Jump to content

Προσεληνωση


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες μιλουσα με εναν φυσικο.

Μου ειπε οτι η προσεληνωση των Αμερικανων δεν ειναι δυνατον να εχει λαβει χωρα για τον εξης λογο.

Η στολες που ειχαν τοτε οι αστροναυτες ,δεν ηταν εις θεσην να μπορουν να αντισταθμησουν την πιεση που υπαρχει στην σεληνη σε σχεση με την πιεση που χρειαζεται το ανθρωπινο σωμα!

 

ειναι αληθεια αυτο;

 

ΥΓ

γενικα για την προσελήνωση,τι πιστευετε εσεις;

εχουν γραφτει πολλα και αλλα τοσα εχουν γινει ντοκυμαντερ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλε astroilias διάβασες το μυαλό μου :!: Ετοιμαζόμουν να φτιάξω ενα thread με το οποίο θα ζητούσα την άποψη περί αυτού του θέματος από όλα τα μέλη.Απο την δική μου μεριά όσον αφορά στο τι πιστεύω θα έλεγα οτι η πλάστιγα γέρνει προς το οτι ποτέ δεν προσεδαφίσαμε στην Σελήνη.Πέρα της φυσικής και οπτικής λογικής των οποίων έχει γίνει μεγάλος λόγος πολλές φορές , δεν πιστεύω συμπτωματικά στο οτι πραγματοποιήθηκε η αποστολή την τελευτέα στιγμή στο τέλος της δεκαετίας του 60' όπως υποσχέθηκε ο Κennedy :!:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι

Αυτό είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές.

 

Όποιος θέλει, μπορεί να βρεί απόψεις ενδεικτικά :

 

Κατ'αρχήν σε προηγούμενη συζήτηση που έχει γίνει εδώ στο ASTROVOX προ περίπου ενός δεκαμήνου : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=7196

 

Σε πολλά άλλα φόρα :

 

Σε σχετικά φόρα (πχ) :

http://www.e-telescope.gr/forum/viewtopic.php?t=262&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Σε άλλα ... περίεργα ή μη φόρα (πχ) :

http://www.e-steki.com/forum/archive/index.php/t-1030.html

http://www.blackstate.gr/Moonfalse.htm

http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=6854&ARCHIVE=

http://www.styx.gr/index.cfm?Action=RTCL&CLiD=140

http://library.techlink.gr/ptisi/article-main.asp?mag=2&issue=172&article=4336 (σχετική είναι μόνο η πρώτη παράγραφος)

 

Σε φόρα σχετικά με την τέχνη (πχ) :

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=3878&forum=11&gotolast=1

 

Σε χιουμοριστικά φόρα (πχ):

http://www.humor.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7020

 

Σημείωση : οι ανωτέρω παραθέσεις δεν συνιστούν παραδοχή μου στα γραφόμενά τους.

Αντιθέτως επί του θέματος συντάσσομαι με την άποψη που περιέχεται στο σχόλιο του φίλου Στέφανου Σοφολόγη στην πρώτη σελίδα του θέματος που έχει ήδη συζητηθεί εδώ στο astrovox (όπως επίσης και με κάποιες αποστροφές του σχολίου του στην τρίτη σελίδα). [βλ. πρώτο link παραπάνω]

 

 

ΥΓ : Παρεπιπτόντως, αν κάποιος επισκεφθεί όλα τα παραπάνω, θα αντιληφθεί πολύ εύκολα γιατί τουλάχιστον εγώ ισχυρίζομαι ότι το επίπεδο του ASTROVOX είναι σημαντικά υψηλότερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον καιρο που κουβεντιαστικε το θεμα αυτο εδω στο ΒΟΞ,δεν ειμουν εγω μελος,οπως και πολλοι αλλοι πιστευω!

Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να σηζητιθει!

 

Τι λετε για την στολη;

Ειναι δυνατον μια στολη απο το υλικο που ηταν καυασκευασμενη να μπορει να ανταπεξελθει στις συνθηκες της σεληνης;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ ήμουν φίλε Ηλία.

Όμως το ASTROVOX διαθέτει μια πολύ πλούσια library, που αξίζει να διαθέσεις χρόνο να την επισκεφθείς και να τη μελετήσεις.

Διευκρινίζω ότι αυτό δεν αποτελεί εκ μέρους μου παραίνεση να μην επαναληφθεί η συζήτηση που προτείνεις.

Φιλικά

JD

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον καιρο που κουβεντιαστικε το θεμα αυτο εδω στο ΒΟΞ,δεν ειμουν εγω μελος,οπως και πολλοι αλλοι πιστευω!

Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να σηζητιθει!

 

Τι λετε για την στολη;

Ειναι δυνατον μια στολη απο το υλικο που ηταν καυασκευασμενη να μπορει να ανταπεξελθει στις συνθηκες της σεληνης;

 

 

Η πίεση 1ας ατμόσφαιρας είναι πολύ εύκολο να επιτευχθεί , είτε μέσα σε στολές, όπως είχε γίνει πρίν την προσελήνωση κατά τις πρώτες βόλτες του ανθρώπου στο διάστημα , είτε σε μεγάλες εξωτερικές πιέσεις, όπως στα βάθη των ωκεανών......

 

...κανένα πιό.....σοβαρό επιχείρημα από το φίλο σου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Astroilia, συγγνώμη για το σκεπτικισμό μου, απλά το συγκεκριμένο επιχείρημα το έχω ακούσει από τον περιώνυμο κ Παναγιώτη Παππά στο Χαρδαβέλλα. Μήπως τυχαίνει ο φίλος σου να τον ξέρει?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Vegan.

 

Δηλαδή οι διαστημικοί περιπατοι, που κάνουν κάποιοι αστροναύτες στις μέρες μας με σκοπό την επιδιόρθωση δορυφόρων (π.χ. Hubble) ή του ΙSS, τους οποίους και βλέπουμε (κάποια πλάνα βέβαια), πώς γίνονται? Εδώ η διαφορά πίεσης δεν είναι 1 ατμόσφαιρα? Μήπως και αυτοι γυρίστηκαν σε κάποιο studio? Το συγκεκριμένο πιστεύω ότι ειναι πολύ σαθρό επιχείρημα.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το επιχείρημα ήταν ότι η στολή θα έπρεπε να είναι άκαμπτος. Υπάρχει υποστηρίζεται και η μηχανική-φυσική απόδειξη.

Διαφωνώ πάντως με το επιχείρημα αυτό για τους εξής λόγους. Κατ' αρχάς η στολή δεν ήταν ένα απλό πανί αλλά είχε ιδιαίτερη ελαστικότητα εξαιτίας των ειδικών στρώσεων και ειδικά λόγω του συρματοπλέγματος που διέθετε. Δεύτερον, πράγματι η στολή γίνεται δυσκίνητη αλλά όχι τελείως άκαμπτη. Ακαμψία πιθανόν υπάρχει για πολύ μικρά εμβαδά, αλλά όχι για ολόκληρη στολή. Τρίτον και σημαντικότερο τα πάμπολλα βίντεο των αστροναυτών που κατασκευάζουν το διαστημικό σταθμό. Οι κινήσεις τους, ιδιαίτερα των χεριών που χρησιμοποιούν κυρίως, μόνο άκαπμτες δε μπορούν να χαρακτηριστούν. Στις περισσότερες περιπτώσεις μάλιστα κινούν τα χέρια τους πιο γρήγορα απ' ότι στη γη, εξαιτίας της ''μηδενικής'' βαρύτητας. Αν τώρα τα συνωμοσιολογικά σενάρια λένε ότι όλα αυτά είναι ένα φιάσκο, τότε πως χτίστηκε ο διαστημικός σταθμός; Γιατί ότι υπάρχει και το μέγεθος και σχήμα μπορώ να το επιβεβαιώσω με μια φωτογραφία με το τηλσκόπιο.

Επίσης όλα τα σενάρια που προσπαθούν να μας πείσουν ότι Απόλλωνες γυρίστικαν σε ένα στούντιο έχουν πλέον καταριφθεί.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Γιατί ότι υπάρχει και το μέγεθος και σχήμα μπορώ να το επιβεβαιώσω με μια φωτογραφία με το τηλσκόπιο...

 

:shock:

Τι τηλεσκόπιο διαθέτεις, θέλω να το δώ !

Εχω την εντύπωση ότι η μικρότερη ορατή λεπτομέρεια από επίγεια τηλεσκόπια στην επιφάνεια της Σελήνης είναι 20 μέτρα -σαφώς μεγαλύτερο από ανθρώπινες κατασκευές πάνω της.

Εκτός κι αν έχω μπαγιάτικες πληροφορίες...

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Γιατί ότι υπάρχει και το μέγεθος και σχήμα μπορώ να το επιβεβαιώσω με μια φωτογραφία με το τηλσκόπιο...

 

:shock:

Τι τηλεσκόπιο διαθέτεις, θέλω να το δώ !

Εχω την εντύπωση ότι η μικρότερη ορατή λεπτομέρεια από επίγεια τηλεσκόπια στην επιφάνεια της Σελήνης είναι 20 μέτρα -σαφώς μεγαλύτερο από ανθρώπινες κατασκευές πάνω της.

Εκτός κι αν έχω μπαγιάτικες πληροφορίες...

 

Marino, δε κατάλαβες, εννοώ τον ISS, όχι τη σεληνάκατο. Αν μπορούσε κανείς να τη φωτογραφίσει τότε τέτοια ζητήματα δε θα τίθενταν καν.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Γιατί ότι υπάρχει και το μέγεθος και σχήμα μπορώ να το επιβεβαιώσω με μια φωτογραφία με το τηλσκόπιο...

 

:shock:

Τι τηλεσκόπιο διαθέτεις, θέλω να το δώ !

Εχω την εντύπωση ότι η μικρότερη ορατή λεπτομέρεια από επίγεια τηλεσκόπια στην επιφάνεια της Σελήνης είναι 20 μέτρα -σαφώς μεγαλύτερο από ανθρώπινες κατασκευές πάνω της.

Εκτός κι αν έχω μπαγιάτικες πληροφορίες...

 

Marino, δε κατάλαβες, εννοώ τον ISS, όχι τη σεληνάκατο. Αν μπορούσε κανείς να τη φωτογραφίσει τότε τέτοια ζητήματα δε θα τίθενταν καν.

 

Οοπς, συγγνώμη δεν κατάλαβα, παρόλα αυτά υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί η παρουσία ανθρώπου χρησιμοποιώντας δέσμες laser που θα ανακλαστούν από ένα ειδικό "πιάτο" το οποίο άφησαν εκεί οι αστροναύτες για μελλοντικές μετρήσεις.

Αλλά ξέχασα, κι αυτό συνωμοσία είναι ...

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οοπς, συγγνώμη δεν κατάλαβα, παρόλα αυτά υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί η παρουσία ανθρώπου χρησιμοποιώντας δέσμες laser που θα ανακλαστούν από ένα ειδικό "πιάτο" το οποίο άφησαν εκεί οι αστροναύτες για μελλοντικές μετρήσεις.

 

Θα μπορούσαν να σου που ότι έχει στηθεί από διαστημοσυσκευή προσεδάφισης. ΄

Εγώ πιστεύω ότι πήγαν, αλλά οι συνωμοσιολόγοι ποτέ δε θα πειστούν. Θα σου που ότι και τα πετρώματα είναι πλαστά, αν και είναι ανοικτά σε όποιον γεωλόγο του κόσμου να τα ελέγξει. Θα πειστούν μόνο αν πάνε να δουν τα αποτυπώματα και τα όργανα τη Σελήνη.Μερικοί δε θέλουν να πιστέψουν, ακόμα και αν όλα τα ψευδοεπιχειρήματά τους καταρίπτονται.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οοπς, συγγνώμη δεν κατάλαβα, παρόλα αυτά υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί η παρουσία ανθρώπου χρησιμοποιώντας δέσμες laser που θα ανακλαστούν από ένα ειδικό "πιάτο" το οποίο άφησαν εκεί οι αστροναύτες για μελλοντικές μετρήσεις.

 

Θα μπορούσαν να σου που ότι έχει στηθεί από διαστημοσυσκευή προσεδάφισης. ΄

Εγώ πιστεύω ότι πήγαν, αλλά οι συνωμοσιολόγοι ποτέ δε θα πειστούν. Θα σου που ότι και τα πετρώματα είναι πλαστά, αν και είναι ανοικτά σε όποιον γεωλόγο του κόσμου να τα ελέγξει. Θα πειστούν μόνο αν πάνε να τα δουν.Μερικοί δε θέλουν να πιστέψουν, ακόμα και αν όλα τα ψευδοεπιχειρήματά τους καταρίπτονται.

 

"Α, ωραία, μπόρεσαν να προσεδαφήσουν remotely διαστημοσυσκευή αλλά όχι σεληνάκατο" θα είναι η απάντησή μου, πιθανώς μάταια όπως λες, η συνωμοσιολογία έχει πολύ βαθύτερες ρίζες από τα επιστημονικά αντ-επιχειρήματα, οπότε ας τους αφήσουμε να πιστεύουν πως όλος ο κόσμος βάλλει εναντίον τους -έτσι κι αλλιώς είναι το "κέντρο της γης".

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ πιστεύω ότι έχουν πάει στα σίγουρα, όλα τα άλλα είναι ιστορίες για να λένε κάποιοι και να βγάζουν βιβλία να πουλάνε. Η τεχνολογία για να πάμε και η προστασία με τις στολές ήταν αρκετές βλέπουμε και τον όγκο που είχαν οι στολές. Να σκέπτεστε ότι η βαρύτητα στην Σελήνη είναι και διαφορετική από την Γη και η κίνηση τους στην Σελήνη άσχετα από τον όγκο και το βάρος θα ήταν πιο εύκολη. Υπάρχουν τόσες εικόνες που το αποδεικνύουν ότι έχουν πάει. Εξάλλου η Ιστορία θα δείξει αφού θα ξανά πάνε και μάλιστα τώρα πλέον και οι άλλοι. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι ήταν χρόνια ψυχρού πολέμου και αν δεν είχαν πάει θα τους είχαν κάνει βούκινο οι Ρώσοι!!! Και όπως είπε ο φίλος Ιφικράτης έχουν φέρει τόνους πετρωμάτων από την Σελήνη. Έχουν αφήσει ένα σορό όργανα. Ακόμη παίρνουν σήματα από την σεισμικότητα της από όργανα που έχουν εγκαταστήσει επάνω της!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Α, ωραία, μπόρεσαν να προσεδαφήσουν remotely διαστημοσυσκευή αλλά όχι σεληνάκατο"

 

Αυτο πρακτικά είναι πολύ πιο εύκολο από την επανδρωμένη αποστολή. Άλλωστε το είχαν κάνει προηγουμένως αρκετές φορές, και Αμερικάνοι και Ρώσοι.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το βιβλίο ''Εναλλακτική λύση 3" το έχει διαβάσει κανείς; Έχει πολλά ντοκουμέντα, με συνεντέξεις και αστυνομικό ρεπορταζ ότι υπήρχε συνεργασία Ρώσων Αμερικανών τουλάχιστον 10 χρόνια πριν το Απολλων 11. Λέει ότι είχαν ήδη βάσεις στη Σελήνη και το Απόλλων 11 ήταν για τα μάτια του κόσμου.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως το βιβλίο ''Εναλλακτική λύση 3" το έχει διαβάσει κανείς; Έχει πολλά ντοκουμέντα, με συνεντέξεις και αστυνομικό ρεπορταζ ότι υπήρχε συνεργασία Ρώσων Αμερικανών τουλάχιστον 10 χρόνια πριν το Απολλων 11. Λέει ότι είχαν ήδη βάσεις στη Σελήνη και το Απόλλων 11 ήταν για τα μάτια του κόσμου.

Αν θυμίζει κάτι από "κώδικα Da Vinci" για τη διαστημική εποχή, άσε καλύτερα, παίρνω έναν Λιακό και γελάω περισσότερο...

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι μοιάζει τρελό, ούτε εγώ λέω ότι τίποτα είναι σίγουρο, αλλά αν το διαβάσει κανείς έχει πλήθος στοιχείων. Δε τα λέει δηλαδή συνδυάζοντας και κάνοντας τρελές υποθέσεις. Είναι γραμμένο πάνω σε μια Εγγλέζικη επιστημονική εκπομπή που έγινε με αυτό το θέμα και έχει πάρα πολλές συνεντεύξεις πολλών εμπλεκομένων προσώπων, δολοφονιών που έγιναν μέχρι αστροναυτών του Απόλλωνα, ντοκουμέντα και πάρα πολλά που δε μπορώ να γράφω. Γενικά δε θα λεγα ότι είναι για γελια, ούτε πρέπει να νομίζουμε ότι δε γίνονται συνωμοσίες και όλα είναι ρόδινα και ωραία. Συνωμοσίες για τους Απόλλων δε πιστεύω ότι έγιναν γιατί υπάρχουν σχεδόν αδειάσειστα στοιχεία. Αλλά όχι ότι δεν υπάρχουν μυστικά που δε λέγονται από κάθε τέτοια οργάνωση όπως η NASA.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πάντως μιας και αναφέρθηκε κάπως απαξιωτικά ο "κώδικας da Vinci"

 

όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το "το άγιο αίμα και το άγιο Γκράαλ"

 

που γράφτηκε από τρεις ερευνητές μετά από δέκα χρόνια συλλογής στοιχείων

τους M. Baigent, R. Leigh & H. Lincoln που εκδόθηκε το 1982

και απ όπου, εμφανέστατα, ο D. Brown πήρε την ιδέα για το μυθιστόρημα

 

πιστεύω ότι, αν μη τι άλλο, θα σας προβληματίσει

 

(ζητώ συγνώμη για την εντελώς off-topic παρέμβαση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...δολοφονιών που έγιναν μέχρι αστροναυτών του Απόλλωνα...

Να, κάτι τέτοια επιδρούν σαν ηλεκτροστατικό φορτίο στα μαλλιά μου και δεν διαβάζω (πιά) τέτοια βιβλία.

Οι συνωμότες μπόρεσαν και καθάρισαν κόσμο, αλλά αυτούς που βγάζουν τη βρώμα δεν μπορούν να τους κάνουν τίποτα.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην θελω να πω οτι,δεν θελω να με περασετε ως υποστιριχτη συνωμοσιων.

Και γω το θεωρω λιγο απιστευτο να λενε οτι δεν πηγαν οι φιλοι μας :^o οι Αμερικανοι στην σεληνη

 

Απλα υπαρχουν ορισμενα πραγματα(συνωμοσιες) που με βαση την λογικη ακουγωντε λογικα :D

 

Οπως πχ. το οτι οι στολες δεν διεθεταν αρκετη προστασια εναντι της ακτινοβολιας! :^o

 

Αλλα απο την αλλη,ειναι και οι Ρωσσοι,αυτοι πιστευω θα ηταν οι πρωτοι που θα εβγαζαν στην φορα τα απλυτα των Αμερικανων,αν αυτοι δεν ειχαν παει πραγματικα στην σεληνη!

 

 

Οπως και να εχει το θεμα,την αληθεια ισως να την μαθουμε οταν ξαναπανε εκει,οποιοι και αν ειναι αυτοι που θα (ξανα)πανε!

 

Εχω δει πολλα ντοκυμαντερ,και ορισμενα πραγματικα σε κανουν να αναρωτιεσαι.

Αλλα σε κανουν παλι να εισαι σιγουρος οτι εχουν παει!

Διαλεγεις και περνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνωμοσιολογίες..... Όπως είπατε κι άλλοι προηγουμένως, κάποιοι θέλουν να πουλήσουν βιβλία και κάθονται και μας πουλάνε παραμύθια(!).

Κάθε τόσο, στο κανάλι ΘΡΙΑΣΙΟ, τα μεσάνυχτα κατά τις 3-4 πμ, βάζει ντοκιμαντέρ με την προσελήνωση των αμερικανών. Κι όταν λέω ντοκιμαντέρ, είναι αληθινές εικόνες από κάμερες συνδιασμένες έτσι ώστε να το παρουσιάζουν σαν "ταινία". Όταν το ξαναδείξει δείτε το σας παρακαλώ. Θα δείτε σκηνές από την εκτόξευση, το ταξίδι τους στο διάστημα, να πλησιάζουν τη σελήνη, την προσγείωση τους, την βολτίτσα που κάνανε στη σελήνη. Κι όοοοολα αυτά, με πραγματικές εικόνες που πάρθηκαν από κάμερες που ήταν τοποθετημένες στο διαστημόπλοιο. Αν νομίζετε ότι όλα αυτά είναι "στημένα" τότε προφανώς πιστεύετε ότι το '60 οι αμερικάνοι είχαν προγράμματα επεξεργασίας εικόνας τόσο εξελιγμένα ενώ ούτε καν σήμερα δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα. . . .

 

Έχω απορία για το εξής όμως. Οι συνομωσιολόγοι πως δικαιολογούν την μικρότερη βαρύτητα στην "στημένη σελήνη"? Μπορούσαν κι αυτό να το πετύχουν τεχνητά οι αμερικάνοι? Σάμπως έχουμε μεγάλη ιδέα για τις ικανότητες των αμερικάνων μου φαίνεται... Και για όλα φταίει το Hollywood!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης