Jump to content

Διπλο ειδωλο (ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΜΠΟΔΙΟ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω ενα προβλημα κατα την εστιαση την ημερα ,μου βγαζει διπλο ειδωλο και δεν ξερω απο που προερχεται .Το βραδυ δεν το εχω δοκιμασει για να δω αν εχει αναλογα αποτελεσματα.

Εχω βγαλει 3 φωτο πανω στην ιδια βαση την ιδια χρονικη στιγμη ,την μια με το ED 80 και αλλες 2 φωτο με το Vixen Na 140 ssf-neo achromat.Ιδια φωτογραφικη μηχανη και ιδιος προσοφθαλμιος.

Τι μπορει να ειναι ???

 

IMG_0008aaa.thumb.jpg.0ee43d65121aa57d649a2071f4c8a34c.jpg

ED 80

 

IMG_0003aaa.thumb.jpg.92b899d1997d5c68bc36147c4b45b7a2.jpg

Vixen Na 140 ssf-neo achromat

 

IMG_0006aaa.thumb.jpg.ea7f45ac1d2506cadc2a07696d0167d7.jpg

Vixen Na 140 ssf-neo achromat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανόν να οφείλεται σε οριζόντια ταλάντωση κατά τη διάρκεια της λήψης με το μεγάλο τηλεσκόπιο. Τί χρόνο έκθεσης έχουν οι δύο τελευταίες φωτογραφίες που εμφανίζουν και το πρόβλημα;

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπτικά στο εμφανίζει, ή μόνο φωτογραφικά; Αν το δεύτερο, μήπως το μηκος του εστιαστή δεν αρκεί για την εστίαση;

Και τέλος δεν ρωτάς τον Andrea72 που είχε ένα ίδιο μήπως ξέρει κάτι;

(Ωχ, τώρα είδα ότι αυτό ΕΪΝΑΙ του Andrea72 :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε εβγαλα καμμια δεκαρια φωτο ολες ιδιες βγηκαν απλα διαλεξα αυτες.Ο χρονος εκθεσης και των 3 φωτο ειναι ιδιος και στιγμιαιος.Ακομη και η διαγωνιος ιδια ηταν.

Δημητρη οπτικα ειναι ιδιο οπως και στη φωτο.Oσο για << μήπως το μηκος του εστιαστή δεν αρκεί για την εστίαση?>>οχι γιατι ειχε περιθοριο για εστιαση πισω και εμπρος.

Ο Ανδρεας μπορει να μην το παρατηρησε την ημερα.

Υπαρχει πριπτωση να θελει collimation?

Ολες οι ιδεες ευπροσδεκτες.

και μια με τον Υμηττο + 2 ακομη με το ιδιο προβλημα

 

IMG_0009aaa.thumb.jpg.dcb00f6c7b57207ca280bf4303ac6c7e.jpg

Vixen Na 140 ssf-neo achromat

 

IMG_0014aaa.thumb.jpg.f1ab47ec6e3037c62dc113402cab5151.jpg

Vixen Na 140 ssf-neo achromat

 

IMG_0015aaa.thumb.jpg.1eabb63989ccea035b47338d2a965352.jpg

Vixen Na 140 ssf-neo achromat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομη και η διαγωνιος ιδια ηταν.

Δοκιμασε χωρις την διαγωνιο, μπορει αυτη να ειναι το προβλημα...εξαλου φωτογραφιση με διαγωνιο δεν παει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη δοκιμασε να τραβιξεις φωτογραφιες ΧΩΡΙΣ της διαγωνιο για να δουμε τις διαφορες στην εικονα.

Εαν δεν μπορεις να εστιασεις χωρις την διαγωνιο βαλε εναν Barlow (χωρις τον φακο) ωστε να μπορεις να εστιασεις, αφου το σημειο εστιασης ειναι πολυ πιο μακρια απο το μεγιστο του εστιαστη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε εβγαλα καμμια δεκαρια φωτο ολες ιδιες βγηκαν απλα διαλεξα αυτες.Ο χρονος εκθεσης και των 3 φωτο ειναι ιδιος και στιγμιαιος.

Τι εννοείς στιγμιαίος; Δεν υπάρχει αληθινά στιγμιαίος χρόνος έκθεσης. Εννοώ ότι όταν φωτογραφίζουμε με τηλεφακό ή τηλεσκόπιο ακόμη κι ένας μικρός χρόνος έκθεσης π.χ. 1/250 sec (ταχύτητα "250") αρκεί για να βγει η φωτογραφία κουνημένη από τις μικροταλαντώσεις που οφείλονται στο "κλικ" της μηχανής ή στο άγγιγμα του τηλεσκοπίου, ή σε ελαφρό αεράκι. Το κούνημα σε τέτοιες περιπτώσεις εμφανίζεται όπως στις φωτογραφίες σου, δηλ. κυρίως με διπλά είδωλα (διπλές/ασαφείς γραμμές στα αντικείμενα). Αν μάλιστα η χρόνος έκθεσης είναι πιο μεγάλος πχ. 1/60sec ή 1/30 sec τότε είναι βέβαιο πως η φωτό θα βγει κουνημένη, ακόμα κι αν εμείς αισθανόμαστε τους χρόνους αυτούς ως στιγμιαίους. Γιατί όμως δεν μας δίνεις τους χρόνους έκθεσης και τη μέθοδο φωτογράφισης; Θα βοηθούσε πολύ.

 

Στο αρχικό post γράφεις ότι οι φωτογραφίες είναι με τον ίδιο προσοφθάλμιο. Από τη στιγμή που η μέθοδος φωτογράφισης περιλαμβάνει προσοφθάλμιο (είτε afocal είτε με θετική προβολή), η μεγέθυνση είναι μεγάλη και αναγκαστικά είναι μεγάλοι και οι χρόνοι έκθεσης (π.χ 1/60 ~ 1/4 για σκηνικό ημέρας) οπότε το κούνημα είναι αναπόφευκτο. Σε όσες φωτογραφίες σου υπάρχει το πρόβλημα (κυρίως με το μεγάλο Vixen 140) το διπλό είδωλο εμφανίζεται ως κούνημα παράλληλο με το έδαφος, δηλ σαν να ταλαντώνεται το τηλεσκόπιο δεξιά-αριστερά, αιτία πολύ πιθανή για το 140άρι κι όχι τόσο για το 80άρι. Καλύτερα όμως να να μας πεις περισσότερα για τους χρόνους/διάταξη φωτογράφισης, για να αποκλείσουμε και κάποιους παράγοντες.

Το πρόβλημα σίγουρα δεν είναι της ευθυγράμμισης, ούτε τις εστίασης ούτε του διαγώνιου καθρέφτη (εκτός αν είναι ραγισμένος σε δύο κομμάτια). Θα μπορούσε θεωρητικά να προέλθει και από κάποιο πολύ κακής ποιότητας ή ραγισμένο φίλτρο.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το EXIF των φωτογραφιών λέει ότι οι εκθέσεις ήταν στο 1/120 και 1/160.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, δε νομίζω ότι έχουμε είδωλο με τη χρήση του <Διαγώνιου Πρίσματος>..εκτός και αν το πρίσμα έχει πρόβλημα. :-k

Μήπως έχει μετατοπισθεί το "γυαλί" μέσα.

Μάλλον είναι θέμα ευθυγράμμισης του τηλεσκοπίου,μιας και από διαδρομή του εστιαστή, δεν έχει πρόβλημα ,όπως μας λέει ο φίλος μας.

Ίσως "έφαγε" κάνα τράκο .... σε κάποια μεταφορά του.. :-k .

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε το setup ειναι NEQ6 , Vixen Na 140 ssf , SW ED80, διαγωνιος 1,25 σε πολυ καλη κατασταση, προσοφθαλμιος 1¼" Hyperion 8-24 mm zoom,φωτο μηχανη digital ixus 700 (7.1 mpix), μεσημερι ,με αρκετα συννεφα οχι καλη ορατοτητα απο Ανω Γλυφαδα προς Υμηττο.

Επειδη την φωτο την ειχα στο αυτοματο δεν γνωριζω χρονους εκθεσης.

Παντως μου εδωσε την εντυπωση οτι σε πιο σκουρα αντικειμενα δεν εδινε διπλο ειδωλο η εγω δεν μπορουσα να το ξεχωρισω.Λετε να παιζει κατι με το ασπρο λογω εσωτερικων αντανακλασεων?

δεν ξερω τι να υποθεσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KARAVATZIO και η πρώτη φωτογραφία που έχεις τραβήξει με το 80ed , έχει διπλό είδωλο .

Οπότε όπως είπε και ο Στέφανος αφού το είδωλο είναι δεξιά / αριστερά (οριζοντίως) , οφείλεται σε ταλάντωση.

Γιώργος. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Juptr στη πρωτη φωτο στο σημειο που εχω εστιασει δεν εχει διπλο ειδωλο (στηθαιο της ταρατσας).

Διπλο εχει στο ανεστιαστο στο βαθος του πεδιου, πραγμα φυσιολογικο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διπλο εχει στο ανεστιαστο στο βαθος του πεδιου, πραγμα φυσιολογικο.
Μπορείς να μας το εξηγήσεις αυτό; Γιατί, πχ, το διπλό είδωλο να μην εμφανίζεται κατά τον κατακόρυφο άξονα και να εμφανίζεται μόνο στον οριζόντιο; Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα ταλαντώσεων. Εσωτερικές αντανακλάσεις δε νομίζω να είναι, αφού παρατηρείται τόσο στα σκοτεινά, όσο και στα φωτεινά σημεία.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

alepohori δεν μπορω να το εξηγησω, παντως απ οτι φαινεται μπορει και να ειναι αυτο (ταλαντωσεις) το ευχωμαι . [-o<

Αυριο αν το επιτρεψει ο καιρος θα επαναλαβω το ιδιο και βλεπουμε.

Ευχαριστω για ενδιαφερον που δειχνετε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια μολις γυρισα απο 30λεπτη παρατηρηση την ταρατσα το τηλεσκοπιο ειναι αριστο και απο χρωματικη εκτροπη και απο κοντραστ, καθοτι περασαν απο τα χερια μου 3-4 διοπτρικα (tsa 102, celestron 152/1200 hd, και αυτο που εχω επανω με το vixen na 140ssf 800mm το sw ed80)

Στον πυρηνα του Οριωνα και τα 4 αστερια τελια χωρις κομη και χρωμα, πεντακαθαρα αρχιζοντας απο 25mm εως 8mm με τον ζοομ Baader + barlow 2x carl zeiss baader και μετα με τον 6mm ορθο-Βaader χωρις barlow.Διαφορα απο το ed80 δεν ειδα.

Μετα το γυρισα στον ΑΡΗ με τις ιδες παραπανω μεγενθυνσεις χωρις το ειδικο φιλτρο. Δεν μπορουσα να πιστεψω το ποσο καλα εστιασε χωρις τον παραμικρο ψευδοχρωματισμο ακομη και με τον 6mm.Μεχρι 200χ διεκρινα ελαχιστα τις σκουρες περιοχες του οσο φυσικα επετρεπε το κατω του μετριου seeing.

Aρκετα ανωτερο απο το celestron 152/1200 hd στο ψευδοχρωμα και ελαχιστα πιο κατω απο το ED80 η συγκριση εγινε oταν το γυρισα για λιγο στο Σειριο.Παραλιγο να ξεχασω οτι ειναι αχρωματικο.

Μετα ...........ηρθαν τα συννεφα και τα πλακωσε η σκλαβια.

Καλημερα τα λεμε αυριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παδια βρηκα τη λυση

:cheesy: \:D/ \:D/

Δυσκολα παει νους σου σε κατι τετοιο και ομως συνεβει!!!!!!!!!

Για ολα φταινε τα προστατευτικα πλεγματα για τα παιδια.

Δειτε παρακατω τις εικονες. Ολες ειναι κροπαρισμενες .[/img]

Ελα ντε που το VIXEN ηρθε και στοχευε μεσα απο το πλεγμα.

και το ED80 Χωρις εμποδιο.

Η μπαρα της στηριξης ηταν στο ιδιο επιπεδο με το πανω μερος του πλεγματος.

Σηκωνοντας τον τριποδα 25 τοτε ολα ηρθαν πανω απ το πλεγμα

 

IMG_0007A.thumb.jpg.eee436ce1bf196e2e1df56ee2de05370.jpg

Εδω εχω ανεβασει τα ποδια του τριποδα 25cm περιπου (χθες ηταν τελειως κατω)

Στη μπαρα ειχα και τα 2 τηλεσκοπια αριστερα το ED80 και δεξια το VIXEN .

και καθως το γυρισα στο στοχο (βλεπετε στο βαθος ) ηρθε το ED80 επανω και το VIXEN κατω.

Ελα ντε που ηρ

 

IMG_0008A.thumb.jpg.68afbf6df199cab652f45bce8cc87b10.jpg

Παιδια αυτο φταιει μη βαρατε

 

IMG_0001.thumb.JPG.e9b9a12f4dd7c1e58d1e0ff40f0a8d34.JPG

Καιρος: εβρεχε και γω τραβουσα φωτο

Kαμμια σχεση με τις χθεσινες

και χωρις χρωμα ετσι? στα 20mm χωρις barlow. 40x

 

IMG_0003.thumb.JPG.78189e982a6a68603bd1a82673267af3.JPG

Εδω στα 12mm περιπου 66χ

IMG_0006.thumb.JPG.0bee6cd2f54897f19bf3906ae1e4f85f.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει διαβάσει κανείς το "Κρυμμένο γράμμα" του Edgar Alan Poe;

Δεν θα παιδευόσασταν τώρα τόσο πολύ να βρείτε την λύση.

Αφού όμως τα προστατευτικά είναι τετράγωνα, γιατί δεν είχες και κατακόρυφο πρόβλημα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάλι καλά που δεν ήταν η Ντουλάπα 1 μέτρο δεξιά :wink: :) :mrgreen:

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που το πρόβλημα λύθηκε, αλλά :-k

το πλέγμα δεν θα δημιουργούσε αυτό ακριβώς το πρόβλημα και σίγουρα όχι στον ένα μόνο άξονα :-k :-s

 

Τέλος πάντων τέλος καλό, όλα καλά! :roll:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γιατι ειχε διπλο απο τη μια πλευρα δεν μπορω να το εξηγησω.

Παντως Στεφανε οταν το Σαββατο πηρα τηλ. τον Παναγιωτη απο το Πλανηταριο και μου ειπε οτι αν εχουμε μετακινηση φακων και λογω πετσβαλτ πρεπει να παει japan και θα κοστιση οσο το αγορασα (πληρωνεις τελωνειο και στο βγαλε και στο βαλε!!!!! ) μου κοπηκαν τα ποδια. Οπως ειπες τελος καλο ολα καλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι λες τωρα sheliak ειναι δυνατον να πειραξω το <<μωρο>> [-X

Το μπαλκονι γκρεμισα λιγο στη γωνια και πεταξα κατω την ντουλαπα γιατι μου εκρυβαν την θεα, αλλωστε αυτα εφταιγαν ........οχι ΕΓΩ. :wink: :-note :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης