ήθελα να πάρω το πρώτο τηλεσκόπιο που να είναι σχετικά εύκολο στη χρήση και κυρίως να μην την κάνει να βαρεθεί και την αποθαρρύνει. Διάβασα αρκετά νήματα εδώ και σε κάποια ξένα forums που προτέινουν τα dobson και ένα heritage 130p είναι μάλλον η καταλληλότερη επιλογή για έναν αρχάριο. Θα έχω την επιλογή να το αγοράσω και από Αγγλία, οπότε και κοστολογικά μου έρχεται αρκετά καλά.

Θα παρατηρούμε κατα βάση από ταράτσα στην Αθήνα κοντά στον Υμηττο, αλλά θέλω να το παίρνουμε και στο εξοχικό στον Ωρωπό ή σε εκδρομές. Φαντάζομαι αρχικά θα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον για τη μικρή οι πλανήτες, αλλά μάλλον DSO για μένα.

 

Με βάση αυτά όμως έχω κάποιες αρκετές ερωτήσεις και ελπίζω να με βοηθήσετε στην επιλογή μου:

1. Μήπως θα έπρεπε να προτιμήσω κάποιο μικρότερου διαμετρήματος αλλά ελεγχόμενο μέσω εφαρμογής όπως το Astrofi 90, το Starsense LT114AZ ή το Virtuoso 114p?

Καταλαβαίνω ότι η διαδικασία εύρεσης των αντικειμένων έχει την ομορφιά της και εμένα μου αρέσει, αλλά φοβάμαι μήπως την κουράσει και την αποθαρρύνει. Από την άλλη μήπως αυτές οι εφαρμογές είναι τελικά gimmics και η ποιότητα παρατήρησης είναι κακή?

 

2. Υπάρχουν άλλες επιλογές να προτείνετε εκτός από το 130p με budget έως 400 Ευρώ, λαμβάνοντας υπόψιν ότι θα ήθελα σταδιακά να το χρησιμοποιεί τελικά και μόνη της.

 

3. Μπορώ να συνδέσώ mirrorless μηχανη με τον κατάλληλο ανταπτορα στο 130p? Φαντάζομαι αν ναι, για long exposure πρέπει να κάνει tracking, οπότε θα πρέπει μελλοντικά (αν τελικά θέλω) να πάρω κάποιο Goto mount?

 

4. Πάλι λόγω τιμής μπορει να είναι ευκαιρία να πάρω κάποια καλά αξεσουάρ (ακόμη και μεταχειρισμένα) από Αγγλία. Τι θα προτείνατε ότι χρειάζεται το συγκεκριμένο μοντέλο?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό! Απλά θα ήθελα να κάνω την πιο σωστή επιλογή, ελπίζοντας να έχει κάποιες δυνατότητες αναβάθμισης στο μέλλον.

 

Δημήτρης

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Dimitrisanagn
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι θα νιώσει μεγαλύτερη χαρά όταν βρει μόνη της το πρώτο της αντικείμενο που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι παρά όταν στο δίνει έτοιμο το τηλεσκόπιο. Γενικά, με το τηλεσκόπιο, σταθερά βήματα, πρώτα επίγειοι στόχοι (να καταλάβει πώς φαίνονται τα πράγματα, δηλαδή ανεστραμμένα), μετά λαμπεροί στόχοι στη νύχτα (φεγγάρι, Αφροδίτη, Δίας, Κρόνος) και μετά αντικείμενα βαθέως ουρανού (αυτά θέλουν και σκοτεινό ουρανό, εκτός και αν ψάχνετε διπλά αστέρια).

Σχετικά με τη τοποθέτηση κάμερας, δεν είναι απαραίτητο να είναι go-to, αλλά θα πρέπει να μπορεί να κάνει tracking. Αν όμως θέλεις να ασχοληθείς πιο τακτικά με αστροφωτογράφηση, μια go-to βάση είναι καλύτερη, καθώς είναι πιο εύκολη η εύρεση στόχων. Αν ο στόχος είναι η Σελήνη και οι πλανήτες, τότε δεν χρειάζεται τόσο. Απλά να ξέρεις ότι τα νευτώνια τηλεσκόπια δεν είναι ότι καλύτερο γιατί στις άκρες έχουν παραμορφώσεις κόμης και βινιετάρουν.

Σχετικά με τα αξεσουάρ, αν έχει ερευνητή με κόκκινη κουκίδα, τότε να αγοράσεις ερευνητή «μίνι τηλεσκοπιάκι» (πχ. 6x30) γιατί μέσα στην πόλη δεν θα φαίνεται κανένα αστέρι που να μην είναι λαμπρό. Και ένα barlow για τους πλανήτες.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ! Απ' ότι καταλαβαίνω οι απαιτήσεις της αστροφωτογραφιας είναι διαφορετικές από αυτές της παρατήρησης.  Στο budget που κινούμαι θα μπορέσω να βρω κάτι που να μπορεί να καλύπτει σχετικά και τα δύο?

Τουλάχιστον στο βαθμό ενός αρχάριου που μετά θα αποφασίσει ποιον από τους δύο δρόμους θέλει να ακολουθήσει/αναβαθμίσει.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Πριν προχωρήσεις σε αγορά τηλεσκοπίου για την 6 χρονη κόρη σου,να σιγουρευτείς για ένα σημαντικό θέμα:

Ότι το παιδί έχει την απαιτούμενη υπομονή και επιμονή,ώστε να διορθώνει συνεχώς τη γωνία (αζιμούθιο) και το ύψος του σωλήνα του τηλεσκοπίου,ώστε να παρακολουθεί σωστά τον κινούμενο ουράνιο στόχο,αν επιλέξεις να πάρεις τηλεσκόπιο σε χειροκίνητη υψοαζιμουθιακή (αλταζιμουθιακή) βάση,όπως είναι οι dob!

Αρκετοί ενήλικες δυσκολεύονται να παρακολουθούν στόχους με χειροκίνητες συνεχείς διορθώσεις σε τέτοιες βασεις και κουράζονται,με αποτέλεσμα να αλλάζουν βάσεις και να πηγαίνουν σε auto-tracking/go-to ή σε ισημερινές με μοτέρ.

Το ζητούμενο δεν είναι να βρίσκει εύκολα τους στόχους (πράγμα που δίνει λιγότερη ευχαρίστηση,αλλά και δεν εξασκεί την προσοχή,σκέψη,αντίληψη,μνήμη,υπομονή,επιμονή),αλλά να παρακολουθείται άνετα και ευχάριστα ο κινούμενος στόχος.

Βεβαιώσου ότι η κόρη σου μπορεί να κάνει συνεχώς αυτές τις απλές μεν κινήσεις,αλλά επειδή θα γίνονται συνέχεια και είναι μικρό παιδί,μπορεί να βαρεθεί..

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κωστα!

Γενικά είναι καλή στη λεγόμενη λεπτη κινητικότητα και επιδεξιότητα.

Τώρα το θέμα της υπομονής είναι σχετικο σε αυτή την ηλικία. Με κάποια πράγματα υπάρχει γαιδουρινη υπομονή και πείσμα!

Πολλή σωστή η παρατήρηση με την παρακολούθηση. Κι εγώ δε θα ήθελα να τα βρίσκει αυτόματα.

Νομίζω το astrofi κάνει αυτό..

Έχεις κάποια να προτείνεις σε περίπτωση που προτιμηθεί βάση με μοτέρ?

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το επεξεργάστηκε ο Dimitrisanagn
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χρυσή συμβουλή από την εμπειρία πολλών από εμας:

Μη βιάζεσαι στις αγορές των αστρονομικών ειδών!

Έτσι γίνονται σοβαρά λάθη που στοιχίζουν οικονομικά και ψυχολογικά...

Από ό,τι λες για την κόρη σου μάλλον διαθέτει την απαιτούμενη υπομονή και επιμονή,και πιθανόν δεν θα θεωρήσει βασανιστήριο την χειροκίνητη οδήγηση του τηλεσκοπίου.

Οπότε η αγορά ενός dob μαλλον δεν θα είναι λάθος επιλογή.

Το θέμα της αστροφωτογραφίας είναι αρκετά δύσκολο,θέλει ειδικό εξοπλισμό με ανάλογο κόστος,πολύ διάβασμα και πειραματισμούς,εκτός αν θέλεις να τραβάς μετριότατες έως κακές-θολές φωτογραφίες...

Άφησέ το για το μέλλον,αφού μελετήσεις το θέμα πολύ και κατανοήσεις τις απαιτήσεις.

Για έναν αρχάριο σημαντικό είναι το τηλεσκόπιο να δίνει σχετικά μεγάλο οπτικό πεδίο (δηλ.να έχει σχετικά μικρή εστιακή απόσταση με κάποια θυσία στην ποιότητα της εικόνας περιφερειακά),ώστε να βρίσκει πιο εύκολα τους στόχους.Το στενό πεδίο δυσκολεύει αρκετά κάποιον που δεν γνωρίζει τον ουρανό.

Η επιλογή του SW Heritage 130/650 είναι καλή,όμως ο εστιαστής θα πρέπει να είναι ή ο παλαιότερος οδοντωτός ή ο πολύ πρόσφατος κοχλιωτός (helical),για τον οποίο λέγεται-δεν είμαι σίγουρος-οτι έχει διορθωθεί ένα σημαντικό κατασκευαστικό σφάλμα τζόγου που είχε.

Μέχρι πριν λίγο καιρό οι κοχλιωτοί εστιαστές των heritage 130/650 και 150/750 είχαν πρόβλημα αξιοπιστίας και ήθελαν μαστόρεμα...

Αυτά τα τηλεσκόπια θέλουν άμεσα κάλυψη του κενού με φωτοχιτώνιο,και φυσικά τραπεζάκι σταθερό για να τοποθετηθούν πάνω.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την λεπτομερή απάντηση.

Για την αστροφωτογραφια περισσότερο ρωτάω για να καταλάβω αν το 130 προσφέρεται για αυτή μελλοντικά, παρά ως άμεση επιθυμία. Ασχολούμαι με τη φωτογραφία, οπότε τουλάχιστον το κομμάτι του κόστους το καταλαβαίνω.

Αρχικά θέλω να εστιασω στην παρατήρηση, να ευχαριστηθεί και το παιδί τη διαδικασία και την αστρονομία και γιατί όχι, μακάρι να την αγαπήσουμε και οι δύο.

 

Όταν λες πως μέχρι πριν λίγο καιρό είχαν πρόβλημα, γνωρίζουμε πότε βγήκαν οι βελτιωμένες εκδόσεις και αν τις ξεχωρίζουμε κάπως? 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν γνωρίζω ακριβώς την περίοδο που ίσως βελτιώθηκαν (και πόσο άραγε?) οι κοχλιωτοί εστιαστές.

Αν θυμάμαι καλά πριν 1 χρόνο και πιο πίσω,υπήρχαν αναφορές για εστιαστές με τζόγο.

Άρα οι υποθετικά βελτιωμένοι εστιαστές εμφανίστηκαν πολύ πρόσφατα.

Αυτοί οι εστιαστές δεν νομίζω ότι κάνουν για αστροφωτογραφία.Ειναι πλαστικοί και ακόμα και βελτιωμένοι δεν είναι στιβαροί,ούτε προσφέρουν ακρίβεια στην εστίαση,που είναι απαραίτητη στην αστροφωτογραφία.

Νευτώνιοι σωλήνες μπορούν να φορτωθούν σε κατάλληλες ισημερινές βάσεις,μέχρι κάποιο όριο βάρους και μήκους του σωλήνα,ώστε να περιοριστούν οι ταλαντώσεις λόγω ροπών που θα θολώσουν την εικόνα.Επισης οι μικρες εστιακές αποστάσεις τηλεσκοπίων, απαιτούν μικρότερους χρόνους εκθεσης,οπότε είναι πιο βολικές έως απαραίτητες,ανάλογα και με το στόχο.

Δεν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία,οπότε σε αυτό το θέμα θα σε συμβουλέψουν οι έμπειροι και ικανοί αστροφωτογράφοι του φόρουμ.

Ασχολούμαι και εγώ με την καλλιτεχνική φωτογραφία παρά πολλά χρόνια (από το 1985),στην αρχή μάλιστα της ενασχόλησης με την αστρονομία σκέφτηκα να ασχοληθώ και με την αστρφωτογραφια,αλλά είδα ότι έπρεπε να αλλάξω τηλεσκόπιο,να πάρω την κατάλληλη στήριξη,κάμερα και να διαθέσω πολύ χρόνο σε διάβασμα και πειραματισμούς...Επίσης να διαθέτω πολλές ώρες έκθεσης για ένα στόχο και ακόμα περισσότερες σε επεξεργασία της εικόνας στον υπολογιστή...

Στο μεταξύ αντιλήφθηκα ότι το αντικείμενο που παρατηρείς δεν είναι απαραίτητο και να το φωτογραφιζεις.Υπαρχουν έξοχες αστροφωτογραφίες άφθονες στο ίντερνετ με πολλή πληροφορία και λεπτομέρεια,και οι δικές μου δεν θα πρόσθεταν κάτι παραπάνω.

Καταλαβαίνω τη χαρά της προσωπικής δημιουργίας,αλλά το θέμα της αστροφωτογραφίας είναι ουσιαστικά τεχνικό θέμα.

Δεν με ενδιαφέρει πια.

Αντίθετα ανακάλυψα τη χαρά της παρατήρησης,η οποία είναι μια διαφορετική εμπειρία που οξύνει την οπτική αντίληψη και η άμεση επαφή με το αστρικό φως προσφέρει μοναδικές συγκινήσεις.

Το ίδιο ανακάλυψα και στην παρατήρηση της φύσης με κιάλια.Το να παρατηρείς με τα μάτια και το μυαλό,είναι μια διαφορετική διαδικασία από το να παρατηρείς με σκοπό την φωτογράφιση ενός θέματος,που σε πολλούς που είχαμε δοθεί ολόψυχα στην φωτογραφία καταντούσε σχεδόν ψυχαναγκαστικό...

Σε προτρέπω να ανακαλύψεις και τη χαρά της προσεκτικής παρατήρησης,που διαφέρει από την απλή θέαση (και συνήθως γρήγορη) των στόχων.

Ξεκινήστε την παρατήρηση με την κόρη σου και αργότερα όταν και αν ωριμάσουν οι συνθήκες,ασχοληθείτε και με την αστροφωτογραφία.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ, ίσως θα πρέπει να ρωτήσω το κατάστημα τότε, αν είναι προσφατης παραγωγής η όχι και αν μου απαντήσουν ειλικρινώς ...

 

Κι εγώ με την "καλλιτεχνική" ασχολούμαι , όσο αδόκιμος και αν είναι ο όρος, αλλά ας τον χρησιμοποιήσουμε για να ξεχωρίσουμε από τους επαγγελματίες 😀 

Θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω κάποια στιγμή την αστροφωτογραφια, αλλά όταν τρέχεις με οικογενειακές υποχρεώσεις, ακόμη και η απλή φωτογραφηση κάποιες στιγμές γίνεται πολυτέλεια, πόσο μάλλον όταν απαιτούνται πολύωρες εκθέσεις η επεξεργασίες. Οπότε θα συμφωνήσω 100% με τους προβληματισμούς που έθεσες. 

Ίσως αν δεν κολλήσω με την παρατήρηση και είναι καταλληλότερες οι συνθηκες της καθημερινότητας μου να αξίζει να το δοκιμάσω. 

 

Αλλά ναι για τώρα , θα εστιασω στην παρατήρηση και σε διάβασμα σχετικά με το αντικείμενο. Άλλωστε θα έχω και άπειρες ερωτήσεις να απαντήσω! 

Μακάρι να έβρισκα να πάρω ένα τώρα που φεύγουμε διακοπές και θα είναι πιο ιδανικές οι συνθήκες παρατήρησης, αλλά δεν το βλέπω..

 

Σε ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια και το χρόνο σου.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που πρέπει να διασφαλιστεί με το Heritage,είναι να μην υπάρχει ο παραμικρός τζόγος στον εστιαστή,διότι έτσι χαλάει η ευθυγράμμιση του οπτικού άξονα του προσοφθάλμιου φακού με τον αντίστοιχο του δευτερεύοντος κατόπτρου,και υποβαθμίζεται η ποιότητα της εικόνας.

Το φωτογραφικό τηλ.130/650 ίδιας διαμέτρου με το Heritage,είναι το πολύ καλό SW EXPLORER 130/650 PDS με εξαιρετικό εστιαστή και πολύ καλά οπτικά:

https://planitario.gr/gr/tilesk-skywatcher-explorer-130mm-pds-only-tube.html

Υπάρχει και ένα μικρότερο διοπτρικό σε βάση που βρίσκει και παρακολουθεί το στόχο,δεν ξέρω όμως αν κάνει για φωτογράφιση:

https://planitario.gr/gr/tilesk-startravel-102-az-gte-wifi.html

Το SW 102/500 είναι ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο,έχει βέβαια χρωματικό σφάλμα στα άκρα του πεδίου,που στην παρατήρηση δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.

Με διαγώνιο κάτοπτρο 2",90ο και φακό 2" μεγάλης εστιακής,30-32mm δίνει μεγάλα οπτικά πεδία,που είναι εκτός των άλλων πολύ χρήσιμα για εκμάθηση του ουρανού ειδικά για έναν αρχάριο.

Το έχω στην πολύ στιβαρή βάση ΑΖ-3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το χρησιμοποιώ σαν βοηθητικό για έλεγχο του seeing,για εύρεση στόχων,για θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.Εχει στιβαρό εστιαστή 2" και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για βιντεοαστρονομία (ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία) και φωτογράφιση.Δεν δίνει βέβαια την ποιότητα εικόνας με αντίστοιχο αποχρωματικό,που είναι αρκετά ακριβότερο.

Είναι τηλεσκόπιο με πολλές χρήσεις και θα το κρατήσεις και όταν πάρεις αργότερα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.Δεν το παροπλίζεις όπως άλλα τηλεσκόπια.

Επίσης τα διοπτρικά δεν χρειάζονται ευθυγράμμιση και δεν μαζεύουν σκόνη (παρά μόνο εξωτερικά) όπως τα ανοιχτού τύπου κατοπτρικά,που χρειάζονται μετά από κάποιο διάστημα χρήσης ειδικό πλύσιμο κατόπτρων.

Βέβαια λόγω μικρότερης διαμέτρου,υστερεί σε ΦΩΤΟΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΉ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ σε σχέση με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπια,βλέπεις δηλαδή λιγότερα αντικείμενα και με λιγότερες λεπτομέρειες.

Δεν είναι κακή ιδέα να ξεκινήσετε με αυτό,και όπως είπα θα το κρατήσετε και για αργότερα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω .. ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια! 

Πολύ πληροφόρηση και ώρα για λίγο περισσότερο διάβασμα από μέρους μου για να τα ξεδιαλυνω! 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αστρονομία είναι απαραίτητο το πολύ διάβασμα (το οποίο όμως είναι ευχάριστο),ιδιαίτερα στην αρχή,ώστε να αποκτηθούν κάποιες βασικές γνώσεις.

Βοηθάνε και βιβλία,εκτός απο πολύ υλικό που θα βρεις εδώ στο φόρουμ:

https://planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sympan-4i-ekd.html

Και το πληρέστερο (αν το βρεις μεταχειρισμένο,διότι έχει εξαντληθεί η έκδοσή του):

https://planitario.gr/gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

Καλό διάβασμα και πολλή συνετή σκέψη για τις αγορές σου!🙂

 

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι αν έχεις τρίποδο και σχετικά φωτεινούς φακούς, μπορείς να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στην αστροφωτογράφηση μόνο με αυτά. Ο Nico Carver (Nebula Photos) έχει αρκετό υλικό στο youtube για να δεις πώς γίνεται και να έχεις ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Με αυτό το βασικό setup μπορείς να αντιληφθείς αν σου αρέσει και αν αξίζει επενδύσεις χρόνο και χρήμα (μια βάση που να μπορεί να κινεί ένα μικρομεσαίο τηλεσκόπιο με αρκετή ακρίβεια ώστε να έχεις καλές φωτογραφίες μέσω αυτού κάνει περί τα 1.000€ και από εκεί και πέρα χτίζεις τον εξοπλισμό σου βήμα βήμα)

Το επεξεργάστηκε ο dkate
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολυ, ωραίος ο τύπος και κατατοπιστηκότατος.

 

Τα βασικά τα κάνω και τώρα με μηχανή και τρίποδο που έχω, οπότε βλεπουμε και προχωράμε σιγά σιγά στο επόμενο επίπεδο αν κολλήσουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικός ο παραπάνω οδηγός του πλέον έμπειρου Άρη Μυλωνά,που πρέπει να διαβάσουν στην αρχή όλοι οι αρχάριοι!

Καλό θα είναι να τοποθετηθεί σε εμφανές σημείο της αρχικής σελίδας του φόρουμ,ώστε να εντοπίζεται εύκολα.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Aris Milonas said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Πολύ αναλυτικός ο οδηγός, απαντάει σε όλα τα τεχνικά ερωτήματα που είχα.

Αρκεί τώρα να σιγουρευτώ, για αυτό που ήταν και το πρώτο σχόλιο του Κώστα στα ερωτήματα μου. Τελικά ένα μικρό παιδί θα θέλει και θα μπορεί να κάνει όλες αυτές τις κινήσεις που θα διατηρούν το αντικείμενο εστιασμένο προς παρατήρηση?

Μονο η δοκιμή θα δώσει την απάντηση μάλλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

49 minutes ago, Dimitrisanagn said:

Τελικά ένα μικρό παιδί θα θέλει και θα μπορεί να κάνει όλες αυτές τις κινήσεις που θα διατηρούν το αντικείμενο εστιασμένο προς παρατήρηση?

Μονο η δοκιμή θα δώσει την απάντηση μάλλον.

Μια καλή λύση για αυτό,είναι να πάτε με την κόρη σου σε έναν αστρονομικό σύλλογο,και να δείτε από κοντά το θέμα.

Επίσης υπάρχουν μέλη του φόρουμ που βγαίνουν από κοινού για παρατήρηση στην Αττική.Ανακοινώνουν τις συναντήσεις εδώ στο φόρουμ.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, Dimitrisanagn said:

Ακεί τώρα να σιγουρευτώ, για αυτό που ήταν και το πρώτο σχόλιο του Κώστα στα ερωτήματα μου. Τελικά ένα μικρό παιδί θα θέλει και θα μπορεί να κάνει όλες αυτές τις κινήσεις που θα διατηρούν το αντικείμενο εστιασμένο προς παρατήρηση?

Καλησπέρα σας,

Δεν σημαίνει ότι κάθε δευτερόλεπτο θα πρέπει να κινεί τον σωλήνα για να το κρατάει στο κέντρο. Αρκεί κάποιος (ακόμη και άλλος) να τοποθετήσει το αντικείμενο στην άκρη του πεδίου και όση ώρα αυτό θα μετακινείται προς την άλλη άκρη υπάρχουν αρκετά δευτερόλεπτα ικανοποιητικής παρατήρησης από το ίδιο ή άλλο άτομο. Μετά απαιτείται μια μικρή διόρθωση να έρθει πάλι στο αρχικό άκρο κ.ο.κ. 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης