Jump to content

Κατασκευη οδηγητικου τηλεσκοπιου απο Ερευνητη


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρόν φαίνεται σταθερό γιατί όλα τα κομμάτια προσαρμόζονται σφιχτά μεταξύ τους. Βέβαια η δοκιμή θα δείξει...
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

UP

 

 

Επειδή χθες βράδυ την έβγαλα για 5-6 ωρες στην παρατήρηση ενώ είχα στήσει και για αστροφωτογράφιση... (χτύπησε η γκαντεμιά της αστροφωτογραφισης)

Υπάρχει τρόπος να κάνω τον ερευνητή στα γρήγορα οδηγητικό; Γιατι χθες βράδυ που παιδευόμουν στα σκοτάδια δεν κατάφερα να εστιάσω αλλά ούτε και να βιδώσω σωστά την Qhy5 πάνω.

Όχι τίποτε αλλο είμαι στην δουλεια και μόλις σχολάσω φευγω για το βουνό και θέλω στα γρηγορα να φτιάξω οδηγητικό τον ερευνητή μπάς και Αστροφωτογραφισω τίποτα :|

 

Thanks :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Μάστορα Αγγελε :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι να φτιάξω και εγώ ένα οδηγητικό με SW Finder 9x50 + QHY5

και θέλω να μάθω αν η διαφορά εστιακής απόστασης μεταξύ του finder

και του τηλεσκοπίου θα έχει κάποια αρνητική επίπτωση.

 

Το τηλεσκόπιο είναι ενα VC200L με εστιακή απόσταση 1800mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μιας και εχω κανει οδηγηση στο 8'' f/6 (1200mm) για μεγαλες εστιακες αποσατσεις δεν θα το συνιστουσα γιατι εχει, ας το πουμε, μικρη αποκριση στις αλλαγες στην κινηση ενος αστερα. θα συνιστουσα ή δευτερο διοπτρικο ή ακομα καλυτερα ενα off axis guider.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βασικα δεν πρεπει να εχεις flexure (χαλαροτητα) στο συστημα σου και να εχεις καλα ρυθμισμενη την βαση σου. δουλευεις τον ερευνητη ή θες να φτιαξεις και εσυ; επισης καλο ειναι να μην χρησιμοποιησης την αρχικη βαση του ερευνητη καθως η μια απο αυτες τις βιδες εχει ελατηριο και δεν ειναι οτι καλυτερο. ειναι καλυτερο να παρεις/φτιαξεις δαχτυλιδια για τον ερευνητη (εχει βαλει ο ziorange αγγελια αν θες να δεις πως ειναι) και να τα βαλεις piggyback στο τηλεσκοπιο σου.

 

δεν ξερω τι τηλεσκοπιο εχεις αλλα εαν εχεις ογκωδες τηλεσκοπιο (νευτωνειο) με μεγαλη εστιακη αποσταση φρονιμο θα ηταν να πας σε οδηγηση με off axis guider, να χρησιμοποιησηεις δευτερο οδηγητικο τηλεσκοπιο ή να αλλαξεις τον τροπο που τοποθετεις το τηλεσκοπιο στην βαση σου δηλαδη θα χρειαστεις πιο πλατια βαση και καλυτερα δαχτυλια (εχει βαλει ο sheliak ενα θεμα στο μαστοβοξ αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο του, ψαξε και θα το βρεις).

 

σε περιπτωση που εχεις διοπτρικο (μαλλον θα ειναι το ed80 εαν κρινω απο την φωτο που εβγαλες) δεν θα εχεις σοβαρα προβληματα θα χρειαστεις μονο μια καλη βαση για τον ερευνητη σου. απο κει και μετα ειναι θεμα ρυθμισεων του phd αναλογα με το seeing της βραδυας.

 

τελος σημαντικοτατο ρολο παιζει η πολικη ευθυγραμμιση και καλο ειναι να κανεις drift allign, υπαρχει και σχετικο θεμα στην AVAT

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν τον δουλευω αυτην τη στιγμη αλλα θελω να κανω μεγαλυτερες εκθεσεις και δεν υπαρχουν τωρα λεφτα για eq6 45 pro που θα παρω μελλοντικά.Το τηλε που εχω ειναι ενα νευτωνιο 200μμ με εστιακη 1000μμ
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να κάνεις μεγαλύτερες εκθέσεις πρέπει απαραίτητα να κάνεις καλό ζύγισμα και βέβαια οδήγηση!! απ'ότι θυμάμαι έχεις ένα διοπτρικό και την spc 900!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία επειδή βγαίνουμε Offtopic!! Πρέπει απαραίτητα να πάρεις κάποια οδηγητική κάμερα!! Στην χειρότερη δεν ξέρω αν η στήριξη σου το έχει αυτό είναι να κάνεις PEC training μαζί με άψογη πολική ευθυγράμμιση και ζύγισμα ώστε να μπορέσεις να αυξήσεις το χρόνο έκθεσης αλλά και πάλι είναι μία επίπονη και δύσκολη διαδικασία!! Αν έχεις ερωτήσεις πάνω σε αυτό φτιάξε ένα καινούριο θέμα στο οποίο θα σου απαντίσουν οι πιο έμπειροι!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο αποψη βασης θα πρεπει να μπορει να συνδεσθει η βαση με τον η/υ. ποιο μοντελο εχεις (syntrek ή synscan) κοιτα επισης στην βαση σου εαν υπαρχει καποια θυρα που γραφει autoguide εαν την εχεις τοτε προς το παρον εισαι καλυμενος απο την βαση. προσεξε πολυ καλα το ζυγισμα και την πολικη και διαβασε πολυ τα σχετικα αρθρα καθως και τα αρθρα για το eqmod που εχω γραψει αλλα και για το phd που εχει γραψει ο αγγελος. απο καμερα μπορεις να δουλεψεις και thn spc900nc αλλα θα ζοριστεις να βρεις οδηγιτικο αστερι και θα προτεινα και εγω μια οδηγητικη καμερα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τη synscan εχω αλλα με το κατοπτρικο πανω ειναι στα ορια της και δεν μπορω να βαλω οδηγητικο πανω εχει και θυρα autoguider
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τη synscan εχω αλλα με το κατοπτρικο πανω ειναι στα ορια της και δεν μπορω να βαλω οδηγητικο πανω εχει και θυρα autoguider
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τοτε εισαι καλυμενος απο αποψη βασης. με τον ερευνητη και την σωστη καμερα μπορεις να πιασεις και μεγαλους χρονους εκθεσης. εγω με την heq5 pro εχω καταφερει μεχρι 15 λεπτα αλλα με μεγαλο ζορι. ο πιο συνηθισμενος χρονος ειναι 5 - 10 λεπτα με την qhy5 που εχω.

 

δες εδω πως εχω τοποθετηση τον ερευνητη. πηρα μια μπαρα αλουμινιου απο αυτες που χρησιμοποιουμε στις κεραιες τηλεορασης και την εκοψα στα μετρα των δαχτυλιδιων (τον εκανα piggyback) πηρα δαχτυλιδια αλουμινιου (απο ενα προμηθευτη δαχτυλιδιων και πρωτης υλης αλουμινιου κοντα στην στρατολογια στο ρουφ) διαμετρου κοντα στα 55mm ωστε να εχει χωρο να κινηθει ο ερευνητης για να βρισκεις το αστερι που θες.

 

εκανα 4 τρυπες - μια για να βιδωσω το δαχτυλιδι επανω στην μπαρα - στις αλλες τρεις τρυπες, οι οποιες ισαπεχουν μεταξυ τους, εκανα στροφες με βιδολογο για βιδες Μ6 αν θυμαμαι σωστα και πηρα τις αντιστοιχες αλενοβιδες. τελος βιδωσα τα δαχτυλιδια ως εξης. στο πισω μερος του ερευνητη που εχει και το αυλακι καθεται το ενα δαχτυλιδι. αυτο ειναι σημαντικο ωστε να μην σου γλυστρισει οταν ειναι καθετα στο εδαφος. το δευτερο δαχτυλιδι βιδωσε το σε ενα βολικο σημειο αλλα οχι κοντα στο φακο μιας και θα θες να ρυθμιζεις την εστιαση.

 

για να βιδωσω τα δαχτυλιδια χρησιμοποιησα βιδες με πλακε κεφαλι και το κεφαλι ειναι στην εσωτερικη διαμετρο των δαχτυλιδιων ωστε να μπορει να κινηθει ο ερευνητης. για να βιδωσω την μπαρα στα δαχτυλιδια του τηλεσκοπιου, απο το ρεππα (ειναι στο μετρο μοναστηρακι), βρηκα τις σωστες βιδες και το βιδωσα. οτι προεξειχε απο την βιδα το εκοψα με ενα σιδηροπριονο για να μην μπαινει στο οπτικο πεδιο του ερευνητη.

 

στα δαχτυλιδια στην τρυπα που καθονται πανω στην μπαρα τα εφαγα λιγο με λιμα (για αρκετη ωρα) ωστε να γινει σχετικα επιπεδο και να εχει μεγαλυτερη επιφανεια που θα ακουμπαει σταην μπαρα.

 

τελος εκανα και μια μικρη ασπιδα δροσου/φωτοσκιασης για να μην θολωνει απο την υγρασια και να βελτιωσω το κοντραστ. αυτο εγινε ως εξης. πηρα διαφανη ζελατινα απο βιβλιοπωλειο την εβαξα με μαυρο ματ σπρεϊ στην μια πλευρα και αφου στεγνωσε εκοψα στα μετρα που ηθελα και με συραπτικο εκανα την ενωση.

 

το συνολικο κοστος για τα δαχτυλιδια ηταν 2 ευρω τα 4 συν τις βιδες που πηρα, την μπαρα αλουμινιου την ειχα απο παλια οπως και τον βιδολογο

 

θα ανεβασω και αλλες φωτο αργοτερα

P2150518.jpg.324788863371a68ac8ea30c32f27523c.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k :-k μπορεις να δοκιμασεις αλλα το συστημα οδηγησης θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον ελαφρυ. δες ενα παραδειγμα εδω, ο τυπος το εχει υπερφωρτομενο και ας ειναι η eq3-2. http://www.12dstring.me.uk/scope.htm πιθανα προβληματα που θα εχεις ειναι μεγαλο προβλημα στο ζυγισμα (μπορει να χρειαστης επεκταση της μπαρας αντιβαρων ή και προσθετο αντιβαρο), flexure λογω βαρους, τα μοτερ να ζοριζονται και να μην λειτουργουν σωστα και τελος μετα απο χρονο να παθουν ζημια στα γραναζια ή τα μοτερ. ακομα και εγω που εχω το dob 8'' στην heq5 pro μεσα σε ενα μηνα το γυρισα σε ερευνητη.

 

υ.γ. μολις ειδα οτι εισαι κερκυρα και θα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις τα δαχτυλιδια για να το φτιαξεις μονος σου. θα σου προτεινα τοτε να παρεις τα δαχτυλιδια που παρηγγειλε και ο ziorange στην αγγελια του. παντως ψαξε μπορει να σου κατεβει καμια ιδεα ή να βρεις εναλλακτικα δαχτυλιδια απλα θελει η υπομονη το πατενταρισμα. μονο μην βαλεις απο πλαστικο σωληνα καθως θα εχεις αγριο προβλημα trail

 

y.g. 2 μπορεις να κανεις δοκιμη και με την βαση που εχεις πρωτου κανεις οτιδηποτε ποτε δεν ξερεις τι αποτελεσματα θα εχεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ανεβαζω μερικες ακομα φωτο απο την κατασκευη που εκανα

 

Υ.Γ. να σα καλα ρε ζιο γαι το λινκ

 

P2170523.jpg.09ec882c702a41d1078f90c2faf0dcfc.jpg

φαινονται και οι βιδες που βιδωσα τα δαχτυλιδια

P2170524.jpg.cfda11cbeb1761d995378dfaf7c51d3d.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτα. θα πρεπει να βρεις και τροπο να συνδεσεις την καμερα στον ερευνητη. εαν πας για την qhy-5 εχω αναφερει πιο πριν για ενα δαχτυλιδι. το παιρνεις απο τον καναδα και υσηχαζεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια εχω καταληξει σε μια νεα πατεντουλα που δουλευει μια χαρα και με υλικα που εχουμε σιγουρα στο σπιτι μας.Καταρχας αν εχετε τον παρακατω ερευνητη τοτε θα χρειαστει να κοψετε λιγο στο πισω μερος (1,5 με 2 εκατοστα) ωστε να μπορει να εστιασει σωστα.Επισης θα χρειαστουμε το κλασικο ανταπτορα 2" σε 1.25" το οποιο για λιγουλακι δεν μπαινει στον ερευνητη γι'αυτο θα γυαλοχαρταρουμε (χοντρο γυαλλοχαρτο) ωστε να φαμε εσωτερικα μεχρι να μπει ο ανταπτορας.

Η κοπη στον ερευνητη μπορει να γινει σε καποιο μηχανουργιο αλλιως στο σπιτι με μια λαμα για μεταλλο.

Σχεδιαστε κυκλικα μια γραμμη με μαρκαδορο και ξεκινηστε σιγα σιγα γυρω γυρω να γινει το πρωτο αυλακι.Με αρκετη υπομονη τελικα θα σας μεινει ενα δαχτυλι στο χερι το οποιο δεν χρειαζεται πλεον.

Με μια λιμα φατε τις ατελειες κυκλικα και υστερα με το γυαλοχαρτο φατε το μεσα μερος ωστε να χωρεσει ο 2" ανταπτορας.Προσοχη μην το παρακανετε και μπαινοβγαινει θελουμε να φρακαρει.

188656989_finderadapter.thumb.jpg.545b7c0d50df35b16cfee8f46500ec84.jpg

finder.jpg.14a624af4d70c77501c77d30e60e5737.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης