Jump to content

The Cambridge Double Star Atlas (Wil Tirion)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα τον συγκεκριμένο χάρτη του ουρανού.Είναι κυρίως για διπλούς/πολλαπλούς αστέρες

και μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε πάρα πολύ η συγκεκριμένη έκδοση.

 

Είναι 150 σελίδες,έγχωμος, με σκληρό χαρτί ώστε να μην παθαίνει κάτι σε συνθήκες υγρασίας,

σπιράλ δεμένος για εύκολη χρήση και σε μέγεθος όσο και η Uranometria.

 

Αποτελείται από 30 χάρτες με άστρα έως 7,5 visual mag αλλά και αντικείμενα του βαθέως ουρανού.Συνολικά περιέχει περίπου 2.400 διπλούς/πολλαπλούς αστέρες.

 

Ξεκινά με ένα target list από τους 133 πιο όμορφους διπλούς με διάφορες πληροφορίες για αυτούς και τον αριθμό του χάρτη που βρίσκονται.

Ακολουθούν 2 Chart Indexes για να ταυτίζεις εύκολα αστερισμό με χάρτη και ύστερα έχει τους κύριους 30 χάρτες.

Στο τέλος υπάρχει ένα παράρτημα 60 σελίδων με τα βασικά στοιχεία όλων των ζευγών που έχουν ζωγραφιστεί στους 30 χάρτες, όπως όνομα,συντεταγμένες,magnitude των επιμέρους άστρων και το separation.

 

Ο χάρτης αυτός μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερος απ'ότι περίμενα.Θα αρέσει σίγουρα σε όσους ασχολούνται με διπλούς/πολλαπλούς αστέρες.

 

Τον αγόρασα από εδώ http://www.bookdepository.co.uk/book/9780521493437/The-Cambridge-Double-Star-Atlas

και ήρθε σπίτι μου σε 5 ημέρες.

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες της έκδοσης.

 

DSC02142.thumb.JPG.5030e33ead279dfbba49e6d77534ce10.JPG

chart index

 

DSC02141.thumb.JPG.b0b906e5797e42587c685c3842c96cc2.JPG

κύριος χάρτης

 

DSC02143.thumb.JPG.d7c761328182293dffee53697a952df9.JPG

Βασικά στοιχεία από ζεύγη που υπάρχουν στους κυρίως χάρτες

 

DSC02140.thumb.JPG.dc973e0728f349a31c437b9ed0adff3c.JPG

Τυχαία σελίδα απ'το παράρτημα με τους 133 ομορφότερους στόχους

DSC02138.thumb.JPG.3b3ec9c5d109a40680c63f09917d4a1a.JPG

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε καλοριζικος :D

 

Αρκετα ενδιαφερον ο χαρτης, και αρκετα φθηνος (οσο εχει και ο pocket atlas εδω) πολυ καλος για οσους ασχολουνται ή θελουν να ασχολιθουν με διπλους αστερες.

 

Σου ευχομαι να σου χαρισει ομορφες βραδιες με πολλους-πολλους διπλους στοχους :D

 

 

 

 

ΥΣ

Αν αρχισεις να τα βλεπεις ολα διπλα μην ανησυχήσεις...απλα παρε το ματι σου και λιγο απο το προσοφθαλμιο :mrgreen:

Καθαρους ουρανους να εχεις!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε καλορίζικος και από εμένα, και καθαρούς ουρανούς για να τον αξιοποιήσεις. Πολύ καλό εργαλείο.

 

Για όσους θέλουν έναν αντίστοιχο δωρεάν χάρτη (όχι όμως τόσο καλό όσο αυτον), δείτε εδώ:

 

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/index.htm

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή περίπτωση φαίνεται και σε πολύ καλή τιμή. Εγώ έχω αγοράσει αυτό εδώ http://www.bookdepository.co.uk/book/9781931559324/Double-Stars-for-Small-Telescopes το οποίο περιέχει περιγραφές 2100 διπλών περίπου και τίποτ' άλλο. Αν πάρω και τον χάρτη αυτόν θα είναι μάλλον υπερβολή ε; Μάλλον θα έχουν τα ίδια πάνω κάτω; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε Μάνο, δεν μπορώ να πω ότι η αγορά μου ήταν χωρίς υπερβολή και συλλεκτική μανία ( 8-[ ) καθώς έχω και το βιβλίο που λες, αλλά και η Uranometria με το Night Sky Observer's Guide σε καλύπτουν άνετα για διπλούς!

 

Αλλά επειδή λατρεύω τους χάρτες και τους διπλούς, δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην αγορά και γενικά το φινίρισμα του μου άρεσε πολύ.

Αν ήταν ακριβότερος φυσικά θα το σκεφτόμουν πολύ περισσότερο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είμαι πορωμένος. Μπορεί να τον χτυπήσω. Μοιάζει αρκετά με τον pocket ή μου φαίνεται;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει κι εμένα. Μοιάζει πολύ με τον pocket όσο αφορά τους κυρίως χάρτες. Το NSOG όντως έχει πολλούς διπλούς αλλά η καταναλωτική μανία μπορεί να με παρασύρει κι εμένα να τον πάρω κάποια στιγμή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης