Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!

Απο μικρός έχω καημό να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο κ θεωρώ πως το πλήρωμα του χρόνου έφθασε..

Κάνοντας μια σχετικά μικρή έρευνα αγοράς, έχω καταλήξει στη λύση του ρομποτικού τηλεσκοπίου με όσο το δυνατόν μικρότερο κόστος (max 500 ευρώ) για παρατήρηση πλανητών, νεφελωμάτων και αστερισμών καθώς και για φωτογράφηση-σε βάθος χρόνου-..

Αν και υποθέτω πως οι περισσότεροι από εσάς επειδή είστε έμπειροι είστε κατά των ρομποτικών τηλεσκοπίων για τους αρχάριους όπως εγώ, θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου αφιερώσετε λίγο χρόνο :oops: και να μου δώσετε τα φώτα σας!!

-Το τηλεσκόπιο που τσέκαρα είναι το Celestron LCM 114..Έχετε κάποια καλύτερη ιδέα?

-Αν όχι αυτό, ποιό θεωρείτε πως είναι το καταλληλότερο τηλεσκόπιο για τα χαρακτηριστικά που ψάχνω?

-Ποιός είναι ο εξοπλισμός που πρέπει να αγοράσω παράλληλα με το τηλεσκόπιο?

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε μορφής συμβουλή,ξεκινάω από το μηδέν και θέλω να φτάσω στο άπειρο..

[-o<

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, Βασίλης-Θεσσαλονίκη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, αιειαρχάριος, είμαι υπέρ -και- των ρομποτικών τηλεσκοπίων. Αλλά όχι υπέρ του συγκεκριμένου. Διότι:

1. Έχει μικρή διάμετρο για Νευτώνιο

2. Έχει λεπτεπίλεπτη βάση

3. Το σημαντικότερο: Έχει ενσωματωμένο Barlow.

 

Σε τέτοιας κατηγορίας τηλεσκόπια είναι καλύτερα να επιλέξεις διοπτρικό για ευρύ πεδίο & επίγεια παρατήρηση, όπως το Celestron 102 SLT ή το Meade ETX 80, ή Maksutov για τους πλανήτες, όπως το Clestron Nexstar 4SE ή το ETX 90.

Ένα κανονικό Νευτώνιο δεν το αντέχουν αυτές οι βάσεις και γι' αυτό βάζουν το βραχύσωμο 114 και διπλασιάζουν την εστιακή του απόσταση με τον barlow. Έτσι ούτε καλό για ευρύ πεδίο είναι (f/9), ούτε καλό για πλανήτες όπως το Mak και τα οπτικά σφάλματα του φθηνού barlow ευτελίζουν την απόδοσή του.

Το Backyard Astronomer's Guide αποτρέπει από την αγορά του και έχουν αναφερθεί εδώ προβλήματα για το ανάλογο 114SLT.

Στα ρομποτικά το minimum είναι αυτά που σου είπα, ενώ για γενικότερη χρήση SCT >150mm, σε άλλη κατηγορία τιμής.

Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις το Νευτώνιο Skywatcher Dob 8'' με διπλάσια διάμετρο (=τετραπλάσια απόδοση), σταθερότερη βάση και άνευ barlow.

Δεν λέω να μην πάρεις ρομποτικό. Αν πάρεις όμως, μην συμβιβαστείς με κάτι κατώτερο από αυτά. Ιδανικό θα ήταν ένα 8'' (πχ Nexstar 8SE), σε τιμή όμως 5-6πλάσια.

Τώρα τα παρελκόμενα σχετίζονται με το τηλεσκόπιο που θα αποφασίσεις, οπότε τα αφήνουμε για αργότερα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, το 114 έχει (άγνωστο γιατί) ενσωματωμένο Barlow το οποίο αυξάνει τη μεγέθυνση αλλά δεν είναι πολύ καλό ποιοτικά με αποτέλεσμα να θολώνει λίγο τα είδωλα. Επίσης, αν χρειαστεί να του κάνεις ευθυγράμμιση, περιπλέκει τα πράγματα. Έχω το ίδιο σε μη-αυτόματο και είναι οκ, αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερα μη-αυτόματα.

 

Εμένα μου αρέσουν τα ρομποτικά. Όσοι λένε εναντίων τους το κάνουν κυρίως για τη σχέση τιμής/απόδοσης και επίσης γιατί με το ρομποτικό κακο-μαθαίνεις και μετά βαριέσαι και την αστρονομία και το παρατάς. Αν όμως είσαι αποφασισμένος, είναι μια χαρά.

 

Αν πας σε ρομποτικό, για πλανητική κυρίως παρατήρηση, σου προτείνω αυτά, κι ας είναι λίγο ακριβότερα:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1074

http://www.meade.gr/show.asp?productId=38

 

με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

 

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει να βρίσκεις ευκολότερα τους στόχους υπάρχει και το εξής:

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=965

 

ΟΜΩΣ:

 

Οι πλανήτες που φαίνονται με μικρό ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο, φαίνονται με γυμνό μάτι (να τους εντοπίσεις) και δείχνουν ωραίοι σε καλά ποιοτικά τηλεσκόπια και όχι απαραίτητα σε μεγάλα. Μήπως να έδινες τα λεφτά σου για ένα καλό διοπτρικό με μια αξιοπρεπή στήριξη. Επίσης, σε μεγάλες μεγεθύνσεις θα χρειαστείς κάποιο τρόπο να κρατάς το στόχο στο προσοφθάλμιο. Αυτό δεν σημαίνει ρομποτικό τηλεσκόπιο, μπορεί να είναι απλά ένα μηχανάκι που στρέφει με συγκεκριμένο ρυθμό το τηλεσκόπιο.

 

Σκέψου το καλά και μη βιαστείς. Ο,τι και να πάρεις καλό θα είναι πάντως.

 

Υ.Γ. πάρε μια ιδέα κοιτώντας τις επιλογές σου εδώ: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/The_Best_Beginner_Telescopes.html

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτείνω:

Ισημερινό νευτώνιο 6" f/8

Μοτέρ στην ορθή αναφορά (οπωσδήποτε!)

Προσοφθάλμιους 25mm, 12,5 mm (με πεδίο 60+ μοίρες), balrow 3x, αν και με το f/8 και με Kellner μια χαρά θα βλέπεις!

Όχι ρομποτικό επειδή ακριβώς είσαι αρχάριος!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobsonian 8" f/6.

Ούτε εγώ προτείνω ρομποτικό αλλά εάν επιμένεις υπάρχει το Orion USA push-to dob.

Προσοφθάλμια 25mm & 12,5mm όπως προτείνει ο Γιώργος.

Barlow 2X.

Ερευνητή Rigel Quickfinder 1X.

Pocket Sky Atlas.

Βιβλίο "NightWatch".

 

΄Φιλικά,

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν επιλέξεις, μη ξεχάσεις να διερευνήσεις μέσα σου το αν η αναζήτηση των αντικειμένων περιλαμβάνεται ή δύναται να περιληφθεί στην ικανοποίηση που θα αντλείς από την ενασχόληση αυτή. Αν αποτελεί δηλαδή κομμάτι της όλης διαδικασίας. Αν η απάντηση είναι θετική, ισημερινό νευτώνειο (non GOTO) παρέα με έναν πραγματικό χάρτη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον Άγγελο δεν συμφωνώ για τον barlow 2x γιατί με τον 25mm θα σου είναι άχρηστος (θα τον κάνει 12.5mm που ήδη θα έχεις). Το skyscout δεν μπορώ να δω τι χρησιμότητα έχει, πάρε ένα επιπεδόσφαιρο...

Καλό είναι επίσης να πούμε τι να μην αγοράσεις:

Μικρο πλαστικο ρομποτικό,

διοπτρικό με κοντό εστιακό λόγο ( f/5-f/8 )

Ο,τιδήποτε δεν έχει καλή ισημερινή βάση (η μικρότερη αποδεκτή είναι η EQ-3)Κανένα κατοπτρικό κάτω από 6 ίντσες, schmidt cassegrain κάτω από 5, διοπτρικό κάτω από 4 και maksutov κάτω από 4 (το Questar εξαιρείται αλλά δεν νομίζω να είναι μέσα στις επιλογές που εξετάζεις :mrgreen: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως, το 114 έχει (άγνωστο γιατί) ενσωματωμένο Barlow το οποίο αυξάνει τη μεγέθυνση αλλά δεν είναι πολύ καλό ποιοτικά με αποτέλεσμα να θολώνει λίγο τα είδωλα. Επίσης, αν χρειαστεί να του κάνεις ευθυγράμμιση, περιπλέκει τα πράγματα. Έχω το ίδιο σε μη-αυτόματο και είναι οκ, αλλά με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερα μη-αυτόματα.

 

Εμένα μου αρέσουν τα ρομποτικά. Όσοι λένε εναντίων τους το κάνουν κυρίως για τη σχέση τιμής/απόδοσης και επίσης γιατί με το ρομποτικό κακο-μαθαίνεις και μετά βαριέσαι και την αστρονομία και το παρατάς. Αν όμως είσαι αποφασισμένος, είναι μια χαρά.

 

Βάζουν Barlow επειδή το f/4 114mm κάτοπτρο είναι μέτριας ποιότητας. Ο Barlow διορθώνει κάποια από τα σφάλματα του κατόπτρου αλλά και των φθηνών προσοφθαλμίων. Επίσης με f=500 δεν έχεις βλέψεις για πλανήτες. Ένα 10ρι δίνει 50x, για 200 που είναι το άνω όριο θέλεις 2.5mm, άντε τώρα να βρείς τέτοιο φακό και να καταφέρεις να παρατηρήσεις μέσα από τέτοιο Plossl! Ενώ με 1000 κάτι γίνεται και ο minimum Ortho ή Plossl είναι αρκετά διαδεδομένος.

 

Σχετικά με την θαυμαστή επιστήμη της ρομποτικής:

Domo arigato, Mr. Roboto Mata o hima de,

Domo arigato, Mr. Roboto Himitsu wo shiri tai.

 

 

 

:mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου διαθέσατε..

Από τις απαντήσεις σας αντιλαμβάνομαι που πρέπει να επικεντρωθώ..Για ρομποτικό θα χρειαστώ πολλά περισσότερα χρήματα για καλά αποτελέσματα και λέω ίσως...ίσως να το αφήσω αυτό το σενάριο..Απλά πίστευα πως σαν αρχάριος θα είχα extra βοήθεια για τον εντοπισμό του οποιοδήποτε αντικειμένου..Άρα τηλεσκόπιο, χάρτης και φύγαμε!!!

Από την περιήγησή μου στο forum ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν οι πολύ καλές κριτικές για το dobsonian 8'' pyrex..Δεν καταλαβαίνω επίσης τί σημαίνει εστιακός λόγος και ποια η ιδανική τιμή του..Ας πούμε το dob8'' έχει f/6..

Ελπίζω το συντομότερο δυνατόν να έχω πάρει τις αποφάσεις μου και φυσικά να σας έχω οδηγούς ώστε να παίρνω τις κατάλληλες απαντήσεις στις αμέτρητες απορρίες που έχω.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστιακός Λόγος

Ο εστιακός λόγος είναι το πηλίκο της εστιακής απόστασης του τηλεσκοπίου προς το άνοιγμα. Για παράδειγμα, αν ένα τηλεσκόπιο έχει εστιακή απόσταση 1,2 μέτρα (1200 χιλιοστά) και άνοιγμα 6 ίντσες (150 χιλιοστά) τότε έχει εστιακό λόγο 1200/150=8 ή όπως συμβολίζεται συνήθως f/8. Οσο πιο μικρός είναι ο λόγος τόσο πιο "γρήγορο" λέμε ότι είναι ένα τηλεσκόπιο. Δηλαδή τα τηλεσκόπια f/4 είναι πιο γρήγορα από τα f/15.

 

Ο εστιακός λόγος παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο, ιδίως στη φωτογράφηση. Αυτό το οποίο είναι σίγουρο είναι ότι τα γρήγορα τηλεσκόπια είναι πιο πρόσφορα για αστροφωτογραφία μακράς έκθεσης καθώς απαιτούν μικρότερους χρόνους έκθεσης. Στην οπτική παρατήρηση δεν θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο, ωστόσο μπορεί να παίξει ρόλο στη φορητότητα του τηλεσκοπίου (ιδίως στα νευτώνεια).

 

Επίσης,

για έναν δεδομένο προσοφθάλμιο, όσο πιο γρήγορο είναι ένα τηλεσκόπιο τόσο πιο μικρή μεγέθυνση και πιο ευρύ οπτικό πεδίο θα δίνει το τηλεσκόπιο.

τα αργά τηλεσκόπια "καλύπτουν" κάπως τις οπτικές ατέλειες των οπτικών τους (και των προσοφθαλμίων), ενώ αυτές είναι πιο έντονα ορατές στα γρήγορα τηλεσκόπια.

 

Από http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%95%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%9B%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82

 

Όσο πιο μεγάλος, τόσο μεγαλύτερες μεγεθύνσεις με τα ίδια προσοφθάλμια. Κατάλληλο για πλανήτες

Όσο πιο μικρός, τόσο μικρότερες μεγεθύνσεις με τα ίδια προσοφθάλμια. Κατάλληλο για ευρυγώνιες εικόνες του ουρανού.

Το μήκος (και η φορητότητα) των διοπτρικών και νευτωνίων είναι ανάλογα του εστιακού λόγου.

Αλλιώς είναι ένα μέτρο της καμπυλότητας του φακού ή κατόπτρου. Όσο πιο μικρός, τόσο μεγαλύτερη καμπυλότητα, άρα τόσο μεγαλύτερη κάμψη του φωτός, άρα τόσο περισσότερες ατέλειες (πχ αστιγματισμός) αν η εκτέλεση δεν είναι άψογη.

f 2-f5 πρέπει να είναι πολύ καλής ποιότητας και άρα ακριβό, χρειάζεται δε ακριβούς προσοφθαλμίους.

f6-f10 συνδυάζει φορητότητα με καλές εικόνες και μεγεθύνσεις

f/12-f15 είναι κατάλληλα για υψηλές μεγεθύνσεις στη σελήνη και τους πλανήτες

Στην φωτογραφία προτιμούνται οι μικροί εστιακοί λόγοι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης