Jump to content

"Λύση-Αρμωση" Skywatcher DOB 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους τολμηρούς και μη, γι' αυτούς που θέλουν να κάνουν φύλλο και φτερό το τηλεσκόπιό τους, αλλά δεν ξέρουν ή δεν τολμούν, παραθέτω έναν οδηγό για το πως λύνουμε και δένουμε το αγαπημένο μας Dobsonian. Προσοχή!!! Οι φωτογραφίες περιέχουν γυμνό(τηλεσκοπίου)!!! :mrgreen: :mrgreen:

Οι φωτογραφίες που παραθέτω, είναι από το δέσιμο, που έκανα στο δικό μου, και τα εργαλεία που θα χρειαστούμε είναι:

1) Ένα σταυροκατσάβιδο

2)Μια πένσα

 

Το πρώτο πράγμα, που κάνουμε είναι να λύσουμε τα κάτοπτρα, πρωτεύων δηλαδή και δευτερεύων, ωστε να γλυτώσουμε οποιαδήποτε πτώση από τα υπόλοιπα εξαρτήματα επάνω τους. Για αρχή, λύνουμε το δευτερεύων κάτοπτρο, ξεσφίγγοντας τις 4 μεγάλες βίδες που το στερεώνουν στο "σώμα" του τηλεσκοπίου. Προσοχή!! Στις 2 τελευταίες βίδες, κρατάμε το δευτερεύων για να μην πέσει κάτω και το βγάζουμε σιγά σιγά και με προσοχή για να μην τσακίσουμε τις μεταλλικές ακτίνες (spiders) που το κρατάνε στο τηλεσκόπιο.

 

Επόμενο βήμα είναι το πρωτεύων κάτοπτρο. Αφαιρούμε τις περιμετρικές μαύρες βίδες, που συγκρατούν τη μαύρη πίσω στεφάνη του τηλεσκοπίου και τραβώντας το, το αφαιρούμε. Θέλει προσοχή κι επιμονή, επειδή είναι λίγο σφηνωμένο. Αφού τα καταφέρουμε, έχουμε το εξής:

DSC00984.jpg

 

Με προσοχή ξεβιδώνουμε τις μεγάλες βίδες (όχι τα μικρά βιδάκια), πίσω από τη στεφάνη, ωστε να απελευθερώσουμε το κάτοπτρο απ' αυτή. Προσοχή στις μαύρες ροδελίτσες (αυτές που βλέπετε στις βίδες στη φώτο) που είναι κάτω απ' το κάτοπτρο, να μη χαθούν:

DSC00981.jpg

 

Αυτό που μας μένει είναι το εξής:

DSC00980.jpg

 

Δηλαδή το κάτοπτρο με τη βάση του, χωρίς τη στεφάνη. Για να βγάλουμε τελείως το κάτοπτρο από τη βάση του, χαλαρώνουμε τα 3 λαστιχάκια που το συγκρατούν το καθένα με 2 βιδές και προσεκτικά το σηκώνουμε.

DSC00983.jpg

DSC00968.jpg

Αφού τελειώσουμε με τα κάτοπτρα, σειρά έχει η μπροστινή στεφάνη. Ξεβιδώνουμε και σ' αυτή, όπως και στην πίσω τις περιμετρικές μαύρες βίδες και την τραβάμε προς τα έξω για να βγει:

DSC00975.jpg

 

Έπειτα βγάζουμε τον εστιαστή. Ο εστιαστής πιάνει σε 4 βίδες, που εσωτερικά τις κλειδώνουν 4 παξιμάδια. Με μια πένσα κρατάμε κόντα στα παξιμάδια και με το κατσαβίδι, ξεβιδώνουμε τις βίδες.

DSC00979.jpg

 

Έπειτα βγάζουμε τη βάση του ερευνητή. Κι αυτός πιάνει εσυτερικά σε παξιμάδια και "δένεται" σε μια πλάκα, όπως φαίνεται στη φώτο:

DSC00977.jpg

 

Κρατάμε κόντρα με την πένσα και ξεσφίγγουμε τις βίδες, προσέχοντας μην μας φύγει η εσωτερική πλάκα και τη χάσουμε.

DSC00976.jpg

 

Τέλος, λύνουμε τις 2 βάσεις δεξιά κι αριστερά, που στηρίζεται το τηλεσκόπιο πάνω στην Dobson. Κι αυτές έχουν εσωτερικά παξιμάδια, έτσι χρειάζεται πένσα για κόντρα.

DSC00974.jpg

DSC00973.jpg

 

Αυτά είναι το βήματα για τη λύση του Skywatcher DOB 8".

Το τελικό αποτέλεσμα έχει ως εξής:

DSC00970.jpg

DSC00972.jpg

 

Αφού τελειώσουμε με τις δουλειές που έχουμε να κάνουμε (δεν το λύνουμε για πλάκα βέβαια), για να το δέσουμε ακολουθούμε την αντίστροφη διαδικασία.

Tips:

1)Μετράμε το spider του δευτερεύοντος με μέτρο για να το φέρουμε στα ίσα και στρίβουμε αντικρυστά τις βίδες μέχρι να τεντώσει τελείως. Αν δεν είναι συμμετρικό, κάνουμε τις απαραίτητες διορθώσεις, σφίγγοντας ή ξεσφίγγοντας τις βίδες του.

2) ΔΕΝ ξεχνάμε να βάλουμε τα στρογγυλά λαστιχάκια που βγάλαμε κάτω απ΄το πρωτεύον. Το λέω επειδή είναι μικρά κι εύκολα μπορεί να ξεχαστούν.

3) ΔΕΝ πιέζουμε το πρωτεύων με τα 3 πηχάκια-στηρίγματά του, όταν το βιδώνουμε στη βάση του. Η λογική είναι ν' ακουμπάνε ίσα ίσα επάνω του.

4) Αφού συναρμολογήσουμε το πρωτεύον τελείως, κάποια δυσκολία υπάρχει στο να ξαναμπεί η στεφάνη στο σωλήνα, λόγω ου ότι το αλουμίνιο χάνει το απόλυτα στρογγυλό σχήμα του, μόλις βγούν τα στεφάνια. Εγώ την έβαλα πολύπροσεκτικά, τραβώντας περιμετρικά το αλουμίνιο με ένα ίσιο κατσαβίδι, μέχρι να μπει!! Το μπροστινό, σ' εμένα τουλάχιστον, μπήκε πανεύκολα!!

5) Αφού το μοντάρουμε, τσεκάρουμε μηπως περισσεύει καμια βίδα και αν όλα φαίνονται καλά, το ευθυγραμμίζουμε και είναι έτοιμο για χρήση!!!!

DSC00985.jpg

DSC00986.jpg

 

Ένα κόλπο, για να μην χάσετε τον μπούσουλα με τις βίδες, είναι κάθε τι που βγάζετε να μην το πετάτε χύμα, αλλά να το βάζετε με τις βίδες του σε σακκουλάκια polybag, αυτά του φαγητού. Έτσι ξέρετε ποια βίδα αντιστοιχεί που!!

Πληροφοριακά αυτό είναι το τηλεσκόπιο που ήρθε το ταβάνι επάνω του και είχε 2 τρύπες και 2 πολύ μεγάλα βαθουλώματα εμπρός και πίσω. Όπως βλέπετε με μπόλικο σιδηρόστοκο, μπογιά, επιμονή και υπομονή έγινε όσο το δυνατόν καλύτερο μπορούσα να το κάνω!!!

Καλά μαστορέματα!!!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί το έλυσες όλο, αλήθεια; Δε δυσκολεύτηκες να ευθυγραμμίσεις το δευτερεύον μετά; Εγώ μία και μόνη φορά που το έλυσα για να αλλάξω την αράχνη, είδα κι έπαθα για το ευθυγραμμίσω όπως έπρεπε. Γενικά η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στο κόσμο. Ευτυχώς που δε χρειάζεται να γίνεται συχνά.

 

Επίσης, το έκανες που το έκανες φύλλο και φτερό, θα μπορούσες άνετα να περνούσες ένα εσωτερικό βάψιμο τον σωλήνα με μαύρη μάτ μπογιά. Βλέπω τα παξιμάδια ακάλυπτα. Θα έβλεπες μεγάλη διαφορά στην αντίθεση, ειδικά στην πλανητική.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί το έλυσες όλο, αλήθεια; Δε δυσκολεύτηκες να ευθυγραμμίσεις το δευτερεύον μετά; Εγώ μία και μόνη φορά που το έλυσα για να αλλάξω την αράχνη, είδα κι έπαθα για το ευθυγραμμίσω όπως έπρεπε. Γενικά η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στο κόσμο. Ευτυχώς που δε χρειάζεται να γίνεται συχνά.

 

Επίσης, το έκανες που το έκανες φύλλο και φτερό, θα μπορούσες άνετα να περνούσες ένα εσωτερικό βάψιμο τον σωλήνα με μαύρη μάτ μπογιά. Βλέπω τα παξιμάδια ακάλυπτα. Θα έβλεπες μεγάλη διαφορά στην αντίθεση, ειδικά στην πλανητική.

 

ΤΟ έλυσα,γιατί η σκόνη είχε πάει και στην παραμικρή τρυπούλα και ήθελα να το καθαρίσω όλο! Το δευτερεύων την πρώτη φορά που το ευθυγράμμισα με είχε παιδέψει αρκετά. Άν βρεις το κόλπο (λασκάρω την κεντρική βίδα ελάχιστα και παίζω με τις αλενόβιδες για να το φέρω) όμως δεν είναι τόσο δύσκολο!! Κάποια στιγμή θα το περάσω και με ματ μαύρο. Το οτι σώθηκε απο σιγουρο θάνατο, μου είναι ύπεραρκετο για την ώρα!!! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα το βάψεις ματ μαύρο θα μπορούσες αν δεν είναι κόπος να το βάψεις και μέσα τον σωλήνα (δε βρίσκω τώρα παλιό θέμα για τις ανακλάσεις που γίνονται μέσα στον σωλήνα)

Νομίζω ο Δημήτρης δε σου λέει για "χοντρική" ευθυγράμμιση που έκανες εσύ, αλλά για ευθυγράμμιση ή με collimator ή με ένα κουτάκι από φιλμ ( του κάνεις τρυπούλα στο κέντρο και το τοποθετείς στη θέση που μπαίνει ο προσοφθάλμιος φακός και κουνάς πάλι τις βίδες, απλά αυτή τη φορά η ευθυγράμμιση είναι πιο ακριβής). Έτσι το είδωλο θα ναι ακόμα πιο καθαρό. Δεν ξέρω αν έκανες παρατήρηση μετά την ευθυγράμμιση αλλά θα δεις έχει μεγάλη διαφορά.

Ωραίο το στοκάρισμα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα το βάψεις ματ μαύρο θα μπορούσες αν δεν είναι κόπος να το βάψεις και μέσα τον σωλήνα (δε βρίσκω τώρα παλιό θέμα για τις ανακλάσεις που γίνονται μέσα στον σωλήνα)

Νομίζω ο Δημήτρης δε σου λέει για "χοντρική" ευθυγράμμιση που έκανες εσύ, αλλά για ευθυγράμμιση ή με collimator ή με ένα κουτάκι από φιλμ ( του κάνεις τρυπούλα στο κέντρο και το τοποθετείς στη θέση που μπαίνει ο προσοφθάλμιος φακός και κουνάς πάλι τις βίδες, απλά αυτή τη φορά η ευθυγράμμιση είναι πιο ακριβής). Έτσι το είδωλο θα ναι ακόμα πιο καθαρό. Δεν ξέρω αν έκανες παρατήρηση μετά την ευθυγράμμιση αλλά θα δεις έχει μεγάλη διαφορά.

Ωραίο το στοκάρισμα!!

 

Όντως η ευθυγράμμιση έγινε με laser collimator. Την έχω κάνει πολλές φορές και πια μου φαίνεται παιχνίδι. Το στοκάρισμα θα έλεγα μέτριο, αφού, όπως φαίνεται και στις φώτος, έχει αρκετες ανωμαλίες. Αλλά, αν το έβλεπες πως ήταν πρώτα, θα σου φαινόταν τώρα χάρμα οφθαλμών!!! Κρίμα που δεν έχω φώτο για σύγκριση του πριν και του μετά!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω, πω! Ευτυχώς που τα μπάζα δεν έπεσαν πάνω στο Nexstar!

ΥΓ. Στο Cloudy Nights με έπεισαν να το ''παρκάρω'' ανάποδα, δηλαδή με το καπάκι προς τα πάνω, αν και ο καθένας το κάνει όπως θέλει. Κάποιοι σε ελαφρά γωνία προς τα πάνω, όπως τα στήνουν σε καταστήματα. Ο κύριος λόγος που άλλαξα τακτική είναι πως το καπάκι βάρυνε αφού τοποθέτησα εσωτερικά silica gel για την υγρασία, και έπεφτε.

Όταν όμως βάζω τον μειωτή εστιακού λόγου, το διαγώνιο βρίσκει πάνω στην βάση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω, πω! Ευτυχώς που τα μπάζα δεν έπεσαν πάνω στο Nexstar!

ΥΓ. Στο Cloudy Nights με έπεισαν να το ''παρκάρω'' ανάποδα, δηλαδή με το καπάκι προς τα πάνω, αν και ο καθένας το κάνει όπως θέλει. Κάποιοι σε ελαφρά γωνία προς τα πάνω, όπως τα στήνουν σε καταστήματα. Ο κύριος λόγος που άλλαξα τακτική είναι πως το καπάκι βάρυνε αφού τοποθέτησα εσωτερικά silica gel για την υγρασία, και έπεφτε.

Όταν όμως βάζω τον μειωτή εστιακού λόγου, το διαγώνιο βρίσκει πάνω στην βάση.

 

Εγώ το "παρκάρω" έτσι, γιατί είναι πιο μαζεμένο. Έτσι το είχαν και στη συσκευασία και το θεωρώ φυσικό. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι σωστό ή λάθος, αλλά μάλλον δεν παίζει ρόλο. Άσχετο, αλλά το nexstar είναι καταπληκτικό τηλεσκόπιο. Το έχω καραβολευτεί να το παίρνω στο χωριό του πατέρα μου!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιοι λένε πως μπορεί να πέσουν έτσι κατάλοιπα γράσσου από τον εστιαστή στην πλάκα. Βέβαια ανάποδα μπορεί να πέσουν στο κάτοπτρο. Εγώ δεν έχω δει τίποτε τέτοιο 9 μήνες τώρα.

Υπό γωνία 30-45 μοιρών, όταν το αφήνεις ακάλυπτο, είναι πανέμορφο για λόγους επίδειξης (ο θαυμασμός των επισκεπτών πείθει την σύντροφο να το υποστεί στο σαλόνι του σπιτιού, τι να κάνουμε! ), αλλά αποφεύγεις και να πέσει οτιδήποτε στα οπτικά υποτίθεται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιοι λένε πως μπορεί να πέσουν έτσι κατάλοιπα γράσσου από τον εστιαστή στην πλάκα. Βέβαια ανάποδα μπορεί να πέσουν στο κάτοπτρο. Εγώ δεν έχω δει τίποτε τέτοιο 9 μήνες τώρα.

Υπό γωνία 30-45 μοιρών, όταν το αφήνεις ακάλυπτο, είναι πανέμορφο για λόγους επίδειξης (ο θαυμασμός των επισκεπτών πείθει την σύντροφο να το υποστεί στο σαλόνι του σπιτιού, τι να κάνουμε! ), αλλά αποφεύγεις και να πέσει οτιδήποτε στα οπτικά υποτίθεται.

 

Σωστό κι αυτό. Είναι το μόνο τηλεσκόπιο που δεν έχω φάει παντόφλα!!! \:D/ \:D/ :mrgreen: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έβγαλα χθες να το δοκιμάσω για πρώτη φορά. Επειδή το έβγαλα στην αυλή πίσω στο σπίτι, πρόσβαση είχα μόνο σε Κρόνο και Σελήνη. Έτσι το εγκαινίασα για δεύτερη φορά με το 7mm Nagler που εχω κυρίως για πλανητική. Παρά την ταλαιπωρία, τ' απανωτά πλυσίματα του κατόπτρου και το λύσιμο-δέσιμο, το οχταράκι μου λειτουργεί καλύτερα από ποτέ!!! Πριν αναρωτιόμουν αν άξιζε να ξοδέψω χρόνο να το φτιάξω, αλλά χθες κατάλαβα ότι άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω!!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έβγαλα χθες να το δοκιμάσω για πρώτη φορά. Επειδή το έβγαλα στην αυλή πίσω στο σπίτι, πρόσβαση είχα μόνο σε Κρόνο και Σελήνη. Έτσι το εγκαινίασα για δεύτερη φορά με το 7mm Nagler που εχω κυρίως για πλανητική. Παρά την ταλαιπωρία, τ' απανωτά πλυσίματα του κατόπτρου και το λύσιμο-δέσιμο, το οχταράκι μου λειτουργεί καλύτερα από ποτέ!!! Πριν αναρωτιόμουν αν άξιζε να ξοδέψω χρόνο να το φτιάξω, αλλά χθες κατάλαβα ότι άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω!!! =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Ξέρει κανείς αν το λύσιμο της βάσης,για λόγους ευκολίας στη μεταφορά,είναι κάτι που δεν έχει αρνητικά αποτελέσματα στην στιβαρότητά της? Ρωτάω γιατί,επειδή είναι ξύλινη,ίσως το "λύσε-δέσε" να κάνει τις ενώσεις και τις βίδες πιο χαλαρές.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο :?:
Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη να είσαι καλά για την παρουσίαση σου, μπορώ να πω ότι έφυγε ενα μικρό βάρος που είχα στις σκέψεις μου για την στιγμή που θα ήθελα να το λύσω και εγώ.

 

Υ.Γ

Το Atari φυλαξέ το σαν τα μάτια σου! :D

 

Ξέρει κανείς αν το λύσιμο της βάσης,για λόγους ευκολίας στη μεταφορά,είναι κάτι που δεν έχει αρνητικά αποτελέσματα στην στιβαρότητά της? Ρωτάω γιατί,επειδή είναι ξύλινη,ίσως το "λύσε-δέσε" να κάνει τις ενώσεις και τις βίδες πιο χαλαρές.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο Question

 

Απο την στιγμή που είναι ξυλόβιδες πάντα υπάρχει ο κίνδυνος για να χαλάσουν οι βόλτες στο ξύλο.

Προσωπικά έχω λύσει την βάση 3-4 φορές για κάτι πατέντες και είναι ακόμα στο ίδιο επίπεδο στιβαρότητας.

Άστρα μη με μαλώνετε που τραγουδώ τη νύχτα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης