Jump to content

Νυχτερινος Φωτισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιω το κόκκινο φως όπως όλοι οι Ερασιτέχνες Αστρονόμοι

Αλλα Για Χάρτες όπως τον Sky-Atlas Χρησιμοποιω την συγκεκριμένη Λάμπα για τον Αστροχάρτη στην Παρατήρηση

Κοστισε 13 ευρώ και και τα υπόλοιπα τα είχα απο Αεροπλανάκι Τηλεκαυθηνόμαινο αξίας 30 ευρώ απο το οποίο πήρα την θήκη και τον Φορτιστή και τις Μπαταρίες για την Τροφοδοσία των 12v

Kαταναλώνει λίγο αφου είναι Φθορίου λιγων ΒΑΤΤ

Οτιδήποτε θελετε να μαθετε Ρωτήστε

Παραθετω φωτογραφίες για να δείτε ότι μόνο ότι είναι λευκό το φωσφορίζει και οποιοδήποτε άλλο χρώμα δεν μπορει να αντικρύσει το μάτι μας.

Η λάμπα Ονομαζεται Νυχτερινος Φωτισμος BAC CLITT

 

Στο χάρτι λοιπον φαίνεται και το μικρότερο αστεράκι που είναι τυπωμένο επάνω του και ξεχωρίζουν και οι γραμμες που έχω τραβήξει με τον μαρκαδόρο για να αναγνωρίζω γρήγορα και έυκολα τον αστερισμό που ψάχνω

Το μήκος της Λαμπας ανέρχεται στα 15 εκατοστόμετρα και φωτίζει αρκετά καλα όλο τον χάρτη μου

 

Την Χρησιμοποιώ και με αναπτηρα αυτοκινήτου και η διαφορά τώρα απο το κόκκινο χρώμα είναι ότι δεν σφήνει τις κόκκινες Γραμμες που έχω τραβήξει στον χάρτη απο άτρο σε άστρο

Με την Βοήθεια Του Stary Night έχω ένώσει όλα τα αστέρια που αποτελουν τους Αστερισμους στον ουρανό.

Χωρις της Γραμμες αυτες δεν καταλαβαίνω για ποιον αστεριμό πρόκειται προκειμένου να δω την έκταση του ngc 7000 Στον Κύκνο σε μοίρες ώστε να ξέρω αν θα το ποιάσει το οπτικό Πεδίο του Τηλεσκόπιου.

Αυτά.

 

2018398766_DSC03732-.thumb.JPG.ac47624d50aed4e4671daac3b1f2ebc7.JPG

Εδώ Εχουμε Ένα χώρο απο το σπίτι μου στο οποίο το χαρτί απο τα κάδρα γίνεται Ορατό στο σκοτινό Δωμάτιο

 

792084343_DSC03734-.thumb.JPG.d290c142e2b6cf6eb7e5eec87d408338.JPG

Εδώ έχουμε απο την φωτογραφική μηχανή έντονο χρώμα στο μπλε

ενώ δεν είναι τοσο πολύ αλλα είναι περισσότερο λευκό το χρώμα

 

1613132568_DSC03729-.thumb.JPG.1e9652601b5c65f2cf8237ebb15dd655.JPG

Τεχνικα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζομαι θα δουλεύει πολύ καλά με χάρτες με λευκά αστέρια σε μαύρο φόντο όπως ο field version του Sky Atlas 2000.

Τι γίνεται όμως με την προσαρμογή των ματιών στο σκοτάδι?

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο, θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιείς το εν λόγω φως. Πρόκειται για υπεριώδη ακτινοβολία UVA η οποία αν και στο χαμηλότερο επίπεδο ενέργειας (οι UVB, UVC είναι οι ποιο επικίνδυνες) που εκπέμπεται υπάρχει πιθανότητα να σε βλάψει. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι παίζει:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light#Safety.

Λέει ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός. Φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά λέει μια παροιμία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο, θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιείς το εν λόγω φως. Πρόκειται για υπεριώδη ακτινοβολία UVA η οποία αν και στο χαμηλότερο επίπεδο ενέργειας (οι UVB, UVC είναι οι ποιο επικίνδυνες) που εκπέμπεται υπάρχει πιθανότητα να σε βλάψει. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι παίζει:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light#Safety.

Λέει ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο αλλά ο κίνδυνος είναι υπαρκτός. Φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά λέει μια παροιμία.

Έχω ένα συνάδελφο και φίλο, ερασιτέχνη αστρονόμο επίσης, ο οποίος κυκλοφορούσε 2 εβδομάδες με γιαλιά ηλίου μετά από μεγάλη έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία. Ο χρόνος έκθεσης, η ένταση του φωτός και η απ' ευθείας όραση αποτελούν παράγοντες κινδύνου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε που σου χαλάει και την νυχτερινή όραση!! το χρώμα αυτό δεν είναι καλό για τα μάτια και την προσαρμογή τους στο σκότος.

 

Τα οπτικά κύτταρα που είναι υπεύθυνα για το αμυδρό φώς (ραβδία), έχει αποδειχθεί από την φυσιολογία τους ότι δεν επηρεάζονται από το αμυδρό κόκκινο φως ενώ από όλα τα υπόλοιπα χρώματα χάνεται η προσαρμογή τους στο σκοτάδι.

 

Χρήστο φίλε μου, καλύτερα να ακολουθήσεις την πεπατημένη οδό... :?

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρηστο δες αυτο Κόκκινος Αστρονομικός Φακός

Εγω εχω δυο τετοιους φακους, ο ενας ειναι για χρηση με το στομα και ο αλλος για χρηση με το χερι :wink: και βεβαια εχω και το κοκκινο φως απο το τηλεχ/ριο της Eq6.

και βεβαια η χρηση τους γινεται με φειδω, αφου σε πολυ σκοτεινο ουρανο αν τον βαλεις παραπανω απο 1/3 ειναι πολυ ενοχλητικο ακομα και το κοκκινο φως, ποσο μαλλον το Μπλε/κυανο φως που εχεις.

Να ξερεις οτι το κοκκινο δεν ενοχλει τοσο πολυ το ανθρωπινο ματι γιατι εχει το μικροτερο μηκος κυματος απο ολα τα αλλα χρωματα του ορατου φωτος (476–429 x1012 Hz) ενω το Μπλε (680–600 x1012 Hz)

http://el.wikipedia.org/wiki/Βασικά_χρώματα

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι είχα υποψιαστεί και εγώ με αυτό το φως

'Αν το χρησιμοποιησεις πάνω απο 10 λεπτα αρχίζει και ενοχλει

Θα την πετάξω την ανακύκλωση και θα συδέσω την κοκκινη φθορίου που δεν πρέπει να βλάπτει

Και θα βάλω και φωτογραφία με το κοκκινο φως

Απλα το δικό της κυκλωματάκι χαλασε και τώρα ευκαιρία να την συδέσω να ξανα ανάψει

Ευχαρηστώ για την προφίλαξη παιδια

Στον Χάρτη κανει εντύπωση στην αρχή μετα τα ματια κατι παθένουν και μονο για τηλεσκόπιο δεν κανουν

Αυριο κιόλλας θα την στήλω αδιάβαστη

Το καλο είναι ότι θα αλλαξω μόνο την λάμπα και θα έχω κόκκινο απο μπακ λά 'ι' τ Φως

Αναμένεται να δείτε την κοκκινη

Και όντος και το κοκκινο μέχρι μια στηγμή το δουλέυω μετα στοπ και αυτό

Για κόκκινο φως χρησιμοποιώ και ένα φακό κεφαλης αξιας 11 ευρώ ομ οποίος διαθέτει και ασπρο για το στήσιμο και κόκκινο για μετα στην Προσαρμογή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης