Jump to content

gso GSD 200 C τώρα ή sky watcher 8' απο Ίουνιο και βλέπουμε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξη λοιπον έχουμε ενα καινούριο διλλημα sky watcher 8' απο Ιούνιο και αν η gso GSD 200 C τώρα?αν κάποιος τα έχει δουλέψει και τα δυο....βοήθεια!

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι αμα ειναι να περιμενεις 3 μηνες δεν παραγγελνεις στην ακτις ενα dob 8" orion optics που ειναι και κορυφη

 

http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonianod200l.html

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συζητάς να περιμένεις μέχρι τον Ιούνιο?Η Ανοιξη είναι απ τις καλύτερες εποχές για παρατήρηση.Τα τηλεσκόια είναι κ τα δύο Κινέζικα.Μεγάλες διαφορές δεν έχουν.Διαφορά θα δεις μόνο σε μία εταιρία σαν την orion optics που σου προτείνει ο Δημήτρης.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα καλή επιλογή Δημητρη αλλα ξεφεύγει πολύ σε τιμή.συν έξοδα μεταφοράς :(

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ποιο σημαντική διαφορά των δύο τηλεσκοπίων είναι στον εστιαστή. Ο εστιαστής του Skywatcher έχει δύο ξεχωριστούς αντάπτορες για 1,25'' και 2'', ενώ του GSO έχει μόνο ένα 1,25'' με ενσωματωμένο σπείρωμα για 2'' φίλτρα. Αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να έχεις 1,25'' φίλτρα αλλά μόνο 2''.

 

Άλλες διαφορές είναι στο αζιμούθιο στο οποίο το Skywatcher έχει τεφλον ενώ το GSO έχει ρουλεμάν. Και στην κατακόρυφη κίνηση το Skywatcher έχει tension control ενώ το GSO έχει 2 ελατήρια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με λιγα λόγια τι σημαίνει αυτό?αν δεις http://www.aktistar.com/τηλεσκοπια/GSD 200 C θα δεισ οτι ειναι λιγο διαφορετικά τα νούμερα που λες

φιλικά Φώτης

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω το sky-watcher to 8"είμαι πολύ ευχαριστημένος

πιστεύω από ότι έχω δει έχει καλύτερα 2 λειτουργικά σημεία από το GSO.

Αλλά για μένα και θα το δεις στην πορεία καλύτερα να επενδύσεις τα λεφτά

σου σε ένα ORION OPTICS με λ/8 + hilux coatings και θα είσαι άρχοντας!!!

Σε λίγο καιρό θα καταλάβεις γιατί στο λέω

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με λιγα λόγια τι σημαίνει αυτό?
Όταν αργότερα θες να πάρεις κάποιο φίλτρο, θα πρέπει να επιλέξεις σε τι προσοφθάλμια θα το βάζεις. Αν το βάζεις σε 1,25'' θα πρέπει να πάρεις 1,25''. Αν όμως θες να χρησιμοποιήσεις και 2'' προσοφθάλμια θα πρέπει να πάρεις το ίδιο φίλτρο και σε 2''. Με τον εστιαστή του GSO μπορείς να έχεις ένα 2'' φίλτρο και να το χρησιμοποιήσεις και στους δύο τύπους προσοφθάλμιων. Είναι μια λεπτομέρεια που δεν την ήξερα κι εγώ και την ανακάλυψα τυχαία.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τους δύο τύπους προσοφθάλμιων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαλιστα,σε ευχαριστώ

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αυτό τον αντάπτορα μπορείς να τον προμηθευτείς εξτρά καταργώντας τον αντάτορα 1.25"- δεν έχει και ιδιαίτερο κόστος. Αυτό είχα κάνει και στο δικό μου skywatcher (για όσο καιρό το κράτησα). Αυτό που πρέπει να κάνει κανείς και να προσέξει όταν χρησιμοποιεί φίλτρα 2" με αυτούς τους μετατροπείς, είναι να ελέγξει κατά πόσον το βαρελάκι των προσοφθαλμίων που χρησιμοποιεί "βρίσκει" στην επιφάνεια του 2ιντσου φίλτρου που είναι βιδωμένο στο κάτω μέρος του αντάπτορα. Συνήθως οι stock αντάπτορες που φοράνε οι εστιαστές των νευτώνειων αλλά και τα οικονομικά διαγώνια έχουν χαμηλό εσωτερικό προφίλ. Μπορεί με τα απλά plossl να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά οι Τ6 nagler για παράδειγμα συνήθως "βρίσκουν" και μπορεί να προκαλέσουν ζημιά στις επιστρώσεις του 2ιντσου φίλτρου ... Τέτοιο πρόβλημα για παράδειγμα δεν έχουν οι high hat αντάπορες 2"/1.25" της televue.

Η Skywatcher για δικούς της λόγους χρησιμοποιεί αυτό το "περίεργο" σύστημα με δύο διαφορετικούς ανταπτόρες για προσοφθάλμια 2" και 1.25" αντίστοιχα. Την ίδια στιγμή διαθέτει προς πώληση ένα σωστό εστιαστή που χρησιμοποιεί *έναν* αντάπτορα (όπως ο αντίστοιχος εστιαστής της GSO) τον οποίο χρεώνει εξτρά... Είχε περάσει από τα χέρια μου ένας τέτοιος "αναβαθμισμένος" εστιαστής, ο οποίος πράγματι δουλεύει πολύ καλά. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είναι στάνταρ σε όλα τα νευτώνειά που κατασκευάζει η συγκεκριμένη εταιρεία και όχι προαιρετική επιλογή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ηλία θα μπορούσες να γράψεις περισσότερες πληροφορίες για αυτόν τον συγκεκριμένο εστιαστή; πόσο περίπου έκανε και αν τελικά τον δοκίμασες με Nagler T6 (έχω τον 9mm) γιατί έχω το 12άρι dob της SW, το collapsible με τα trusses και αυτό που λες είναι σίγουρα έτσι. Τώρα για παράδειγμα, σκέφτομαι να πάρω κάποια φίλτρα της Lumicon (UHC και ΟΙΙΙ) και ίσως θα πρέπει να τα πάρω διπλά και για 2" και για 1.25". Αν βρω όμως και πάρω τον εστιαστή που λες θα πάρω μόνο 2"...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης