Jump to content

παιδια γεια σας!!!θελω τη βοηθεια σας για αγορα green laser


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε δεν ειναι λιγακι ακριβο του πλανηταριου για μονο 5mW που προσφερει???εγω εχω δει αλλα που με τα ιδια χρηματα(100 ευρω) παιρνεις 200mW plus oτι δεν γραφει εμβελεια.....ισως να ειναι ακριβο επειδη μπορει να περιεχει φιλτρο υπερυθρων.....αν και δεν νομιζω....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι επελεξα κι αγορασα το παρακατω πριν απο 3 μηνες περιπου και ειναι μια χαρα.

http://globalimport.gr/catalog/product_info.php/cPath/139/products_id/373

Ειναι λιγακι τσιμπημενη η τιμουλα του ομολογουμενως, αλλα εχει αρκετα συμπαγη δεσμη

κυριως σε σκοτεινο ουρανο.Ακομη και με πανσεληνο η δεσμη του ειναι εμφανεστατη και θα ελεγα

πως καποιο μεγαλυτερης ισχυος θα ηταν υπερβολη οταν μιλαμε για αστρονομικη χρηση παντα.

Με αυτα των κινεζων εχει σιγουρα διαφορα (σας μιλω εκ πειρας γιατι καταφερα να καταστρεψω

4 green lasers μεχρι να πετυχει η πατεντα που εκανα ωστε να λειτουργει και το χειμωνα τοποθετημενο στον οπτικο σωληνα)

αλλα αν πεσει καποιος σε... "καλο" κινεζο μπορει να παρει καποιο στα ιδια περιπου επιπεδα, απο αποψη ορατοτητας δεσμης.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

?για να δειχνεις αστερισμους ειναι καλα τα 50mW?

 

Και τα 5 είναι επαρκή για αυτή τη δουλειά... :)

 

Εγώ έχω ενα 5 που το είχα χρυσοπληρώσει κιόλας γιατι είναι μάρκα, σε εμβέλεια έχει κάπου 2 χιλιόμετρα, αλλα απο κάποια στιγμή και μετά φαρδαίνει οπότε γίνεται και πιο αμυδρό....

Για να καταλάβεις εγώ το είδα με...τα κυάλια..

 

Εγώ θα σου πρότεινα, εφ'όσον το θές για αστερισμούς κλπ, να πάρεις ένα λίγων mw (<20) γιατι και λιγότερο επικύνδινο θα είναι, και δεν θα τρέχεις μονίμως για μπαταρίες κλπ...

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη τρελλαίνεστε με αυτό το γκάτζετ! Είναι ένα βοήθημα που εξυπηρετεί πολύ στην εκμάθηση του ουρανού, αλλά μέχρι εκεί! Τα 50, 100, 200 mW πιο πολύ για επικίνδυνο παιχνίδι κάνουν παρά για να δείχνουν αστερισμούς.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη τρελλαίνεστε με αυτό το γκάτζετ! Είναι ένα βοήθημα που εξυπηρετεί πολύ στην εκμάθηση του ουρανού, αλλά μέχρι εκεί! Τα 50, 100, 200 mW πιο πολύ για επικίνδυνο παιχνίδι κάνουν παρά για να δείχνουν αστερισμούς.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Δημητρη!!

Ο καθενας ο οποιος εχει στην κατοχη του greeen laser (ακομη κι αν αυτο ειναι των 5mW)

πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος και να το χρησιμοποιει μονο οταν πραγματικα χρειαζεται.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απλο λειζερ τον 20/30 ευρω κανει τη δουλεια του μια χαρα. τα επιπλεον χρημματα για μενα για αυτο το σκοπο δεν προσφερουν τιποτα παραπανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν παρεις πολυ ισχυρο προσεχε στην χρηση ειναι απιθανη η αποσταση που φθανει,παντως για να δουλεψει θα διαπιστωσεις οτι πρεπει να το κρατας ΖΕΣΤΟ στο κρυο το χανεις μια καλη λυση ειναι οι αντιστασουλες γυρω του.

Η συμβουλη μου αν το θελεις για φορητη χρηση για να δειχνεις αστρα πχ δεν χρειαζεται πολυ ισχυς,αν θελεις να το βαλεις σταθερα στο τηλεσκοπιο για καλυτερη στοχευση πιο πρακτικος ειναι ενας Telrad,σου τα λεω απο πειρα,ελπιζω να βοηθησα.

Αποστολης. :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, πηγη προμηθειας ebay,ιδιαιτερα προτιμησε το χονκ-γκογκ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω δοκιμάσει (δίπλα - δίπλα) τα 3 laser που περιγραφονται παρακάτω. Φυσικά δεν είμαι σε θεση να αποφανθώ αν η ισχύς η οποία χαρατκηρίζει το καθένα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά αυτό που μπορω να πω είναι οτι "με το μάτι" η διαφορά είναι έντονα διακριτή.

 

True 50mW Green Laser Pointer Pen Black (15 Euros)

https://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1371

 

True 100mW Green Laser Pointer Pen Black (26 Euros)

https://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1372

 

200mW Green Laser Pointer Pen Black (43 Euros)

https://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1997

 

Για την περίπτωση που το χρειάζεσαι, και το 50mW είναι (υπέρ)αρκετό.

 

LinuxRules

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω κε Αποστολη Κ. για τις συμβουλες σας αλλα κυριως το θελω για να δειχνω αστρα και αστερισμους σε φιλους.....εχω σκεφτει και την λυση ενος telrad αλλα για αργοτερα οταν θα αγορασω ενα πολυ καλυτερο τηλεσκοπειο απο αυτο που εχω τωρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρααα...

Χθες ήρθε το green laser απο deal-extreme, το δοκιμασα (με πολυ προσοχή, για να μη ρίξουμε και κανα αεροπλανο :-)) στο βραδινό ουρανό της Θεσσαλονίκης και είχε αρκετά ευδιάκριτη δέσμη.

Η αντανάκλαση στις λευκές επιφάνειες είναι πολύ έντονη και δεν είναι τελεία άρα η δέσμη δέν εστιάζεται σωστά, αλλα αυτό δεν είναι κακό για τη δουλειά που το θέλουμε αρκεί να χρησιμοποιείται με προσοχή.

Μένει να αποδειχτεί ικανό και σε πιο δύσκολες συνθήκες κρύου στο βουνό, αλλα και να μη χαλάσει με το παραμικρό!

Πάντως η πρώτη εντύπωση ήταν καλή και η αναμονή 8 ημέρες!

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή χρήση Blaze.

 

Συνεισφέροντας στην κουβέντα, θα έλεγα ότι, το laser των 5mW που έχω είναι ότι πρέπει για σκοτεινό ουρανό. Δεν σου χαλάει την προσαρμογή των ματιών στο σκοτάδι κατά την παρατήρηση. Μπορεί όμως να χαλάσει την αστροφωτογραφία του διπλανού σου. Πρόσφατα αγόρασα κι ένα των 50mW για χρήση (λέμε τώρα) σε φωτορυπασμένα μέρη (εντάξει, το παραδέχομαι, από περιέργεια για σύγκριση και καταναλωτική διάθεση). Είναι όντως πιο δυνατό κι εντυπωσιακό. Δεν νομίζω ότι μεγαλύτερη ένταση θα προσέφερε κάτι παραπάνω. Επιπλέον, παρατήρησα κατά την αγορά ότι ένα άλλο laser με ονομαστική τιμή 100mW έδινε μικρότερης έντασης δέσμη από αυτή των 50mW. Συμβαίνουν κι αυτά…

 

Εντυπωσιακή επίσης είναι και η αίσθηση που αποκομίζει κανείς όταν τον… «χτυπάει» μια δέσμη laser, ακόμα κι από απόσταση. Τέλη Ιουλίου, όταν επιστρέφαμε από την Κίνα και πετάγαμε βράδυ σε μεγάλο ύψος πάνω από τα Βαλκάνια, καθώς παρατηρούσα από το παράθυρο του αεροπλάνου τους σχηματισμούς από τα φώτα των πόλεων, μας χτύπησε μια τέτοια δέσμη από το έδαφος. Κάποιος μας είχε βάλει σημάδι. Δεν λέω ότι με τύφλωσε, αλλά το φως της δέσμης ήταν εντυπωσιακά διαπεραστικό από τέτοια απόσταση…

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης