AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - APM HDC 20mm 100° - γνώμες
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
APM HDC 20mm 100° - γνώμες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 846
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 2:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Και κάτι ακόμη gια τους ντοψονάδες. Σταματήστε την πάλη με το τηλεσκόπιο και πάρτε ή φτιάξτε μία equatorial platform. Η δύο μοτεράκια στις δύο κινήσεις για απλό τράκιν.

Ενδιαφέρουσα ιδέα για equatorial platform,Παναγιώτη!Βέβαια έχω το ερώτημα για το αν η κίνησή της μπορεί να είναι αρκετά ομαλή(χωρίς τριξίματα)-γιατί αυτό θα επηρεάσει την οξύτητα των ειδώλων σε μεγάλες μεγεθύνσεις.Έχεις κάνει τέστ σε μεγάλες μεγεθύνσεις?Υπάρχουν κάπου οδηγίες κατασκευής?
Ευχαριστώ-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2602
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι Κώστα η κίνηση της είναι ομαλή, και με πρόχειρη ευθυγράμμιση (απλά η πυξίδα στον βορά) έχεις μέσα στο προσοφθάλμιο τον στόχο σου για όση ώρα παρατηρείς. ψηλώνει και το τηλεσκόπιο 15 πόντους περίπου (απ όσο θυμάμαι). Σε λίγα λεπτά την έχεις στήσει, και ταιριάζει απόλυτα με το σκεπτικό του dob. Στήνω σε λίγα λεπτά και ξεκινώ παρατήρηση. Μοναδικό μειονέκτημα είναι πως προσθέτει κραδασμούς όταν πας να εστιάσεις. Μη φανταστείς τίποτα σεισμούς 6 ρίχτερ. Απλά εκεί που δεν είχες καθόλου ακόμη και οι λίγοι είναι ενοχλητικοί. Βέβαια όσο ανεβάζουμε μεγεθυνση γίνεται πιο αισθητό και εκνευριστικό, αλλά αν εστιάσεις ηρεμεί αμέσως και είσαι απρόσκοπτος να παρατηρήσεις. Η λύση που προτείνω αν και δεν το έχω δοκιμάσεο είναι ο ηλεκτρονικός εστιαστής. Αυτο ή κάτι παρόμοιο είναι η επόμενη αγορά μου. https://www.firstlightoptics.com/astronomy-cables-leads-accessories/skywatcher-auto-focuser.html?currency=2.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 2:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ Παναγιώτη για τις πληροφορίες!Αν αποφασίσω να αγοράσω,θα ψάξω το θέμα κυρίως στα μεταχειρισμένα,γιατί καινούργιες είναι πολύ ακριβές.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15266
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πολυπλοκότητα έχει και τα μειονεκτήματά της. Εγώ πρόσφατα το τερμάτισα, έπεσα στα 18mm διαμέτρημα (58 γραμμάρια μάζα) με ορθοσκοπικό προσοφθάλμιο 40 μοιρών. Είχα και μικρότερο, αλλά το χρησιμοποιώ περισσότερο σαν μικροσκόπιο. Φυσικά ο πυρετός της διαμέτρου μπορεί να υποτροπιάσει ανά πάσα στιγμή.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα μεταχειρισμένα δύσκολα θα βρεις. Καλύτερα να φτιάξεις. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&postdays=0&postorder=asc&start=0 Αν ψαχτείς θα βρεις και άλλα σχέδια. Αν το πάρεις απόφαση να μου πεις να φωτογραφίσω την δική μου γιατί έχει κάποιες λύσεις πολύ έξυπνες.
Κώστα εύχομαι να υποτροπιάσεις γρήγορα.

kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πρέπει πρώτα να υποβιβαστώ στην πρωινή μου δουλειά ή να με παρατήσει ο κόσμος στην απογευματινή, ή να πάρω σύνταξη, ό,τι συμβεί πρώτο. Τα κιάλια και τα μονοκιάλια τα κουβαλώ μαζί μου συνέχεια και τα μπουμπουνίζω με κάθε ευκαιρία.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

filiatra έγραψε:
Στα μεταχειρισμένα δύσκολα θα βρεις. Καλύτερα να φτιάξεις. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&postdays=0&postorder=asc&start=0 Αν ψαχτείς θα βρεις και άλλα σχέδια. Αν το πάρεις απόφαση να μου πεις να φωτογραφίσω την δική μου γιατί έχει κάποιες λύσεις πολύ έξυπνες.
Κώστα εύχομαι να υποτροπιάσεις γρήγορα.

Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Αν και μου αρέσουν οι κατασκευές,αυτήν την περίοδο δεν έχω την διάθεση και τον χρόνο,ίσως αργότερα.Είναι καλή ιδέα η ισημερινή πλατφόρμα!Πάντως ψάχνοντας και μαθαίνοντας πάντα κερδίζεις απο την αναζήτηση!Όπως και την διαπίστωση για τον ενθουσιασμό,την φλόγα και την "αθωότητα" του ερασι-τέχνη αστρονόμου που ένωνε τα μέλη του forum πριν 10 χρόνια...Πώς έχουμε μιζερέψει ρε παιδιά τα τελευταία χρόνια?
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/09/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι είναι λίγο άτονα τα τελευταία χρόνια. Οποιος συμμετέχει από παλιά στο φόρουμ καταλαβαίνει απόλυτα τι εννοείς. Δεν είναι πως σταμάτησαν να γράφουν οι παλιοί. Απλά οι νέοι δεν έχουν όπως είπες "την φλόγα και την "αθωότητα""
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1132
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 8:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι Παναγιώτη κι Κώστα. Τώρα θίξατε ένα μεγάλο θέμα. Μια πρόχειρη εξήγηση είναι η εξής.
Όταν ξεκινήσαμε, τότε στην ουσία και σε μαζική κλίμακα ξεκίνησε κι η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα. Το άθλημα όπως το αποκαλούμε, μιας κι ο όρος ερασιτέχνης αστρονόμος επιδέχεται πάνω από μία ερμηνεία, και δημιουργεί εντάσεις κι ενστάσεις. Εγώ πχ ζώντας στην Σαρωνίδα χωρίς κανένα σύλλογο ή ίντερνετ, ήμουν τελείως αποκομμένος και μόνο εγώ ήξερα το και τι δεν θα έδινα για να μιλήσω με κάποιον για να λύσω τις απορίες μου και να μοιραστώ τα «κατορθώματα» μου.
Έτσι λοιπόν οι περισσότεροι από εμάς μόνοι μας ανακαλύψαμε και δημιουργήσαμε την παραπάνω τέχνη της παρατήρησης και την χρήση του εξοπλισμού μας. Και φυσικά με τον ίδιο ενθουσιασμό όλη η παραπάνω εμπειρία σπυρί – σπυρί καταγραφότανε στο Forum. Τώρα για κάποιον που ξεκινά δεν έχει παρά να την διαβάσει. Επίσης στην περίπτωση που θέλει να γράψει κι αυτός κάτι έχει ενδοιασμούς διότι μπροστά μας αισθάνεται κάτι σαν να είναι μαθητής κι εμείς οι βλοσυροί κριτές του. Αυτό το τελευταίο το ένοιωσα πολύ έντονα φέτος στην Πανελλήνια στον Δρυμώνα. Νομίζω ότι αυτό το τελευταίο όσο κι αν μας κολακεύει, πρέπει να το λάβουμε πολύ στα σοβαρά υπόψη. Προσωπικά δεν ξέρω το πως, αλλά πρέπει. Διότι αν ο άλλος με αισθάνεται Δάσκαλο, οφείλω να γίνω. Κι όλοι ξέρουμε ότι ο καλός ο δάσκαλος δεν είναι αυτός που έχει πολλές γνώσεις αλλά αυτός που μπορεί εύκολα κι απλά να μάθει στον άλλον κάτι τι.
Επίσης τα μέγιστα αρνητικά μας τα έχει παίξει η κρίση. Μας έχει κάνει το βίο αβίωτο. Οι νέοι λοιπόν στον χώρο, έχουν πλην από το να μάθουν, πρώτιστος να αγοράσουν και τον εξοπλισμό, που στην πράξη σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψουν πολύ περισσότερο από εμάς για να τον αποκτήσουν.
Εγώ είμαι από αυτούς που ουδέποτε είχαν οικονομική ευχέρεια. Όμως ποτέ μου τότε που αγόραζα δεν ένοιωσα ενοχές για αυτό που έκανα. Τώρα τα πράγματα δεν είναι έτσι. Σήμερα όταν κάποιος αγοράζει τηλεσκόπια, πανάκριβα ευρυγώνια προσοφθάλμια κλπ, κατά κανόνα στερεί κάτι άλλο ή από την οικογένεια του ή από τον ίδιο του το εαυτό. Για την συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτών μας, η ενασχόληση με το άθλημα έχει γίνει ένοχη ενασχόληση πολυτέλειας.
Αν προσέξετε το 90% αυτών που γράφονται πια στο forum πλην του ψευδωνύμου τους, δεν γράφουν τίποτε άλλο. Ούτε το μικρό τους όνομα.
Επιστροφή στην κορυφή
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ισχύουν αυτά Γιάννη.
Κατά τη γνώμη μου και την προσωπική μου εμπειρία εδώ ωστόσο, το forum κατά μεγάλα διαστήματα υπήρξε σχετικά αποθαρρυντικό για αρκετούς από τους νέους για διάφορους λόγους που δεν θέλω να θίξω. Νομίζω πως ευθυνόμαστε και εμείς. Αυτό είναι θετικό κατά τη γνώμη μου, καθώς μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε και να αναστραφεί η καθοδική πορεία, εφόσον το θέλουμε.
Μιλώ για τη συμπεριφορά μας στο forum και όχι στις παρατηρήσεις και τις εκδηλώσεις, όπου ο κανόνας είναι η φιλικότητα.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/09/2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά για να μην πω σε όλα. Απλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αυτά. Γενικά επειδή διδάσκω 21 χρόνια απλά να προσθέσω πως βλέπω μεγάλες αλλαγές στους νέους. Οι λόγοι πολλοί και σύνθετοι. Ενα από αυτά που είναι για μένα πολύ σημαντικό είναι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Κυριολεκτικά ξεζουμίζουν την ενέργεια των πιτσιρικάδων και όχι μόνο.
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/09/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Ισχύουν αυτά Γιάννη.
Κατά τη γνώμη μου και την προσωπική μου εμπειρία εδώ ωστόσο, το forum κατά μεγάλα διαστήματα υπήρξε σχετικά αποθαρρυντικό για αρκετούς από τους νέους για διάφορους λόγους που δεν θέλω να θίξω. Νομίζω πως ευθυνόμαστε και εμείς. Αυτό είναι θετικό κατά τη γνώμη μου, καθώς μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε και να αναστραφεί η καθοδική πορεία, εφόσον το θέλουμε.
Μιλώ για τη συμπεριφορά μας στο forum και όχι στις παρατηρήσεις και τις εκδηλώσεις, όπου ο κανόνας είναι η φιλικότητα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου Κώστα!Αυτό κυρίως εννοούσα όταν έλεγα "μιζερέψει":την συμπεριφορά κάποιων στο forum...έχοντας πέσει και οι δύο θύματα τρολλαρίσματος,αλλά και γενικότερα βλέποντας την έλλειψη ήθους,φιλικότητας και "συναδελφικότητας"μεταξύ κάποιων μελών,μιας και έχουμε το ίδιο χόμπυ!
Όσοι διανύουμε την μέση ηλικία,έχουμε μεγαλώσει με αξίες και ιδανικά,που χαρακτήριζαν την συμπεριφορά μας στην κοινωνία γενικά.Τώρα κάποιοι με υψηλό IQ αλλά χαμηλό EQ(συναισθηματική νοημοσύνη λέγεται για όσους δεν καταλαβαίνουν...)τα θεωρούν "γραφικότητες".Και αυτό βέβαια δεν αφορά μόνο το forum,αλλά και ολόκληρη την κοινωνία...Κάποτε ήμουν έτοιμος,λόγω απογοήτευσης και αγανάκτησης,να ανοίξω το θέμα "Ήθος και συμπεριφορά σε δημόσιο forum",αλλά το άφησα για να μην πετάμε "λάδι στη φωτιά"...
Ίσως δεν είναι κακή μια "μεταξύ μας" κουβέντα.Πολλά μέλη έχουν απογοητευτεί απο την έλλειψη "πολιτισμού" σε επίπεδο συμπεριφοράς...Και επιβεβαιώνεται μεταξύ άλλων και ο Πλάτωνας που είπε:
"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται"...
Ελπίζω να προβλημάτισα τους καλοπροαίρετους,"δημιουργικά"!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1132
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/09/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 6:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

filiatra έγραψε:
Γιάννη θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά για να μην πω σε όλα. Απλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο αυτά. Γενικά επειδή διδάσκω 21 χρόνια απλά να προσθέσω πως βλέπω μεγάλες αλλαγές στους νέους. Οι λόγοι πολλοί και σύνθετοι. Ενα από αυτά που είναι για μένα πολύ σημαντικό είναι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Κυριολεκτικά ξεζουμίζουν την ενέργεια των πιτσιρικάδων και όχι μόνο.

Παναγιώτη Χαίρομαι που το έθιξες κι αυτό.
Όταν έγραφα ότι η ενασχόληση με το άθλημα έχει καταντήσει ένοχη ενασχόληση πολυτέλειας, παράλληλα σκεφτόμουν το εξής. Ότι κάποιος νέος (κι όχι μόνο) αισθάνεται έτσι όταν δίνει 400 με 450 ευρώ για να αγοράσει ένα 8ιντσο Dob, αλλά δεν έχει καμία απολύτως ενοχή ή έστω αναστολή στο να δώσει ακόμα περισσότερα (τα διπλά), για να πάρει ένα τηλεφωνάκι smartphon πως λέγονται, για να τον κρατά πάντα συνδεδεμένο με το φέις μπουκ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/09/2018, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου Κώστα!Αυτό κυρίως εννοούσα όταν έλεγα "μιζερέψει":την συμπεριφορά κάποιων στο forum...έχοντας πέσει και οι δύο θύματα τρολλαρίσματος,αλλά και γενικότερα βλέποντας την έλλειψη ήθους,φιλικότητας και "συναδελφικότητας"μεταξύ κάποιων μελών,μιας και έχουμε το ίδιο χόμπυ!

Κώστα και Κώστα δεν νομίζω πως φταίει αυτό. Εσείς δεν τα παρατήσατε από το "τρολάρισμα". Αν διαβάσετε το φόρουμ πριν το 2010 θα δείτε πως οι αντιπαραθέσεις ήταν εντονότατες. Οι προσβολές έδιναν κι έπαιρναν. Ακόμη και ζήλια θα μπορούσα να πω πως υπήρχε. Αυτό τώρα πια δεν υπάρχει. Τα πράγματα είναι πολύ πιο ήρεμα και πολιτισμένα. Απλά τώρα πια οι νέοι εκφράζονται με άλλους τρόπους. Το φατσοβιβλίο και το ινσταγκραμ τους παίρνει πολύ απ τον χρόνο τους και τους ρουφάνε όλη την ενέργεια τους. Συν ένα σορό άλλοι παράγοντες, που να βρουν χρόνο και κέφι για να γράψουν εδώ ή κάπου αλλού? Βλέπω τους αστροφωτογράφους που είναι πολυπληθέστεροι από παλιά, και το επίπεδο είναι πολύ ανεβασμένο. Κι όμως κανείς τους δεν γράφει. Ρωτάνε οι νέοι στο χώρο για φωτογραφικό εξοπλισμό, και απαντάω εγώ και κάποιοι άλλοι σαν εμένα που δεν έχουμε ιδέα από αστροφωτογραφία. Το φταίει? Το ήθος τους? Το τρολάρισμα που έχουν δεχτεί? Δεν νομίζω. Η αδιαφορία τους από κάπου αλλού πηγάζει.

kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/09/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 1:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υποθέτω πως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες. Blogs και forums φαίνονται ήδη παρωχημένα μπροστά στα νεότερα μέσα. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υποχρεούμεθα να προσέχουμε τη συμπεριφορά μας. Και αν έμειναν δύο και έφυγαν 98, μάλλον το αντίθετο αποδεικνύεται ως προς το τρολλάρισμα. Ο μέσος άνθρωπος θέλει να ψυχαγωγείται, όχι να του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν συμμετέχει εδώ. Και κάποιος που έχει εργαστεί στο ψυχιατρείο, τη φυλακή, τον ΟΚΑΝΑ και το ΚΕΕΔ, δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα μέσου ανθρώπου, όπως και να το κάνουμε, είναι αρκετά τρελάρας για να τον αποθαρρύνουν κάτι τέτοια. Τέλος πάντων, τ’ αστέρια μας κυττάζουν αφ’ υψηλού και γελούν μαζί μας, μου φαίνεται. Χαίρομαι πάντως που επανήλθες εσύ.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης