Jump to content

15ος Πανελληνιος Μαθητικος Διαγωνισμός Αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

Εχεις καμια ιδεα απο που μπορω να μαθω 5 πραγματα για την ορθη αναφορα και την αποκλιση και ειδικοτερα τους υπολογισμους με αυτα τα δυο?

Εχω φαει τον κοσμο ολο αλλα δεν βρισκω τιποτα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

Εχεις καμια ιδεα απο που μπορω να μαθω 5 πραγματα για την ορθη αναφορα και την αποκλιση και ειδικοτερα τους υπολογισμους με αυτα τα δυο?

Εχω φαει τον κοσμο ολο αλλα δεν βρισκω τιποτα....

Και εγω το ιδιο.δυσκολα βρισκεις ασκησεις πανω σε αυτα.Παντως συντεταγμενες και αλλα σχετικα εχει στ β τομο απο τ συμπαν π αγαπησα στς τελευταιες σελιδες.

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

Εχεις καμια ιδεα απο που μπορω να μαθω 5 πραγματα για την ορθη αναφορα και την αποκλιση και ειδικοτερα τους υπολογισμους με αυτα τα δυο?

Εχω φαει τον κοσμο ολο αλλα δεν βρισκω τιποτα....

Και εγω το ιδιο.δυσκολα βρισκεις ασκησεις πανω σε αυτα.Παντως συντεταγμενες και αλλα σχετικα εχει στ β τομο απο τ συμπαν π αγαπησα στς τελευταιες σελιδες.

 

Θα το εχω υποψιν μου για του χρονου....:P

 

Την εγκυκλοπαιδεια που εχει κυκλοφορησει ο Ελευθερουδακης την εχει δει κανενας?

Αν ναι,ποια η γνωμη του??

 

(Σχετικο λινκ)

 

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5517441

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

 

Καθολου λαθος! εχω και τους 2 τομους Αστροφυσικης του Shu Frank και ειναι οι αγαπημενοι μου απο τα βιβλια που αναφερονται ως υλη του διαγωνισμου!

Τα θεματα των παλιων διαγωνισμων δεν βοηθανε και πολυ... Και απο το συμπαν που αγαπησα μονο επιλεκτικα μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα σχετικα με τον διαγωνισμο...

Το σχολικο βιβλιο πιστευω οτι μπορει να σε βοηθησει αρκετα ειδικα αν εισαι αρχαριος και θελεις να ξεκινησεις απο τα ευκολα...

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

 

Η αστρο του shu ειναι το βιβλιο που κανουμε εμεις στο 2ο ετος στο φυσικο της κρητης. `ειναι πολυ καλο βιβλιο αλλα απ οτι μου εχουν πει οι καθηγητες ειναι αρκετα δυσκολο για καποιον που δεν ξερει καλα μαθηματικα και 3εκιναει τωρα να διαβαζει αστρο. Απ την αλλη το συμπαν που αγαπησα δεν ειναι το καλυτερο βιβλιο να μαθεις αστρο. Κατα τη γνωμη μου ειναι κακογραμμενο. Μπορεις να διαβασεις το σχολικο που ειναι ευκολο και να ψαχνεις απο το shu ενοτητες θεματων που εχει το σχολικο για να μπορεσεις να προεκτεινεις το διαβασμα.

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ την αλλη το συμπαν που αγαπησα δεν ειναι το καλυτερο βιβλιο να μαθεις αστρο. Κατα τη γνωμη μου ειναι κακογραμμενο.

 

Ποιό καλέ είναι κακογραμμένο; Δε νομίζω. Έχει μπόλικη ύλη και πολλές πληροφορίες, όλα συμπηκνωμένα,

έτσι ώστε να χωρέσουν όλα τα βασικά σε δύο τόμους, συμπεριλαμβάνει άλλωστε από κοσμολογία μέχρι διαστημική και βασική αστροφυσική. Όπως είπες και για το σχολικό , κάποιος που θέλει να εμβαθύνει σε ένα θέμα απ' αυτά που αναφέρονται, υπάρχει αντίστοιχη βιβλιογραφία. Εισαγωγή είναι άλλωστε.

 

Όσον αφορά τη μαθηματική αστρονομία, συντεταγμένες κλπ δεν μπορεί να τα καλύψει όλα γι' αυτό και υπάρχουν στο παράρτημα, οπότε δεν μπορεί να πει κανείς ότι είναι ελλειπές ή κακογραμμένο (γιατί φαντάζομαι ότι αυτό εννοείς λέγοντας "κακογραμμένο"), απλά δίνει κάποιες πληροφορίες περαιτέρω.

 

Φιλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω στα υποψιν μου αλλα εκανα το "λαθος" να παρω το "αστροφυσικη" του shu frank...:-/

 

Καθολου λαθος! εχω και τους 2 τομους Αστροφυσικης του Shu Frank και ειναι οι αγαπημενοι μου απο τα βιβλια που αναφερονται ως υλη του διαγωνισμου!

Τα θεματα των παλιων διαγωνισμων δεν βοηθανε και πολυ... Και απο το συμπαν που αγαπησα μονο επιλεκτικα μπορεις να διαβασεις καποια πραγματα σχετικα με τον διαγωνισμο...

Το σχολικο βιβλιο πιστευω οτι μπορει να σε βοηθησει αρκετα ειδικα αν εισαι αρχαριος και θελεις να ξεκινησεις απο τα ευκολα...

 

Το σχολικο βιβλιο το εχω διαβασει ηδη 2 φορες και μεχρι το σαββατο που ειναι ο διαγωνισμος υπολογιζω και αλλη μια....:P

Γενικα οπως εχετε πει το σχολικο ειναι καλο για μια εισαγωγη,οπως και η εγκυκλοπαιδεια του Ελευθερουδακη απ'οτι εχω καταλαβει ως τωρα,αλλα για πιο εξειδικευμενα θεματα ποιο απο τα προτεινομενα βιβλια ειναι το καλυτερο?

 

Για να πω την αληθεια,δν την εχω κοιταξει την αστροφυσικη του S.Frank γιατι στην αρχη που το ειδα ειχε πολλα μαθηματικα που θα τα μαθηματικα που θα τα μαθω του χρονου και ετσι ειπα ας το αφησω για φετος....:P

 

Και επανερχομαι στο αρχικο και κυριο ερωτημαααα......!

Τις ασκησεις με συντεταγμενες!

εχω αυτο http://books.google.gr/books?id=W0f2vc2EePUC&dq=textbook+on+spherical+astronomy&printsec=frontcover&source=bn&hl=el&ei=DkxnS5vtGo3z_AbXsOHpAw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CB8Q6AEwBA#v=onepage&q=&f=false (Συγνωμη που το βαζω ετσι αλλα δεν μπορω να βρω αλλο τροπο) ειναι ναι μεν καλο αλλα δεν εχει ασκησεις σαν αυτες που εχω δει απο παλαιοτερα θεματα αλλα πολυ πολυ πιο δυσκολες και δυσνοητες.....:P

 

Καμια ιδεα...? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ως τωρα παρα πολυ....:-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ την αλλη το συμπαν που αγαπησα δεν ειναι το καλυτερο βιβλιο να μαθεις αστρο. Κατα τη γνωμη μου ειναι κακογραμμενο.

 

Ποιό καλέ είναι κακογραμμένο; Δε νομίζω. Έχει μπόλικη ύλη και πολλές πληροφορίες, όλα συμπηκνωμένα,

έτσι ώστε να χωρέσουν όλα τα βασικά σε δύο τόμους, συμπεριλαμβάνει άλλωστε από κοσμολογία μέχρι διαστημική και βασική αστροφυσική. Όπως είπες και για το σχολικό , κάποιος που θέλει να εμβαθύνει σε ένα θέμα απ' αυτά που αναφέρονται, υπάρχει αντίστοιχη βιβλιογραφία. Εισαγωγή είναι άλλωστε.

 

Όσον αφορά τη μαθηματική αστρονομία, συντεταγμένες κλπ δεν μπορεί να τα καλύψει όλα γι' αυτό και υπάρχουν στο παράρτημα, οπότε δεν μπορεί να πει κανείς ότι είναι ελλειπές ή κακογραμμένο (γιατί φαντάζομαι ότι αυτό εννοείς λέγοντας "κακογραμμένο"), απλά δίνει κάποιες πληροφορίες περαιτέρω.

 

Φιλικά.

 

εμενα προσωπικα δεν μ αρεσει. επιπλεον καθηγητες απο το πανεπιστημιο υποστηριζουν οτι εχει αρκετα λαθη. Εγω δεν ειμαι σε θεση να το κρινω αυτο προς το παρον αλλα πιστευω καποιο δικιο θα εχουν. Βεβαια αφου ειναι μεσα στην υλη κ ειναι αρκετα πιο ευκολο απο το shu καλο ειναι να διαβαστει.

 

καλη επιτυχια σε οσους δοσουν!

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

καλη επιτυχια σε οσους δοσουν!

 

lol

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

@Sylar

και γω τα έψαχνα αυτά πρόσφατα και ήμουν στο τσακ να πάρω το βιβλίο που έχεις.

Λοιπόν όσον αφορά τις ασκήσεις είχα βρει κάμποσες καλές σε κάτι παμπάλαια βιβλία σφαιρικής αστρονομίας νομίζω του Δημητρίου Κωτσάκη , αλλά και γω δεν έβγαλα άκρη, δεν είχα χρόνο και δεν πολυασχολήθηκα.

Από θεωρία στα ελληνικά λέει το Μετρώντας τον Άχρονο Χρόνο του Θεοδοσίου, αν και πάλι βρίσκονται συμπηκνωμένα στο παράρτημα.

Μόλις τα βρω και έχω χρόνο θα σου σκανάρω κάτι σημειώσεις.

 

ΥΓ Ωχ τώρα είδα ότι είσαι από Πειραιά, μη μου πεις Ζάννειο :D Ό,τι έχω βρει κατά καιρούς είναι από τη βιβλιοθήκη του Πειραιά εκεί απέναντι απ' το Jumbo, καλό διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

@Sylar

και γω τα έψαχνα αυτά πρόσφατα και ήμουν στο τσακ να πάρω το βιβλίο που έχεις.

Λοιπόν όσον αφορά τις ασκήσεις είχα βρει κάμποσες καλές σε κάτι παμπάλαια βιβλία σφαιρικής αστρονομίας νομίζω του Δημητρίου Κωτσάκη , αλλά και γω δεν έβγαλα άκρη, δεν είχα χρόνο και δεν πολυασχολήθηκα.

Από θεωρία στα ελληνικά λέει το Μετρώντας τον Άχρονο Χρόνο του Θεοδοσίου, αν και πάλι βρίσκονται συμπηκνωμένα στο παράρτημα.

Μόλις τα βρω και έχω χρόνο θα σου σκανάρω κάτι σημειώσεις.

 

ΥΓ Ωχ τώρα είδα ότι είσαι από Πειραιά, μη μου πεις Ζάννειο :D Ό,τι έχω βρει κατά καιρούς είναι από τη βιβλιοθήκη του Πειραιά εκεί απέναντι απ' το Jumbo, καλό διάβασμα.

 

Σχετικα με αυτα στο μπολτ,σου εχω στειλει σχετικο μηνυμα...:P

 

Θα ηθελα να θιξω ενα αλλο θεμα ομως......Αναμεσα στο σχολικο βιβλιο και σε αλλες πηγες που διαβαζω υπαρχουν αρκετες διαφορες οσον αφορα πολλα πραγματα....εγω τι πρεπει να λαβω υποψιν ως σωστο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αυτό είναι αλήθεια... Υπάρχουν αρκετές αποκλίσεις. Θα σας πρότεινα (και το ίδιο κάνω κι εγώ) να λάβετε υπ' όψιν σας τις πιο πρόσφατες πηγές.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αυτό είναι αλήθεια... Υπάρχουν αρκετές αποκλίσεις. Θα σας πρότεινα (και το ίδιο κάνω κι εγώ) να λάβετε υπ' όψιν σας τις πιο πρόσφατες πηγές.

 

Οποτε σιγουρα οχι το σχολικο....:P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε θεμελιώδη πράγματα όπως θεωρίες, νόμους κτλ. καλό θα ήταν όμως να το συμβουλευτείτε, καθώς ως επί το πλείστον οι ερωτήσεις είναι αμιγώς από εκεί.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε θεμελιώδη πράγματα όπως θεωρίες, νόμους κτλ. καλό θα ήταν όμως να το συμβουλευτείτε, καθώς ως επί το πλείστον οι ερωτήσεις είναι αμιγώς από εκεί.

 

Εχω παρατηρησει οτι τα σωστο λαθος βασιζονται παρα πολυ στο βιβλιο αλλα πολλα θεμελιωδη πραγματα δεν τα εξηγει και με ιδιαιτερη λεπτομερια....:-/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα κανετε πραξεις με δεκαδικα νουμερα ή θα χρειαστειτε κανενα περιεργο τριωνομετρικο αριθμο?

αν ναι τοτε ΠΡΕΠΕΙ να επιτρεπονται,αλλιως δεν χρειαζονται,βεβαια αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση ,ωστωσο και η εταιρια βοβλου νομιζω οτι αν δεν επιτρεπει κομπιουτερακι δεν θα απαιτει και τα παραπανω

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σημερινά θέματα θα τα βρείτε συνημμένα. Δημοσιεύτηκαν στο www.astronomos.gr

 

Καλά αποτελέσματα σε όλους!

15os-Aristarxos-(Lykeio).pdf

15os-Aristarxos-(Gymnasio).pdf

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλιστα,ευχαριστουμε την εταιρεια που ανεβασε τα θεματα στο site και εχουμε τη δυνατοτητα κι εμεις να ικανοποιησουμε την περιεργεια μας και να τα δουμε :D

Αναφερομενος κυριως στου λυκειου,τα θεματα οφειλω να ομολογησω οτι ηταν καλα.Η θεωρια αφορουσε ενα κλασσικο και παντα ενδιαφερον θεμα αστροφυσικης,και δεν καλυπτε το μεγαλυτερο μερος των θεματων.Επισης οι τρεις ασκησεις ηταν οι καταλληλες απο αποψη δυσκολιας και θεματολογιας.Καλη επιτυχια σε ολους και περιμενουμε και την 3η φαση!!!

ΥΓ:περιττο να πω οτι ζηλευω τρελα οσους εδωσαν φετος :P

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν και γω εκει...!xD

 

Πρεπει να ομολογησω πως αν και ασχολουμαι ουσιαστηκα κανα μηνα με την αστρονομια και ολα τα συναφη τα θεματα τα βρηκα πολυ ευκολα,συγκριτικα με οτι περιμενα παντα.Ελπιζω να εχουμε παει ολοι καλα και οι τυχεροι ραντεβου στον βολο...;-)

 

ξερει κανεις ποτε θα ξερουμε αποτελεσματα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης