Jump to content

POSITIVE! - Απόκρυψη από τη Leda, ξημ. Τρίτης 24 Nοε 02:48


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αφήσαμε τελευταία στιγμή, ε; Δεν ήθελα και να σας ξεσηκώσω χωρίς καλό λόγο.

 

Πάντως πρόκεται για μεγάλη ευκαιρία να δει κανείς την πρώτη του απόκρυψη αστέρα από αστεροειδή.

α. O καιρός προβλέπεται αίθριος - παραγγελία!

β. Το αστέρι είναι αρκετά λαμπρό, 11.1 mag και ψηλά στον ουρανό: 73 μοίρες ύψος, Δυτικά.

γ. Ο εντοπισμός του είναι πολύ εύκολος: Βρίσκεται πολύ κοντά στον β-Ταύρου (Elnath) και δίπλα σε δύο λαμπρά αστέρια περ. 6 mag

(βλ χάρτες Starry Night).

 

Τι μπορούμε να κάνουμε:

Οπτική παρατήρηση, με χρονομέτρηση της διάρκειας της απόκρυψης. Με ένα απλό χρονόμετρο γίνεται δουλειά.

 

Ο Δημήτρης θα είναι στο Αλεποχώρι, εγώ στο Γεροσταθοπούλειο ή στο Χαλάνδρι.

Εάν υπάρξει και τρίτος ή τέταρτος, κοκ, παρατηρητής που θα καταγράψει ΔΙΑΡΚΕΙΑ (και μόνον), θα έχουμε την ευκαιρία

να εξαγάγουμε το σχήμα και τις διαστάσεις του αστεροειδούς (best fit model).

Με τρεις παρατηρητές έχουμε 6 σημεία, τα μαθηματικά απαιτούν 5 σημεία (τουλάχιστον) για να παραχθεί μοντέλο μιας έλλειψης (ελλειπτικό το σχήμα των αστεροειδών).

Θα βοηθούσε πολύ να γίνει καταγραφή διάρκειας από την Αχαΐα (συγκεκριμένα την Πάτρα ή το Ρίο!) ή την Κορινθία, Ν.Αττική, κλπ, κλπ καθώς με 4-5 παρατηρητές έχουμε την επιθυμητή κάθετη διασπορά στο μονοπάτι σκιάς, πλάτους 115 χλμ (ανάμεσα στις δύο μπλε γραμμές).

 

Τις καταγράφειν βούλεται;

 

Βαγγέλης

149969890_LEDAGooglePath.jpg.c75bca30139aa3b642ae46d9c2d86e33.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα στις 24 ειναι;

Αμα μπορω να βοηθησω πειτε μου, αν και ειμαι πληρως ασχετος μπορω να προσπαθησω με λιγη καθοδηγηση!

 

Nαι, στις 24. Μετά τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 23, ξημερώματα Τρίτης 24 Νοεμβρίου.

 

1. Αυτό που χρειάζεται να κάνει κανείς είναι την ώρα της απόκρυψης να έχει ως στόχο το αστέρι που θα αποκρυβεί από τη Leda, τον 11.1 mag ΤYC 2390-746. Για ένα 8-ιντσο τηλεσκόπιο αυτό είναι εύκολο.

Για τον εντοπισμό του αστεριού μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει όποιους χάρτες επιθυμεί, έντυπους ή από κάποιο πρόγραμμα. Μια καλή ιδέα είναι το Starry Night, που έχει λειτουργία εύρεσης/find αστέρων του καταλόγου TYC (Tycho). Δες πχ εδώ.

 

2. Η αναμενόμενη ώρα απόκρυψης για την Ελλάδα είναι 02:48 επομένως καλό είναι κανείς να είναι προσηλωμένος στο αστέρι μέσα στον προσοφθάλμιο στις 02:46 ή έστω 02:47.

Ταυτόχρονα κρατά στο χέρι του ένα χρονόμετρο. Οποιοδήποτε χρονόμετρο, ρολογιού ή κινητού, κλπ.

 

3. Χρειάζεται εγρήγορση. Εάν δει το αστέρι να χάσει απότομα λαμπρότητα (αναμένεται πτώση 1 mag) πατά γρήγορα το κουμπί στο χρονόμετρο για να αρχίσει τη χρονομέτρηση. Ξαναπατά για λήξη μόλις δει το αστέρι να επανέρχεται στην προτέρα κατάσταση. Προσοχή: το αστέρι στη συγκεκριμένη απόκρυψη δε θα χαθεί εντελώς - από 11 mag θα γίνει 12 mag (συνδιασμένη λαμπρότητα αστέρα και αστεροειδούς)

 

4. Σημειώνει σε ένα χαρτί τη διάρκεια του φαινομένου που κατέγραψε το χρονόμετρο. Αυτό είναι και ο κύριος στόχος μας. Η αναμενόμενη μέγιστη διάρκεια είναι 14.6 sec, αλλά μπορεί να είναι μικρότερη, εάν ο παρατηρητής δε βρίσκεται στο κέντρο, αλλά κοντά στην άκρη τπυ μονοπατιού σκιάς.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη θα κατσω απο αυριο να τσεκαρω το αστερι ωστε τριτη να χρονομετρησω την σκια οπως μου ειπες.Ελπιζω ολα να πανε καλα ωστε να βοηθησω :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή επιτυχία Άγγελε!

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βοηθούσε πολύ να γίνει καταγραφή διάρκειας από την Αχαΐα (συγκεκριμένα την Πάτρα ή το Ρίο!)

 

Εκτός απροόπτου θα δοκιμάσω Βαγγέλη!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα καλή επιτυχία!

Παιδια είμαστε σε καλό δρόμο. Έχουμε καλή διασπορά! Στις θέσεις 1, 2, 3, 4 και 5 καλύπτουμε άνετα το μονοπάτι. Οι 1, 2 και 3 είναι ΟΚ. Εγώ μπορώ από Χαλάνδρι να μετακινηθώ στην περιοχή της Κερατέας, θέση 4. Εάν έχουμε και κάποιον παρατηρητή στη θέση 5 (Σούνιο ή Αργολίδα), κλείσαμε. Φυσικά το ζητούμενο είναι να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερους παρατηρητές.

 

Δυο τρία λόγια για τεχνικά θέματα:

1. Είναι αναπάντεχη και γοητευτική η απόκρυψη, γι΄αυτό και θέλει ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση. Χρειάζεται επαγρύπνιση και καλά αντανακλαστικά για να χρονομετρήσει κανείς σωστά το φαινόμενο. Το περιθώριο λάθους δε μπορεί να εξαλειφθεί ολοσχερώς, ωστόσο μπορεί να μειωθεί με συνειδητή προσπάθεια.

2. Για να είναι λιγότερο στρεσσογόνος η προσπάθεια του οπτικού παρατηρητή που ταυτόχρονα χρονομετρά, βοηθάει πολύ εάν συνεργάζεται με δεύτερο ατομο, το οποίο χειρίζεται το χρονόμετρο. Στην περίπτωση αυτή, το ηχητικό σύνθημα δίνει ο οπτικός παρατηρητής (φωνές χαράς ή θριάμβου στην απόκρυψη (ingress) και την επανεμφάνιση του αστέρα (egress). Ο χρονομέτρης πατά το κουμπί στο σύνθημα του οπτικού.

3. Εάν στον ίδιο χώρο συμπαρατηρούν δύο ή περισσότεροι οπτικοί παρατηρητές με αντίστοιχα τηλεσκόπια, πρέπει ο καθένας να λειτουργήσει ανεξάρτητα, και να μην επηρρεαστεί από τη φωνή των άλλων παρατηρητών.

Ένα λάθος κάποιου μπορεί να παρασύρει όλους. Καλό είναι να υπάρχει κάποια απόσταση μεταξύ τους, μια σχετική απομόνωση, ώστε στο μέτρο του δυνατού να μην αλλοιωθεί ο αυστηρά προσωπικός χαρακτήρας της παρατήρησης.

4. Στο τέλος της παρατήρησης, πρέπει να συλλεγούν τα παρακάτω στοιχεία:

Ονοματεπώνυμο παρατηρητή, αποτέλεσμα παρατήρησης - 3 επιλογές: Θετική, Αρνητική ή Αβέβαια.

Και επίσης: Διάρκεια φαινομένου, γεωγραφικές συντεταγμένες του τόπου παρατήρησης, χαρακτηριστικά τηλεσκοπίου με το οποίο έγινε η παρατήρηση, τύπος χρονομέτρου, καιρικές συνθήκες κατά την ώρα της παρατήρησης, και τέλος κάποια σχόλια για το seeing και τον ουρανό.

1524291479_LEDAGoogleObservers.jpg.644dea5873d99bbf532da0142855c076.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Πάτρα έχουμε συνεχόμενη έντονη νεφοκάλυψη από το μεσημέρι έως τώρα. Ελπίζω στις αμέσως επόμενες ώρες να αλλάξει, εγώ πάντως θα είμαι ξύπνιος!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aντρέα, καλή τύχη!

Να το αναμενόμενο ποσοστό νεφοκάλυψης κατά την ώρα της απόκρυψης για κάθε έναν από τους 4 σταθμούς παρατήρησης (cloudy) και οι πιθανότητες παρατήρησης (prob.). Εγώ έχω τις πιο λίγες!

ΟΚ, τα ποσοστά όλων μας παραμένουν πολύ υψηλά.

890435035_StationsGreece.thumb.jpg.7674623872aae9c7f56099d3041e7f81.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς εδώ στην Πάτρα δε φαίνεται ούτε ένα αστέρι στον ουρανό. Τα σύννεφα τελικά έμειναν... Καλά αποτελέσματα στους υπόλοιπους εύχομαι!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο πολυ νωρις ειχα κεντραρει το θεμα ειχα εστιασει και περιμενα.

Μιση ωρα πριν το γογονος ξεκινησει εβλεπα κανονικα τον αστεροειδη ολο και περισσοτερο να πλησιαζει στο ΤYC 2390-746.Δυστυχως η υγρασια δεν μου επετρεψε να ολοκληρωσω. Ολα εγιναν μουσκεμα ο ουρανος εγινε χαλια και δεν μπορουσα να διακρινω τιποτα πλεον και ετσι και τα παρατησα ](*,)

Ελπιζω οι υπολοιποι να καταφεραν κατι [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως εγώ και ο Καπετανάκης είδαμε απόκρυψη!

Αντρέα και Άγγελε δεν πειράζει, με τον καιρό δε μπορούμε να τα βάλουμε. Ελπίζω να μην απογοητευτήκατε, συγχαρητήρια πάντως για την προσπάθεια. Εύχομαι σύντομα να σταθείτε τυχεροί.

Το επόμενο μεγάλο γεγονός όπου έχουμε την ευκαιρία να εξαγάγουμε στοιχεία για το σχήμα και τις διαστάσεις αστεροειδούς μετά από συντονισμένη ομαδική προσπάθεια είναι η Luisa τις 29 Δεκεμβρίου.

http://www.asteroidoccultation.com/2009_12/1229_599_18317_MapE.gif

 

Ως προς τη Λήδα τώρα, ο Δημήτρης από το Αλεποχώρι είδε και χρονομέτρησε την απόκρυψη, αλλά όχι και την επανεμφάνιση (αβεβαιότητα). Εμείς ήμασταν κάπου έξω από το Μαρκόπουλο Αττικής, με 3 τηλεσκόπια: εγώ με Watec/GPS και η Κυριακή και ο Νίκος για οπτική παρατήρηση. Η οπτική παρατήρηση όμως δεν είχε επιτυχία, λόγω αμυδρού ειδώλου. Είχαμε ξαστεριά, αλλά πάρα πολλή υγρασία, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να σκουπίζω το γυαλί του 10ιντσου συνεχώς. Γι' αυτό και τη στιγμή της απόκρυψης παραλίγο να τη χάσω, καθώς μόλις έχω σκουπίσει με χαρτομάντηλο το γυαλί και το είδωλο τρέμει. Χτες είχα την εντύπωση ότι το έχασα, γιατί στη μικρή οθονίτσα 3" δε φαινόταν. Αν παίξει το βίντεο όμως σε κανονική οθόνη και πλήρη ανάλυση φαίνεται ότι χάνεται το αστέρι στις 02:48:14 ώρα Ελλ. . Η επανεμφάνιση έτσι κι αλλιώς φαίνεται καθαρά.

Ο αστεροειδής φαινόταν καθαρά πριν την απόκρυψη καθώς πλησίαζε το αστέρι, τόσο από τα τηλεσκόπια του Νίκου και της Κυριακής, όσο και στην οθόνη μου κατά τη λήψη βίντεο.

 

Διάρκεια απόκρυψης περίπου 8 sec: Ingress 00:48:14 UT - Egress 00:48:22 UT

Bιντεάκι youtube:

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σε εμένα ο ουρανός καθάρισε 10 λεπτά πριν την απόκρυψη. Ήταν τόσο εύκολη η εύρεση του αστεριού, που το βρήκα σε λιγότερο από 2 λεπτά. Ο αστεροειδής όμως είχε πλησιάσει τόσο, που δε μπορούσα να τον ξεχωρίσω από αυτό.

 

Δεν είχαν περάσει παρά λίγα λεπτά, όταν το ραδιορολόι σήμανε τις 02:47. Πατάω START. Πλέον η προσοχή μου ήταν επικεντρωμένη στο άστρο. Τα χέρια μου σε διατεταγμένους ρόλους! Με το δεξί κρατούσα το χρονόμετρο και με το αριστερό κρατούσα κλειστό το αριστερό μάτι μου, διότι δεν έπρεπε να με απασχολεί τίποτ' άλλο!! Ενίοτε γυρνούσα και το χειριστήριο Ορθής Αναφοράς, αφού δεν είχα βάλει μοτέρ (το βάζω μόνο όταν φωτογραφίζω piggyback).

 

Η πρώτη στιγμή του φαινομένου έφτασε! Η απόκρυψη μόλις είχε αρχίσει. Την αντιλήφθηκα. Ημουν βέβαιος! Πατάω SPLIT. "Βέεεεεεβαια...Καμία σχέση με πριν. Η λαμπρότητα έχει πέσει εμφανώς", σκέφτηκα. Έφερνα στην μνήμη μου την λαμπρότητα που είχε πριν. Τώρα έχει άλλη! Έπεσε απότομα! Όχι, δεν είναι εκλειπτικός μεταβλητός. Αυτοί την χάνουν σταδιακά, ενώ αυτός την έχασε πολύ απότομα! Αυτή δεν είναι η μαγεία των αποκρύψεων;;;

 

Δυστυχώς, αντιλήφθηκα την επανεμφάνιση του αστεριού, αλλά όχι την στιγμή που έγινε. Επομένως δεν έχω διαθέσιμο το χρονικό σημείο αυτό. Κοιτάξα το χρονόμετρο. 1' 25" 125/100. Ήταν το διάστημα από την στιγμή που το ρολόι ξεκίνησε να χτυπά (02:47), μέχρι το σημείο έναρξης της απόκρυψης. Επομένως, η απόκρυψη ξεκίνησε στις 02:48:25:125. Μετά από περίπου 20 λεπτά, ο αστεροειδής ήταν εύκολα εμφανής..

 

Παρόλο που σε λίγες ώρες έπρεπε να ξεκινάω για δουλειά (η ώρα είχε ήδη πάει 3:10), έκανα και μία μίνι παρατήρηση του vdB26, διότι το σ/κ δε το πρόλαβα, είχε χαμηλώσει πολύ και είπα να μη το αφήσω παραπονεμένο. Νεφέλωμα ανάκλασης. Σούπερ! Θα τα πούμε αλλού αυτά!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης