Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω το dob gso 10"

και θελω να ρωτησω κατι.

οταν κοιταω απο τον ερευνητη τα αστερια δεν ειναι αστιασμενα.ειναι νορμαλ αυτο ?

μηπης μπορει να διωρθωθει με καποιο τροπο?

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν είναι φυσιολογικό. [-X

 

Ξέσφιξε τον μπροστινό λαστιχένιο δακτύλιο στον ερευνητή, εστίασε περιστρέφοντας όλο το μπροστινό μέρος του ερευνητή σε κάποιο αντικείμενο στο άπειρο (πιο εύκολα, την ημέρα) και μετά "κλείδωσε" την εστίαση που πέτυχες ξανασφίγγοντας τον αρχικό λαστιχένιο δακτύλιο.

 

Μπορείς και με κάποιο λαμπρό άστρο να το κάνεις αλλά ίσως σε δυσκολέψει περισσότερο...δοκίμασε..την ημέρα ένα μακρινό αντικείμενο θα σε διευκολύνει να πετύχεις πιο εύκολα την σωστή (sharp) εστίαση.

 

Τα παραπάνω ισχύουν βέβαια (για την εστίαση) αν έχεις τον κλασσικό ερευνητή που ήρθε με το τηλεσκόπιο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπου "λαστιχιένιο" διάβαζε :arrow: "πλαστικό" (για τους περισσότερους ερευνητές). :roll:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά την εστίαση του ερευνητή θα ήθελα να πω ότι καλό θα είναι να εστιάσεις σε ένα αστέρι τη νύχτα και όχι σε κάποιο μακρινό στόχο επίγειο την ημέρα. Έχω επανειλημμένα παρατηρήσει ότι είναι ελαφρός ανεστίαστα τα αστέρια όταν εστιάζεις μέρα σε κάποιο μακρινό αντικείμενο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης