Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια και από εμένα στους διοργανωτές.

 

Λόγω καιρού παρακολούθησα την συνεδρία μέσω διαδικτύου. Άψογη!

Δεν το ξανακάνω όμως, γιατί τα γαλακτομπούρεκα φαινόντουσαν από

το webcam πολύ δελεαστικά :-) Την επομένη φορά από κοντά.

 

Ωραία τα θέματα και πολύ καλές οί παρουσιάσεις.

hgg2016.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως ήταν πολύ εποικοδομητική συνάντηση, εκτός από τα γλυκά που περίσσεψαν, μου έμεινε ένα τροφοδοτικό sbig και μία web camera - όχι νόμιζες ότι δεν θα ξέχναγες τίποτα αυτή την φορά :)

 

Για όσους δεν μπόρεσαν να μας παρακολουθήσουν live ετοιμάζω και τα video των παρουσιάσεων που θα ανέβουν στο κανάλι youtube της avat.!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συγχαρητηρια για την δουλεια. καταφερα και σας ειδα live. ολα ηταν χρησιμα. κριμα που δν καταφερα να

ερθω.....καλη συνεχεια

ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ήταν πολύ καλά! Εμένα με εντυπωσίασε πολύ η παρουσίαση του κ. Τσάμη και το collimation του RC με χρήση CCD μέσα από την ζεστασιά του σπιτιού!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα κάνουμε παρουσίαση του nebulosity script generator που έφτιαξε η AVAT και θα δείξω και έναν νέο πειραματικό τρόπο για collimation σε RC (και όχι μόνο) με την ccd και τον τροχό μας επάνω στο τηλεσκόπιο .

Η ccd θα κάνει real time preview και θα μας δείχνει στην οθόνη την αράχνη και τους ομόκεντρους κύκλους έτσι ώστε να ρυθμίσουμε με τα allen. Ένα απο τα καλά της διαδικασίας είναι ότι μπορει να γίνει την ημέρα. Eτσι και παίξει το σενάριο με το collimation τέρμα το κρύο τέρμα τα @#$#@@%@% [-o< Για να πάρετε μια ιδέα δείτε την παρακάτω φωτό απο το rc μου.

 

Υ.γ. Δεν είμαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα σε άστρα γιατί δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω λόγω καιρού.

 

Με την QHY5 για κάποιον λόγο δεν μπορώ να την κάνω να βγάλει την αράχνη στην οθόνη σε οποιαδήποτε εστιακή. Κάτι χάνω λόγω γρίππης ή .....??

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται φακό μπροστά στον αισθητήρα για να εστιάσει στην αράχνη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λέω φακό εννοώ ένα οπτικό στοιχείο μπροστά από τον αισθητήρα που θα τον κάνει να εστιάζει σε τόσο κοντινή απόσταση όπως πχ μία compact camera! Με το αισθητήρα απευθείας στο τηλεσκόπιο ουσιαστικά εστιάζουμε στο άπειρο! Θεωρητικά θα μπορούσαμε να κάνουμε δουλειά και με μία webcam κρατώντας τον φακό της και τροποποιώντας την να εφαρμόζει στο 1.25", από την άλλη δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να επιτύχουμε έκθεση τόση ώστε να μπορούμε να διακρίνουμε αυτά που χρειαζόμαστε για την ευθυγράμμιση! ελπίζω να έγινα κατανοητός!

 

ΥΓ. έχουμε φύγει εκτός θέματος! Οπότε μιας και το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ ενδιαφέρων μπορούμε να το συζητήσουμε σε νέο thread!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Mε αρκετή καθυστέρηση, λόγω τεχνικών προβλημάτων , ανέβηκαν στο ΥουTube AvatChannel τρία βίντεο όπως παρουσιάστηκαν στην τελευταία μας συνάντηση στις 13 Μαρτίου 2012.

 

1.Παρουσίαση LRGB Calibration & Combination στo Pixinight από τον Βαγγέλη Σουγλάκο

 

2.Παρουσίαση μεθολογίας καταγραφής αποκρύψεων με ccd με αφορμή την επερχόμενη απόκρυψη του μεταποσειδώνιου αντικειμένου Quaoar στις 17/4/2012, από τον Βαγγέλη Τσάμη

 

3.Mια πειραματική μέθοδος για collimation σε καταδιαπτρικά τηλεσκόπια με καταγραφή εικόνας από το εσωτερικό του τηλεσκοπίου με χρήση ccd, από τον Άγγελο Κεχαγιά

 

To θέμα της σύγκρισης για το καλύτερο calibration με τρία διαφορετικά προγράμματα (maxim dl, ccd stack και DSS) δεν καταγράφηκε σε βίντεο, τα τελικά αποτελέσματα από τα συγκεκριμένα fit που προλάβαμε να κάνουμε δοκιμές δεν έδειξαν να υπάρχουν αξιόλογες διαφορές !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Εγω είμαι! Γι αυτό σας προσκαλώ σπίτι μου στο Γαλάτσι την ερχόμενη Κυριακή 9/12 ώρα 11:00. Πάρτε μαζί σας τα μελομακάρονα και ελάτε για χριστουγεννιάτικη συνάντηση AV.A.T με πολύ photoshop άντε και pixinsight.

 

Θα φροντίσουμε να έχουμε live feed τόσο για παρουσιάσεις όσο και για camera / να μας βλέπετε αν δεν μπορείτε να έρθετε από κοντά. Όποιος θέλει να κάνει παρουσίαση ας επικοινωνήσει μαζί μου για να οργανώσουμε το πρόγραμμα.

 

Όλοι φυσικά είστε ευπρόσδεκτοι!

 

Για το πού είναι ακριβώς η διεύθυνση μου στείλτε PM σε μένα :)

 

 

:cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Ηλίας απ'οτι μου είπε θα μας δείξει πως λειτουργεί το goto fits http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=199371#199371

 

Επίσης εγώ θα δείξω μια βελτιωμένη εκδοχή του HaLrgb .

Περιμένουμε συμμετοχές και θέματα προς συζήτηση :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω σαν αντιδραση στα μελομακαρονα θα φερω κουραμπιεδες :cheesy:

Αν υπαρχει χρονος μπορώ να σας κανω μια συντομη παρουσιαση απο την εκλειψη στην Αυστραλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαδικτυακά, θα συμμετέχω κι εγώ από Αγρίνιο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φάτε και κανένα μελομακάρονο και για εμάς :D

Διαδικτυακά θα σας παρακολουθήσω κι εγω.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ποιανού το σπίτι τλκ.... ; στο φμπ το ανέβασε ο Αντρέας και εδώ ο Βαγγέλης.... :P
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ποιανού το σπίτι τλκ.... ; στο φμπ το ανέβασε ο Αντρέας και εδώ ο Βαγγέλης.... :P

 

Στο σπίτι του Βαγγέλη θα γίνει Παναγιώτη απλά σε μπέρδεψε επειδή με αναφέρει σαν "διοργανωτή" στο facebook, απλώς επειδή κοινοποίησα την συνάντηση.#-o #-o

Και βέβαια για να μην προκύψουν άλλα παρόμοια μπερδέματα έκανα και την απαραίτητη διόρθωση εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε καιρός ήτανε!!!! Σας πεθύμησα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: =D> =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης