Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, σε συνομιλία με Θέμη μου είπε ότι στις 31 δουλεύει πρωί κ δε θα μπορεί. Οπότε μήπως στις 7 θα βόλευε τους περισσότερους;

 

Ιντερνετ έχω, τώρα από θέμα προγραμμάτων για live μετάδοση και για τα θέματα των παρουσιάσεων αν μπορεί κάποιος που τα έχει περασμένα σε λαπτοπ να το φέρει και να το βάλουμε σε μεγάλη οθόνη ή πείτε μου οι ειδικοί τι προγράμματα να κατεβάσω.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

31 δεν θα είμαι εδώ :(

 

Προτείνω για 7 .. (και και 7 είναι καλό ΠΣΚ για εξόρμηση λόγω σελήνης)

Αν αποφασιστεί 31 δυστυχώς δεν θα παρευρεθώ :(

 

+1

 

Και εγώ λόγο δουλειάς προτείνω 7/4 please!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα πολυ καλο θεμα για παρουσίαση ειναι αυτο που παρουσιάζεται εδω (http://www.deepskycolors.com/archivo/2010/05/07/multi-scale-Processing--Revealing-very.html) δηλ Multiscale processing.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ό,τι φαίνεται και στις 2 περιπτώσεις θα έχουμε απώλειες, είτε λόγω υποχρεώσεων είτε λόγω ...23% ΦΠΑ επί του ύπνου μετά από αστροφωτογραφικό ξενύχτι :lol:

 

Παναγιώτη, ως οικοδεσπότης αποφασίζεις και διατάζεις, οι υπόλοιποι ακολουθούμε.

 

Ενα πολυ καλο θεμα για παρουσίαση ειναι αυτο που παρουσιάζεται εδω (http://www.deepskycolors.com/archivo/2010/05/07/multi-scale-Processing--Revealing-very.html) δηλ Multiscale processing.

Είναι πολύ ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου Δημήτρη, έχω διαβάσει τα 2 άρθρα του αλλά δεν έχω πειραματιστεί, αν μπορείς να προετοιμάσεις μια μικρή παρουσίαση με δικά σου αν είναι δυνατό δεδομένα, θα είναι ένα πολύ καλό θέμα!

 

Δάσκαλε....

....κάποιοι ξεκινάνε τώρα,κάποιοι δεν είναι καν παρόν σε όλες τις συναντήσεις(λόγω αποστάσεων μακρινών,)...

 

Θόδωρε έχεις δίκιο σε αυτά που λες, όπως και να'χει όμως νομίζω είναι πιο ενδιαφέρον να θίγουμε κάθε φορά νέα θέματα (έστω και σε μικρό βάθος) παρά να επαναλαμβανόμαστε, γι'αυτό και γίνεται σημαντική προσπάθεια από τον εκάστοτε host να βιντεοσκοπείται η συνάντηση καθώς και να βγαίνει live για όσους δεν μπορούν να έρθουν, όσο για τους οδηγούς, πιστεύω μπορεί να λείπουν κάποια πράγματα, από την άλλη όμως έχει πέσει πολλή δουλειά και μεράκι (εκτός από τον γράφοντα φυσικά που έχει να παρουσιάσει συγγραφικό έργο από τη φουκουσίμα :oops: )

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως επειδή οι ημερομηνίες δεν ειναι κοντά...εγω θα πρότεινα

1. Να οριστει τελική ημερομηνία ώστε να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή

2. Να οριστούν ξεκαθαρα τα θέματα ώστε πάλι ο κόσμος να μην τρεχει τελευταία στιγμη.

 

κ αν γινεται να τα κανουμε όσο πιο συντομα γινεται τα παραπάνω

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απο συνεννόηση τελικά κλείσαμε για 7/4.

Καμιά παρουσίαση δεν βλέπω όμως και ανησυχώ :-k

 

 

και που είσαι πάνο κανόνισε να μας πας εκεί κοντά κάπου μετά για μάσα :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απο συνεννόηση τελικά κλείσαμε για 7/4.

Καμιά παρουσίαση δεν βλέπω όμως και ανησυχώ :-k

 

 

και που είσαι πάνο κανόνισε να μας πας εκεί κοντά κάπου μετά για μάσα :-note

 

ΟΚ, έκλεισε, 7/4

Θα σας πάω και για φαγητό :)

Όσο για τις παρουσιάσεις ας πούμε τελικά τα θέματα που θέλουμε και να δούμε ποιος μπορεί !

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

 

η επόμενη συνάντηση της AVAT θα πραγματοποιηθεί, όπως έχουμε πει, στο σπίτι μου στην περιοχή της Ακρόπολης την Κυριακή 7/4/2013 και ώρα 11.00. Όποιος επιθυμεί να έρθει ας με πάρει τηλέφωνο στο 6973726102 ή ας μου στείλει ΠΜ για να του πω που ακριβώς είναι και να έχω εικόνα για τα πόσα άτομα να περιμένω.

 

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης Καζασίδης

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λογο κλειστού κέντρου για κατι αγώνες θα πρεπει να έρθετε ή απο πετραλωνα ή απο Παγκράτι αν έρχεστε με αυτοκίνητο. Η αλλη λύση ειναι με μετρό, στάση Ακρόπολη , 3-4 λεπτά απο εμένα με τα πόδια.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν λες για τον ημιμαραθώνιο της Αθήνας αυτός έγινε την προηγούμεη Κυριακή οπότε το κέντρο είναι ανοικτό

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Live θα έχει η συνάντηση?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μια συντάντηση έφτασε στο τέλος της.

Αυτή την φορά δεν είχαμε και πολύ κόσμο αλλά αρκεί που έσμιξε και πάλι η παρέα.

Τα θέματα που συζητήσαμε ήταν τα εξής.

1. Ο Βαγγέλης Σουγλάκος μίλησε για τις ρυθμίσεις στο Phd και το maxim σχετικά με την οδήγηση και τις εμπειρίες του.

2. Μιλήσαμε για ακόμη μια φορά για το dithering και πως γίνεται με το Nebulosity και το phd.

3. O Δημήτρης Πλατής με τον Βαγγέλη μας έδειξαν στο CCDstack και το Pixinsight πως μπορούμε "φέρουμε" σωστά την χρωματική απόδοση (background neutralization).

Στην συνέχεια ακολούθησα και εγώ την ιδια τεχνική αλλά αυτή την φορά με το photoshop.

 

Ευχαριστούμε πολύ τον παναγιώτη για την φιλοξενία .

Ελπίζω η επόμενη συνάντηση να μας βρει στο βουνό κάτω απο τον έναστρο ουρανό :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπόν

Για καλές εκτυπώσεις (μιας και έρχεται και η πανελήνια και θα έχει αστροφωτογραφική-έκθεση) και σε καλη τιμή προτείνω το photolab.gr

Ο καλύτερος που έχω πάει μέχρι στιγμή. Πολύ καλη εξυπηρέτηση, κάθεσαι μαζί με ένα παλικάρι στο photoshop και βλέπεις τι δε σου αρέσει η πως θές να βγει.

Τέλεια calibraρισμένοι εκτυπωτές και οθόνες!

 

Την επόμενη μέρα τα έχεις πάρει έτοιμα.

 

Τυπώστε σε frontier στα 300dpi με χαρτί γυαλιστερό! (Το γυαλίστερό δίνει ωραίο μάυρο). Να του δώσετε tiff format στα 300dpi!

 

http://www.photolab.gr/minilab_frontier-s-1.html

 

Τύπωσα 18 φωτογραφίες (25x38cm / glossy) κάπου στα 28 ευρώ όλες!

 

 

Υπάρχει και η lamda εκτύπωση με unlimited διαστάσεις αλλά η τιμή πάει 3-4 φορές παραπάνω.

Για το σκοπό που το θέλουμε καλύτερα frontier.

 

* Πείτε του αν μπορεί να φάει τα άσπρα κενά / borders δεξία και αριστερά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Τον τελευταίο καιρό σχεδόν αποκόπηκα από το χόμπυ.

Ποιος καλύτερος τρόπος για αναθέρμανση από μια φθινοπωρινή συνάντηση της AVAT!

 

Διαδέχομαι τον Παναγιώτη και ανανεώνω το ραντεβού για το σπίτι μου, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι την Κυριακή 17/11, τις αμέσως επόμενες μέρες θα επιβεβαιώσω την ημερομηνία.

 

Φέρτε μαζί σας ιδέες και προτάσεις, απορίες και πειράματα, κρουασανάκια και προπάντων πετάξτε τσιγάρα και αναπτήρες (πλην των ηλεκτρονικών :cheesy: ) πριν εισέλθετε :D

 

Παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται να περεβρεθεί στην συνάντηση να μου στείλει πμ ή e-mail!

 

Καλή αντάμωση!

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λογω απουσιας μου το επομενο σ/κ, αν ολοι θελετε και ο ηλιας βεβαια, θα μπορουσαμε να το κανουμε για την κυριακη στις 24 του μηνα. παντα βεβαια χωρις να αλλαζω το προγραμμα σας....ευχαριστω
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

η συνάντηση της AVAT οριστικοποιείται για την Κυριακή 17/11 στις 10:30 το πρωί!

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει live streaming για τους φίλους που θέλουν να μας παρακολουθήσουν από μακρυά, λεπτομέριες εκείνο το πρωί, stay tuned!

 

Καλή αντάμωση :D

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μία Avat πραγματοποιήθηκε στο σπίτι του εμπνευστή της Captain raxxla. H συνάντηση ξεκίνησε στην ώρα της γύρω στις 11 με πρώτο και καλύτερο θέμα την Γαστρονομία , ζεστό καφέ κουλουράκια γλυκά και λουκανικάκια. Μετά την Γαστρονομία ακολούθησαν και οι παρακάτω παρουσιάσεις

 

Ο Άγγελος Κεχαγιάς μας παρουσίασε τον τρόπο και τα αποτελέσματα του drizzle ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα της προβολής μιας φώτο χωρίς να πιξελιάζει. Πολύ χρήσιμο ιδίως για φωτο με chip χαμηλής ανάλυσης. Στην παρουσίαση αναφέρθηκαν και αλλά σχετικά με το color mode , proof color , γενικά σε τι Mode πρέπει να επεξεργαζόμαστε τα tif και πως πρέπει να μετατρέπουμε & να συμπιέζουμε την φωτο ανάλογα τον τελικό σκοπό (για Internet, εκτύπωση, παρουσίαση σε οθόνη κλπ)

 

Ο Βαγγέλης Σουγλάκος μας έκανε επίδειξη του λογισμικού Sequence Generator Pro, ένα πολύ αξιόλογο λογισμικό για να κάνεις λήψεις με προγραμματισμό, οδήγηση με συνεργασία από εξωτερικά λογισμικά όπως το Phd, αυτόματη ή χειροκίνητη εστίαση μέσω Αscom, και παράλληλα χειρισμό της στήριξης απευθείας ή μέσω ASCOM. Πολύ δυνατό και στα μωσαϊκά αλλά και πολλά ακόμα καλούδια όπως εντοπισμός πεδίου μέσω pin point astrometry κλπ.

 

Ο Βαγγέλης στην συνέχεια μας έδειξε μια τεχνική που κάνει πολύ καλό saturation χωρίς να προσθέτει θόρυβο με lab color mode.

 

Τέλος εγώ έκανα μια παρουσίαση σχετικά με την αντιμετώπιση της φωτορύπανσης με χρήση φίλτρων (φωτορύπανσης και narrowband ) , με παρουσίαση πολλών δοκιμαστικών λήψεων που έκανε ο Άγγελος με σκοπό να βγάλουμε μόνοι μας συμπεράσματα. Στην συνέχεια παρουσιάστηκαν και 2 τρόποι υπολογισμού του μεγίστου ωφέλιμου υποέκθεσης ανάλογα την κάμερα, τον λοιπό εξοπλισμό και τον ουρανό μας.

 

Ευχαριστούμε πολύ τον Ηλία και την γυναίκα του για την άψογη φιλοξενία και ραντεβού στην επόμενη πιθανότατα στο Mauna Keratea.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι άλλο από μια πολύ καλή παρέα με ζεστό καφεδάκι με καλούδια και συζήτηση αστροφωτογραφίας!!

Αυτά μας πρόσφερε ο Ηλίας και τον ευχαριστούμε για την φιλοξενία.

Το τι συζητήθηκε το ανάφερε ο Αντώνης. Περάσαμε ωραία ραντεβού στον Αντώνη :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω ότι χαίρομαι την παρέα σας (όποτε μπορώ) για τον ενθουσιασμό σας,

για αυτό που κάνετε, και στο να μεταδίδεται στους άλλους, ότι με κέφι ψάχνετε και ανακαλύπτετε.

 

Να είστε καλά και με το ίδιο κέφι πάντα.

Ευχαριστώ.

=D> =D> =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο στα παιδιά για τις παρουσιάσεις και τις πολύ ωραίες ιδέες που συζητήσαμε, δυστυχώς δεν μπορέσαμε να έχουμε streaming λόγω κατάργησης της δωρεάν σύνδεσης και έλλειψης χρόνου ώστε να βρούμε κάτι άλλο.

 

Το μεγαλύτερο δε ευχαριστώ πιστεύω πως αξίζει να πάει στις μοναδικές γυναίκες της συνάντησης, τις ηρωίδες της Κυριακής, τις ακούραστες και απίστευτα υπομονετικές Αγγέλα και Παναγιώτα που μας είχαν πασάδες με τους καφέδες και τα σνακς μας όλη την ώρα που εμείς την είχαμε πέσει στον καναπέ και αστροφιλοσοφούσαμε, ευχαριστούμε =D> :cheesy:

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης