Jump to content

Τελικα μεγαλο καταδιοπτρικο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην γεια σας.

Εμαθα και εγω τον ουρανο πριν απο 2 χρονια με ενα Celestron 130 SLT, το οποιο ειναι ενα 5αρι νευτωνιο σε ρομποτικη αλταζιμουθιακη και ενα ζευγαρι κιαλια Νikon Action 10 επι 50.

Το τηλεσκοπιο μου το χαρηκα μεχρι τωρα απεριοριστα και το θεωρω ιδανικο για να ξεκινησει κανεις μια που α) μεταφερεται πανευκολα σε σκοτεινους ουρανους, στηνεται και ευθυγραμιζεται με τον ουρανο σε ελαχιστα λεπτα, χωρις να ασχολουμαι πχ με πολυπλοκες ισημερινες στηριξεις. β) Κανει tracking, κατι που δεν κανουν τα dob. γ) Εχει μεγαλο αληθινο οπτικο πεδιο. Ετσι με το 2 ιντσων προσοφθαλμιο των 32mm που χρησιμοποιω βασικα, βαζει μεσα στο οπτικο μου πεδιο ολοκληρες τις Πλειαδες, τον γαλαξια της Ανδρομεδα, το Μ7 στον Σκορπιο και γενικα μου δινει καταπληκτικες ευρειες εικονες απο τα αστρικα πεδια. δ) Σαν νευτωνιο και αλταζιμουθιακο, το προσοφθαλμιο παραμενει υπο ολες τις συνθηκες στην καταληλοτερη και πιο ξεκουραστη θεση για παρατηρηση, φανταζομαι απο οποιονδηποτε αλλο τυπο τηλεσκοπιου. Να ειχε και καμια δεκαρια ιντσες διαμετρο...

Τα δε κιαλια αποδειχτηκαν ενα οργανο που προσφερει συγκρισιμη απολαυση στην παρατηρηση του ουρανου με ενα τηλεσκοπιο. Θα ελεγα οτι η παρατηρηση των αντικειμενων του ουρανου κατα σειρα πρωτα με το ματι, μετα με τα κιαλια και τελος με το τηλεσκοπιο, ειναι η πιο απολαυστικη!

Απο αυτον τον Σεπτεμβριο και μετα τερμα οι αφραγκιες! Διοριστηκα καθηγητης και μια που το υπουργειο δεν σε πληρωνει αμεσως, θα βρεθω κατα τον Δεκεμβριο με καμια 4000ευρω μαζεμενα στην τσεπη. Φυσικα και δεν προκεται να τα βαλω στην τραπεζα για τα γεραματα μου, μια που ειμαι πολυ νεος ακομα, αλλα σκοπευω μεχρι το επομενο καλοκαιρι να παιρνω τα βουνα με ενα τηλεσκοπιο οσο πιο μεγαλο γινεται, που να μπορω ομως να κουβαλησω... Γλυκοκοιταω βεβαια και τα κιαλακια της Canon με σταθεροποιητη εικονας, ετσι σαν ενα τηλεσκοπιο τσεπης, με εξαιρετικα σταθερη στηρηξη, παντα ετοιμο για παρατηρηση στο αμαξι μου. Ο πυρετος της διαμετρου και τη αγορας εξοπλισμου οπως καταλαβαινετε χτυπησε και εμενα...

Ομως ετσι αρχισαν και τα διληματα...

Καταλαβετε καταρχην οτι τον ουρανο τον εμαθα μονος μου και ετσι ουτε εχω δει απο κοντα ουτε εχω κοιταξει μεσα απο ενα τηλεσκοπιο διαφορετικο απο το δικο μου.

Η πιο λογικη επιλογη, μια που το πρωτο μου τηλεσκοπιο ειναι ρομποτικο, ειναι ενα μεγαλο καταδιοπτρικο σαν το Meade 12" LX90GPS το οποιο υπολογιζω να μπορω να το φερω απο Αμερικη ή Καναδα με 3500 ευρω. Στα θετικα ειναι το μεγαλο διαμετρημα, η ευκολια της ρομποτικης αλταζιμουθιακης στηρηξης, το tracking για μπορουν να παρακολουθουν και αλλοι (ειμαι και καθηγητης ειπαμε) και τα οπτικα που εχω διαβασει οτι δινουν πολυ λιγοτερη κομη στα αστρα απο οτι ενα νευτωνιο.Ομως κατι εχω ακουσει οτι τα καταδιοπτρικα εχουν στενο οπτικο πεδιο κατι που δεν πιστευω να μου αρεσει και πολυ μια που οπως ειπα παραπανω απολαμβανω πολυ τα ευρεια αστρικα πεδια με το τηλεσκοπιο μου. Πρωτη ερωτηση: Ισχυει κατι τετοιο, ειναι ενα προβλημα στην παρατηρηση; και εμπαση περιπτωση ποιος ειναι ο τυπος που δινει το αληθινο οπτικο πεδιο σε ενα τηλεσκοπιο; Μονος μου εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οσο πιο μεγαλα τα f τοσο πιο στενο το οπτικο πεδιο. Ετσι ενα τηλεσκοπιο οπως το παραπανω με f10 δινει πιο στενα οπτικα πεδια απο το δικο μου που εχει f5.Iσχυει κατι τετοιο;

Δευτερη και λιγοτερη ευκολη επιλογη ειναι αντι του μεγαλου ρομποτικου καταδιοπτρικου ενα τεραστιο truss-tube dob σαν το Meade LightBridge 16" που το υπολογιζω γυρω στα 2500ευρω εισαγομενο. Στα θετικα το τεραστιο διαμετρημα και τα ευρεια οπτικα πεδια ομως πως μπορω σαν κατοχος ρομοτικου να αποφασισω την αγορα ενος dob χωρις πρωτα να εχω δοκιμασει καποιο; Η αναζητηση των ουρανιων αντικειμενων με το σπρωξιμο θα ειναι μια διασκεδαστικη διαδικασια οπως θελω να πιστευω ή θα ειναι ενα μονιμο βασανο; Η παρακολουθηση των αντικειμενων θα ειναι ευκολη ή αυτα θα τρεχουν να ξεφυγουν απο το προσοφθαλμιο;

Επειδη εχω καταλαβει οτι για τα περισσοτερα απο αυτα που ρωταω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα ετσι απλα και ηλεκτρονικα, φθανω στο διαταυτα του post μου:

Υπαρχει εκει κανεις που να θελει να με προσκαλεσει για παρατηση με το dob ή με το ρομποτικο καταδιοπτρικο του; Μπορω να παραβρεθω σε κανενα star-party ωστε να δω απο κοντα τηλεσκοπια διαφορετικα απο το δικο μου;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων, καθε reply στις ερωτησεις μου και καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη!

Ξεχασα να σας πω οτι μενω στο Κιλκις, Μακεδονια δηλαδη. Το mail μου επισης ειναι: aeraaakai@yahoo.com

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλοσώρησες φίλε μου! Το να μεταβείς απο ρομποτικό σε Dob, δεν νομίζω οτι είναι καλή ιδέα, αφού θα έχεις "καλομάθει" απο το πρώτο και το Dobson πιθανών να σε δυσκολεύσει πολύ.Σε μικρές μεγενθύνσεις όπως είπες, θα είναι διασκεδαστικό το χειροκίνητο tracking, αλλά σε μεγαλύτερες θα έχεις πρόβλημα.Πιστεύω είναι όντως καλή επιλογή ενα καταδιοπτρικό.Όσον αφορά τώρα το TFOV, ναι είναι περιορισμένο αλλά, ευτυχώς για τους φίλους των SC υπάρχουν οι Focal Reducers που κατεβάζουν τον εστιακό λόγο και σου αυξάνουν το πεδίο.Το συγκεκριμένο εργαλείο δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε Νευτώνεια, είναι καθαρά για καταδιοπτρικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου να σε καλωσορίσω στην παρέα μας.Εγώ θα διάλεγα ένα τεράστιο dob αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεσαι συμβουλή.Εχεις βρει την καλύτερη λύση.Να παραστείς σε αστροβραδιά.Εκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες.Είμαι σίγουρος πως σε λίγο θα σου έρθουν κ οι πρώτες προσκλήσεις.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά κι από μένα. :D

Εκ πρώτης όψεως η απάντηση στο δίλημμα μοιάζει εύκολη. Ίντσες, ίντσες και πάλι ίντσες!

Για κάποιον που έχει δει τις λεπτομέρειες που δίνει ένα 16ιντσο είναι λίγο δύσκολο να συμβιβαστεί με κάτι μικρότερο.

Εσύ όμως θέτεις περιορισμούς:

1. Μεγάλο αληθινό πεδίο. Στην πραγματικότητα μεγάλα πεδία, δεν θα σου προσφέρει κανένα απ τα 2 και θα καταλάβεις παρακάτω το γιατί.

2. Να παρακολουθούν και οι μαθητές σου. Νομίζω πως με αυτόν τον περιορισμό, απομακρύνεσαι αρκετά από τη λύση τού 16, ειδικά σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Περισσότερη ώρα θα σου τρώει να διορθώνεις και να φέρνεις το αντικείμενο ξανά στο κέντρο του προσοφθαλμίου, παρά να παρακολουθούν οι μαθητές σου.

Από το λίγο που έχω χρησιμοποιήσει ένα 14άρι και ένα 16άρι, τα αντικείμενα εξαφανίζονται από τον προσοφθάλμιο σε χρόνο ντε τε. Αυτό σημαίνει

πως τα χέρια σου πρέπει να κάνουν συνεχώς διορθωτικές κινήσεις. Προσωπικά μου φάνηκε ενοχλητικό. Οι κάτοχοι όμως τέτοιων τηλεσκοπίων διαβεβαιώνουν

πως είναι θέμα συνήθειας και μετά από λίγες παρατηρήσεις οι κινήσεις γίνονται ασυναίσθητα. Το θέαμα φυσικά σε αποζημιώνει για όλη την ταλαιπωρία!

 

Στο φόρουμ είχε ανοιχθεί παλιά ένα θέμα που αφορούσε Equatorial platform για dobs. Δεν γνωρίζω αν συνίσταται κάτι τέτοιο στη δική σου περίπτωση.

Οι εμπειρότεροι του φόρουμ σίγουρα θα είναι σε θέση να σε πληροφορήσουν.

Το λινκ της συζήτησης : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5766&postdays=0&postorder=asc&highlight=equatorial+platform&start=0

 

Πως υπολογίζουμε χονδρικά το πραγματικό πεδίο.

Χρειάζεται να ξέρουμε: την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, του προσοφθαλμίου και το φαινόμενο μέγεθος του προσοφθάλμιου.

Ας υποθέσουμε πως έχεις έναν 2'' 32mm προσοφθάλμιο, με φαινόμενο πεδίο 60 μοίρες και θέλεις να βρεις το πραγματικό πεδίο που έχεις σε 3 διαφορετικά

τηλεσκόπια. Το Celestron 130 SLT, το Meade 12" LX90GPS και το Meade LightBridge 16".

 

Πρώτα βρίσκουμε τη μεγέθυνση : μεγέθυνση= Εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου/εστιακή απόσταση προσοφθαλμίου

Άρα εχουμε :

για το Celestron 130 SLT, 20.31 μεγέθυνση (650 / 32 = 20.31)

για το Meade 12" LX90GPS, 95.25 μεγέθυνση (3048/ 32 = 95.25)

για το Meade LightBridge 16", 57.15 μεγέθυνση (1829/ 32 = 57.15)

 

Το πραγματικό πεδίο το βρίσκουμε διαιρώντας το φαινόμενο οπτικό πεδίο με τη μεγέθυνση.

Άρα έχουμε :

για το Celestron 130 SLT, 2.95 μοίρες (60/20.31= 2.95)

για το Meade 12" LX90GPS, 0,63 μοίρες (60/95.25= 0.63)

για το Meade LightBridge 16", 1.05 μοίρες (60/57.15= 1.05).

 

Όπως καταλαβαίνεις ακόμα και μ έναν 32mm προσοφθάλμιο, ξεχνάς τα μεγάλα πεδία όσο ανεβαίνεις σε ίντσες.

Θα σου αποκαλύψουν όμως έναν καινούριο θαυμαστό κόσμο που σίγουρα δεν θα σε αφήσει ασυγκίνητο!

 

Εκτός απ τα παιδιά στις Σέρρες μπορείς να απευθυνθείς και στους πλησιέστερους συλλόγους για βοήθεια.

Εδώ είναι η λίστα με τους συλλόγους στην Ελλάδα. http://www.astrovox.gr/clubs.html

Μπορείς επίσης αν θέλεις να συμμετέχεις και στο συνέδριο στην Πάτρα, που θα γνωρίσεις πολλούς ερασιτέχνες αστρονόμους αλλά θα σου δοθεί

και η ευκαιρία να συμμετέχεις στην αστροβραδυά του Σαββάτου, στις 6 Οκτώβρη.

Περισσότερα για το συνέδριο : http://www.astrosynedrio2007.gr/

 

Καλή τύχη ό,τι κι αν αποφασίσεις ν αγοράσεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερίνα δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα.Μιας κ ο φίλος μας έχει χρήματα μπορεί να πάρει nagler.Στο δικό μου 14'' 1645 εστιακή απόσταση κ με 26mm nagler είχαμε όλη την Ανδρομέδα με τους συνοδούς της μέσα.

Κοίτα κ την Equatorial platform που σου λέει η Κατερίνα.Λύνει πολλά προβλήματα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη μου, ας είχα τη δυνατότητα να έχω το δικό σου τηλεσκόπιο κι ας είχα και μισή μοίρα πραγματικό πεδίο! :mrgreen:

Ο nagler δίνει στο δικό σου τηλεσκόπιο, περίπου 1,3 μοίρες πεδίο. Μια χαρά το βρίσκω! Μη σου πω και δυό χαρές! Αν και μεταξύ μας όταν

μιλάμε για DSO σε πολύ λίγα αντικείμενα έχεις πραγματικά ανάγκη μεγάλο πεδίο. Τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ.

Ο φίλος laskos όμως, επέμεινε στο μήνυμά του πως του αρέσουν τα μεγάλα πεδία, μιας και ο δικός του 32 άρης πρέπει να του δίνει πεδίο

κάπου κοντά στις 3 μοίρες! Απλά θέλησα με παράδειγμα να του δείξω πως κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο με τα τηλεσκόπια που έχει επιλέξει :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και μεταξύ μας όταν

μιλάμε για DSO σε πολύ λίγα αντικείμενα έχεις πραγματικά ανάγκη μεγάλο πεδίο. Τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ.

Ετσι είναι.Εκτός από λίγες περιπτώσεις.

 

Ο φίλος laskos όμως, επέμεινε στο μήνυμά του πως του αρέσουν τα μεγάλα πεδία, μιας και ο δικός του 32 άρης πρέπει να του δίνει πεδίο

κάπου κοντά στις 3 μοίρες! Απλά θέλησα με παράδειγμα να του δείξω πως κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο με τα τηλεσκόπια που έχει επιλέξει :wink:

Σωστά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και μεταξύ μας όταν

μιλάμε για DSO σε πολύ λίγα αντικείμενα έχεις πραγματικά ανάγκη μεγάλο πεδίο. Τουλάχιστον έτσι το νιώθω εγώ.

Ετσι είναι.Εκτός από λίγες περιπτώσεις.

 

Ο φίλος laskos όμως, επέμεινε στο μήνυμά του πως του αρέσουν τα μεγάλα πεδία, μιας και ο δικός του 32 άρης πρέπει να του δίνει πεδίο

κάπου κοντά στις 3 μοίρες! Απλά θέλησα με παράδειγμα να του δείξω πως κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο με τα τηλεσκόπια που έχει επιλέξει :wink:

Σωστά.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)Με βάση του υπολογισμούς σου:

LX=3500€, LightBridge=2500€. Μεγάλη η διαφορά φίλε μου στην τιμή.

2)Από πλευράς φορητότητας δεν έχουν μεγάλη διαφορά..Είναι και τα 2 τεράστια :) Έχεις μόνιμο παρατηρητήριο? Φορτηγό? :P Αγόρασε μία μεζούρα και δοκίμασε να μεταφέρεις κανένα σακί με τσιμέντο για να πάρεις μία ιδέα της φορητοτητας .. :)

3)Θα συνηθίσεις την παρατήρηση με το dob, απλά ξεχνάς την αστρο φωτογραφία..Και η παρατήρηση με παρέα γίνεται πιο δύσκολη. Μην περιμένεις να περάσουν 2-3 άτομα από τον φακό, και να μην έχουν χάσει το μισό θέμα σε ένα DOB. Για πλανήτες, ακόμα πιο δύσκολα θα μοιραστείς τις χαρές του.

4)Το πραγματικό πεδίο που μπορείς να πάρεις από τα CAT είναι μικρότερο σε σχέση με τα γρήγορα DOB, όμως σε πλανητική παρατήρηση και σε πολλά DSO κερδίζεις. Ετοιμάσου για ανασχηματισμό των φακών σου και θα τα καταφέρεις μια χαρά. Πέρνα από εδώ, (http://www.atmsite.org/contrib/Prewitt/fieldOfView/) αλλά ειδικά στο μέγιστο οπτικό πεδίο, να ξέρεις ότι αυτά είναι τα θεωτηρικά, και στην πρακτική το πραγματικό πεδίο είναι μικρότερο από το νούμερο που βλέπεις αν δεν έχεις ΚΑΜΙΑ ανοχή σε βινιετάρισμο (πχ επιστημονική αστρονομική παρατήρηση σε όλο το πεδίο) και σημαντικά μεγαλύτερο αν δεν σε πειράζει να βινιετάρει (συνήθης ερασιτεχνική οπτική παρατήρηση)

 

Στο δια ταύτα. Αν είσαι έτοιμος για 3.500€, και καθώς ξέρεις τον ουρανό ήδη, πάρε ένα ακόμα μεγαλύτερο DOB. Η διάμετρος κερδίζει στην οπτική παρατήρηση. Αν διστάζεις, πάρε ένα μικρότερο SCT 8"(σε τιμή με βάση τους υπολογισμούς σου) και μετά από κανένα 6μηνο, το πουλάς (με μικρή ζημιά) αν αποφασίσεις ότι δεν σου κάνει το SCT ως σχέδιο. Ακόμα καλύτερα, πέρνα από μία συνάντηση να τα δεις με τα μάτια σου και μην ξεχνάς να κάνεις προϋπολογισμό για τους νέους σου φακούς. Φέρε και την μεζούρα που λέγαμε. :)

 

ΦΧ

Γ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωμη μου ειναι πως αν θες φωτογραφηση να πας για το καταδιοπτρικο .

Επισης κοιτα μηπως σε συμφερει να παρεις καποια καλυτερη ισημερινη και να βαλεις πανω τον σωληνα που θες .

Δυστυχως τα μεγαλα maksutov ειναι πολυ πιο ακριβα σε σχεση με τα Schmidt :(

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως τα μεγαλα maksutov ειναι πολυ πιο ακριβα σε σχεση με τα Schmidt :(

 

Γιατι; Αν ειναι καποιος να τα χωσει καλυτερα να τα χωσει σε maksutov ή σε Schmidt; Και που εντοπιζονται οι μεγαλυτερες διαφορες :?:

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Ειδικα την Κατερινα που μπηκε σε τοσο κοπο να μου γραψει ολοκληρη αναλυση!

Τελικα το συμπερασμα ειναι οτι με μεγαλο τηλεσκοπιο ξεχναμε τα ευρεια πεδια. Εκτος και αν σε καταδιοπτρικο χρησιμοποιηθει focal reducer. Eλπιζω παντως η παρατηρηση μεσα απο ενα μεγαλο τηλεσκοπιο να αξιζει τον κοπο και τα χρηματα και να σου αποκαλυπτει πολλα περισσοτερα αντικειμενα απο το μικρο νευτωνειο μου. Αλλα τι λεω; Εδω με το νευτωνειο μου δεν εχω δει ποτε ενα σφαιρωτο σμηνος να σπαει σε αστερακια... Με μεγαλη μεγεθυνση πρεπει να παρατηρησω αρκετα λεπτα και στο τελος δηλαδη περισσοτερο να φανταζομαι πως θα ηταν αν... Αλλα βεβαια το αγορασα μονο 500 ευρω και οχι 3500.

Το επομενο συμπερασμα ειναι οτι δεν μπορω να δωσω 3500 ευρω χωρις να εχω δοκιμασει και καποιο αλλο τηλεσκοπιο, οπως ενα μεγαλο Dob. Μετα θα μεινω με το ερωτημα: μηπως το dob ηταν τελικα πιο διασκεδαστικο?

Ποιος ξερει αν τελικα μου αρεσει? Αρα θα πρεπει να γινω λιγο πιο κοινωνικος :D και να βγω στο υπαιθρο μαζι με αλλους παρατηρητες...

 

Οκ το θεμα δεν εκλεισε και μπορειτε να συνεχισετε να στελνετε τις προτασεις σας!:D

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα θα πρεπει να γινω λιγο πιο κοινωνικος :D και να βγω στο υπαιθρο μαζι με αλλους παρατηρητες...

Μέσα είσαι. :wink: :wink:

Μπορεί κ να χρειαστεί πάνω από μία βραδιά για να βγάλεις συμπεράσματα αλλά αυτό δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς επίσης να πάρεις ένα dob 10αρι ή 12αρι κλειστού σωλήνα και μία ισημερινή στήριξη με tracking, σαν την eq6 skyscan pro ή αντίστοιχη. Έτσι όταν θα πηγαίνεις για παρατήρηση με τους μαθητές θα βρίσκεις το αντικείμενο και θα το ακολουθεί η στήριξη και άμα θές όταν θα παρατηρείς μόνος ή με παρέα θα έχεις και την εναλλακτική για πιό γρήγορο στήσιμο και παρατήρηση με τη βάση dob μόνο.

 

Ένα 12ιντσο θα σου δείχνει φοβερά πράγματα. Πλούσια αστρικά σμήνη σε σχέση με το 5ιντσο. Αλλά αυτό πρέπει όπως είπες και εσύ να το δείς σε κάποιο αστροπάρτυ ή από κάποιο άλλο μέλος. Πάνω απο 12 ίντσες η μεταφορά θα είναι πιό δύσκολη και αυτό πρέπει να το λάβεις υπόψη.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Ηρεμηστε....

 

Λοιπον, σκεφτομουν αρχικα ενα πολυ μεγαλο τηλεσκοπιο.

Τελικα, οσο και αν ημουν αποφασισμενος, οταν δουλευεις για να βγαλεις τα λεφτα και βλεπεις με τι κοπο βγαινουν, σκεφτεσαι λιγο παραπανω οταν ειναι να τα ξοδεψεις..

Εξαλλου με τα λεφτα που βγαζω, εχω να θρεψω, και εθρεψα και αλλα μου ενδιαφεροντα..

Ετσι αν και στην αρχη δεν εδωσα ιδιαιτερη βαση, τελικα εκανα αυτο που ειχε πει ο kanenas:

Αν διστάζεις, πάρε ένα μικρότερο SCT 8"(σε τιμή με βάση τους υπολογισμούς σου) και μετά από κανένα 6μηνο, το πουλάς (με μικρή ζημιά) αν αποφασίσεις ότι δεν σου κάνει το SCT ως σχέδιο.

Οχι οτι το εκανα γιατι το ειπε, αλλα τελικα εκει κατεληξα.

Ετσι πριν απο 2 μηνες, αγορασα μεταχειρισμενο απο Καναδα ενα Celestron Nextar 8i!

Το κουτι με τον τριποδα μου ηρθε μολις σημερα.

Οποτε οπου ναναι ερχεται και το κουτι με το τηλε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε με το καλό....

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις... \:D/ \:D/

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρθε και δεν μπορω να ξεκολησω!!!

Η κατασταση του φαινεται υπεραριστη!

Ελπιζω ολα τα ηλεκτρονικα του οπως και το GPS να λειτουργουν οπως πρεπει...

 

 

%5B/img%5D

[/img]

 

Λοιπον αυτο ειναι το καινουργιο μου τηλεσκοπιο:

Ενα Celestron Nextar 8i XLT!

Ο εξοπλισμος του δε, κατι παραπανω απο πληρης:

GPS, Τelrad, 2 ιντσων William Optics διαγωνιο με 99% ανακλαστικοτητα, Flexible dew shield και ενα Mylar ηλιακο φιλτρο 8 ιντσων...

 

Ευχηθειτε μου μονο καθαρους ουρανους!!!

03.thumb.jpg.db28556bc1ea49ef00f6f6599e133358.jpg

02.thumb.jpg.f930eac4be95c767a3eba56861efa4ed.jpg

01.thumb.jpg.0dcf1693b38558b826ca850b41388191.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καθαρούς ουρανούς αν και εξαιτίας σου μάλλον θα φάμε και αυτή την εβδομάδα με σύννεφα! :lol:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα ειναι να φαμε δεν θα φαμε μονο αυτην...

Απο την επομενη, η σεληνη θα ειναι ψηλα στο ουρανο...

Οποτε αν δεν δουμε κατι αυτη την εβδομαδα, καλο μηνα μετα!!...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπα, εμένα μου κάνει και η Σελήνη!!

 

Άσε που δείχνω και στους συγγενείς και τρελαίνονται, μπας και πάρω και κανένα πασχαλινό δωράκι από το πουθενά.... :lol:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και απο μενα φιλε σου ευχομαι καθαρους ουρανους και πολλες ωρες παρατηρησης... :-({|= :-({|=

Θα περιμενουμε τις πρωτες φωτο σου. =D> =D> =D>

 

 

Αργυρης εγραψε

Μπα, εμένα μου κάνει και η Σελήνη!!

 

Άσε που δείχνω και στους συγγενείς και τρελαίνονται, μπας και πάρω και κανένα πασχαλινό δωράκι από το πουθενά.... Laughing

 

Μακαρι και για μενα..... :lol:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης