Jump to content

Η μαμά πατρίδα με καλεί!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απαφορεύεται ρε νέο στη σκοπια το κινητό.Καλού κακού όμως πάρε κ κανα κιαλάκι.Ποτέ δεν ξέρει που θα σε πάνε.Η σκοπιά στο Καστελόριζο θυμάμαι ήταν σε φοβερό σημείο. :cheesy: :cheesy:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε Θεμη...Καλος Πολιτης!!!! :mrgreen:

 

 

 

ΥΣ

Υπομονη την πρωτη μερα!!! Αφου αυτη ειναι και η πιο δυσκολη ](*,)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλός πολίτης απο τώρα Θέμη.

εννοείται οτι μαζι με την προίκα του φαντάρου, κάπου θα στριμώξεις κανα μικρό ζευγάρι κυάλια, αν και σε φαντάζομαι σε ενα βουνο, στις 3 τα ξημερώματα, μακριά απο φώτα κτλ με χαμηλή μουσική και.. το επετειακό dob! :wink:

Σα να πας εκδρομή θα είναι!

 

Κατα τ'αλλα ο Βαγγέλης έγραψε!

:lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή θητεία Θέμη και καλός πολίτης στο μέλλον.

To ίδιο ισχύει και για τον Παναγιώτη από την Ακρόπλη που παρουσιάζεται την ίδια μέρα(αυτός στην αεροπορία)

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, καλή θητεία και καλός πολίτης!!

Έχω ακούσει και για κάποιους που έμπαζαν τηλεσκόπια μέσα...

 

...τώρα, δεν ξέρω πόση καμπάνα θα πέσει αν δουν τον σωλήνα κανενός dob μες στο θάλαμο (καλά, αυτοί παίζει να τον νομίσουν κ για σωλήνα ρουκέτας της 17Ν) :mrgreen: :mrgreen:

 

προσοχή λοιπόν! εξήγησέ τους από την αρχή :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θέμη, καλή θητεία να έχεις και καλή δύναμη, μη μασάς τίποτα!

 

Υπάρχει και η θετική πλευρά του θέματος από την οποία προκύπτει ότι ίσως να είσαι ο μοναδικός της σειράς σου που θα απολαμβάνει στην κυριολεξία τα «γερμανικά» νούμερα της σκοπιάς του, έχοντας συντροφιά του τον έναστρο ουρανό.

 

Υ.Γ. Αν πάς παραμεθόριο θα έχει σίγουρα χαμηλή φωτορύπανση!

:wink:

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη καλή θητεία!

Αν πάρεις οποιαδήποτε γκατζετάκια (πχ κιάλια) μαζί σου, ΜΗΝ τα πάρεις όταν θα παρουσιαστείς. Θα σου τα κρατήσουν όλα την πρώτη μέρα και τα περισσότερα δεν θα τα ξαναδείς ποτέ. Ούτε ψαλίδι για τα νύχια δεν αφήνουν. Μόνο τα ρούχα σου. Αργότερα, όταν πιά θα είσαι σε μονάδα θα μπορείς να έχεις αρκετά μικροπράγματα. Και μην έχεις μαζί σου τίποτα ακριβό...

Και να θυμάσαι ότι όλα εκεί είναι ΘΕΑΤΡΟ και απλά πρέπει να παίξεις το ρόλο σου. Κι όλα θα πανε καλά!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Λουφα και παραλλαγη" Νο εκατον εξακόσια !!! Αντε καλη θητεια και συντομα ... καλός πολίτης ! Εχει και το καλο του πάντως. Νυχτα , ξαστερια σκοπια και το μεγαλειο του ουρανου δια γυμνων οφθαλμων, κατι που λογω τηλεσκοπιων το ... ψιλοξεχναμε.

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρομαι που υπηρετησα την πατριδα, χαιρομαι που το εζησα σαν εμπειρια, το μονο που θελω να πω ειναι οτι κατα την γνωμη μου ο στρατος ειναι απλα ενα τεραστιο χασιμο χρονου παιδες...

Και αφηστε με να το δικαιολογησω

 

Η βασικη εκπαιδευση αν την παρεις μαζεμενη απο την αρχη και οταν εννοω βασικη εκπαιδευση αναφερω στα παρακατω->

 

στρωσιμο του κρεβατιου

πρωινο ξυπνημα

σχοινακια

διαφορες ασκησεις

σκοποβολη

σκοπιες θαλαμοφυλικια κτλ

 

αντε να κρατησει ενα 3μηνο, πανω απο αυτη την διαρκει δυστυχως την εχουμε ζησει ολοι μας, και ξερουμε οτι εμεις οι παλιοσειρες οι ακομα και οι καινουργιοι που μπαινουν , ολοι οι οιπολοιποι μηνες ειναι απλη μηνες ρουτινας....

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά με μεγάλη λύπη-χαρά σας ανακοινώνω

ότι θα με χάσετε για ένα 9μήνο λόγο το ότι με παίρνει η μαμά πατρίδα φαντάρο!!!

 

Αγαπητε θεμη, αφου πας λυπημενος, σου προτεινω να συμβουλευτεις το παρακατω λινκ για ποικιλες και βιωσιμες εναλλακτικες. Αυτο μπορει να ειναι απο νομιμη απαλλαγη μεχρι ανυποταξια.

Τιποτα απο ολα αυτα δεν ειναι επιμεμπτο, αρκει να εισαι καλα και να νιωθεις ανθρωπος.

 

Οι περιγραφες που ακουσα απο τους φιλους πιο πανω δε παραπεμπουν σε καταστασεις που αξιζει να τις ζησει καποιος ουτε δευτερολεπτο.

Υπαρχουν εμπειριες και "εμπειριες".

 

Μιας και ειμαστε σε αυτο το φορουμ εχω να πω οτι εμπειρια ζωης για μενα ηταν οπωσδηποτε η πρωτη μου ολικη εκλειψη και διηρκεσε μολις λιγα λεπτα.

 

 

Και να θυμασαι-αν και ειμαι βεβαιος οτι το γνωριζεις- οτι ενας καλος εκπαιδευτικος* ειναι παντα πιο χρησιμος απο πολλους μαζι στρατιωτες..

 

*Το εκπαιδευτικος επισης μπορει να αντικατασταθει απο το επιστημονας, γονιος, υπαλληλος, απλος πολιτης ή και ανεργος με ενδιαφεροντα,

 

Το καθεστως εχει αλλαξει και ο,τι κι αν αποφασισεις, να ενημερωθεις πρωτα για τα δικαιωματα σου.

 

Καλη συνεχεια

 

 

το λινκ:

www.omhroi.gr

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως θα ευχηθω καλη λευτερια μιας και εχει καταληξει η θητεια οσο και η εγκυμοσυνη στις γυναικες :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως θα ευχηθω καλη λευτερια μιας και εχει καταληξει η θητεια οσο και η εγκυμοσυνη στις γυναικες :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Οντως πολυ καλο!

Με μια διαφορα ομως, οτι δεν ειναι υποχρωμενες να γκαστρωθουν.

:mrgreen:

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά για το κουράγιο!!!

Το καλύερο είναι του kookoo.gr

εγω παντως θα ευχηθω καλη λευτερια μιας και εχει καταληξει η θητεια οσο και η εγκυμοσυνη στις γυναικες

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Βαγγέλη σε ευχαριστώ για το λινκ!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν καλό στρατιωτικό, Θέμη. Θα δεις ότι θα περάσει σύντομα ο καιρός και θα είσαι γρήγορα και πάλι πολίτης. Μόνο μην ψάχνεις για λογική σε όλες τις περιστάσεις.

Θυμήθηκα τα διάφορα "ημερολόγια" που κρεμούσαμε στον τοίχο για να σβήνουμε τις μέρες τις θητείας που περνούσαν και να ξέρουμε τι μας απομένει. Υπήρχε μεγάλη ποικιλία μοτίβων: αστεία, πονηρά, σοβαρά κ.λ.π. Στο Ναυτικό έπαιζαν ναυμαχία με τους κωδικούς αριθμούς των πλοίων, "βυθίζοντάς" τα με τις ημέρες τους. Όσοι πέρασαν από κει ασφαλώς ξέρουν για τι μιλάω.

Είπα λοιπόν να ετοιμάσω ένα για σένα, έτσι που να συνδιάζεται με την αστρονομία. Θεώρησε όλη τη θητεία σαν μια Αστροπαρατήρηση. Άλλωστε το "στρατο-" είναι τόσο κοντά στο "αστρο-" :wink: . Μπορείς λοιπόν κάθε μέρα που περνάει να "χτυπάς" κι ένα στόχο. 9 μήνες Χ 30 ημέρες=270 ημέρες.

Αρχίζουμε απ' το NGC270 για την 1η μέρα και κατεβαίνουμε. Στις 110 μέρες μπαίνουμε στον κατάλογο Messier (M110).

Είναι σε μορφή .ppt. Ελπίζω να σου αρέσει.

Είναι λίγο μεγάλο σε μέγεθος για να το στείλω σαν συνημμένο. Αν θέλεις κατέβασέ το από εδώ (δεν χρειάζεται εγγραφή)

http://rapidshare.com/files/297925682/Astro_____thiteia.ppt

Καλές παρατηρήσεις! :mrgreen:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο σε ευχαριστώ πολύ ότι και να πω για αυτό είναι λίγο!!! Πραγματικά δεν

έχω λόγια..... :mrgreen: Αύριο πάει για εκτύπωση και μπαίνει στο σάκο!!! :wink:

Thanks =D> =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα νέος, πολύ μιλάς! :twisted:

Άντε, σφουγγαρίστρα επ ώμου και δρόμο για τα λουτρά! :mrgreen:

Καλή θητεία και καλή απόλυση σου εύχομαι!! :D

ΥΓ: Και που είσαι, το στόμα σου κλειστό!!....

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, σου εύχομαι και εγω με τη σειρά μου καλή θητεία,

και να επιστρέψεις με το καλό στο αγαπημένο σου χόμπυ.

Αν και είμαι σίγουρος ότι ακόμα και φαντάρος θα έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεσή σου να ασχοληθείς με την αστρονομία.

Άλλωστε ο στρατός στις μέρες μας έχει πλέον γίνει κολέγιο.. :D

Εγώ δυστηχώς είχα παρουσιαστεί σε πιό ''χαλεπους'' καιρούς.

Μια χαρά πάντως θα είσαι. Ξάπλα, ξεκούραση, και αραλίκι.. :wink:

Άλλωστε 9 μήνες περνάνε για πλάκα.. :D

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη , σου εύχομαι κι εγώ από τη μεριά μου καλή θητεία !

 

Συμφωνώ με το Στέφανο , ότι όλα εκει είναι ένα θέατρο .

Και πού εισαι ... πετάει ο γάιδαρος , .... μα και φυσικά πετάει !!

 

Άντε καλή δύναμη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι πετάει!!! :P :P :P :P

Σας ευχαριστώ παιδιά!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

"Ο ύπνος μειώνει τη θητεία"

 

 

κατ αρχας καλως σας ξαναβρηκα αφου πλεον μετακομισα στην αθηνα λογω σπουδων και ωσπου να ερρθει το οτε να βαλε το νετ αναγκαστικα να περιμενω λιγο!!!

 

στο θεμα μας: θεμη να κοιμασαι οποτε μπορεις , ο μανουσος εχει απολυτο δικιο με αυτην του την συμβουλη,το εχω ακουσει απο παρα πολλους!

 

ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 Νοέμβρη Τρίπολη; ΚΑΡΑΜΠΑ...

Πολύ κρύο....

Είχα μπει Τρίπολη 30 Αυγούστου.. Στις 10 Σεπτέμβρη, τα πρωινά στις 5:30 που σηκωνόμασταν φοράγαμε το χειμωνιάτικο τζάκετ. Στις 12:30 το μεσημέρι είχε 35 βαθμούς.. :P

Ευλογημένος τόπος η Τρίπολη.. Καθόλου υγρασία, λογικές θερμοκρασίες.. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από 1 Σεπτεμβρίου κατατάχθηκα στο Ναυτικό. Είμαι τώρα στο Αρχηγείο Στόλου στον Ναύσταθμο Σαλαμίνας και με "πρήζουν" με σήματα :lol: Αλλά μια χαρούλα είναι και έχω και τις εξόδους μου :D

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης