Jump to content

Ολοκληρώθηκε το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχ. Αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια στους Πατρινούς φίλους μας απο τον "Ωρίωνα"

για την άψογη διοργάνωση του συνεδρίου.

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Σας ευχαριστούμε πολύ!

 

Υ.Γ. Εύχομαι τις διπλάσιες συμμετοχές στην Αλεξανδρούπολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητηρια στους διοργανωτες κ σε ολους οσους συνεβαλαν για την πραγματοποιηση του συνεδριου!! Περασαμε υπεροχα κ μαθαμε πολλα!!!! Ραντεβου στην Αλεξανδρουπολη σε 2 χρονια!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήμουν και εγώ στο συνέδριο πέρασα υπέροχα :cheesy: :cheesy: :cheesy: και θέλω να στείλω και μέσω του forum, ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του ωρίωνα για την οργάνωση του συνεδρίου. Μοναδική δυσκολία για την πρώτη μέρα η εύρεση του κτιρίου που διεξάγονταν το συνέδριο, διότι ταμπέλα δεν υπήρχε :?: , ούτε ο χάρτης από το internet βοηθούσε και πολύ #-o
ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ. FRANCIS BACON [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά και θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά του Ωρίωνα για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που κατέβαλλαν για την διοργάνωση αυτού του άψογου συνεδρίου.

Τέτοιες προσπάθειες πιστεύω ότι αποτελούν εγγύηση για την ακόμα μεγαλύτερη άνθηση της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα.

 

Ευχαριστούμε πολύ για όλα! Ραντεβού στην Αλεξανδρούπολη ακόμα περισσότεροι...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα μεγάλο μπράβο στα Παιδιά του Ωρίωνα.Αν κ δεν έχω μέτρο σύγκρισης μπορώ να πω πως ήταν όλα άψογα.

Επίσης ένα μπράβο στα παιδιά που μίλησαν κ μας μετέφεραν ένα μέρος των γνώσεων τους αλλά κ το ερέθισμα να ασχοληθούμε κ με κάτι διαφορετικό.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω θα ηθελα να εκφρασω τις ευχαριστιες μου στα φιλαρακια του Ωριωνα για την αψογη δουλεια, βοηθεια και εξυπηρετηση! =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα για το συνέδριο υπάρχει δύο φορές :-k και έριξα κέρμα και έτυχε σ'αυτό!!Μόλις γύρισα Σέρρες!! 8 ώρες + ψιλοτρύπιο ψυγείο (ευτυχώς άντεξε) + 15λεπτο ψάξιμο στο Γαλαξίδι από Ο.Π.Κ.Ε (έλεος)!! Όμως όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο ΤΕΛΕΙΟ φαγητό του συνεδρίου :mrgreen: !!!! Απίστευτη εμπειρία,γνώρισα παααααααααάρα πολύ κόσμο που ούτε στα όνειρα μου θα έβλεπα και πολλούς Astrovoxίτες και φυσικά χαίρομαι πααάρα πολύ!!!=D> Η =D> οργάνωση =D> ήταν =D> άψογη =D> . Συγχαρητήρια στα παιδιά από την Πάτρα και εύχομαι και στην Αλέκα city να ζήσουμε κάτι το παρόμοιο, γιατί φυσικά θα πάω και εκεί, αλλά και σε όλα τα άλλα που θα γίνουν από δω και πέρα!!!

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω το πρώτο post να είναι σε αυτό το θέμα για πολλούς λόγους... ο φίλος μου πλέον Κυριάκος ξέρει γιατί...

 

Θέλω να πω μερικά πράγματα για το συνέδριο:

 

=Είχαν έξοχη οργάνωση και συννενόηση μεταξύ τους, το οποίο και πρόσεξα.

=Συμμετείχαν ΕΝΕΡΓΑ άτομα τα οποία δεν έχουν σχέση με την Αστρονομία, και αυτό με χαροποίησε.

=Καταπληκτικοί Ομιλητές, Καταπληκτικό τo WorkShop.

=All in all ΕΞΟΧΟ συνέδριο, στο μέτρο του δυνατού πάντα.

 

 

Ένα μπράβο στα παιδιά και έπεται συνέχεια στα Βόρεια!

Ανδρέας Αμανατίδης - Αλεξανδρούπολη - ΣΕΑΘ - http://www.astrothraki.gr

 

Φοιτητής ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ - Τεχνολογία Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου

 

UrbanStyle Magazine

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ (κ' εδώ) για αυτό το πολύ όμορφο 3ήμερο.

 

Μου έκανε εντύπωση η οργάνωση του συνεδρίου που σίγουρα για τέτοιο

μέγεθος συμμετοχών ήταν άρτια:).

 

Μου'ρθαν παρολαυτά μερικές ιδέες που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν

στα επόμενα.

 

=Στα αμφιθέατρα παράκληση στην έναρξη κάθε διάλεξης μετά από

διάλειμμα για απενεργοποίηση κινητών είτε να τα βάλουν στο αθόρυβο

(με ή χωρίς δόνηση).

 

=Όχι φωτογραφίες με flash κατά τις διαλέξεις(ειδικά όταν τα φώτα

είναι σβηστά). Εκτός από τους ακροατές τα flash ενοχλούν και τον ομιλητή.

(αλήθεια κατά την διάλεξη περί φασμάτων φωτορύπανσης υπήρξαν

φωτογραφήσεις με flash ? :lol: ).

 

Μμμ...πέρα από αυτές τα 2 σχόλιά μου, ευχαριστώ και πάλι όσους

βοήθησαν για να οργανωθεί κάτι τόσο όμορφο.

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ (κ' εδώ) για αυτό το πολύ όμορφο 3ήμερο.

 

Μου έκανε εντύπωση η οργάνωση του συνεδρίου που σίγουρα για τέτοιο

μέγεθος συμμετοχών ήταν άρτια:).

 

Μου'ρθαν παρολαυτά μερικές ιδέες που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν

στα επόμενα.

 

=Στα αμφιθέατρα παράκληση στην έναρξη κάθε διάλεξης μετά από

διάλειμμα για απενεργοποίηση κινητών είτε να τα βάλουν στο αθόρυβο

(με ή χωρίς δόνηση).

 

=Όχι φωτογραφίες με flash κατά τις διαλέξεις(ειδικά όταν τα φώτα

είναι σβηστά). Εκτός από τους ακροατές τα flash ενοχλούν και τον ομιλητή.

(αλήθεια κατά την διάλεξη περί φασμάτων φωτορύπανσης υπήρξαν

φωτογραφήσεις με flash ? :lol: ).

 

Μμμ...πέρα από αυτές τα 2 σχόλιά μου, ευχαριστώ και πάλι όσους

βοήθησαν για να οργανωθεί κάτι τόσο όμορφο.

 

Εγώ τα σημείωσα πάντως. Θα ληφθούν σίγουρ υπ' όψιν...

Ανδρέας Αμανατίδης - Αλεξανδρούπολη - ΣΕΑΘ - http://www.astrothraki.gr

 

Φοιτητής ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ - Τεχνολογία Φυσικού Αερίου και Πετρελαίου

 

UrbanStyle Magazine

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από εμένα.

 

Μπράβο στον "Ωρίων". Ανεβάσατε τον πήχη ψηλά.

 

Επιστρέφοντας πίσω σπίτια μας, πάλι προσγείωση στην πραγματικότητα.

Κρίμα, διότι είναι υπέροχο συναίσθημα να ασχολείσαι επί 3 μέρες με κάτι που το αγαπάς και να βλέπεις αξιόλογα άτομα από όλη την Ελλάδα και στα οποία φαίνοταν έντονα στο πρόσωπο τους η ίδια ολοκλήρωση.

 

Να έχουμε πάντα δύναμη και υγεία για συνεχίσουμε με περισσότερες και συχνότερες κοινές δραστηριότητες.

 

Φιλικά,

 

Βαγγέλης Σιώζος

Ευάγγελος Σιώζος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι υποδειγματική οργάνωση που ανεβάζει ακόμα ψηλότερα τον πήχη.

 

Συγχαρητήρια σε όλους .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Δημήτρης Μπαξεβανάκης .

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για την άψογη οργάνωση και διεξαγωγή του συνεδρίου. Πιο ειδικά

Συγχαρητ'ηρια στα... "κόκκινα ανθρωπάκια" που ήταν παντού και φρόντιζαν για τα πάντα. :cheesy:

Συγχαρητήρια στους ομιλιτες γιατί όλα τα θέματα ήταν ενδιαφ'εροντα και επίκαιρα. (και ας μη παρακολούθησα μερικά)

Συγχαρητήρια στους εκθέτες για τα θέματα που παρουσιάστηκαν.

Ηταν ένα ουσιαστικό συνέδριο με συμπαγές περιεχόμενο.

 

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια και απο εμενα στον Ωριωνα =D> =D> =D> .Ανεβαστε καμια φωτογραφια βρε παιδια, να μπουμε κι εμεις στο κλιμα :wink:

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα είπαμε βέβαια "δια ζώσης" πριν αποχωριστούμε αλλά αξίζει να τα λέμε και να τα ξαναλέμε.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ =D> =D> =D>

Μας χαρίσατε ένα ευχάριστο και εποικοδομητικό τριήμερο με άριστη διοργάνωση και επιμέλεια.Μπράβο σας αγαπημένα μας "κόκκινα ανθρωπάκια"

Σας ευχαριστούμε

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την άψογη διοργάνωση, θερμότατες ευχαριστίες για την φιλοξενία στους φίλους της Πάτρας.

 

"Τα αγαθά κόποις κτώνται"

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή κλειδώθηκαν τα δύο προηγούμενα θέματα, για την ομαλή συνέχεια των ποστ θα αναρτήσω και εδώ το πρώτο μου ποστ μετά το τέλος του συνεδρίου (8-5-2007, 02:19):

 

Αγαπητοί φίλοι,

 

Από το μεσημέρι της Κυριακής το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας ανήκει την ιστορία. Τα συναισθήματα όλων είναι ανάμεικτα, από την μία υπάρχει πια χρόνος για ξεκούραση, από την άλλη ήδη μας λείπουν οι σύνεδροι και οι φίλοι από όλη την Ελλάδα. Ήταν καταπληκτικό συναίσθημα να φιλοξενείς τόσους πολλούς ανθρώπους για ένα τριήμερο! Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πλήρως όσα έγιναν και σαν μέλος της οργανωτικής περνούν από το μυαλό χίλια δυο πράγματα για το συνέδριο, για το αν μπορούσε κάτι να γίνει διαφορετικά ή καλύτερα και αν όλοι οι σύνεδροι είναι ευχαριστημένοι.

 

Ελπίζουμε να περάσατε όμορφα και να χαρήκατε την παραμονή σας στην Πάτρα και τις εργασίες του Συνεδρίου. Προσπαθήσαμε πραγματικά για το καλύτερο δυνατό και εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω για ακόμη μία φορά τους εθελοντές του συνεδρίου (παιδιά-με-τις-κόκκινες-μπλούζες! Very Happy ) για την προσπάθεια που κατέβαλαν, όπως επίσης και τα υπόλοιπα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής για την όμορφη συνεργασία που είχαμε μαζί για σχεδόν 2 χρόνια!

 

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια (και στα δύο topics!) και δίνουμε ραντεβού στην Αλεξανδρούπολη το 2009 για το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνικής Αστρονομίας από τον ΣΕΑΘ!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν ημουν στο συνεδριο,θελω να σας συγχαρω για τη διοργανωση!!!Ελπιζω να περασατε καλα,και στο επομενο θα ειμαι κι εγω για το διαπιστωσω απο κοντα!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από εμένα!

Οι εντυπώσεις μας από τη διοργάνωση και τη διεξαγωγή του συνεδρίου ήταν άριστες.

Ήταν εμφανής ο επιτυχημένος προγραμματισμός, η ευγενής διάθεση, αλλά και η αποτελεσματικότητα όλων των μελών της οργανωτικής επιτροπής και των εθελοντών.

Σας ευχαριστούμε!

 

ΥΣ: Προς Ωριονείδες: Καταπολεμείστε το στερητικό σύνδρομο -που αναπόφευκτα θα επακολουθήσει- με τη διοργάνωση όσο το δυνατόν περισσότερων εξορμήσεων για παρατήρηση!

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχατήρια κι από εμένα! Πραγματικά ήταν υπέροχα! Οι παρουσιάσεις, τα workshops αλλά κυρίως η συναναστροφή με τόσους ανθρώπους ήταν όλα άριστα!

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια. Κι εμείς περάσαμε πολύ όμορφα με την παρέα όλων σας!

 

Ανοιξε και η σχετική κατηγορία στο album:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=20

 

Ανεβάστε όλοι τις φωτό σας από το συνέδριο!!!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά ήταν καταπληκτική εμπειρία,η συναστροφή με τόσους ωραίους ανθρώπους είναι μοναδικό φαινόμενο.Απο τα παραλειπόμενα του συνεδρίου(για να κάνουμε και λίγο κουτσομπολιό) έχω να αναφέρω:τις κατσαρίδες που υπήρχαν στα δωμάτια των παιδιών του ΟΦΑ και την αγανάκτηση του Τηλέμαχου(χαχαχαχαχαχα),τον ξάδερφο ΣΕΡΡΕΣ που καταβρόχθησε 8 σάντουιτς και 3 πιάτα-βουνά στο γεύμα,την ωραία τούρτα-έκπληξη στο τέλος του συνεδρίου για τα γενέθλια της Ειρήνης και τέλος τα δύο πιο όμορφα γαλάζια μάτια της οργανωτικής επιτροπής.........Πάντα τέτοια!!!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια. Κι εμείς περάσαμε πολύ όμορφα με την παρέα όλων σας!

 

Ανοιξε και η σχετική κατηγορία στο album:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=20

 

Ανεβάστε όλοι τις φωτό σας από το συνέδριο!!!!

 

χαχα! τελεια η φοτο που ειμαστε ολοι μαζι!

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης