Jump to content

Ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!!!!

Θα μπω αμεσως στι θεμα...

Εχω ενα Meade ETX-125 και προχθες μετα την παρατηρηση καθως μαζευα τον εξοπλισμο προσεξα πως ο εξωτερικος φακος (του τηλεσκοπιου) εχει λεκεδες.. σκονη θα ελεγα και σε συνδιασμο με την υγρασια καταλαβενετε... το καλο ειναι πως δεν ειναι πολυ και δε μου επηρεαζει ακομα τις εικονες..

Ερωτηση......!!!!

Πως θα το καθαρισω??? εχω το καθαριστικο υγρο απο το πλανηταριο θεσσαλονικης για προσοφθαλμιους.. επισης εχω και ισοπροπυλικη αλκοολη... Α! εχω και μπολικο βαμβακι... Κανουν αυτα η πρεπει να κανω αλλη διαδικασια???

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τις σκονες απμακρυνε τες με ενα πουαρ (θα το βρεις στα φαρμακεια) οσο για το καθαριστικο λεει οτι κανει και για αντικειμενικους φακους οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα για την διορθωτικη σου πλακα. ομως ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΜΕ ΒΑΜΒΑΚΙ θα σου γρατσουνισει τον φακο. παρε το πανακι της baader που κανει για φακους και με μαλακες και χωρις πιεση κινησεις καθαρισε τον φακο.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω και γω κάτι? Με καθαρό οινόπνευμα δεν κάνει να καθαρίσεις είτε προσοφθάλμιο,είτε φακό;
Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω και γω κάτι? Με καθαρό οινόπνευμα δεν κάνει να καθαρίσεις είτε προσοφθάλμιο,είτε φακό;

Ποτέ. Μόνο ισοπροπυλική αλκοόλη. Δεν γνωρίζω γιατί, αλλά μάλλον καταστρέφει τις επιστρώσεις.

Για να είσαι σίγουρος, πάρε το Baader Wonder Fluid. Το οινόπνευμα κάνει 2 ευρώ (όταν ήμουν παιδί κόστιζε σαν το χρυσάφι, υπήρχε μονοπώλιο, σε τι τρελή χώρα ζούμε!). To Baader 9 ευρώ. Αλλά τι είναι 7 ευρώ για έναν ερασιτέχνη αστρονόμο; Peanuts!

BAADERopticalWonder1.pdf

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το πανάκι της Baader δεν συμφωνώ όπως και με οποιοδήποτε πανάκι που επαναχρησιμοποιείται και θα μεζέψει σκόνη ό,τι κι αν κάνεις.

Για να καθαρίσεις προσοφθάλμιους ή φακούς κυαλιών πχ ρίξε λίγο υγρό της Baader ή υγρό καθαρισμού φακών (το ίδιο κάνει!) σε μια απλή μπατονέτα, τίναξε την να φύγει το πολύ και καθάρισε το φακό. Με το στεγνό άκρο της μπατονέτας σκούπισέ τον προσεχτικά να στεγνώσει το υγρό και να καθαρίσει και είσαι έτοιμος.

Οι μπατονέτες είναι πάμφθηνες, είναι σε κουτάκι που τις προστατεύει από τη σκόνη και μιας χρήσεως.

Απόφυγε εννοείται όσες έχουν αρώματα, αιθέρια έλαια κλπ

ΠΡΟΣΟΧΗ: ποτέ δεν ρίχνουμε το υγρό καθαρισμού επάνω στο φακό! Μπορεί να περάσει από το πλάι ανάμεσα στους φακούς και να έχουμε σοβαρό πρόβλημα!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η ερώτηση ,αλλά όπως φαίνεται οι γνώμες διίστανται.

Τελικά βαμβάκι ή όχι; Γιατί και η μπατονέτα βαμβάκι είναι.

 

Ναι τα πανάκια πάντα μαζεύουν σκόνη.

Έχω κάτι "ειδικά" μαντηλάκια μιας χρήσης για καθαρισμό οθονών LCD.Αυτά κάνουν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπατονέτες που να είναι από καθαρό βαμβάκι και όχι φτηνιάρικες που είναι από συνθετικές ίνες. Επίσης προτιμότερες αυτές με "μισχο" από χαρτί και όχι από πλαστικό γιατί μπορεί να περιέχουν και κόλλα οι δεύτερες που δεν είναι διαλυτή, αν και τις έχω χρησιμοποιήσει και αυτές χωρίς πρόβλημα. Με ένα κουτί θα βγάλεις πολλά χρόνια.

Αυτά που είναι για καθαρισμό οθονών εγώ δεν θα τα εμπιστευόμουν. Ειδικά όταν οι μπατονέτες και το υγρό καθαρισμού φακών είναι τόσο φτηνά για ποιό λόγο να πειραματίζεσαι με κάτι που μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι, το δικό μου κάτοπτρο που στην αρχή δεν γνώριζα το καθάρισα με χαρτάκια κ υγρό για φωτογραφικούς φακούς τώρα θα έχει πρόβλημα? ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα τι να κανω????????? ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Γράψε την κάθε απάντηση πάνω σε ένα χαρτάκι, τύλιξέ τα, ρίξε τα σε ένα δοχείο, ανακάτεψέ τα, κλείσε τα μάτια σου, τράβα ένα χαρτάκι, διάβασέ το και εφάρμοσε. :mrgreen:

Ίσως όλες να είναι εφαρμόσιμες.

Το βαμβάκι δεν χαράζει το ίδιο (όταν δεν έχει σπόρους), αλλά μπορεί να "συλλάβει" κόκκους σκόνης οι οποίοι θα χαράξουν εκείνοι. Έχω χαράξει έτσι την οθόνη ενός PalmPilot και ξέρω.

Τα πανάκια πλένονται, αλλά είναι και αρκετά φθηνά ώστε να τα πετάξεις μετά την χρήση. Τα δίνουν δωρεάν τα καταστήματα οπτικών οράσεως. Τα καλύτερα από αυτά δεν διαφέρουν από της Baader, microfiber είναι όλα.

Στις ΗΠΑ συνιστούν Kleenex, αλλά δεν έχω καταλάβει ποιά από τις ελληνικές συσκευασίες είναι η κατάλληλη.

Τέλος, οι φακοί και ιδίως οι προσοφθάλμιοι, είναι ανθεκτικότεροι από τα κάτοπτρα, άρα οι μέθοδοι που ισχύουν για τα μεν μπορεί να βλάπτουν τα δε. Για τα κάτοπτρα υπάρχουν οι οδηγίες του κου Μυλωνά.

Πάντως, οι αόρατες ζημιές είναι αμφόβολο αν έχουν σημασία. Αν τα καθαρίσουμε με έναν τρόπο και δεν προκληθεί αντιληπτή βλάβη δεν υπάρχει λόγος να σκάμε γι' αυτό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις ΗΠΑ συνιστούν Kleenex, αλλά δεν έχω καταλάβει ποιά από τις ελληνικές συσκευασίες είναι η κατάλληλη.

 

Υπάρχουν και εδώ σε σούπερ μάρκετ και κατάλληλα προφανώς είναι αυτά που δεν έχουν αρωματικά κλπ

Τα Kleenex είναι από γνήσιο χαρτί που φτιάχνεται απο ξύλο "αντιοικολογικά" και γι αυτό και καλά!

Είχα δει και ιστοσελίδα που καλούσε σε μποϋκοτάζ των Kleenex γι αυτό το λόγο τα ονόμαζε KleenCut και είχε δίπλα κομένα δένδρα :cheesy:

Ως γνωστόν πάντως όλα τα οικολογικά, ανακυκλωμένα, "οικολογικές" γούνες από πλαστικό κλπ κλπ προϊόντα είναι για τα μπάζα! :mrgreen:

(Δεν άντεξα το είπα είμαι "αντιοικολόγος" δηλαδή αγαπάω τη φύση!)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αυτά είναι τα "σωστά" kleenex :mrgreen:

Δυστυχώς δεν είχα κάποιο σφραγισμένο πακέτο, αλλά καταλαβαίνεις ποια είναι... χωρίς αρωματικά και πρόσθετα χημικά..

Όντως δεν υπάρχει σχέση: οι επιστρώσεις των φακών είναι απείρως ανθεκτικότεροι σε σχέση με κάτοπτρα.

IMG_2901.thumb.JPG.47cece5bc16ba8a393d0d01997a15097.JPG

IMG_2900.thumb.JPG.e031166d315ff71011e730a9412e0118.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Το καφέ λοιπόν. Έχω πάρει ένα πράσινο για δοκιμή, ευτυχώς δεν το δοκίμασα ακόμη. Θα έχει την τιμή να εξυπηρετήσει τις... μύτες της οικογένειας!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης