Jump to content

Προβληματισμος με Αστρονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια.

Χθες, σκεφτηκα οτι περισσοτερη σημασια οφειλει να δωσει καποιος στην αστροφυσικη, παρα στην αστρονομια.

Το λεω αυτο γιατι, οταν καποιος εχει ερασιτεχνικο εξοπλισμο, δεν μπορει να κερδισει παρα πολλα παρατηρωντας τα αστρα, καθως εκτος μερικων φαινομαινων( διπλων αστερων, σμηνο γαλαξιων κτλ)

δεν μπορει να δει καμια διαφορα , καθως δεν υπαρχει μεγαλη μεγενθυση, ή χρωμα.Αρα η ενημερωση των γεγονωτων και ιη παρακολουθηση των φωτογραφιών, ειναι επαρκης.

Υγ Το λεω αυτο, χωρις να εχω κανει ποτε μου αστρο- πλανητο- παρατηρηση

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Βασιλη,

 

νομιζω οτι ο καθενας θα δωσει οτι μπορει σε αυτο που τον ευχαριστει περισσοτερο,

βεβαια δεν μπορω να ξερω τι εχεις εσυ στο μυαλο σου αλλα...εχεις ακομα χρονο μπροστα σου ωστε καταλήξεις καπου.

 

Τωρα σαν ερ.αστρονομος (και οχι ερ.αστροφυσικος) να σου πω οτι στον ουρανο δεν ειναι μονο "μερικα φαινομενα" για παρατηρηση/καταγραφη...αλλα αμετρητα!!

Χρονο να εχεις και χρημα =;

 

Επισης να σου πω οτι και η Αστροφωτογραφιση ειναι ενας τρόπος παρατηρησης του νυχτερινου ουρανου (ο καλυτερος για αυτο τον σκοπο*)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!!!!!

Νομιζω οτι εξαρταται απο τι ζηταει ο καθενας απο το χομπυ... Οταν δηλαδη λες << εχει να κερδισει...>>

Στην αρχη δε νομιζω να ξεκινα καποιος την παρατηρηση με σκοπο να αποκτησει γνωσεις με το τι γινεται εκει πανω... Αυτο ερχεται αργοτερα.. Ο νυχτερινος ουρανος ειναι μαγικος ... σε συναρπαζει, σε ταξιδευει..

Δε χρειαζεσαι καποιο οργανο για να γνωρισεις τη μαγεια του.. απλα, κοιταξε πανω και ασε τη φαντασια σου να τρεξει.. αδειασε το μυαλο σου, ξεχνα τι εκανες την ημερα η τι εχεις να κανεις την επομενη....

Καποια στιγμη θα ερθει και ο εξοπλισμος, ενα ζευγαρι κυαλια, ενα τηλεσκοπιο.. κατι που θα σε βοηθησει να ταξιδεψεις ακομα πιο μακρυα... Θα βλεπεις εικονες που θα τις θυμασαι τις επομενες μερες και αυτο σιγουρα εχει ανεκτιμητη αξια.. Κατα τη γνωμη μου αυτο κερδιζεις παντα μετα απο καθε παρατηρηση..

 

Φιλικα

Αριστοτελης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ιστορία λέει ότι ένας από τους σπουδαστές του Ευκλείδη παραπονέθηκε ότι δεν είχε κανένα κέρδος από το θεώρημα που μόλις έμαθε. Τότε ο Ευκλείδης διέταξε το δούλο του να δώσει στο σπουδαστή ένα νόμισμα επειδή "έπρεπε να κερδίσει από αυτά που μαθαίνει".

 

Και η παρατήρηση και η αστροφυσική έχουν τη δική τους χάρη. Η παρατήρηση αντικειμένων -αμυδρών ή θολών και άχρωμων- για τα οποία έχουμε διαβάσει τα φέρνει στον πραγματικό κόσμο, έξω απο τις σελίδες των βιβλίων. Η γνώση της αστροφυσικής από τη μεριά της κάνει τις φωτεινές κουκκίδες και τα γκριζωπά μπαλώματα στον ουρανό Ήλιου και νέους κόσμους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι....

Εγω, ελεγα οτι μου αρεσει η αστρονομια, γιατι θα μπορω να βλεπω ωραιες φωτογραφιες.

Και εκει ειναι που προβλιματιζουμε.

Μπορω???

Ελπιζω ναι. Μολις παρω την πρωτη εμπειρια, θα το διαπιστωσω

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Star Defender > Με αρχική σου παρατήρηση, για 'μένα, δύο τινά θα μπορούσαν να συμβούν:

α) να ανακαλύπταμε όλοι τι βλακείες κάναμε τόσο καιρό και να το κλείναμε, να πουλάγαμε και τα τηλεσκόπια και να πηγαίναμε σε ένα φόρουμ για αστροφυσική

β) να θεωρούσαμε ότι κάνεις πλάκα ή χειρότερα ότι προσπαθείς να τσακωθείς με όλους μας (βλ. troll)

 

ειλικρινά την περίπτωση να σου απαντήσουν σοβαρά και με σεβασμό δεν την περίμενα, συγχαρητήρια στα παιδιά και συγνώμη για το ύφος

 

Πάντως, σκέψου το, η αστροφυσική είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την παρατηρησιακή αστρονομία μιας και οποιαδήποτε θεωρία μπορεί να επιβεβαιωθεί όχι με πείραμα αλλά με την παρατήρηση των ουράνιων σωμάτων. Τώρα, γιατί κάποιος ασχολείται με την παρατήρηση και όχι με την "ουσία" που είναι η αστροφυσική; Γιατί πολύ απλά αυτό του αρέσει. Δεν σημαίνει ότι όποιος ψαρεύει πρέπει να γίνει και ωκεανολόγος. Είναι ένα χόμπι.

 

Από την άλλη είναι καλό να ξέρεις τι βλέπεις, αλλά όχι απαραίτητο. Για να δεις θες κυρίως μάτια, άντε κανα κιάλι κανα τηλέσκοπιο για λίγο παραπάνω και φυσικά όρεξη. Η γνώση αστροφυσικής νομίζω είναι απλά bonus.

 

Και πάλι sorry για το ύφος.

 

Υ.Γ. Πολλές από τις καλύτερες φωτογραφίες που εσύ ο ίδιος αναφέρεις είναι από ερασιτέχνες. Ειδικά αυτές που πρέπει να είσαι στην σωστή θέση τη σωστή στιγμή για να τη βγάλεις. (Πέρα από τις ανακαλύψεις που κάνουν ερασιτέχνες αστρονόμοι, ανά διαστήματα)

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ.

Αμα θελεις, μην απαντησεις

Λες και ρωτησα τπτ το εξωφρενικο.

Λεω την αποψη μου, στο κατω κατω.

Και αμα θελεις, πουλα και τον εξοπλισμο σου, εγω δεν σου πα να κανεις κατι τετοιο

 

Και σιγα, μην κατσω εγω, να πλακωθω με ολο το φορουμ.

Ευχαριστω για την ευγενια

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα σου απάντησα, όπως και άλλα παιδιά παραπάνω, δεν ξέρω γιατί επιμένεις να κοιτάς μόνο τα όποια αρνητικά σχόλια. Μάλλον ψάχνεσαι μου φαίνεται.

Anyway, δεν θα το συνεχίσω οπότε μην μου απαντήσεις καν.

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε βρε παιδία ο καθένας κάνει αυτό που του αρέσει, και η αστροφυσική γεννήθηκε μέσα από την αστρονομία!

 

Δεν ξέρω γιατί ο star defender είπε ότι δεν προσφέρει πολύ η παρατήρηση, δηλαδή όλοι οι χρήστες τηλεσκοπίων από την εποχή του Γαλιλαίου που έκαναν τόσο καταπληχτικές ανακαλύψεις έχαναν τον χρόνο τους? ](*,)

 

Σκέψου ότι ο Γαλιλαίος είχε ένα μικρούλικο τηλεσκόπιο και ανακάλυψε με αυτό ότι ο Κρόνος έχει δακτυλίους και η Αφροδίτη έχει φάσεις επίσης τους μεγαλύτερους δορυφόρους του Δια! :!: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια.

Χθες, σκεφτηκα οτι περισσοτερη σημασια οφειλει να δωσει καποιος στην αστροφυσικη, παρα στην αστρονομια.

Το λεω αυτο γιατι, οταν καποιος εχει ερασιτεχνικο εξοπλισμο, δεν μπορει να κερδισει παρα πολλα παρατηρωντας τα αστρα, καθως εκτος μερικων φαινομαινων( διπλων αστερων, σμηνο γαλαξιων κτλ)

δεν μπορει να δει καμια διαφορα , καθως δεν υπαρχει μεγαλη μεγενθυση, ή χρωμα.Αρα η ενημερωση των γεγονωτων και ιη παρακολουθηση των φωτογραφιών, ειναι επαρκης.

Υγ Το λεω αυτο, χωρις να εχω κανει ποτε μου αστρο- πλανητο- παρατηρηση

Προσωπικά δεν έχω καμμία αντίρηση να ασχοληθείς με την θεωρία της αστροφυσικής. Μάλιστα υπάρχουν εδώ μέσα πολλοί που μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να λύσουν πολλές απορίες σου (πχ Heal) Αλωστε οι περισσότεροι ίσως αστροφυσικοί δεν μπορούν (δεν ευκαιρούν) να κάνουν αυτό που κάνουμε εμείς. Βασίζονται όπως είναι φυσικό στα παρατηρησιακά αποτελέσματα των μεγάλων τηλεσκοπίων. Ομως πάρα πολλές φορές τα μικρά ερασιτεχνικά τηλεσκόπια έχουν κάνει ανακαλύψεις που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα τεράστια επαγγελματικά. Το σύμπαν είναι τεράστιο σε έκταση για να μπορεί να καλυφθεί από τα λιγοστά μεγάλα τηλεσκόπια. Προσωπικά δεν έχω καμμία σχέση με την εν λόγω επιστήμη αν και πολύ θα το ήθελα(στερνή μου γνώση...) Ομως, με την παρατήρηση και την φωτογράφηση, κάνω κάτι το οποίο μου αρέσει και με ξεκουράζει ψυχικά και σωματικά. Αυτό θα πεί ερασιτεχνισμός - εραστης της τέχνης. Τώρα αν θα είμαι τυχερός και ανακαλύψω κανένα καινούργιο ηλιακό σύστημα....(!!!)

Χωρίς να έχω να κερδίσω (υλικά) κάτι από όλη αυτή την διαδικασία παρά μόνο να χώνω συνεχώς το χέρι στην τσέπη, κάνω αυτό που μου αρέσει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν προσφέρω κάτι ή όχι στην επιστημονική κοινότητα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να περνώ την ώρα μου όπως μου αρέσει και ότι ήθελε προκύψει... Νομίζω ότι πολλοί θα συμφωνούσαν μαζί μου από αυτό εδώ το φόρουμ.

 

Φιλικά

 

(κάνε ότι σου αρέσει)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό του Βασίλη (Star Defender). Βλέπετε έχει περάσει πολύς καιρός απ' την εποχή του Γαλιλαίου, όπου το να δεις ότι ο Δίας ήταν ένα σφαιρικό αντικείμενο που αιωρείται στο διάστημα αντί να είναι καρφωμένο στον μαύρο θόλο από πάνω μας, ήταν η απόλυτη ανακάλυψη. Το να πεις μάλιστα ότι γύρω του περιφέρονται τουλάχιστον 4 μικρότερα αντικείμενα που κανείς δεν μπορούσε να δει ή να φανταστεί, σε καθιστούσε μικρό θεό στα μάτια των άλλων.

Σήμερα τι αξία έχει πια αυτό, όταν είναι κοινή γνώση επιπέδου νηπιαγωγείου; (μέχρι κι εγώ το ξέρω πια :mrgreen: )

Κι όταν μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια καταφέρνουμε να βρούμε έναν αμυδρότατο γαλαξία, που μόλις και μετά βίας διακρίνεται με πλάγια όραση, τι επιστημονική πληροφορία αποκομίζουμε απ' αυτό το γεγονός, εκτός ίσως απ' το ότι πράγματι αυτός υπάρχει εκεί;

Επομένως (προσπαθώ να ερμηνεύσω την ανησυχία του Βασίλη μας) για ενδιαφέροντα πράγματα θα πρέπει να ψάξει κανείς πολύ μακρύτερα από κει που μπορεί να φτάσει ο καλύτερος εξοπλισμός ενός ερασιτέχνη. π.χ με 12ιντσο βλέπουμε ένα νεφέλωμα αμυδρό και άχρωμο, ένα σμήνος όχι και πολύ αναλυμένο. Οπότε, σου λέει, παίρνω μια φωτογραφία του Hubble και μπορώ να πω ότι κάτι θα μελετήσω, θα παρατηρήσω, θα συσχετίσω, θα διαπιστώσω. Ή μέσα απ' τους νόμους της Φυσικής/Αστροφυσικής θα κατανοήσω καλύτερα τα φαινόμενα. Φυσικά το "κέρδος" που αναφέρει εμφανώς το εννοεί ως προς την αποκόμιση γνώσης και όχι υλικά όπως θα καταλάβατε.

Κατά τη γνώμη μου είναι λογικό να διερωτάται, μια και βλέπει ακόμη τα πράγματα από κάποια απόσταση. Δεν έχει βγεί ακόμη ούτε καν για μια αστροπαρατήρηση.

Θα σου έλεγα, Βασίλη, (τουλάχιστον μιλώντας για λογαριασμό μου) ότι η χαρά βρίσκεται κατ' αρχήν και μόνο στο να βρεθείς κάτω από έναν όμορφο έναστρο ουρανό. Να δεις αυτό που μας κρύβουν τα φώτα των πόλεων. (Άλλωστε ερασιτέχνες είμαστε, επομένως η απόλαυση της ενασχόλησης έρχεται πρώτη :wink: )

Έπειτα να προσπαθήσεις να περπατήσεις στους δρόμους των πρωτοπόρων. Να αισθανθείς εκείνο που αισθάνθηκαν όταν πρωταντίκρισαν αυτά τα αντικείμενα. Να αισθανθείς το μεγαλείο του σύμπαντος και τις φοβερές του διαστάσεις μέσα απ' το γεγονός ότι βλέπεις να χωράει στο προσοφθάλμιό σου ένα αντικείμενο τόσο μεγάλο που για να το διασχίσεις δεν θα έφταναν εκατομμύρια ζωές. Αυτό είναι κάτι που καμμιά φωτογραφία και κανένα βιβλίο δεν θα μπορέσει να σου μεταφέρει.

Και για να φύγουμε απ' τα ρομαντικά και να πάμε σε πιο ουσιαστικά, φαινόμενα παρουσιάζονται καθημερινά και έχουν ανάγκη παρατήρησης. Οι επιστήμονες δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν με όλα αυτά. Θα δεις ότι πάμπολλα αναφέρονται από ερασιτέχνες (ηλιακή δραστηριότητα, αποκρύψεις, μεταβλητοί αστέρες, διέλευση κομήτών, - σου θυμίζω την πρόσφατη πρόσκρουση πάνω στον Δία, ερασιτέχνης την κατέγραψε).

Αν ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ εδώ, θα δεις ανθρώπους που αν και δηλώνουν ερασιτέχνες, το έργο που παράγουν μ'ενα οπτικό τηλεσκόπιο και μια φωτογραφική μηχανή είναι επαγγελματικού επιπέδου και (το τονίζω επειδή εκεί διακρίνω την ανησυχία σου) συμβάλει στην επιστήμη.

Ελπίζω να σου δοθεί σύντομα η ευκαιρία να δεις από κοντά όλ' αυτά που σου αναφέρω.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία τα λες. Διαφωνώ μόνο στην διάζευξη ρομαντισμού και ουσίας. Ο ρομαντισμός είναι η ουσία. Αλλιώς η επιτευγματικότητα της γνώσης καθίσταται μια φθοροποιός νεύρωση: ''Φυτουλίαση'' όπως την ονομάζαμε στην Ιωνίδειο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ...

οκ τοτε.

 

Απλος, οταν ημουν μικρος, νομιζα οτι θα μπορω να ανακαλυψω αντικειμενα , και να δω αλλους πλανητες, κτλ κτλ, που στην πραγματικοτητα, δεν γινετε....

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θεωρείται ανέφικτο ούτε μη ρεαλιστικό κάτι τέτοιο. Απλά δύσκολα προσεγγίσιμο όσον αφορά την πλειοψηφία των ερασιτεχνών αστρονόμων με τον εξοπλισμό που διαθέτουν.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη Star Defender

 

Κανοντας στην αρχή παρατήρηση, εχεις σίγουρα να αποκομίσεις πολλά οφέλη, αυτο ειναι βεβαιο. Η παρατήρηση είναι μόνο η αρχή.

Προσωπικά, έκανα αστροπαρατήρηση επι τέσσερα συναπτά έτη, και αφου ειχα δει ό,τι μπορουσα (σχεδόν) να φανταστώ, πήγα στην αστροφωτογράφηση, την οποια εγκατελειψα για λογους που θα δεις πιο κάτω.

Κατανοώ τον προβληματισμό σου, και εχεις δικιο σε μεγαλο βαθμό.

Υπαρχουνε τρόποι να εξασκησεις την αστροφυσική, εάν σε ενδιαφερει περισσότερο. Παραδείγματος χαριν, κανοντας φωτομετρία, φασμοτοσκοπία/φασματομετρία, και αλλα. Και γω τείνω προς τα κει, καθως πλεον, θεωρω ότι η αστροφωτογραφηση αποσκοπεί μονο σε ενα πραγμα - και δεν ειναι ετσι γιατι το λεω εγω, αλλα έτσι είναι, πώς να το κάνουμε... -: Να βγαλεις κατι που να είναι ωραίο, και να αποσπασεις θετικά σχόλια. Έτσι όμως, δεν είσαι αστρονόμος επειδή απλά εχεις ενα καλό εξοπλισμό. Είσαι ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ένας φωτογράφος. Άρα, δε το θεωρω κατι το ουσιώδες, ΟΣΟ εντυπωσιακές και να ειναι οι εικόνες. Σημασία έχει η έρευνα, και οχι η ομορφιά.

Βέβαια, για να μη φανεί και περίεργο, σε καμία περίπτωση δε σνομπαρω τους αστροφωτογράφους, και εκτιμώ το ότι ξεροσταλιάζουν ώρες αμετρητες έξω, στην τσίτα, για να παρουσιασουν ενα καλο αποτελεσμα.

Στις εφαρμογες της αστροφυσικής όμως, για παραδειγμα στη φωτομετρία - που είναι και η πιο κοινή ενασχόληση ενός ερασιτεχνη στον τομεα της αστροφυσικής - μπορει να μην ''απεικονιζεις'' ιδιαιτερα εντυπωσιακά αντικείμενα, όπως γαλαξίες, νεφελώματα και αστρικά σμήνη, αλλα μεμονωμένους ή διπλούς και τριπλούς αστερες για μια χρονική περίοδο, και στο τελος να βγαλεις τη φωτομετρική σου καμπυλη και να οδηγηθείς σε καποια συμπεράσματα (ναι, είμαστε σε θεση να βγαλουμε συμπερασματα, και ας ειμαστε ερασιτεχνες. Εξαρταται πόσο πολυ εχεις διαβασει και κατανοήσει τι πρεπει να κανεις και πώς). Είναι πραγματική μαγεία... rCrB stars, SX Pho, Mira stars Delta Scuti, W UMa, W Vir, Z And, εκλειπτικοί, νόβα, νάνοι νόβα, επαναλαμβανόμενοι νόβα.... Μαγεία...

Ψάξου, να δεις τι πραγματικά σου αρέσει, διάβασε από όπου μπορείς και όσο περισσότερο μπορείς, και εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσεις για το πεδίο στο οποίο θα κινηθείς.

 

Φιλικά

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια.

Χθες, σκεφτηκα οτι περισσοτερη σημασια οφειλει να δωσει καποιος στην αστροφυσικη, παρα στην αστρονομια.

Το λεω αυτο γιατι, οταν καποιος εχει ερασιτεχνικο εξοπλισμο, δεν μπορει να κερδισει παρα πολλα παρατηρωντας τα αστρα, καθως εκτος μερικων φαινομαινων( διπλων αστερων, σμηνο γαλαξιων κτλ)

δεν μπορει να δει καμια διαφορα , καθως δεν υπαρχει μεγαλη μεγενθυση, ή χρωμα.Αρα η ενημερωση των γεγονωτων και ιη παρακολουθηση των φωτογραφιών, ειναι επαρκης.

Υγ Το λεω αυτο, χωρις να εχω κανει ποτε μου αστρο- πλανητο- παρατηρηση

 

Ομολογώ ότι μάλλον εξεπλάγην, υπο την έννοιαν ότι για ερασιτέχνης που δεν έχεις κάνει ακόμα την παραμικρή παρατήρηση έχεις άποψη επι του θέματος. Να πω ότι τα hobby δεν τα κάνεις για να κερδίσεις , τα κάνεις γιατί έτσι γουστάρεις! Αμα δεν γουστάρεις, άσε καλύτερα, και τα λεφτά σου τρώς τζάμπα και εμείς ασχολούμαστε ακόμα πιό τζάμπα.

Α....Και μη στο χαλάσω δηλαδή, αλλα ακόμα μικρός είσαι, τόσος κυνισμός είναι μάλλον αχρείαστος

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

The James Webb Space Telescope (JWST) is a large, infrared-optimized space telescope, scheduled for launch in 2014. JWST will find the first galaxies that formed in the early Universe, connecting the Big Bang to our own Milky Way Galaxy. JWST will peer through dusty clouds to see stars forming planetary systems, connecting the Milky Way to our own Solar System. JWST's instruments will be designed to work primarily in the infrared range of the electromagnetic spectrum, with some capability in the visible range.

 

JWST will have a large mirror, 6.5 meters (21.3 feet) in diameter and a sunshield the size of a tennis court. Both the mirror and sunshade won't fit onto the rocket fully open, so both will fold up and open once JWST is in outer space. JWST will reside in an orbit about 1.5 million km (1 million miles) from the Earth.

 

The James Webb Space Telescope was named after a former NASA Administrator.

 

Yg

(Αν δεν κανω λαθος, θα εχει μεγααλυτερο καθρευτη απο το Hubble.)

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια.

Χθες, σκεφτηκα οτι περισσοτερη σημασια οφειλει να δωσει καποιος στην αστροφυσικη, παρα στην αστρονομια.

Το λεω αυτο γιατι, οταν καποιος εχει ερασιτεχνικο εξοπλισμο, δεν μπορει να κερδισει παρα πολλα παρατηρωντας τα αστρα, καθως εκτος μερικων φαινομαινων( διπλων αστερων, σμηνο γαλαξιων κτλ)

δεν μπορει να δει καμια διαφορα , καθως δεν υπαρχει μεγαλη μεγενθυση, ή χρωμα.Αρα η ενημερωση των γεγονωτων και ιη παρακολουθηση των φωτογραφιών, ειναι επαρκης.

Υγ Το λεω αυτο, χωρις να εχω κανει ποτε μου αστρο- πλανητο- παρατηρηση

 

Ομολογώ ότι μάλλον εξεπλάγην, υπο την έννοιαν ότι για ερασιτέχνης που δεν έχεις κάνει ακόμα την παραμικρή παρατήρηση έχεις άποψη επι του θέματος. Να πω ότι τα hobby δεν τα κάνεις για να κερδίσεις , τα κάνεις γιατί έτσι γουστάρεις! Αμα δεν γουστάρεις, άσε καλύτερα, και τα λεφτά σου τρώς τζάμπα και εμείς ασχολούμαστε ακόμα πιό τζάμπα.

Α....Και μη στο χαλάσω δηλαδή, αλλα ακόμα μικρός είσαι, τόσος κυνισμός είναι μάλλον αχρείαστος

 

Δεν θελω να τσακωθω, αλλιως θα απανταγα...

 

Και που κολλαει αυτο"και εμείς ασχολούμαστε ακόμα πιό τζάμπα.¨"

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη Star Defender

 

Κανοντας στην αρχή παρατήρηση, εχεις σίγουρα να αποκομίσεις πολλά οφέλη, αυτο ειναι βεβαιο. Η παρατήρηση είναι μόνο η αρχή.

Προσωπικά, έκανα αστροπαρατήρηση επι τέσσερα συναπτά έτη, και αφου ειχα δει ό,τι μπορουσα (σχεδόν) να φανταστώ, πήγα στην αστροφωτογράφηση, την οποια εγκατελειψα για λογους που θα δεις πιο κάτω.

Κατανοώ τον προβληματισμό σου, και εχεις δικιο σε μεγαλο βαθμό.

Υπαρχουνε τρόποι να εξασκησεις την αστροφυσική, εάν σε ενδιαφερει περισσότερο. Παραδείγματος χαριν, κανοντας φωτομετρία, φασμοτοσκοπία/φασματομετρία, και αλλα. Και γω τείνω προς τα κει, καθως πλεον, θεωρω ότι η αστροφωτογραφηση αποσκοπεί μονο σε ενα πραγμα - και δεν ειναι ετσι γιατι το λεω εγω, αλλα έτσι είναι, πώς να το κάνουμε... -: Να βγαλεις κατι που να είναι ωραίο, και να αποσπασεις θετικά σχόλια. Έτσι όμως, δεν είσαι αστρονόμος επειδή απλά εχεις ενα καλό εξοπλισμό. Είσαι ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ένας φωτογράφος. Άρα, δε το θεωρω κατι το ουσιώδες, ΟΣΟ εντυπωσιακές και να ειναι οι εικόνες. Σημασία έχει η έρευνα, και οχι η ομορφιά.

Βέβαια, για να μη φανεί και περίεργο, σε καμία περίπτωση δε σνομπαρω τους αστροφωτογράφους, και εκτιμώ το ότι ξεροσταλιάζουν ώρες αμετρητες έξω, στην τσίτα, για να παρουσιασουν ενα καλο αποτελεσμα.

Στις εφαρμογες της αστροφυσικής όμως, για παραδειγμα στη φωτομετρία - που είναι και η πιο κοινή ενασχόληση ενός ερασιτεχνη στον τομεα της αστροφυσικής - μπορει να μην ''απεικονιζεις'' ιδιαιτερα εντυπωσιακά αντικείμενα, όπως γαλαξίες, νεφελώματα και αστρικά σμήνη, αλλα μεμονωμένους ή διπλούς και τριπλούς αστερες για μια χρονική περίοδο, και στο τελος να βγαλεις τη φωτομετρική σου καμπυλη και να οδηγηθείς σε καποια συμπεράσματα (ναι, είμαστε σε θεση να βγαλουμε συμπερασματα, και ας ειμαστε ερασιτεχνες. Εξαρταται πόσο πολυ εχεις διαβασει και κατανοήσει τι πρεπει να κανεις και πώς). Είναι πραγματική μαγεία... rCrB stars, SX Pho, Mira stars Delta Scuti, W UMa, W Vir, Z And, εκλειπτικοί, νόβα, νάνοι νόβα, επαναλαμβανόμενοι νόβα.... Μαγεία...

Ψάξου, να δεις τι πραγματικά σου αρέσει, διάβασε από όπου μπορείς και όσο περισσότερο μπορείς, και εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσεις για το πεδίο στο οποίο θα κινηθείς.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

Συμφωνω με την αποψη σου.

Αν και δεν ξερω τοσο αστροφυσικι (φωτομετρια,rCrB stars, SX Pho, Mira stars Delta Scuti, W UMa, W Vir, Z κτλ...) απο οσα γνωριζω, εχω πραγματικα εντυποσιαστει

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

«Ὅπως ὅλαι αἱ Φυσικαί Ἐπιστῆμαι, οὓτω καί ἡ Ἀστρονομία μητέρα ἒχει τήν παρατήρησιν.»

ΣΤΑΥΡΟΥ Μ. ΠΛΑΚΙΔΟΥ

«Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Η ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΙΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ»

 

«Ἡ πλήρης γνῶσις τῆς ούρανογραφίας ἀποτελεῖ τό πρῶτον σοβαρόν βῆμα, ὃταν πρόκειται να ἐπιδοθῆ κανείς εἰς τήν συστηματικήν μελέτην τοῦ οὑρανοῦ ἀλλά καί χρήσιμον συμπλήρωμα τῆς ἐγκυκλοπαιδικῆς μορφώσεως παντός ἀνθρώπου, ἰδίως κατά την σύγχρονον διαστημικήν ἐποχήν.»

ΣΤΑΥΡΟΥ Μ ΠΛΑΚΙΔΟΥ

«Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Η ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΙΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ»

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=127953#127953

 

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

Το σύμπαν της τέχνης & οι τέχνες τ’ ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

«Ὅπως ὅλαι αἱ Φυσικαί Ἐπιστῆμαι, οὓτω καί ἡ Ἀστρονομία μητέρα ἒχει τήν παρατήρησιν.»

ΣΤΑΥΡΟΥ Μ. ΠΛΑΚΙΔΟΥ

«Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Η ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΙΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ»

 

«Ἡ πλήρης γνῶσις τῆς ούρανογραφίας ἀποτελεῖ τό πρῶτον σοβαρόν βῆμα, ὃταν πρόκειται να ἐπιδοθῆ κανείς εἰς τήν συστηματικήν μελέτην τοῦ οὑρανοῦ ἀλλά καί χρήσιμον συμπλήρωμα τῆς ἐγκυκλοπαιδικῆς μορφώσεως παντός ἀνθρώπου, ἰδίως κατά την σύγχρονον διαστημικήν ἐποχήν.»

ΣΤΑΥΡΟΥ Μ ΠΛΑΚΙΔΟΥ

«Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ Η ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΙΟΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΩΝ»

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=127953#127953

 

Constantinos

http://asprosobservatory.blogspot.com/

...

Esto, dekto :)

AstroFighter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ θετικό πάντως το γεγονός ότι στην ηλικία των 15 χρονών - πιτσιρικάς γαρ - εκδηλώνεις ένα τετοιο ενδιαφέρον. Κανείς δεν ΞΕΡΕΙ, ολοι μας ΓΗΡΆΣΚΟΥΜΕ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΙ.

Το κανω αυτο το σχολιο, γιατι λες ''αν και δεν ξερω αστροφυσική''. Η αστροφυσική είναι πολύ δύσκολη επιστήμη, και απαιτεί άπειρο διάβασμα, ιδιαίτερα εάν έχεις βλέψεις να το σπουδάσεις κιόλας. Είσαι μικρός ακόμα, και έχεις να δεις και να μάθεις πολλά πράγματα, και απο πολλούς ανθρώπους, και μια ζωή θα μαθαίνεις. Αυτό ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, ακόμα και για τους κορυφαίους επιστήμονες. Όλοι μαθαίνουνε διαρκώς, διά βίου.

Δώσε βάση στα λεγόμενα του Κωνσταντίνου πιο πάνω, σε αυτά που λεει για την παρατήρηση.

Αν δε μάθεις πρώτα τον ουρανό, δε μπορείς να πας βήμα παραπερα. Ολοι ετσι ξεκινήσαμε, προσπαθώντας να ξεχωρίσουμε τους αστερισμούς. Αφού το καταφέραμε αυτό, μετά πήγαμε και αγοράσαμε τηλεσκόπιο, στήριξη και ccd και ό,τι άλλο χρειαστηκε.

Σου τα λέω καθαρά συμβουλευτικά, για να ξέρεις πώς να κινηθείς και τι να έχεις στο μυαλό σου, ώστε να μην απογοητευτείς.

 

Φιλικά

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης