Jump to content

SW 200pds - σημείο εστίασης back focus


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος φίλος που να έχει το ΄παραπάνω τηλεσκόπιο ή να γνωρίζει και να με φωτίσει με θέματα :

Σε ποιο σημείο εστιάζει , πόση είναι η πίσω κίνηση , ποιο το πραγματικό εστιακό μήκος και η απόσταση μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος ?

Βλέπετε κλεισμένος μέσα άρχισα να διαβάζω και γέμισα απορίες , ευκαιρία να μάθω λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου φίλε Κώστα,

 

Στο παρελθόν είχα ασχοληθεί και εγώ με τέτοιου είδους μετρήσεις στο αντίστοιχο τηλεσκόπιο με τον απλό εστιαστή.

Καταρχάς μπορείς να βρεις που εστιάζει το τηλεσκόπιο, ακουμπώντας ένα κομμάτι ριζόχαρτο στον αντάπτορα των 1.25''

στον εστιαστή και εστιάζοντας προς τα έξω στοχεύοντας την σελήνη. Το focal plane βρίσκεται σε εκείνο το σημείο που το είδωλο της σελήνης στο ριζόχαρτο είναι τέλεια εστιασμένο.

 

Για να βρεις την πραγματική εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου και επομένως και τον πραγματικό εστιακό λόγο, μπορείς να κάνεις τις ακόλουθες μετρήσεις :

 

α) Να μετρήσεις με μια μεζούρα την περίμετρο του σωλήνα (του σωλήνα και όχι του άσπρου δαχτυλιδιού στο μπροστινό μέρος).

Η περίμετρος ως γνωστόν είναι 2πr, οπότε βρίσκεις και την εξωτερική ακτίνα του σωλήνα r.

 

β) Με έναν μεγάλο μεταλλικό χάρακα (1m) ή ένα ευθύ κομμάτι ξύλου ανάλογου μήκους, μπορείς με προσοχή να μετρήσεις την απόσταση

από το μπροστινό άνοιγμα του σωλήνα έως το '' πρόσωπο '' του πρωτεύοντος κατόπτρου. Για να μην γίνει κανένα ατύχημα μπορείς να βάλεις το τηλεσκόπιο σε ένα τραπέζι και τον χάρακα ή το ξύλο θα τον τοποθετήσεις προσεχτικά να εφάπτεται στο εσωτερικό του σωλήνα μέχρι να φτάσεις στο πρωτεύον ( ο χάρακας δηλαδή να βρεθεί στο διάκενο μεταξύ κελιού και κατόπτρου στο ύψος της επιφάνειάς του).

 

γ) Στο εξωτερικό του σωλήνα και στην πλευρά που βρίσκεται ο εστιαστής μπορείς να μετρήσεις την απόσταση από το μπροστινό μέρος του τηλεσκοπίου μέχρι το κέντρο της βάσης του εστιαστή (που θεωρητικά αντιστοιχεί και στο κέντρο του εστιαστή).

 

δ) Αφού έχεις εστιάσει στη σελήνη με τη μέθοδο του ριζόχαρτου, μπορείς να μετρήσεις την απόσταση από την εξωτερική επιφάνεια του σωλήνα μέχρι το τελικό ύψος στον εστιαστή.

 

Η απόσταση του δευτερεύοντος από το πρωτεύον είναι το β-γ ( σε ένα σωστά ευθυγραμμισμένο σύστημα το δευτερεύον βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του εστιαστή).

 

Η πραγματική εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου είναι (β-γ) + r + δ.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκκκ ευχαριστώ. Έχω δουλειά για το βραδάκι , μιας και έχουμε πανσέληνο και ο καιρός πάει καλά.

 

Ερώτηση πάλι για τις τηλεσκοπικές ανησυχίες μου:

Η τέλεια εστίαση γίνεται όταν το field stop του προσοφθάλμιου ταυτιστεί με το focal plane ;

Αν ισχύει αυτό τότε η κίνηση του προσοφθάλμιου μέσα - έξω έχει αυτό το σκοπό και όχι να φέρω το focal plane μέσα στο προσοφθάλμιο πάνω στο γυαλί ?

Ο barlow χ2 π.χ. επηρεάζει τη θέση του field stop του προσοφθαλμίου ? Δηλαδή η απόσταση του F. stop γίνεται χ2 άρα θα πάει προς τα έξω το προσοφθάλμιο κατά ένα F. stop ;

 

Για τα Focal reducer και τα φίλτρα ως επηρεάζουν τις κινήσεις στην εστίαση η επόμενη ερώτηση.

 

Νομίζω ότι πρέπει να ξέρουμε πως λειτουργούν όλα πάνω στο τηλεσκόπιο , ώστε να βρίσκουμε λύσεις σε

ότι προβλήματα βρεθούν μπροστά μας και για τις αγορές που θέλουμε να κάνουμε.

Σίγουρα υπάρχουν συζητήσεις εδώ για όλα αλλά μιας και μένουμε σπίτι μία συζήτηση ακόμα δεν κάνει κακό.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τελεία εστίαση γίνεται όταν βλέπεις καθαρό είδωλο στο προσοφθάλμιο. Στην σελήνη έχει ένα συγκεκριμένο focal plane για κάθε διαφορετικό προσοφθάλμιο. Τώρα αν βάλεις barlow κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να κουνήσεις τον εστιαστη μέχρι να καθαρίσει πάλι η εικόνα. Αυτό γίνεται σίγουρα με τον barlow και με την αλλαγή προσοφθαλμιου. Για παράδειγμα ένα 25mm προσοφθάλμιο έχει ας πούμε focal plane 10mm για να είναι καθαρή η εικόνα της σελήνης. Τώρα αν βάλεις barlow σίγουρα θα πρέπει να ξαναεστιασεις άλλα αν ο barlow είναι 2Χ δεν σημαίνει ότι το focal plane θα αυξηθεί κατά ένα η δυο field stop γιατί με αυτήν την λογική με έναν barlow 5Χ θα αυξηθεί κατά 5 field stop κάτι που ίσως δεν θα μπορεί να κάνει το τηλεσκόπιο σου. Τα φίλτρα αν τα βάλεις σχεδόν πότε δεν θέλει να ξαναεστιασης γιατί δεν μειώνουν την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμιου. Τα reduser θέλουν και αυτά εστίαση όταν τα βάζεις. Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή βάζοντας barlow ο 20 mm προσοφθάλμιος συμπεριφέρεται σαν 10 mm , τότε ή θα μεγαλώνει η εστιακή απόσταση ( που το βλέπω δύσκολο να γίνεται απο 1000 σε 2000 mm ή αλλάζει η εστιακή του προσοφθάλμιου. Γιαυτό θέλω να μάθω αν η εστίαση γίνεται όταν ταυτιστεί το f.plane με το f. stop.

Ελπίζω να με φωτίσουν φίλοι μας από εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά πάσα πιθανότητα το focal plane ταυτίζεται με το field stop όχι όμως πάντα. Αυτό έχει να κάνει με τον κατασκευαστή η με το τηλεσκόπιο. Πάντως συνήθως ταυτίζονται. Οπότε προφανώς αλλάζει η εστιακή του προσοφθαλμιου βάζοντας το πιο μέσα η πιο έξω ston εστιαστη ανάλογα αν έχεις barlow η reduser.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δίκαιο , έκανα δοκιμές με τα προσοφθάλμια μου και σε κάποια γινόταν αυτό που είπα με το f. stop σε κάποια όχι.

Βέβαια το f.stop το βρήκα με υπολογισμούς στο περίπου και απο τα χαρτιά του προσοφθάλμιου.

έχω την εντύπωαη ( το βραδυ θα υπολίσω τη θεση του focal plane ) ότι εχω 760 χιλ μέχρι δευτερεύον και το f. plane είναι στα 4 εκ έξω από τον εστιαστή.

Ελπίζω κάποιος που ξέρει καλύτερα να μας φωτίσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω αρκετά από αστρονομία άλλα όχι από οπτική. Τέτοια θέματα δεν με απασχόλησαν πότε άλλα ξέρω κάτι λίγα. :D :D :D
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το field stop καθορίζει το φαινόμενο πεδίο (ΑFOV) που μας δίνει το προσοφθάλμιο και είναι ένας δακτύλιος στο πίσω μέρος του. Το field stop και το focal length του προσοφθάλμιου συμπίπτουν και όταν αυτά συμπίπτουν και με το focal plane του πρωτεύοντος τότε η εικόνα είναι εστιασμένη.

 

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα δες:

https://www.telescope-optics.net/eyepiece1.htm

 

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=79

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει ένα αρχείο word , δε γνωρίζω πως μπορεί να μπεί στην επιφάνεια.

 

Έχω γράψει κατά νομίζω την λειτουργία στον εστιαστή και θέλω να μου διορθώσετε τα λάθη μου

 

thanksssss

astrovox.docx

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης