Jump to content

Κάλεσμα αστροφωτογράφων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μαλλον το προγραμματισμενο μου ταξιδι στο εξωτερικο (πεταγα Κυριακη πρωι) αναβαλλεται, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να μπορω να σας παρακολουθησω μεσω Ιντερνετ (οχι ρε, δεν ερχομαι, θα παρω τους μπομπιρες να παμε Κορινθια να παρουν καθαρο αερα :mrgreen: ). Οποτε, βοηθατε τον αωματο, πως ειπαμε οτι κανουμε streaming ; (μην με βαζετε τωρα να ψαχνω παλια μυνηματα :twisted: )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 393
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το link για όσους δεν μπορούν να έρθουν.

 

 

AV.A.T December 2012 Meeting

When: Sun, Dec 9, 12:00 pm (3 hr) Greece Standard Time (Athens, GMT+02:00)

Host:Evangelos Souglakos

Where:WebEx Online

 

https://meetings.webex.com/collabs/#/meetings/detail?uuid=M1MYIBFAHJ5TKFGJYS5D609VAJ-6PJ3

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ραντεβού σε λίγες ώρες, στο μεταξύ μη σκέφτεστε μόνο τα μελομακάρονα, προτείνετε ή ετοιμάστε και κανένα αστροθέμα (ναι, ακόμη και αν σας φαίνεται απίστευτο, στις ΑΒΑΤ ανάμεσα στα χλαπα-χλούπα λέμε και κάτι αστροφωτογραφικό που και που :lol: )

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία!!!!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία ! Οι παρουσιάσεις ήταν πολύ ενδιαφέρουσες με πλούσια θεματολογία(τα πάντα απο flexure μέχρι tazmanian devils χαχα) και η παρέα ιδιαίτερα ευχάριστη όπως πάντα! Με τις κλασσικές λιχουδιές και το live streaming στον standard εξοπλισμό, τι άλλο να θέλει κάνεις!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε πολύ τον Βαγγέλη για την φιλοξενία του και την άρτια προετοιμασία της συνάντησης. Τι να πρωτοθυμηθώ τους καφέδες, το κόκκινο κρασί που ήπιαμε παρέα με τον επίδοξο πρόεδρο (βλέπε andreas72) το τσουρέκι του Τερκενλή , τα τυροπιτάκια που έγιναν ανάρπαστα τα κουλουράκια το κέικ .......

 

Α να μην ξεχάσω πως ανάμεσα στα πολύ ενδιαφέροντα που ανέφερα παραπάνω έγιναν και οι κάποιες παρουσιάσεις :

 

O Άγγελος έκανε μια παρουσίαση σχετικά με μια αλλαγή στον τρόπο σύνθεσης ΗaLRGB και στο noise reduction όπως και μερικά άλλα ενδιαφέροντα tips,

ο Βαγγέλης (evansg) μας έκανε μια πληρέστατη παρουσίαση για το Flex, καταδεικνύοντας όλες τις πιθανές αιτίες όπως και μερικές τεχνικές στο Pix για noise reduction και ανάδειξης αμυδρών νεφελωμάτων του υποβάθρου, ο Ηλίας (raxxla) μας παρουσίασε ενδιαφέρων module του Maxim όπως αυτόματο εντοπισμό πεδίου με εντολή στο τηλεσκόπιο μέσω του pin point astrometry από λήψη (δυστυχώς λειτουργεί σε παλιές εκδόσεις μόνο) και τον εντοπισμό πεδίου από τρέχουσα λήψη και του συγχρονισμού με το τηλεσκόπιο, τέλος έκανα σε συντομία μια παρουσίαση από την εξόρμηση στην Αυστραλία για την ολική έκλειψη Ηλίου και μια επίδειξη στο photoshop για δημιουργία annimation (gif) από φωτογραφίες ή βίντεο.

Όλη η συνάντηση έγινε με δυνατότητα on line παρακολούθησης από φίλους που δεν κατάφεραν να παρευρεθούν και οι παρουσιάσεις καταγράφηκαν και αναμένουμε από τον Βαγγέλη να σηκωθούν στο κανάλι της avat (ελπίζω να κάνει και λίγο editing και να μην ακουστούν όλα όσα ειπώθηκαν :)

 

 

Αυτά τα ωραία έγιναν και τώρα ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη συνάντηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη ευχαριστούμε για την φοβερή φιλοξενία σου.

Εμείς σαν νεότεροι μάθαμε αρκετά πράγματα τα οποία συμπλήρωσαν τα κενά που έχουμε.

 

Επίσης επισυνάπτω μια photo από τους Αστροφωτογράφους της Γκάνα.

crocodilos.jpg.00bc723a3c2611f0983137bf6443dac3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Κύριοι AVATιανοί μετά απο συννενόηση με τους διοργανωτές της 7ης ΠΕΕΑ που θα γίνει στην Καστοριά είπαμε να κάνει η AVAT έκθεση αστροφωτογραφίας στο κτίριο του χώρου. Ο κάθε αστροφωτογράφος θα πρέπει να τυπώσει σε τυπογραφείο μόνος του και με δικά του έξοδα τις αστροφωτογραφίες του και να τις φέρει μαζί του για να αναρτηθούν στα σταντ που θα μας παραχωρήσουν οι διοργανωτές.

Λεπτομέρειες για το μέγεθος και τον αριθμό φωτογραφιών ανά αστροφωτογράφο θα κριθεί απο πόσα άτομα θα λάβουν μέρος στη έκθεση.

Όποιος ενδιαφερθεί παρακαλώ ας μου στείλει pm ή email στο angelkexa2@hotmail.com έτσι ώστε να αναφέρω με την σειρά μου στους διοργανωτές άτομα και φωτογραφίες για να δούμε αν μπορεί να μας καλύψει η παρακάτω αίθουσα της βιβλιοθήκης (θα μετακινηθούν φυσικά τραπέζια καρέκλες κλπ) εναλλακτικά να μεταφερθεί η έκθεση στην αίθουσα εκδηλώσεων η οποία είναι και μεγαλύτερη σαν χώρος.

P9190113.thumb.jpg.310653d27ab3b1b5ea6a4e84075fbca1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Επόμενη AVAT ;;;

 

σαν θέματα λέω κάποια:

 

-Σωστό WB σε LRGB

-Παλέτα HST, πως αναδεικνύουμε τις δομές και τα χρώματα

-Προγράμματα Autoguiding, πως κάνουμε, ποιο είναι καλύτερο και ποιες οι ρυθμίσεις τους (MaximDL, PHD, κτλ)

-Πρόγραμμα λήψης, έχει νόημα το maxim ή το neb3 σε σχέση με το Artemis πχ; υπάρχουν πλεονεκτήματα;

-Τεχνικές φωτογράφησης κομήτη

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο τα περισσότερα απο αυτά τα έχουμε πει (φυσικά μπορούμε να τα ξαναπούμε εν τάχει :) ).

Αν θέλετε κάνω την παρουσίαση σε HST palette όπως επίσης και μερικά άλλα tips με το photoshop.

Aς γράψουν και άλλοι όμως τι άλλο μπορούμε να συζητήσουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως βάζουμε τον στόχο στο κέντρο.Προγράμματα,τεχνικές,κτλ. :shock:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω 31/3 σπιτι μου, για πείτε...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και για 7/4 είμαι οκ
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως βάζουμε τον στόχο στο κέντρο.Προγράμματα,τεχνικές,κτλ. :shock:

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, τελικά κανείς δεν προσέχει στην τάξη όταν τα λέμε;; :evil:

Μου φαίνεται θα καθιερώσουμε διαγώνισμα $!#$

 

Προτείνω 31/3 σπιτι μου, για πείτε...

Παναγιώτη, καταρχάς μπράβο για την πρωτοβουλία σου να φιλοξενήσεις τη συνάντηση!

Η αρχική ημ/νία 31/3 είναι βολικότερη για τους περισσότερους μας καθώς είναι μακριά από τη νέα σελήνη, αν δεν έχεις και εσύ αντίρρηση προτείνω να το φιξάρουμε για αυτή τη μέρα.

 

Στα θέματα που προτείνεις καλό είναι να παρουσιάσουμε νέα δεδομένα/τεχνικές ώστε να μην ανακυκλώνουμε τα ίδια, π.χ. στο WB (αν και το έχουμε καλύψει περιγραφικά, υπάρχει επίσης και οδηγός στα άρθα) μπορούμε να κάνουμε ένα πλήρες παράδειγμα με το eXcalibrator και με το PixInsight και να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα και φυσικά μετά να τσακωθούμε κλπ.

-Προγράμματα Autoguiding, είχαμε περιγράψει την περίπτωση MaximDL και το dithering, δεν ξέρω αν έχουμε να προσθέσουμε κάτι πέρα από τις εμπειρίες μας

-Τεχνικές φωτογράφησης κομήτη, πολύ ενδιαφέρον (αργήσαμε λίγο αλλά ας είμαστε έτοιμοι για το φθινόπωρο)

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να δείξω την λειτουργία drizzle του dss και το «πάντρεμα» με το maximdl ώστε να έχουμε the best of both worlds.

 

Αναμένουμε την οριστικοποίηση και φυσικά περισσότερες προτάσεις (και προετοιμασίες/παρουσιάσεις) θεμάτων.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προβλέπω τσακωμούς!! :D

 

Να ρωτησω κάτι?

Εχει γινει καποια παρουσίαση για το πως σχεδιάζουμε κ φωτογραφίζουμε μωσαικά? Τεχνικές στόχευσης, software κλπ

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσα και εγώ για 31 φυσικά τον τελευταίο λόγο τον έχει ο Παναγιώτης.

Δημήτρη ναι και αυτό έχει γίνει (Maxim-photoshop-pix).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δάσκαλε....

η ομάδα είναι μπροστά σε πολλά θέματα....αλλά....

κάποιοι ξεκινάνε τώρα,κάποιοι δεν είναι καν παρόν σε όλες τις συναντήσεις(λόγω αποστάσεων μακρινών,),βάλε και οτι στα άρθρα τις AVAT δεν υπάρχει κάτι τέτοιο(νομίζω :-k )ήρθε και έδεσε το γλυκό.

Επίσης με το EQMOD που λειτουργούν οι περισσότεροι λόγω synta είναι λίγο πολλή εύκολο να βρεις σχετική βιβλιογραφία, άρθρα,βίντεο...οι υπόλοιποι?

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για τις 2 ημερομηνίες είμαι οκ, εσείς πότε μπορείτε. Απλά είπα 31 λόγο της απόστασης από την ΝΣ και μιας και για εκεί πάει λέω να κλείσουμε την 31/3.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

31 δεν θα είμαι εδώ :(

 

Προτείνω για 7 .. (και και 7 είναι καλό ΠΣΚ για εξόρμηση λόγω σελήνης)

Αν αποφασιστεί 31 δυστυχώς δεν θα παρευρεθώ :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης