Jump to content

Windows 7 ταχύτατα στην επεξεργασία φωτογραφίας, βίντεο κτλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωριζω ποσοι απο εσας δουλευετε με Windows (μαλλον οι περισσοτεροι) αλλα νομιζω οτι ηρθε η ωρα για αναβαθμηση <δεν κανω διαφημηση =; απλα λεω την αληθεια >

 

Εβαλα την εκδοση την RTM (δοκιμαστικα αφου κανονικα θα κυκλοφορισουν στις 22 Οκτωβριου) και επαθα λιγο την πλακα μου <που λεει ο λογος>

Πραγματικα Ταχυτατα!!! Το λειτουργικο καταναλωνει πολυ λιγους πορους οπου εχει σαν αποτελεσμα τα γινονται ολα πιο γρηγορα :D Πραγματικα σαν να αγορασα νεο Υπολογιστη :mrgreen:

Πραγματικα η επεξεργασια των φωτογραφιων και η επεξεργασια των βιντεο γινεται πολυ πιο γρηγορα, οπως επισης πολυ γρηγορα ανοιγουν και τα προγραματα λ.χ photoshop, photoimpact, PinnacleStudio κ.α

Και απο οτι λεγετε καταναλωνουν λιγοτερο ρευμα --αλλα αυτο δεν μπορω να το εξακριβωσω ακομα =;

 

 

 

ΥΣ

(φυσικα εκανα ολο τον δισκο mirror πριν αναβαθμισω και τα εβαλα σε PC που δεν χρησιμοποιω...αλλα ολα αυτα ειναι ασχετα αφου το PC πλεον παει με Χιλια!!)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Βασίλη.

Μακραν τα καλύτερα windows που έχουν βγεί.

Εγώ δουλευώ ένα μήνα τα 64bit με 64bit photoshop.

Με τα χρ 64bit που ήταν ένα καλό λειτουργικό δεν έχουν καμία σχέση.

Απλά είναι ελαφριά, σταθερά και ταχύτατα.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mακάρι να είναι τόσο καλά όσο λέτε!!!Γιατί τα Vista είναι πολύ μάπα... :evil:

 

Καλή συνέχεια!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι γενικός κανόνας στον κόσμο της Πληροφορικής (στον οποίο τυχαίνει και να εργάζομαι) όλα τα λειτουργικά συστήματα όταν πρωτοπαρουσιάζονται να έχουν αυτό που λέμε, τις "παιδικές τους ασθένειες", δηλαδή ασυμβατότητες με drivers (μέχρι να γραφτούν ειδικοί για το νέο λειτουργικό), με διάφορα software και άλλες βασικές λειτουργίες.

 

Ας ελπίσουμε για 1η φορά στην ιστορία της Microsoft, τα Windows 7 να αποτελέσουν την εξαίρεση σε αυτό το κανόνα...Προσωπικά πάντως, θα επιχειρήσω να τα βάλω σε dual boot scenario με Ubuntu Linux αλλά μετά από 6 τουλάχιστον μήνες, για να μην πω 1 χρόνο...

 

Θα περιμένω σίγουρα να βγει το πρώτο Service Pack και μετά...

 

Είδωμεν...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω και εγω την απορια μου??

ειναι πιο γρηγορα και καταναλωνουν πιο λιγους πορους απο τα vista φανταζομαι... και αυτο ειναι προς την σωστη κατευθυνση αφου τα vista μονο ως μαπα χαρακτηριζονται... Αλλα απο τα xp??? Πιο γρηγορα? Πιο λιγους πορους? Υποστηριζουν τα 7 παλιες συσκευες και drivers??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα οταν κανουμε καποια βηματα μπροστα δεν μπορουμε να περιμενουμε να κανουν ολοι τα ιδια βηματα, και μιλαω για τις εταιριες Hardware (γενικα --εκτος απο τις πολυ μεγαλες) αφου τους Drivers δεν τους βγαζει η MS αλλα η καθε εταιρια και επιδη δεν μπορουν να χαλανε ολοκληρο προυπολογισμο για δημιουργια νεων drivers αυτες οι συσκευες μενουν πισω :wink:

Τωρα μην περιμενεις να δουλεψουν συσκευες που ΔΕΝ δουλευαν ουτε στα Vista =;

Επισης η εκδοση 64bit (στην οποια μπορεις να εχεις λανθανουσα μνημη(RAM) εως 2^64 = 17179869184 GB <σε αντιθεση με τα 32bit τα οποια μπορουν να εχουν εως 4GB) χρειαζονται και 64bit drivers =;

Παντως αν υπαρχουν drivers για Vista νομιζω οτι θα δουλευουν μια χαρα και στα 7 :wink: (εχω drivers απο XP που δουλευουν μια χαρα στα 7)

<<πρωτου βαλετε τα 64bit δειτε αν υπαρχουν drivers για τα περιφεριακα σας! ή βαλτετα δοκιμαστικα και δειτε τι παιζει και τι λειτουργει! η NextImage της Celestron δεν δουλευει σε 64bit :( αφου η celestron δεν εχει βγαλει driver>>

 

 

Γενικα τα 7 ειναι ενα λειτουργικο σαν ενα πολυ-πολυ καλο Vista με τις ταχυτητες τον XP (και πιο γρηγορα ισως, αν ψαξεις στο google θα βρεις συγκριτικα test) και γενικα με ολα τα θετικα στοιχεια και απο τα δυο λειτουργικα...

 

 

Παντως Photoshop, Phd, Strartrails, MaximDL, Deepskystacker, Starrynight κ.α δουλευουν μια χαρα :D

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣιγουΕπισης η εκδοση 64bit (στην οποια μπορεις να εχεις λανθανουσα μνημη(RAM) εως 2^64 = 17179869184 GB <σε αντιθεση με τα 32bit τα οποια μπορουν να εχουν εως 4GB) χρειαζονται και 64bit drivers =;

 

Εγώ σταμάτησα στα 8G από το M/B. :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με ps64bit πετάει :D :D

Από οδηγούς μιά χαρά κάνουν και των Σβήστα 64bit.

Το μόνο πρόβλημα στο ΙΕ 64bit που δεν δουλεύει o flashplayer αλλά υπάρχει και ο 32bit.

Δοκιμάστε και θα δείτε

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τα Windows 7 χρησιμοποιουν πολλες φορες τους drivers των Vista... Δε θα βγουν καινουργιοι drivers gia windows 7, στην ουσια προκειται για ενα λειτουργικο αναβαθμιση των Vista. Σαν να λεμε SP3 των Vista...

 

Τα 64bit windows μπορουν να χρησιμοποιήσουν και 32bit εφαρμογες... Απλα στις 64μπιτες εφαρμογες εχουν καλλιτερες επιδόσεις...

 

Βασικα ειναι αυτο που ειπε ενας φιλος, για τις παιδικες ασθενειες ενος λειτουργικου... τα Vista απλα δεν ηταν ετοιμα. Αλλωστε οταν βγηκαν τα windows xp, τα ιδια ελεγαν... Τεσπα...

 

Εγω παντως αν και ειμαι τωρα με την τελικη εκδοση των windows 7(εχω βαλει 7 απο την RC) δεν ειδα τοσο μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις αν και δε γυρναω με τιποτα σε κατασταση windows xp...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως αν και ειμαι τωρα με την τελικη εκδοση των windows 7(εχω βαλει 7 απο την RC) δεν ειδα τοσο μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις αν και δε γυρναω με τιποτα σε κατασταση windows xp...

Μπορεις να μου πεις ενα κακο που εχουν τα xp???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανως για εναν μεσo χρηστη που τα εχει συνηθίσει και δεν κανει τιποτα αλλο εκτος απο το να ανοίγει τον Ιnternet Explorer και αντε και κανα Word, είναι μια χαρα...

 

Οσον αφορα τα μειονεκτηματα... Δε χρειαζεται να παμε σε αυτα τα χωραφια... Παντως θα βρεις πολλους Linuxades και Mac boys που διαφωνουν καθετως και οριζοντιως οχι με τα xp αλλα γενικοτερα με τα προιοντα της Microsoft... Περι φιλοσοφιας, λειτουργικοτητας, αποδοσης και ασφαλειας ο λογος...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου λεω αν ξερεις κανα μειονεκτημα για τα χp και εσυ μου λες για mac και linux. Aν αναφεραμε και μονο τα μειονεκτηματα των mac και linux θα θελαμε ενα σαιτ ολοκληρο! Εσυ δηλαδη linux τωρα χρησιμοποιεις??

 

διαφωνουν καθετως και οριζοντιως οχι με τα xp αλλα γενικοτερα με τα προιοντα της Microsoft

Να δεις εγω πως διαφωνω με τα προιοντα της apple και μετα τα λεμε! :lol:

Τα windows τους πειραξαν... #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου λεω αν ξερεις κανα μειονεκτημα για τα χp και εσυ μου λες για mac και linux. Aν αναφεραμε και μονο τα μειονεκτηματα των mac και linux θα θελαμε ενα σαιτ ολοκληρο! Εσυ δηλαδη linux τωρα χρησιμοποιεις??

 

Εγω χρησιμοποιώ Windows 7 παράλληλα με Linux(Ubuntu)σε dual boot...

 

Απο κει και περα δεν προκειται να καθομαι και να αντιδικώ για το εαν ενα λειτουργικο 7 κ πλεον χρονων εχει μειονεκτηματα ή οχι... Αν θελεις ειλικρινα να μαθεις πια ειναι τα υπερ και τα κατα του, google it... Θα βρεις ενα σορό καλα και ποιοτικά αρθρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρεμα... :D

 

Για καποιον που θελει να παιζει παιχνιδια (οχι εγω δλδ και πιστευω οτι οχι και εσεις...any way) τα 7 ειναι το Αυριο αφου υποστηριζουν Dx11 σε αντιθεση με τα Vista οπου εχουν Dx10 και τα XP οπου εχουν Dx9.

Τωρα τα 7 εκτος απο το πολυ πιο ομορφο περιβαλον (σαν αυτο τον Vista) παρεχουν και περισσοτερη Ασφαλεια, ειναι πιο σταθερα και μπορουν να "αυτοδιορθωθουν" σε περιπτωση καποιο σφαλματος λ.χ σε μια μπλε οθονη στην εκκινηση τον Windows...σε αντιθεση με τα XP οπου θα επρεπε ή να τρεξεις καποιο restore ή ποιος ξερει τι...

 

Τωρα τα 7 καταναλωνουν πολυ λιγοτερους πορους απο τα Vista ισως λιγοτερους και απο τα XP, εχουν ενσωματομενη προσομοιωση των XP οπολυ μπορεις να τρεξεις καποιο προγραμμα σε περιβαλον XP (καιο οχι Compatibily)

Εχουν απειρως καλυτερη λειτουργια στο Τοπικο Δυκτιο απο τα XP τα οποια σου εβγαζαν :-# :-# ...για να δουλεψει το τοπικο δυκτιο.

 

Επισης σιγα-σιγα η MS θα αφησει πισω τα XP οπως σταματισε και την αναβαθμηση των Windows 2000.

 

(υπαρχουν και αλλες λειτουργιες οι οποιες αυτη την στιγμη μου διαφευγουν)

 

 

 

Παντως με αλλα λογια τα 7 ειναι τα νεα XP αφου ολα τα νεα προγραματα και drivers θα ειναι φτιαγμενα για αυτα.

 

 

 

 

 

τωρα δεν μπαινω σε διαδικασια για το πιο ειναι το καλυτερο λειτουργικο μεταξυ Apple, MS και Linux γιατι ειμαστε σε λαθος φορουμ...εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι τα 7 τρεχουν ΑΡΙΣΤΑ τα Αστρονομικα Προγραματα!! τα XP τα πηγαιναν Αρκετα καλα τα Vista μετρια =;

Οσο για τα Linux και τα Apple οταν θα τρεχουν τα προγραματα της δουλειας εκει (αλλα και ολα τα αστρονομικα, γιατι δεν τρεχουν ολα ακομα) ισως κατι να κανουμε...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα καινουργια 7, καταναλωνουν εστω και περιπου τους ιδιους πορους με τα xp αυτο ειναι εξαιρετικα καλη και αναπαντεχη ειδηση, τοσο πολυ, που δεν το πιστευω!

 

Εχουν απειρως καλυτερη λειτουργια στο Τοπικο Δυκτιο απο τα XP τα οποια σου εβγαζαν ...για να δουλεψει το τοπικο δυκτιο.

Ε, να αυτο ειναι ενα μειονεκτημα των xp... ξερω και ενα αλλο που με ζορισε εμενα: ασυμβατοτητα acpi με πιο παλια motherboard (κολουσε ο υπολογιστης χωρις λογο). To ελυσα τελικα, αλλα πλεον για να κλεισω τον υπολογιστη μου πρεπει να κραταω πατημενο το off για 5 δευτερα...

 

Οσο για τα Linux και τα Apple οταν θα τρεχουν τα προγραματα της δουλειας εκει (αλλα και ολα τα αστρονομικα, γιατι δεν τρεχουν ολα ακομα) ισως κατι να κανουμε...

εεεε, αυτο εννοω και εγω...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα.

 

Επειδή,

1) δεν μπορώ να αφήσω να λέγονται πράγματα που δεν ισχύουν και να νομίζουν όλοι πως είναι όντως έτσι...

2) τυχαίνει τα δίκτυα Microsoft να είναι η δουλειά μου σε επίπεδο Μηχανογράφησης και εταιρικών περιβάλλοντων για τα τελευταία 13 χρόνια..

3) όπως θα ήθελα να με διορθώσετε και εσείς αν έλεγα κάτι λάθος σχετικά με την ερασιτεχνική Αστρονομία, θα ήθελα να το δείτε με τον ίδιο τρόπο και να μην θιχτείτε..

 

σας γνωρίζω τα εξής σχετικά με τα παρακάτω που γράφτηκαν

 

Παράθεση:

Εχουν απειρως καλυτερη λειτουργια στο Τοπικό Δίκτυο απο τα XP τα οποια σου εβγαζαν ...για να δουλεψει το τοπικο δίκτυο.

 

Ε, να αυτο ειναι ενα μειονεκτημα των xp...

 

Τα πράγματα φίλοι μου δεν είναι καθόλου έτσι. Έχοντας στήσει στην κυριολεξία εκατοντάδες δίκτυα βασισμένα σε XP, σε εταιρικά αλλά και οικιακά περιβάλλοντα, μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι είναι το πιο αξιόπιστο λειτουργικό σε αυτό το κομμάτι, ειδικά μάλιστα και μετά την εγκατάσταση του Service Pack 3 το οποίο πρόσθεσε υποστήριξη και για την τελευταία κρυπτογράφηση ασύρματων δικτύων, ονόματι WPA2 (AES).

Στις εταιρείες, στην Αθήνα τουλάχιστον που δουλεύω, τα πιο αξιόπιστα εταιρικά δίκτυα (domain) είναι όλα σε XP!!!!!!!!

 

Για να τα λέτε αυτά τα πράγματα, το πιο πιθανόν είναι να μην γνωρίζετε τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την εύρυθμη λειτουργία ενός XP δικτύου, είτε σε workgroup είτε σε domain. =;

Π.χ. Τεκμηριωμένα σας λέω πως τα XP, λόγω του πολύ πιο "σφιχτού" security που υλοποιούν σε σχέση με τα προγούμενα λειτουργικά ΔΕΝ συμπαθούν το blank password! Για να παίξει ένα δίκτυο peer-to-peer (σε οικιακό δηλαδή περιβάλλον με π.χ. 3 Η/Υ) πρέπει να υπάρχει παντού password και ο χρήστης που θα κάνει logon να υπάρχει και στα 3 PC.

Εκτός αυτού θα πρέπει όλοι οι Η/Υ να έχουν το ίδιο Service Pack (ιδανικά το 3) και να είναι σωστά ρυθμισμένο το πρωτόκολλο TCP/IP, είτε χειροκίνητα, είτε να παίρνει σωστές αυτόματες ρυθμίσεις από κάποιον διαθέσιμο DHCP server στο δίκτυο (στα σπίτια μας π.χ. αυτό το ρόλο έχει ο Internet router μας ΑΝ το έχουμε ενεργοποιήσει στο μενού του)

Επίσης, θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Enable NetBios over TCP/IP στις advanced ρυθμίσεις και φυσικά να είναι όλοι οι H/Y στο ίδιο Workgroup (πάντα σε οικιακό περιβάλλον!)

Τέλος στο Windows Firewall ή όποιο άλλο έχετε, πρέπει να επιτρέπεται το File and Printer Sharing ή αλλιώς να είναι ανοικτό το port TCP 445.

 

An τηρούνται αυτές οι βασικές συνθήκες ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην παίξει τέλεια ένα δίκτυο με XP H/Y και σας το λέω αυτό τεκμηριωμένα.

 

Τώρα αν τα 7 έχουν καλύτερο περιβάλλον με το τοπικό δίκτυο είναι γιατί η Microsoft έμαθε από τις βλακείες που έκανε με τα Vista!!! ΟΧΙ με τα XP...

 

Με τα XP πήγαιναν ΟΛΑ τέλεια μέχρι που αποφάσισαν να βάλουν πρωτόκολλο TCP/IP version 6 στα VISTA!!!! Αυτό προκαλεί όλα τα προβλήματα στο δίκτυο των Vista και αυτό θέλησαν να διορθώσουν στα 7.

Προσωπικά έχω εναποθέσει πολλές ελπίδες στα 7 για τα πολλά λάθη που έγιναν στα Vista και ελπίζω να μην ξαναγίνουν. Η διαφορά δεν φαίνεται στο όμορφο γραφικό περιβάλλον, εννοείται πως θα έχει καλύτερο γραφικό περιβάλλον ένα λειτουργικό του 2009 (windows7) από ένα του 2002 (WindowsXP). Για τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα των 7 που ανέφερε ο Βασίλης (ασφάλεια, αυτοδιόρθωση, directx11) συμφωνώ απολύτως ότι είναι κλάσεις ανώτερα και ΕΥΤΥΧΩΣ που υπάρχουν, αλλοίμονό τους αλλιώς! :mrgreen:

 

Τα XP θα υποστηρίζονται μέχρι 8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2014..δείτε εδώ..

http://support.microsoft.com/gp/lifean31

 

Λοιπόν αυτά είχα να σας πω, συγνώμη για το μακρόσυρτο post!

Καλό είναι όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε τεκμηριωμένα να μην το ισοπεδώνουμε έτσι εύκολα.

Πάντα με την καλύτερη και την πιο φιλική διάθεση σε όλα τα παιδιά σε αυτό το thread και όχι μόνο, και χωρίς καμία διάθεση να το "παίξω" έξυπνος κλπ. Ούτε ζήτησε κανείς σεμινάριο δικτύων εδώ μέσα, παρέθεσα τι πρέπει να συμβαίνει για να μην έχουμε την νόηση ότι φταίει το Λειτουργικό. Απλά είναι κάτι από το οποίο ζω και το γνωρίζω.

 

Φιλικά,

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο δεν λεω τα XP μια χαρα επαιζαν δικτυακα αλλα ποτε-ποτε ετρωγαν κωλυματα στο Τοπικο Δυκτιο, βεβαια τα ειχα μεχρι το SP2 και οχι SP3 αφου εβαλα Vista οπου παρολο που ειχαν χιλια δυο αλλα κωλυματα το τοπικο δικτυο παιζει μια χαρα (εννοειτε οτι το IP6 εχει φαει ποδι απο την πρωτη στιγμη :mrgreen: )

Οσα για παραπανω που ειπες φυσικα και τα γνωριζω :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν σχεδον σιγουρο οτι μια τετοια συζητηση θα οδηγουσε εκει...

 

Τασο, αν και θα συμφωνήσω στα περισσότερα, ξεχνας ενα πραγμα... Τα service packs... Ο ιδιος ειπες οτι στο τελευταιο εβαλε υποστηριξη για wpa2. Ξερεις πολυ καλα τι σημαινει αυτο...

 

Μπορουμε να μιλησουμε για ενα λειτουργικο ετσι οπως το εβγαλε η Microsoft to 2002 ή για αυτο με τα sp. Το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο...

 

Θυμασαι τις ασφαλειες των αρχικων windows xp; Γιατι εβγαλαν το Sp1 και μετα το Sp2; Μηπως τους αφορισμούς που τυγχαναν τοτε τα windows xp απο τους απανταχού "ειδικους";

 

Για καντε μια συγκριση των windows xp οταν βγηκαν με την τωρινη εκδοση των windows 7; Σε κανα χρονο οταν η Microsoft θα εχει βγαλει κανα διορθωτικό πακετο για οτι τυχόν τις ξέφυγε και το λειτουργικο "ωριμάσει" όλοι θα κατευθυνθούν προς τα 'κει.

 

Ο βασιλιάς πέθανε... Ζήτω ο βασιλιάς :D

 

Παρακατω βαζω δυο αρθρα(reviews) για οποιον θελει να πληροφορηθει για τα features και οχι μονο των Windows 7

 

http://www.maximumpc.com/article/reviews/windows_7_review?page=0%2C0

 

http://www.engadget.com/2009/08/12/windows-7-review/

 

 

Υ.Γ. 1 Πληροφοριακα... To stelarium μου επαιξε μεσω δικτυου... Αυτο δεν το χα σκεφτει... :D

 

Y.Γ. 2 Παντως εχει και το Linux τις εφαρμογες του στο αστρονομικό πεδίο... Οσοι δουλεύεται Linux δείτε το Kstars( http://edu.kde.org/kstars/ ). Επισης και το Stelarium παιζει σε Linux...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. 1 Πληροφοριακα... To stelarium μου επαιξε μεσω δικτυου... Αυτο δεν το χα σκεφτει...
wow, ουτε εγω το ειχα σκεφτει αυτο...

 

Y.Γ. 2 Παντως εχει και το Linux τις εφαρμογες του στο αστρονομικό πεδίο... Οσοι δουλεύεται Linux δείτε το Kstars( http://edu.kde.org/kstars/ ). Επισης και το Stelarium παιζει σε Linux...

Αρκετα ενδιαφερον!

Παντως αν ψαξει κανεις υπαρχουν ερκετα αστρονομικα προγραμματα και για Linux αλλα και Apple

π.χ το Starrynight υπαρχει για Apple, οπως και ολα τα προγραμματα απο την Stark Labs.

To Maximdl δεν βλεπω να υπαρχει για Apple ουτε για Linux, αλλα ουτε το DeepskyStacker οπως και ουτε το Startrails δεν υπαρχει.

Πιστευω να υπαρχουν καποια προγραμματα που να κανουν την ιδια δουλεια...ή τελος παντων να βγουν καποια στιγμη στο μελλον...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βάλει και γω εδώ και μερικούς μήνες τα 7 και μπορώ να πώ με ασφάλεια ότι είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιώ στο κυρίως μηχάνημά μου.

 

Θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά hardcore χρήστη, που παίζει και παιχνίδια, κάνει photo/video editing αλλά και προγραμματισμό σε διάφορα περιβάλλοντα, από MS VS μέχρι java netbeans, Eclipse και μερικά περιβάλλοντα προγραμματισμού μικροελεγκτών. Γενικά είμαι άτομο που περνάει ΠΟΛΛΕΣ ώρες στο πληκτρολόγιο και όχι μόνο για surfing...

 

Η εντύπωση που μου έχουνε αφήσει τα 7 είναι άριστη. Τόσο από αισθητικής αλλά και ευκολία χρήσης του περιβάλλοντως, όσο και από άποψη απόδοσης.

 

Η μεγαλύτερη βελτίωση που είδα από τα Vista, είναι στον τομέα διαχείρισης της μνήμης. Μνημοβόρα προγράμματα όπως photoshop πχ πλέον λειτουργούνε πολύ πιο γρήγορα και με ελάχιστη χρήση του δίσκου. Το ίδιο και για παιχνίδια όπως το WoW που τελευταία έχουνε γίνει memory/disk hogs.

 

Προβλήματα είχα μόνο με σχετικά μεμονωμένα προγράμματα όπως κάποια ελληνικής παραγωγής που χρησιμοποιούσανε κάποιες βιβλιοθήκες VB6 και μερικά shareware που δεν παίζανε ούτε με compatibility mode.

 

Aυτά όμως για προσωπική χρήση.

Για χρήση σε εταιρικό περιβάλλον δεν ξέρω κατά πόσο είναι έτοιμα, και όπως είπε και ο Τάσος πιο πάνω, δεν θα ήθελα να κάνω πειράματα ακόμα...

Ειδικά σε εταιρείες που έχουνε μεγάλα forests ή έστω και μεγάλα domains και πολλές εφαρμογές να τα υποστηρίζουνε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είμαι κι εγώ στο χώρο θα προτιμούσα να περιμένω λίγο να κυκλοφορήσει το εν λόγω λειτουργικό, όπως επίσης είχα κάνει και με τα XP (χρησιμοποιώντας μέχρι τότε τα "θρυλικά" Window98 SE). Θα πρέπει να αναφέρουμε επίσης και τον παράγοντα hardware ο οποίος παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο. Δεν θα επιχειρούσα να βάλω W7 σε έναν υπολογιστή με μνήμη μικρότερη από 2GB.

 

Έχω εγκαταστήσει στο laptop μου (64bit με dual core 2.66 & 3GB RAM) σε άλλο partition αλλά έχω πρόβλημα με τους drivers των περιφερειακών και το έχω αφήσει έτσι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη εαν τα περιφεριακα σου δεν ειναι καινουργια ή εταιρια που τα βγαζει δεν εχει βγαλει καποια ανακοινωση....Μην περιμενεις και πολλα =;

 

Τωρα...με 3GB ram δεν ειναι αναγκη να βαλεις 64bit windows αφου τα 32bit μια χαρα την υποστηριζουν...εκτος και αν θες να βαλεις παραπανω Ram ή μερικες καρτες γραφικων παραπανω...κατα αλλα δεν εχουν διαφορες*

 

 

Ουτε εμενα μου παιζει η CCD της Celestron σε 64bit οποτε το Laptop που εχω για το τηλεσκοπιο φοραει 32bit :wink: ενω οι υπολογιστες της δουλειας εχουν 64bit μιας χρειαζονται Extra RAM :wink:

 

 

 

 

 

ΥΣ

Μην παρασυρθει κανεις και παει και κανει κανενα format στον κυριο δισκο του...πρωτα κανουμε backup τα ερχεια μας (λ.χ σε καποιον εξωτερικο σκληρο) και μετα περναμε οτι ειναι να περασουμε.

Μην χασει κανεις την δουλεια του, τις φωτογραφιες του και τις ρυθμισεις του και μετα πει οτι φταιω εγω =;

Πολλες CCD και πολλα περιφεριακα ισως να μην παιζουν σε 64bit οποτε καντε δοκιμες πρωτα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ πρόσφατα έφτιαξα τον υπολογιστή μου για win 7

 

Του έβαλα μια motherboard asus στα

Dual core sta 2.8GHZ και του έκανα overclocking sta 3.5

2 ram 1GB kingston gia overclocking

και καλύτερο ανεμυστηράκι

 

Όλα απο e-shop με 155€

 

 

Λογισμικό

 

2εκδόσεις XP

2 εκδόσεις Linux

seagal.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης