Jump to content

Κατασκευη οδηγητικου τηλεσκοπιου απο Ερευνητη


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω καταληξει σε μια νεα πατεντουλα που δουλευει μια χαρα και με υλικα που εχουμε σιγουρα στο σπιτι μας.Καταρχας αν εχετε τον παρακατω ερευνητη τοτε θα χρειαστει να κοψετε λιγο στο πισω μερος (1,5 με 2 εκατοστα) ωστε να μπορει να εστιασει σωστα.Επισης θα χρειαστουμε το κλασικο ανταπτορα 2" σε 1.25" το οποιο για λιγουλακι δεν μπαινει στον ερευνητη γι'αυτο θα γυαλοχαρταρουμε (χοντρο γυαλλοχαρτο) ωστε να φαμε εσωτερικα μεχρι να μπει ο ανταπτορας.

Η κοπη στον ερευνητη μπορει να γινει σε καποιο μηχανουργιο αλλιως στο σπιτι με μια λαμα για μεταλλο.

Σχεδιαστε κυκλικα μια γραμμη με μαρκαδορο και ξεκινηστε σιγα σιγα γυρω γυρω να γινει το πρωτο αυλακι.Με αρκετη υπομονη τελικα θα σας μεινει ενα δαχτυλι στο χερι το οποιο δεν χρειαζεται πλεον.

Με μια λιμα φατε τις ατελειες κυκλικα και υστερα με το γυαλοχαρτο φατε το μεσα μερος ωστε να χωρεσει ο 2" ανταπτορας.Προσοχη μην το παρακανετε και μπαινοβγαινει θελουμε να φρακαρει.

Άγγελε, πολυ ωραία τα γράφεις :wink: Εγω σαν "άνθρωπος των σπηλαίων" αγόρασα ένα σιδεροπρίονο με 1,5€ απο το Supermarket, έκοψα τον ερευνητή 2-3εκ.(στο 1-2εκ δεν έκανα δουλειά) και μετά με μια πένσα άνοιξα λίγο τον ερευνητή και με ένα σφυράκι στούμπωσα τον αντάπτορα2" μέσα, χτύπησα τα πλαϊνά που περίσσευαν ώστε να μαγκώσουν και να πιάσουν τον αντάπτορα, και στο τέλος το πέρασα και με μια μονωτική ταινία και είμαστε έτοιμοι! Ούτε κούνημα, ούτε μέσα έξω ούτε τίποτα! Αρκετά Στιβαρός ο αντάπτορας! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ έχω απορία γιατί να χαλάσουμε τον ερευνητή; και με ένα φακό απο παλιά κυάλια σπασμένα που μπορούμε να τα βρούμε και τζάμπα δεν γίνεται το ίδιο;
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω απορία γιατί να χαλάσουμε τον ερευνητή; και με ένα φακό απο παλιά κυάλια σπασμένα που μπορούμε να τα βρούμε και τζάμπα δεν γίνεται το ίδιο;
Θεωρητικά μπορεί να γίνει με οτιδήποτε μας δίνει μεγεθύνσεις αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να προσαρμόσεις την κάμερα επάνω και δεν ξέρω αν αυτο μπορεί να γίνει στα κυάλια.

Απ'την άλλη δεν ξέρω αν έχουμε όλοι παλια κυάλια... και αν έχουμε παλιά κυάλια είναι λίγο κρίμα να τα κόψουμε γιατι το ένα θα το κάνουμε οδηγητικό το αλλό τι θα κάνούμε;

Εγω παντώς είχα 2-3 ερευνητές οπότε έκοψα έναν και τον έκανα οδηγητικό.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνουμε ένα ζευγάρι σπασμένα κυάλια απο το Μοναστηράκι με ελάχιστα λεφτά βγάζουμε το φακό τον βάζουμε σε ένα πλαστικό σωλήνα και όλα οκ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνουμε ένα ζευγάρι σπασμένα κυάλια απο το Μοναστηράκι με ελάχιστα λεφτά βγάζουμε το φακό τον βάζουμε σε ένα πλαστικό σωλήνα και όλα οκ.
Γιωργο έτσι δεν κάνεις δουλεια, θέλει αρκετή τέχνη για να πετύχεις, ασε που θα πρέπει να κάνεις το Φακό ρυθμιζόμενο... ενώ σε ένα ερευνητή τα βρίσκεις έτοιμα όλα αυτα, το μόνο που μένεις είναι να φτιάξεις τον αντάπτορα.

 

Όλα μπορούν να γίνουν, το θέμα είναι πιο θα κάνει σωστά την δουλειά του με τα λιγότερα χρήματα και τον λιγότερο κόπο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Ένα προβληματάκι που αντιμετώπισα και συνεχίζω να αντιμετωπίζω είναι ότι αν πλησιάσεις το Τηλεσκόπιο με έναν Κόκκινο φακό και ιδικά με τον Κόκκινο Φακό Κεφαλής είναι λογικό επακόλουθο να φωτιστεί και το οδηγητικό τηλεσκόπιο με αποτέλεσμα το Phd να χάσει τον έλεγχο και να έχω Trails στην φωτο.

 

Η λύση που σκέφτηκα είναι βάλω κάποιο σκίαστρο πάνω στον Ερευνητή... είτε από χαρτόνι είτε τέλος πάντων από κάτι...

 

Εντάξει θα μου πεις μην πας πάνω απο τηλεσκόπιο με τον κόκκινο φακό... ε αυτο δεν γίνεται, για παρατήρηση είμαστε όλο και κάποιος έλεγχος θα πρέπει να γίνει ή όλο και κάτι θα χρειαστεί.

 

Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο που εχω κανει ειναι και αυτο που προτεινεις και εσυ. εχω παρει μια διαφανη ζελατινα α4 για βιβλιοδεσια φωτοτυπιων, εβαψα την πλευρα με μαυρο ματ σπρεϊ. το εκοψα σε μηκος μισο του μηκους του ερευνητη, το κολησσα με συραπτικα στην διαμετρο του ερευνητη (η βαμμενη πλευρα ειναι απο μεσα) και voila ετοιμο το σκιαστρο. αν και ο κυριος λογος που το εκανα ηταν για την υγρασια δουλευει αψογα και σαν σκιαστρο και τολμω να πω πως εχω δει και μικρη βελτιωση στο κοντραστ. απο τις λιγες φορες που εχω πλησιασει το σκοπιο με τον φακο αναμενο δεν ειχα προβλημα παρα μονο αν εριχνα το φως κατευθειαν στον ερευνητη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά ,

 

ακολουθόντας τις συμβουλές σε αυτό το threat κατασκεύασα και εγώ ενα οδηγητικό

από έναν ερευνητή SW 9x50 που τον φύλαγα σαν εφεδρικό.Συγκεκριμένα έβαλα από

πίσω μια QHY-5 χρησιμοποιώντας τον adaptor που πρότεινε ο kookoo_gr νωρίτερα.

 

Αν και κατάλαβα απο τα λεγόμενα ότι αυτού του είδους το οδηγητικό δεν είναι η ιδανική

λύση για τηλεσκόπια με μεγάλες εστικές όπως το δικό μου, Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά

με το πώς μπορώ να βελτιστοποιήσω την ακρίβεια της οδήγησης με finder πειράζοντας τα

advanced settings του PHD όπως το calibration step.

 

Από το άρθρο της AVAT συμπεραίνω ότι πρέπει να ανεβάζω το calibration step πάνω από

το τυπικό 500-750 αλλά δεν ξέρω πως να υπολογίσω την τιμή που πρέπει να δώσω.

 

Το τηλεσκόπιο μου είναι ενα VIXEN VC200L πάνω σε NEQ-6. Έχω focal reducer οπότε

παίζω σε 1280 εστιακή @ f6,4

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το calibration step εχει να κανει με το ποσο γρηγορα θα κινειται η βαση σου ΜΟΝΟ κατα την διαρκεια του calibration ωστε να μπορεσει να βρει το προγραμμα το βορρα, νοτο, ανατολη, δυση. για μικρες εστιακες αποστασεις οδηγητικου τηλεσκοπιου το νουμερο αυτο το μεγαλωνεις ενω για μεγαλες εστιακες το μειωνεις. ετσι για τον ερευνητη 9χ50 με 2000-25000 εισαι καλυμενος. δεν υπαρχει συγκεκριμενο νουμερο, οπως και με ολες τις ρυθμισεις του phd και ειναι εμπειρικο. το νουμερο αυτο ειναι σε ms και σου λεει την διαρκεια του παλμου που θα στελνει η καμερα στην βαση κατα το καλιμπραρισμα.

 

κατα την διαρκεια της οδηγησης σε ενδιαφερουν οι ρυθμισεις του ra agr, ra hysterisis, min motion και max dec duration. συμβουλος κατα την οδηγηση σου ειναι το διαγραμμα οδηγησης που σου λεει κατα ποσο καλη ειναι η οδηγηση. η καλη οδηγηση με καλα ρυθμισμενη βαση θα ειναι σχεδον flat με μικρες διορθωσεις. εαν δεν ειναι ενταξει θα πρεπει να παιξεις με τις ρυθμισεις ωστε να βελτιωσεις το διαγραμμα. Σημειωση η κοκκινη γραμμη εινα το ra και η μπλε το dec.εχε υποψη οτι εαν εχεις τελεια πολικη ευθυγραμμιση (αν κανεις και drift align) τοτε σχεδον οι μοναδικες ρυθμισεις που θα κανει η οδηγηση θα ειναι στο ra.

 

το agr σου ρυθμιζει ποσο γρηγορα θα τρεξει η βαση ενω το hys ποσο γρηγορα θα επανερχεται η βαση σου μετα απο καθε κινηση του οδηγητικου αστεριου. το min motion σιυ λεει ποσα πιξελ πρεπει να κινηθει ενα αστερι για να κανει ρυθμιση ενω το max dec duration σου ρυθμιζει τον παλμο για το dec.

 

επισης στο διαγραμμα κατω αριστερα εχεις δυο νουμερα. το πανω νουμερο θα πρεπει να ειναι απο 0.15 εως 0.60 με ιδανικο νουμερο το 0.50. εαν η βαση σου ειναι πολυ γρηγορη το νουμερο αυτο θα ειναι πανω απο το 0.50 και η κοκκινη γραμμη του διαγραμματος θα πηγαινει προς τα πανω και τοτε θα πρεπει να κατεβασεις το agr και να ανεβασεις λιγο το Hys. αν η βαση σου ειναι αργη τοτε εχεις τις αναποδες ενδειξεις και θα πρεπει να πραξεις αναποδα. το δευτερο νουμερο κατα την πειρα μου ειναι και το κλειδι της επιτυχημενης οδηγησης και πρεπει να ειναι 0.14 και κατω. τοτε μπορεις να πιασεις μεχρι και 15 λεπτα. οταν θα ξεκινησεις την οδηγηση το νουμερο μπορει να ειναι και 0.30, 0,40 ή και χαμηλοτερο. μην σε ανυσηχησει. κανε πρωτα μερικες δοκιμαστικες ληψεις και αν εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα μην πειραξεις τιποτα αλλιως κανε τις αλλαγες σου και περιμενε λιγο πρωτου αρχισεις να τραβας ξανα φωτο.

 

για το Min motion μιας και εχεις μικρη μεγεθυνση καλο θα ηταν να το εχεις χαμηλα δηλ. 0.3. στις δικες μου ομως προσπαθειες εχω διαπιστωσει οτι και με 0 ή 0.01 μπορεις να κανεις οδηγηση. εδω τωρα υπαρχει και η αποψη οτι με πολυ μικρα πιξελ κινησης θα κυνηγας το seeing με αποτελεσμα να εχεις κακη οδηγηση αλλα πιστευω, και το εχω δει και στην πραξη, οτι με χρονους δειγματοληψιας στα 3 sec και με Bin 2x2 στην οδηγητικη καμερα δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.

 

μερικες τελευαταιες σημειωσεις. οταν κανεις το καλιμπραρισμα με το phd σταματα την οδηγηση, ξεκινα την δειγματοληψια και μετα απο το πρωτο refresh της εικονας ξαναξεκινα την οδηγηση. ο λογος πισω απο αυτο ειναι οτι μερικες φορες λογω backlash των γραναζιων η εικονα μπορει να μην ειναι στο ιδιο σημειο και η βαση να κυνηγα να διορθωσει το αστερι. επισης στο διαγραμμα εαν εχεις τρελα διαγραμματα καλο ειναι να πατας και το clear μιας και οι διωρθσεις που κανει το προγραμμα βασιζονται με την προηγουμενη κατασταση του διαγραμματος.

 

πριν κλεισω μιας και εισαι αρχαριος ακομα και πρωτου μπλεξεις με νουμερα, ρυθμισεις και αρχισεις να τραβας τα μαλλια σου, για αρχη πειραξε μονο το calibration step ωστε να μπορεις να κανεις το καλιμπαρισμα και ασε τις αλλες τιμες στα default ωστε να δεις πως θα συμπεριφερθει η οδηγηση. εαν δεις οτι οι φωτο σου εχουν trail τοτε κανε μικρες αλλαγες και δοκιμασε ξανα. επισης διαβασε τον οδηγο του phd που εγραψε ο αγγελος στην αβατ καθως και το help του προγραμματος και αν θες να δεις φωτο με σχεδον ιδιες εστιακες αποστασεις οδηγησης και φωτογραφησης δες τις δικες μου φωτο για να παρεις μια ιδεα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω το εξής σημαντικό:

Όσο καλή βάση και να έχεις, όσο καλά και να οδηγεί, εάν έχεις κακό seeing (είσαι κοντά στη θάλασσα ή δε σε θέλει η βραδιά) θα βλέπεις το γράφημα του phd να ανεβοκατεβαίνει σαν τρελό. Ο λόγος είναι φυσικά ότι το άστρο λόγω των αναταράξεων στην ατμόσφαιρα φαίνεται να μετακινείται / (ας μου επιτραπεί η έκφραση "ταλαντώνεται"). Η λύση είναι να παίρνεις εκθέσεις πάνω απο 3sec ώστε να λύσεις το πρόβλημα. Φυσικά αυτό γίνεται πιο εμφανές σε μεγαλύτερες εστιακές. (από 1000mm και πάνω).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Το telescope service εφερε το δαχτυλιδακι που ενωνει την οδηγητικη μας καμερα με τον ερευνητη

βουρ λοιπον οσοι θελετε να το κανετε και δεν ξερατε μεχρι τωρα πως http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4708_Parfokal-Adapter-auf-T2-fuer-8x50-Sucher-von-TS--GSO--Meade.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση Άγγελε...

Να κάνει άραγε για celestron 9x50?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς ενημερωτικά, ο αντάπτορας αυτός δεν κάνει για τους celestron 9x50 που έχουν πολλά καταδιοπτρικά της Celestron.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ηθελα λιγο τν βοηθεια σας. βαζω πανω στον ερευνητη meade 8χ50 τον ανταπτορα που πηρα με την qhy. παω να εστιασω αφου εχω βγαλει και το δαχτυλιδακι απο μπροστα αλλα δν λεει να εστιασει. το βιδωνω τερμα και το αστερι δν ερχεται να εστιασει. για πειτε μου τις γνωμες σας
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασες έξω έξω να εστιάσεις? φοβάμαι μήπως ο ερευνητής της meade είναι πιο κοντός..αν ισχύει αυτό λογικά υπάρχει λύσει με έναν extender..To έχει κάνει και ο pleiadian αυτό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουτε εξω εστιαζει. τα δοκιμασα ολα. αυτος ο extender που λες, για βαλε link να το δω.
Προσπάθησε να καταλάβεις αν πρέπει να πάει πιο έξω ή πιο μέσα (υποθέτω πιο μέσα) πάντως όπως και αν έχει μπορείς να πας σε ένα Τορναδόρο τον σωλήνα του ερευνητή και να σου το φτιάξει όπως θες με ~20€

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δν φταιει ο σωληνας αλλα το κομματι του ερευνητη που εχει πανω το γυαλι. εχει απο μεσα ενα μικρο δαχτυλιδακι σαν στοπ και δν βιδωνει αλλο.
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δν φταιει ο σωληνας αλλα το κομματι του ερευνητη που εχει πανω το γυαλι. εχει απο μεσα ενα μικρο δαχτυλιδακι σαν στοπ και δν βιδωνει αλλο.
Δεν μπορεί να βγει κάποιο τρόπο αυτο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωτα απ'ολα βλεπω οτι το δαχτυλιδακι εχει λιγο κολλιτσα πανω για να μν ξεβιδωνει μαλλον. το κρυσταλλο εχει πανω του βολτες για να ξεβιδωσει; δν μπορω να καταλαβω
ΛΑΖΑΡΟΣ ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να βάλεις να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του ερευνητή απο μέσα αλλά και του αντάπτορα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης