Jump to content

15ος Πανελληνιος Μαθητικος Διαγωνισμός Αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μην έχει βγέι ακόμα κάποια προκύρηξη,ωστόσο καλο θα ήταν να μαθουμε ποιοι θα λαβουν μερος στον διαγωνισμο και να αρχιζουμε να εμψυχωνόμαστε απο τωρα :P

Εμφανής η ερώτηση:Ποιος θα λάβει μέρος στον Διαγωνισμό αστρονομίας φέτος? :D

Ελπίζω να έχουμε κάποια ενημέρωση σε λίγο καιρό ..ανυπομονώ :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε πολύ λίγες μέρες θα ανακοινωθεί επίσημα η προκήρυξη του 15ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Αστρονομίας 2010.

Λίγη υπομονή... Περιμένουμε το πράσινο φως από το Υπουργείο Παιδείας.

Βασικά (για να σας ξε-αγχώσω, όσο μπορώ) ΚΑΙ η φετινή προκήρυξη θα ακολουθήσει το δρόμο της περσινής.

Δηλ. θα υπάρχουν πάλι οι τρεις φάσεις (ΕΥΔΟΞΟΣ-ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ-ΙΠΠΑΡΧΟΣ).

Το μόνο που θα αλλάξει λίγο θα είναι οι ημερομηνίες (κυρίως της 2ης και 3ης φάσης), και αυτό που εισάγεται φέτος καινούργιο είναι ότι ο διαγωνισμός θα απευθύνεται ΚΑΙ στα παιδιά του Γυμνασίου.

Φυσικά με διαφορετικά θέματα από τα παιδιά του Λυκείου!

Πάντως... θα το πω από τώρα (για να μην έχουμε γκρίνιες και παράπονα), όσοι φτάσουν στον τελικό του Βόλου... καλό είναι να ξέρουν λίγο και από Αστροπαρατήρηση!

Αυτά για την ώρα... και θα τα πούμε επίσημα εντός λίγων ημερών.

Λ. Ζαχείλας

Υ.Γ. Αυτό που δεν κατάλαβα στο προηγούμενο post, είναι η ερώτηση: "Ποιος θα λάβει μέρος στον Διαγωνισμό αστρονομίας φέτος?"

Τι σχέση έχει με την προκήρυξη;

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον για την εμψυχωση οπως λεει η spaceadmirer :mrgreen:

Ανυπομονουμε πολυ παντως να βγει η προκηρυξη...με αγωνια θα αναμενουμε τις ημερομηνιες :cheesy:

καλη επιτυχια σε οσους συμετεχουν!!....για να δουμε λοιπον! :wink:

Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση...Οχι δεν έχει καμια σχέση η προκύρηξη..απλως επειδη παρακολουθώντας τα προηγούμενα σχετικά θέματα παρατηρησα πως γράφτηκαν μετα την ανακοινωση και την επισημη προκυρηξη...οπως και να έχει ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση...Καλη μας επιτυχια :D

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ημερομηνίες για τον διαγωνισμό έχουν ανακοινωθεί στο site της αστρονομικής εταιρίας Βόλου.

Φέτος θα συμμετάσχω κι εγώ σαν μαθητής Γυμνασίου.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντος βγήκε η προκήρυξη με τις ημερομηνίες του διαγωνισμού . :cheesy:

http://www.astronomos.gr/diagvnismos.html

Καλή επιτυχία σε όλους και πάνω απ'όλα ας το χαρούμε - τέτοιες δραστηριότητες δείχνουν αποκορύφωμα του πολιτισμού - ας υψώσουμε το κεφάλι μας μπροστά σε κοινωνικά φαινόμενα και ιδεολογίες που υποτιμούν την νοημοσύνη μας (όπως π.χ. κάνει η αστρολογία) .

spaceadmirer - μην αγχώνεσαι, δεν θα σου κόψουμε το κεφάλι αν δεν βγεις πρώτη :P

Σίγουρα οι πιο παλιοί θα ζηλεύουν για διάφορους λόγους (ακόμα και εγώ δλδ επειδή πριν δεν ήταν ο διαγωνισμός για μαθητές γυμνασίου) αυτό όμως δηλώνει ότι κάθε χρόνο που περνάει βελτιώνεται ! Γι'αυτό οφείλουμε να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στην Εταιρία Αστρονομίας Βόλου (τα μέλη της δλδ) που κάθε χρόνο κάνουν τον διαγωνισμό καλύτερο ! ! ! =D> =D> =D>

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

spaceadmirer - μην αγχώνεσαι, δεν θα σου κόψουμε το κεφάλι αν δεν βγεις πρώτη :P

Δεν καταδιώκω την πρωτια φιλε Alex..και ουτε αγχώθηκα..απλα θα ηθελα να μοιραστω αυτη την ομορφη εμπειρια και με τους υπολοιπους συμφορουμιτες... :P Στο κατω κατω ως α λυκειου δε περιμενω και οτι καλυτερο ποσο μαλλον την πρωτια..οπως και να έχει θα ειναι οντως μια ξεχωριστη εμπειρια :D Ανυπομονω..

 

 

 

 

 

 

 

Φτου δε μπορω να κανω παράθεση :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με χαρα αλλα και νοσταλγια βλεπω την προκηρυξη του διαγωνισμου αστρονομιας.Καλη επιτυχια σε ολους παιδια,να συμμετασχετε οπωσδηποτε!!Οι εμπειριες που μου χαρισε η συμμετοχη στους διαγωνισμους αστρονομιας τα τελευταια 3 χρονια ειναι ανεπαναληπτες!!!!Ειμαι σιγουρος οτι φετος η διοργανωση θα ειναι ακομη καλυτερη απο περσι!!!

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ημερομηνίες για τον διαγωνισμό έχουν ανακοινωθεί στο site της αστρονομικής εταιρίας Βόλου.

Φέτος θα συμμετάσχω κι εγώ σαν μαθητής Γυμνασίου.

 

Κι εγώ το σκέφτομαι! :D Καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετάσχουν!

 

Δηλαδή για την πρώτη φάση τα θέματα θα δημοσιευτούν 1/12 και θα έχουμε διορία να τα απαντήσουμε μέχρι 21/12 μέσω e-mail?

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη επιτυχια σε ολους!!!

ελπιζω να ειναι εξισου δυνατη και φετος η παρουσια του αστροβοξ στον Βολο!!!

 

 

 

{{{Off-topic: Ρε Βαγγ να κανονισουμε καμια παρατηρηση να σε γνωρισω- ειμαι κι εγω απο Χιο.. αν ειναι θα συνενοηθω με τον Αλεξανδρο...}}}

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακαρι να παμε ολοι καλα...και ακομα και αν δε παμε,θα ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια,ανεξαρτητα με το αποτελεσμα...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vroxh,ζηλευω θέλω και εγω παρατηρηση....αλλα πεφτει λιγο μακρια η Χίος :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλη επιτυχια σε ολους!!!

ελπιζω να ειναι εξισου δυνατη και φετος η παρουσια του αστροβοξ στον Βολο!!!

 

 

 

{{{Off-topic: Ρε Βαγγ να κανονισουμε καμια παρατηρηση να σε γνωρισω- ειμαι κι εγω απο Χιο.. αν ειναι θα συνενοηθω με τον Αλεξανδρο...}}}

 

 

ναι ρε συ! εννοειται..οσο πιο πολλοι ειμαστε τοσο το καλυτερο!

το θελω και εγω πολυ!

εχεις π.μ.. :mrgreen:

τα λεμε!

Τα παντα ρει... :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή μας επιτυχία παιδιά :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Το αριστα ειναι το 4 .

 

Αυτη η φαση ειναι η προαιρετικη .

Στη δευτερη φαση συμμετεχουν οσοι ενδιαφερονται κι ας μην εχουν συμμετασχει στη πρωτη φαση .

Επομενως απο αυτη τη φαση δεν αποκλειεται κανενας .

 

Καλη συνεχεια στα παιδια που δινουν !!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπραβο σε ολα τα παιδια και καλη συνεχεια! :wink:

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια και μπραβο σε ολους.Καλη συνέχεια στις επόμενες φασεις παιδια :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας αγαπητά παιδιά!

Όπως είδατε και το ανακοινώσατε ήδη στο Forum, τα αποτελέσματα της 1ης φάσης "ΕΥΔΟΞΟΣ" βρίσκονται ήδη στην ιστοσελίδα της Εταιρείας μας.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τόσο του Λυκείου, όσο και στα νέα του Γυμνασίου.

Τα ευχάριστα νέα είναι ότι ο αριθμός των συμμετοχών στο Λύκειο είναι διπλάσιος από πέρσι (που είχαμε ανησυχήσει και στεναχωρηθεί) και ο αριθμός των συμμετοχών στο Γυμνάσιο είναι αρκετά καλός για πρώτη φορά!

Να ενημερώσω όσα παιδιά πήρανε μέρος ότι το Άριστα στην πρώτη φάση (αναφέρεται και στην προκήρυξη εξ άλλου) είναι το 4 και ότι όποιος δεν πήρε μέρος στην πρώτη φάση δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει μέρος στην 2η φάση "ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ".

Η 2η αυτή φάση θα γίνει το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2009, στα κατά τόπους Λύκεια και Γυμνάσια.

Όσα παιδιά θέλετε να πάρετε μέρος, μην διστάσετε να πάτε να "ενοχλήσετε" τους Διευθυντές των σχολείων σας! Είναι κρίμα να υπάρχουν παιδιά που θέλουν να πάρουν μέρος και να μην βρίσκουν εξεταστικό κέντρο.

Αν χρειάζεται ο Διευθυντής σας περισσότερες πληροφορίες και οδηγίες, πείτε του να τηλεφωνήσει στο τηλέφωνο της Εταιρείας (2421051061) και ο κ. Μαυρομμάτης (Πρόεδρος της επιτροπής του Διαγωνισμού και παλιός Λυκειάρχης) θα δώσει όλες τις απαραίτητες συμβουλές.

Καλό διάβασμα σε όλους σας και καλή επιτυχία!

Λ. Ζαχείλας

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σε ολους!

 

Εμαθα για τον διαγωνισμο το καλοκαιρι απο μια φιλη μου που ειχε συμμετασχει και εκεινη οταν ηταν πιο μικρη (τωρα ειναι στο τριτο ετος στην αρχιτεκτονικη) και αποφασισα να λαβω και εγω μερος σαν παιδι της δευτερας λυκειου.

 

Εως τωρα εχω διαβασει το βιβλιο της β΄ λυκειου, την μιση εγκυκλοπαιδεια αστρονομιας που εχει κυκλοφορησει ο Ελευθερουδακης και παλευω να μαθω αστερισμους και ιστορια αποστολων (και ολα τα συναφη) αλλα εχω ενα μεγαλο προβλημα..... ](*,) ](*,) ](*,)

 

Διαβαζω και ενα βιβλιο που λεγεται "textbook on spherical Astronomy" του W.M.Smart για να μαθω για την τους υπολογισμους με αποκλιση και ορθη αναφορα αλλα μου φαινονται πολυ δυσκολα.... :? :? :-k :-k :-note

 

μηπως μπορει κανεις να μου εξηγησει 5 πραγματα η να μου δωσει κανα σιτε που μπορει να με βοηθησει??

Θα αγοραζα και το βιβλιο με τα παλια θεματα και τις λυσεις τους αλλα ειναι σε μια βδομαδα ο διαγωνισμος και δεν προλαβαινω.... :P

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και ευχομαι καλη επιτυχια σε ΟΟΟοοολους!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Το σημαντικοτερο ειναι να περασουμε καλα....! :D :D :D 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να διαβασεις το Συμπαν που αγαπησα των Δανεζη-Θεοδοσιου.Θα σε βοηθησει πολυ.Αν θες να εμβαθυνεις περισσοτερο στν Αστρονομια,και περα απο το διαγωνισμο.

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης