Jump to content

Ε...Ε...Εφτασε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους!Μετά από ενάμισυ μήνα αναμονή ήρθε χθες βράδυ.Άρτι αφιχθέν από Αγγλία το πρώτο

 

μου τηλεσκόπιο ένα Skywatcher Explorer 150/750 EQ3-2 αγοράστηκε μέσω telescopeplanet από

 

ένα φίλο στο Λονδίνο που έκανε τη διαδρομή με ένα VOLVO station wagon(αυτό κι αν είναι

 

τύχη!).Το κόστος του ήταν 239 λίρες-274 ευρώ.Πάντως παιδιά αυτό που διαπίστωσα είναι ότι

 

όλα τα Αγγλικά sites έχουν ρίξει τις τιμές τους αρκετά,20 εως 60 λίρες στη μεσαία

 

κατηγορία.Το δικό μου το Μάιο είχε 269 λίρες.Μαζί μου δώσανε και ένα ζευγάρι κυάλια

 

10χ25 (μη φανταστείτε τίποτα θηρία σε ένα πακέτο τσιγάρα χωράνε).Τέλος πάντων δεν

 

κρατιέμαι,τρέχω να το συναρμολογήσω.Η μισή απόλαυση σ'αυτά τα εργαλεία είναι το

 

μοντάρισμα,το manual και γενικά όλος αυτός ο τζερτζελές!!

008.thumb.jpg.a2980a8d8e6324bc19320a083e650f1c.jpg

012.thumb.jpg.b4d373a7cbfb96398b0dc01f912992e5.jpg

017.thumb.jpg.98551fe26d2edf958df7405748b1b27f.jpg

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλορίζικο και εύχομαι στην Μεσσηνία να έχεις απόψε καλύτερο καιρό για να το χαρείς σε σχέση με την συννεφιά στην Αθήνα..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και καλες παρατηρησεις !! Αξιοπρεπεστατο πρωτο συστημα με προοπτικες για αργοτερα.

 

Μια χαρη, ποσο ζυγιζει κεφαλη + τριποδας, και τι διαστασεις εχουν (μηκος βασικα); Σκεφτομαι για παρομοια αγορα......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν roryt έχουμε και λέμε:μήκος σωλήνα 70 εκ. μήκος τρίποδα 70 εκ έως 135 εκ σε πλήρες ύψος.Συνολικό βάρος γύρω στα 18 κιλά(τίποτα τραγικό σε βάρος πιστεύω).Δεν ξέρω τι άλλο να πω,αν θέλεις κι άλλες λεπτομέρεις πολύ ευχαρίστως...

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βασικα με ενδιαφερει μηκος/βαρος για τριποδα και κεφαλη, οχι για την ΟΤΑ. Αν σου ειναι ευκολο να μετρησεις και την κεφαλή ....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Yπέροχο τηλεσκόπιο καλορίζικο εύχομαι ολόψυχα!!Και επίσης να το χαρείς στο έπακρο!!

 

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα με ενδιαφερει μηκος/βαρος για τριποδα και κεφαλη, οχι για την ΟΤΑ. Αν σου ειναι ευκολο να μετρησεις και την κεφαλή ....

Λοιπόν..Βάρη: κεφαλή 4 κιλά(μαζί με την ράβδο των αντιβάρων) ,δαχτυλίδια 1 κιλό(μαζί με την πλακετίτσα που τα δένει),μικρό αντίβαρο 2 κιλά,μεγάλο αντίβαρο 3,5 κιλά,και τέλος τρίποδο 3 κιλά.Μήκος κεφαλής 24 εκ.οριζόντιο και 17 εκ "ύψος" και αν προσθέσεις και τη ράβδο των αντιβάρων που ειναι 29 εκ φτάνει στα 46 εκ.Αυτά..ότι χρειαστείς,ελεύθερα..

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και απο μενα καλοριζικο!! καλες παρατηρησεις στους μαγευτικους ουρανους :mrgreen: :P απο'τι ειδα και εγω και ψαχνοντας για τηλεσκοπια(πληροφοριες κτλ) πολυ καλη επιλογη! μπραβο! :cheesy:
Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις.Να υποθέσω ότι το βάρος του ΟΤΑ είναι 5,5 κιλά μαζί με ερευνητή και δαχτυλίδια ? Σου εύχομαι καθαρούς ουρανούς.
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να υποθέσω ότι το βάρος του ΟΤΑ είναι 5,5 κιλά μαζί με ερευνητή και δαχτυλίδια ?

Ακριβώς!

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλοφάγωτο! :lol: ευχομαι να το λιωσεις στις παρατηρησεις..

αντε κ στα δικα μας που λεει κ ο estarian!!;)

οταν πεινας απο ψηλα μοιαζει η γη με πιπερια... :-note

"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wild(e)

φιλικα γιωργος :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης