Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να απαγορευσείς κ το ποτό την προηγούμενη ωστε να μπορούμε να πάρουμε τα πόδια μας κ να μην χάνουμε τόσο όμορφες στιγμές... ](*,)

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υ.Γ:Εκλέξτε με πρόεδρο της AVAT και υπόσχομαι να απαγορεύσω δια ροπάλου την δυνατότητα απομακρυσμένης συμμετοχής για τους Αθηναίους-Κορίνθιους που τεμπέλιαζαν στον υπολογιστή τους ενώ εμείς φάγαμε το κρύο και την ταλαιπωρία.... :twisted: :twisted: =P~ \:D/ [-( \:D/ :cheesy:

 

 

Βρε Ιζνογκουντ ... έναν άτυπο τίτλο είχα και εγώ και θες να μου τον πάρεις ! :D \:D/ \:D/ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ:Εκλέξτε με πρόεδρο της AVAT και υπόσχομαι να απαγορεύσω δια ροπάλου την δυνατότητα απομακρυσμένης συμμετοχής για τους Αθηναίους-Κορίνθιους που τεμπέλιαζαν στον υπολογιστή τους ενώ εμείς φάγαμε το κρύο και την ταλαιπωρία.... :twisted: :twisted: =P~ \:D/ [-( \:D/ :cheesy:

 

 

Βρε Ιζνογκουντ ... έναν άτυπο τίτλο είχα και εγώ και θες να μου τον πάρεις ! :D \:D/ \:D/ :D

 

Μη στεναχωριέσαι Πρόεδρε... εμείς σε στηρίζουμε! (....για όσο δεν μας διαγράφεις λόγο απουσίας ) :D :D

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ:Εκλέξτε με πρόεδρο της AVAT και υπόσχομαι να απαγορεύσω δια ροπάλου την δυνατότητα απομακρυσμένης συμμετοχής για τους Αθηναίους-Κορίνθιους που τεμπέλιαζαν στον υπολογιστή τους ενώ εμείς φάγαμε το κρύο και την ταλαιπωρία.... :twisted: :twisted: =P~ \:D/ [-( \:D/ :cheesy:

 

 

Βρε Ιζνογκουντ ... έναν άτυπο τίτλο είχα και εγώ και θες να μου τον πάρεις ! :D \:D/ \:D/ :D

 

Κύριε Farmas τα φάγατε τα ψωμιά σας.Δεν κάνατε απολύτως τίποτα για την σωτηρία της ομάδας μας(A.V.A.T) με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πλέον καλείται ο λαός να αποφασίσει για το μέλλον μας!!!!

Όσο για σας κύριε Γιάννη(ikoms)χαίρομαι για την ξεκάθαρη θέση σας ΑΛΛΑ την επομένη της εκλογής ΜΟΥ θα ήθελα στο γραφείο μου έγγραφη την παραίτηση σας. :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

 

Υ.Γ :Σας παρουσιάζω και την αφίσα της καμπάνιας μου!!!!!

1178322386_M-16-finalandreaspresident.png.41fc31002be1e0b233336a41515ac06f.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα το ξέρεις οτι σε πάω αλλά, η αλήθεια να λέγεται, προσωπικά έχω χορτάσει ρουσφέτια απο τον πρόεδρο! Tutorials απο τι μία, software απο την άλλη και διάφορα άλλα κατά καιρούς... Το μοναδικό μου παράπονο είναι οτι δεν με έχει συμπεριλάβει ακόμα στην κατάσταση της ομάδας(site A.V.A.T.) αλλά θέλω να πιστεύω οτι θα γίνει και αυτό κάποια στιγμή...

 

Υ.Γ Η αφίσα της καμπάνιας είναι πολύ πετυχημένη πάντως! χαχαχα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Να γίνει αρκεί να υπάρχει και θεματολογία πέρα απο το κους κους και την μάσα :cheesy:

 

Θέλω σίγουρα να πειραματιστούμε ανάμεσα σε Maxim-dss-ccdstack-pixnisight κλπ για calibration.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι βρε παιδιά μια avat θα είναι ότι πρέπει!! Υπάρχει κάποιος εθελοντής?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι είχε πει ο Θέμης , αν τελικά δεν μπορεί την αναλαμβάνω εγώ !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλαράκια,

 

Μπορώ και εγώ να φιλοξενήσω την συνάντηση. Αν όχι αυτή την φορά , παίρνω σειρά για την επόμενη :)

Δεν είμαι ακόμα στο επίπεδο για να σας πω κάτι που δεν ξέρετε ήδη αλλά όσον αφορά το στήσιμο του steaming και τα μεζεδάκια , μπορείτε να βασιστείτε πάνω μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο μην το λες την άλλη φορά επέμενα σχετικά με το bining και με διόρθωσες :cheesy:

Η συνάντηση θα γίνει στον Φάρμα έχουμε κανονίσει ήδη.

Ωραία έχουμε απο τώρα διαθέσιμο σπίτι και για την μεθεπόμενη :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να έρθουν σε συννενόηση ο πρόεδρος (raxxla) και ο αντιπρόεδρος της avat (φάρμας).

Μόλις τα βρούνε θα μας γράψουν εδώ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

η επόμενη συνάντηση των αστροφωτογράφων οριστικοποιήθηκε για την επόμενη Κυριακή 11 Μαρτίου. Η συνάντηση θα γίνει υπό την αιγίδα του αστεροσκοπέιου Μauna Keratea και η προσέλευση όλων πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως την 11:00 πμ ώστε να αρχίσουν το συντομότερο οι παρουσιάσεις. Ως Θεματολογία έως τώρα έχουμε :

 

1. Calibration με Maxim DL, DSS και CCD Stack για σύγκριση αποτελεσμάτων και εξαγωγή πρακτικών συμπερασμάτων στα ίδια fit. Καλό θα ήτανε να φέρεται και δικά σας σετάκια από φώτο με full calibration files ώστε να κάνουμε δοκιμές με διαφορετικά αρχεία.

 

2. Ο Βαγγέλης Τσάμης θα μας κάνει μια σύντομη παρουσίαση - ενημέρωση για να διοργανώσουμε ως ΑVAT μια εκστρατεία παρατήρησης μιας πολύ σημαντικής απόκρυψης στις 17 Απριλίου 2012, ενός αστέρα 11.2 mag από το μεταποσειδώνιο αντικείμενο QUAOAR. Σήμερα ο Quaoar είναι στο μικροσκόπιο της επιστημονικής έρευνας αιχμής, αναζητούνται οι ακριβείς διαστάσεις του, το σχήμα του, η μάζα και η πυκνότητά του, καθώς και η τυχόν ύπαρξη αραιής ατμόσφαιρας. Η παρατήρηση τεχνικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, και τα μέλη μας διαθέτουν τον κατάλληλο εξοπλισμό και τις βασικές γνώσεις που χρειάζονται.

 

3. Ο Βαγγέλης Σουγλάκος θα μας παρουσιάσει διάφορες τεχνικές επεξεργασίας στο Pixinsight

 

4. Tεχνικές για αφαίρεση του Gradient. Tο Gradient είναι από τα σοβαρότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όταν φωτογραφίζουμε αναγκαστικά ουρανό με παρεμβολές τοπικής φωτορύπανσης.

Και εδώ καλό είναι όποιος έχει αρχεία με έντονη Gradient να τα φέρει ώστε να κάνουμε δοκιμές και να καταλήξουμε στις καλύτερες μεθόδους αντιμετώπισης.

 

Περιμένουμε τις επόμενες ημέρες να θέσετε όποια άλλα θέματα θέλετε να παρουσιάσετε ή να παρουσιαστούν από άλλους!

 

Η συνάντηση πιθανόν να μην είναι online λόγω χαμηλού bandwidth στην περιοχή αλλά όλες οι παρουσιάσεις θα καταγραφούν σε βίντεο και θα σηκωθούν στο κανάλι youtube της Avat.

 

Όποιος δεν γνωρίζει πως να έρθει να επικοινωνήσει μαζί μου με pm ή στο email afarmakopoulos@gmail.com για διευκρινίσεις.

 

Καλή αντάμωση ! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα κάνουμε παρουσίαση του nebulosity script generator που έφτιαξε η AVAT και θα δείξω και έναν νέο πειραματικό τρόπο για collimation σε RC (και όχι μόνο) με την ccd και τον τροχό μας επάνω στο τηλεσκόπιο .

Η ccd θα κάνει real time preview και θα μας δείχνει στην οθόνη την αράχνη και τους ομόκεντρους κύκλους έτσι ώστε να ρυθμίσουμε με τα allen. Ένα απο τα καλά της διαδικασίας είναι ότι μπορει να γίνει την ημέρα. Eτσι και παίξει το σενάριο με το collimation τέρμα το κρύο τέρμα τα @#$#@@%@% [-o< Για να πάρετε μια ιδέα δείτε την παρακάτω φωτό απο το rc μου.

 

Υ.γ. Δεν είμαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα σε άστρα γιατί δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω λόγω καιρού.

1853880331_collimationwithccd.thumb.jpg.9e9934d3293cf87720ddf0edef4f47cc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω επίσης πως θα δείξω και πως κάνουμε Μonitor calibration με αράχνη/βεντούζα με το εξάρτημα spyder 3.

Χαίρομαι μαζεύτηκε μπόλικο υλικό για την συνάντηση :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά θα τα καταφέρουμε να μεταδώσουμε live το meeting για όποιον δεν μπορεί να παρεβρεθει

 

-------------------------------------------------------

Meeting information

-------------------------------------------------------

Topic: A.V.A.T

Date: Sunday, March 11, 2012

Time: 11:00 am, Greece Time (Athens, GMT+02:00)

Meeting Number: 700 299 383

Meeting Password: avat

 

-------------------------------------------------------

To start or join the online meeting

-------------------------------------------------------

Go to https://ukfreetrial.webex.com/ukfreetrial/j.php?ED=204297997&UID=507750022&PW=NMWRiNWZiMzZm&RT=MiMyNg%3D%3D

 

 

Θα σας ζητήσει password το οποίο είναι : avat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελει κανένας μεταφορικό για αυριο; Θα παω ξεκινώντας απο Ακρόπολη, Βουλιαγμενης, Βαρης Κορωπιου, Κερατεα. Αν θελει καποιος ας μου στειλει πμ. Θα το δω πιο μετα ομως, ας στειλει κινητο να παρω το πρωι.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια σε όλους για τις πολύ ωραίες παρουσιάσεις.

 

Eιδικά την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Βαγγέλη για το pixinsight που λόγο προβλημάτων στη σύνδεσή μου αν και το παρουσίασε 2 φορές δεν κατάφερα τελικά να δω πως κάνουμε το HDRwavelet.

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν οι παρουσιάσεις θα ανέβουν στο Avat channel στο youtube ή κάπου αλλού έτσι ώστε να καταφέρω να δω αυτά που έχασα.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, πολύ ωραίες οι δύο παρουσιάσεις που πρόλαβα (των δύο Βαγγέληδων), είμαι σίγουρος πως και οι υπόλοιπες θα ήταν ωραίες αλλά είχα κοινωνική υποχρέωση και έπρεπε να φύγω. Και το streaming μια χαρά δούλεψε και ο ήχος καλός αλλά αυτά ήταν αναμενόμενα διότι η συνάντηση έγινε σε ένα αστεροσκοπείο όπως το Mauna Keratea που είναι προφανές ότι έχει άριστες υποδομές!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EINAI Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΒΑΓΓΕΛΗΔΕΣ ΣΤΟ ΑΝΤΩΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ!!

ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΠΕΡΝΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ =D> :-# =D> =D>

ΣΤΑΥΡΟΣ ΧΙΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης