Jump to content

Τι μπορεί κανείς να δει απο deep sky με dob 8 στην Αθήνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλούνται οι κάτοχοι dob 8 οπως γνωστοποιήσουν τα αντικείμενα που είναι ορατά μέσα απο την Αθήνα εκτος φυσικά των πλανητών. Και λέγοντας μέσα στην Αθήνα εννοούμε με φώτα γειτόνων τριγύρω μας, και όχι σε απόμερο σημείο.
:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασε τον M5 (mag 5.80). Με παιδεψε λιγο γιατι με τα φωτα της πολης.....

Τις τελευταιες μερες προσπαθησα για Μ51 (mag 8.4), M101 (mag7.7) και M63 (mag 8.6) χωρις επιτυχια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δοκίμασε m57 στην Λύρα! Αν έχεις και κάποιο φίλτρο θα κάνεις τα πράγματα πιο εύκολα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αγαπητοί φίλοι,

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που δίνετε σχετικά με την ερώτηση μου στο θέμα deep sky. Θα δοκιμάσω το συντομότερο δυνατόν τους στόχους που δίνετε. Παρεπιπτόντως έχοντας το SW με τα 25 + 10 mm συν ένα Televue barlow x2 σκέφτομαι να αγοράσω το συντομότερο δυνατόν ένα ακόμη προσοφθάλμιο. Λογικά κάτι στα 13 έως 15 mm. Υπάρχει ένας vixen 15 mm στα 109 ευρώ από πλανητάριο. Νομίζετε θα είναι ένας χρήσιμος προσοφθάλμιος για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο ( σε συνδυασμό με το barlow ? )

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Αθηνα Β.Προαστεια, προσωπικα εχω δει μονο το Μ13 υπερβολικα αχνα μεν, με ευθεια οραση δε και τα Μ57 και NGC 2403 (το δευτερο κατα τυχη) μονο με πλαγια διοπτευση. Εχω δει και το Μ29 που δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα με εντυπωσιασε η σχεδον συμμετρια του. Εκτος ισως απο το Μ13 τα dso στην Αθηνα ειναι πληρης απογοητευση και γι αυτο δεν εχω ψαξει καποιο αλλο. Σε μια εξορμηση με ενα φιλο στην Χαλανδριτσα κοντα στην Πατρα ηταν αλλη φαση, παρολο που δεν ειχε απολυτο σκοταδι (φαινοταν μονο μια υποψια του milky way στον ουρανο) πολλα Messier φαινοντουσαν ακομα και απο τον ερευνητη. Ειδικα αμα εχεις φωτα γειτονων που βλεπεις ευθεως ξεχνα τα dso.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi,

 

From Athens you will basically be relegated to observing the M-objects, Charles Messier's list of deep sky objects. Of course those objects will take on a fairly diminished appearance due to the light pollution. If you took that same telescope to a real dark sky site, you would be overwhelmed by the difference-trust me.

Some of the filters that are available on the market can help one cut through some of that same light pollution. Do not forget that having ones eyes dark adapted does also help. In a large city with so many lights around it is a bit hard to dark adapt ones eyes. I have a pair of red goggles to maintain the dark adatation of the eyes. Granted one looks kind of funny wearing them, but they work. I purchased the goggles from Orion up in Santa Cruz. Don't know if they still sell them these days.

If one can't enjoy the deep sky objects there is the Moon and the planets and they both offer a plethora of stuff to view.

You can also do your own exploring and discover just what one can and can't see very well from a city. Keep a log book of what you view and how it appears. Making a sketch would be nice, then you can compare the city view to its appearance when you are at a dark sky site.

 

Oh yes-don't forget to use averted vision when looking at those fuzzies. That means to look just a little bit to the side of the object and that allows the more sensitive part of the eye to view the object.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γυαλιά που είπε ο Fred, τα πουλάει ο αντιπρόσωπος της Orion USA στην Αγγλία...ενδιαφέροντα φαίνονται! :mrgreen: Στέλνει Ελλάδα κανονικά αν σε ενδιαφέρει..

 

http://www.scsastro.co.uk/catalogue/orion-astrogoggles.htm

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρτα και μετά είσαι έτοιμος και για οξυγονοκόληση :cheesy:

Καταλαβαίνω τη χρησιμότητα τους,αλλά προσωπικά δε θα τολμούσα να τα φορέσω αν δεν είχα σιγουρευτεί πρώτα, ότι ο πιο κοντινός άνθρωπος είναι πάνω από 1 χλμ μακριά :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρτα και μετά είσαι έτοιμος και για οξυγονοκόληση :cheesy:

Καταλαβαίνω τη χρησιμότητα τους,αλλά προσωπικά δε θα τολμούσα να τα φορέσω αν δεν είχα σιγουρευτεί πρώτα, ότι ο πιο κοντινός άνθρωπος είναι πάνω από 1 χλμ μακριά :lol:

 

Εγώ κρατάω κλειστό το δεξί μου μάτι όλην την ώρα (όχι για πλανήτες και φεγγάρι βέβαια, μόνο τις νύκτες που έχω ελπίδα να δω κάτι από βαθύ ουρανό).

Όταν κάνω καμμιά αγορά από έξω θα προσθέσω και έναν πειρατικό επίδεσμο.

 

http://www.astroshop.eu/miscellaneous/orion-observer-s-eyepatch/p,17599

http://www.astroshop.eu/miscellaneous/orion-cover-for-the-observation/p,14149

17599_1.jpg.249905f2f0bc70783d095b1075bc032b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hah! The old pirates eyepatch. I forgot that I have one of those too.

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο νότιος ορίζοντας σου δεν έχει φυσικά εμπόδια,δες το Ωμέγα Κενταύρου και κατά τα μεσάνυχτα δοκίμασε να δείς το Μ4 στον Σκορπιό.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά για τον M51 δεν γίνετε τίποτα από Αθήνα; Το μόνο που κατάφερα να δω είναι έναν (τύπου διπλού αστέρα) χωρίς καμιά υποψία για σπείρες ή μουτζούρα ούτε με πλάγια διόπτευση.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ που το έψαχνα πρόσφατα δεν κατάφερα να διακρίνω κάτι! Στον Κιθαιρώνα πάντως τον είδα σε όλο του το μεγαλείο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχει να κανει κυριως με την φωτορυπανση και την περιοχη που ειναι ο καθενας μας μεσα απο αθηνα. τον ιουλιο μηνα σε σκοτεινο σημειο στην ταρατσα του σπιτιου μου στην αθηνα κοντα στη δαφνη εχω καταφερει να δω μ51 μ29 μ56 μ13 μ57 μ14 και μετα βιας μ54 μ70 και μ69 στον τοξοτη μιας και ο νοτος μου εχει πολυ φωτορυπανση. μην νομισετε ομως οτι φαινονται το ιδιο οπως σε σκοτεινο ουρανο. μονο με πλαγια οραση και οπως ειπα το τηλεσκοπιο ηταν σε σκοτεινο σημειο που υπηρχε ελαχιστος φωτισμος. ενα κολπο για να περιορισετε τα φωτα που σας βαρανε ειναι να φτιαξετε πλαισιοα με μαυρο υφασμα ωστε να μην σας ενοχλουν τα φωτα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε χωρίς Σελήνη.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που δώσατε στο θέμα deep sky οι οποίες ήταν αρκετά χρήσιμες και κατατοπιστικότατες. Εύχομαι καλές αστροπαρατηρήσεις για όλους μας και καλό καλοκαίρι να έχουμε από αύριο:)
:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε χωρίς Σελήνη.

 

Μπάμπη σε θυμήθηκα χθες το βράδυ. Μετά από μια βόλτα στην έκθεση βιβλίου στο Πασαλιμάνι, ξεφύλλισμα των βιβλίων (Θεωρία των Ομάδων και Μαθηματικά του ποδοσφαίρου για μένα, αστρονομικά δεν βρήκα, όλο για Ερκολούμπους και UFO είχανε) και λίγο Astrovox, ώρα 2:00πμ και νυσταγμένος, έριξα την καθιερωμένη ματιά στον ουρανό χωρίς την οποία δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Αμάν! Τι ήταν αυτό; Τυφλός ήμουν τόσον καιρό;

Είδα πράγματα που τα είχα όλα ξαναδεί. Αλλά τα είχα παρατηρήσει με το Nexstar από το εξοχικό πριν ένα χρόνο. Τώρα τα ρούφαγα με τα Skymaster 15x70. Ανιχνεύοντας τον Νότο, ανάμεσα στον Τοξότη, τον Σκορπιό και τον Οφιούχο, ζαπ, ζαπ, ζαπ να κλέψουν ανταγωνίζονταν την προσοχή μου σφαιρωτά και ανοικτά σμήνη, νεφελώματα και αστέρια, χιλιάδες αστέρια, απλά διπλά και τρίδιπλα, αστέρια διαμάντια, αστέρια ζαφείρια και αστέρια ρουμπίνια. Δες και εμένα, δες και εμένα, δες με, δες με μου φώναζαν, μου φώναζαν και θύμωναν σαν ξετρελλαμένος δεν μπορούσα -για λίγο, πολύ λίγο- να αποστρέψω το βλέμμα μου από το Μ7. Για λίγο μόνο, σύντομα με ξεμυάλιζε η πεταλούδα, η λιμνοθάλασσα, το τρισχιδές, τα σφαιρωτά στο σώμα του Τοξότη, το πυκνό αστρικό υπόβαθρο του Γαλαξία με τα αμέτρητα αμυδρά αστεράκια.

Παιδιά, όλα αυτά από το μπαλκόνι και με τα κιάλια!

Υπάρχουν πολλά να δούμε ακόμη. Όλα εκεί είναι και μας περιμένουν, αν έσβηνε κάποιος το φεγγάρι....

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπάμπη σε θυμήθηκα χθες το βράδυ. Μετά από μια βόλτα στην έκθεση βιβλίου στο Πασαλιμάνι, ξεφύλλισμα των βιβλίων (Θεωρία των Ομάδων και Μαθηματικά του ποδοσφαίρου για μένα, αστρονομικά δεν βρήκα, όλο για Ερκολούμπους και UFO είχανε) και λίγο Astrovox, ώρα 2:00πμ και νυσταγμένος, έριξα την καθιερωμένη ματιά στον ουρανό χωρίς την οποία δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Αμάν! Τι ήταν αυτό; Τυφλός ήμουν τόσον καιρό;

 

Θα περάσω και γω σήμερα, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, στη Θεσσαλονίκη στην έκθεση βιβλίου είχε πάνω από δυο σταντς με αξιόλογα βιβλία αστρονομίας, φυσικομαθηματικών.

 

Όσο για τις περιγραφές, ψήθηκα να ανέβω ταράτσα με τον σκονισμένο εξοπλισμό μου σήμερα, να χαζέψω λίγο το νότο ! Την καλησπέρα μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικομαθηματικά είχε (όπως ο Τραυλός απ' όπου πήρα 2 βιβλία), αστρονομικά δεν βρήκα κάτι που να μην έχω. Γενικά η έκθεση είναι πιο χλιαρή από το παρελθόν.

Όσοι δεν το έχετε, το ''Αστρονομία" του Ελευθερουδάκη είναι φοβερό βιβλίο το οποίο περιέχει τα πάντα, αν και πάσχει από μια μετάφραση η οποία φωνάζει: ¨Με μεταγλώττισε αυτόματο πρόγραμμα υπολογιστή με μια βιαστική ματιά από έναν διορθωτή". Ευτυχώς οι φωτογραφίες δεν έπαθαν τίποτε στην διαδικασία αυτή.

Το βράδυ ας βγούμε όλοι, περιμένω πως και πως. Στον Πάρνωνα, τον Κιθαιρώνα, την Δίρφυ κλπ θα είναι τέλεια, αλλά και εμείς οι άτυχοι στην πόλη έχουμε πράγματα να δούμε, αυτό ήθελα να πω.

Δυστυχώς, όταν έκανα αγροτικό στους Στρόπωνες στην Δίρφυ δεν είχα ούτε κιάλι. Αλλά θυμάμαι τον ουρανό έτοιμο να σε κατασπαράξει στην μαύρη του άβυσσο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τα αντικείμενα που ανέφερα υπάρχουν και άλλα εντυπωσιακά όπως ο Μ104 στην Παρθένο

ή ακόμα το Μ97 και ο Μ109(αμφότεροι στην Μεγάλη Άρκτο)Και τα τρία τα είδα σε μια

εξόρμηση που πήγα και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.Είναι όμορφα.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης