Jump to content

Τηλεσκόπιο απο LIdl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ξεχνάμε κ αυτά

www.arcus-sa.gr

Παιδιά,

Η σελίδα της WO (arcus-sa.gr) μου χτυπάει στον AVG Anti-virus ως κακόβουλη και έχει μπλοκαριστεί! Ξέρει κανείς κάτι; Μήπως μπορούμα να ειδοποιήσουμε τους ανθρώπους της WO να το ξέρουν;

 

Παραθέτω και την αιτιολογία της φραγής όπως παρατίθεται απο το μήνυμα που έλαβα

"Ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση του ιστoτόπου www.arcus-sa.gr;

 

Ο ιστότοπος αυτός αναφέρεται ως ύποπτος. Η επίσκεψη σε αυτόν τον ιστότοπο ίσως είναι επιβλαβής για τον υπολογιστή σας.

 

Τμήμα αυτού του ιστοτόπου έχει αναφερθεί για ύποπτη δραστηριότητα 4 φορές τις τελευταίες 90 ημέρες.

 

Τι συνέβη όταν η Google επισκέφθηκε αυτόν τον ιστότοπο;

 

Από τις 1 σελίδες που ελέγξαμε τις τελευταίες 90 ημέρες, 1 σελίδες οδήγησαν στη λήψη και την εγκατάσταση κακόβουλου λογισμικού χωρίς τη συγκατάθεση του χρήστη. Η τελευταία επίσκεψη της Google σε αυτόν τον ιστότοπο ήταν στις 2010-05-29 και η τελευταία φορά που εντοπίστηκε ύποπτο περιεχόμενο σε αυτόν τον ιστότοπο ήταν στις 2010-05-29."

 

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μάλλον την hack-αραν την σελίδα(δεν σημαίνει οτι έχει ιό) προφανώς έχει κάποια λινκ σε spam διευθύνσεις και το google τρελαίνεται με κάτι τέτοια κόλπα.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου βγάζει αυτήν την προειδοποίηση εδώ και μήνες, που επισκεπτόμουν για να ζαχαρώσω τα Megrez & UWAN. Δεν με αποκλείει όμως, ούτε είχα αντιληπτό πρόβλημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απορώ πώς είναι δυνατόν το μέλος "ΣΩΤΗΡΗΣ" να μου στέλνει χθες προσωπικό μήνυμα ζητώντας την γνώμη μου για την τιμή ενός προσοφθαλμίου από το συγκεκριμένο site... :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ΙΕ ανοίγει μια χαρά το σιτε...περίεργα πράγματα!!!!

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εμενα μου λεει η σελιδα εχει αναφερθει ως κακοβουλη..ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις προστασιας καθε υπολογιστη...

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια. ποια παληκαρια της WO, τοπικος αντιπροσωπος (αν εχει ποια νοημα αυτο με την WO) ειναι ο Γιωργος ο Πετροπουλος, ερασιτεχνης αστρονομος σαν και εμας και μελος του βοξ (αλήθεια, πως ήτανε το username του ; ) . Το φαινομενο ειναι απο το advisory του google και σημαινει οτι το google πιστευει οτι το συγκεκριμενο site ειναι κτυπημενο απο trojan horse ή κατι τετοιο. Αυτο εχει να κανει με το ποιος κανει hosting την σελιδα, πολύ πιθανων ο Γιωργος να μην εχει παρει χαμπαρι (καθε ποτε κοιτατε τις δικές σας σελιδες ; )

 

Καπου εχω το email του, θα τον ειδοποιησω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο εξωτερικό συμφέρει να αγοράσω?

και bresser είναι μάρκα ή τύπος?

και αντι για αυτο τι άλλες επιλογές είναι καλές για αρχάριους?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H bresser είναι εταιρεία(skylux είναι το μοντέλο). Καλύτερη επιλογή για πρωτο τηλεσκόπιο είναι το skywatcher dobsonian των 8 ιντσών κτά τη γνώμη μου...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αξίζει να πάρω το bresser, και να δοκιμάσω(προτού σκάσω 350 ευρώ) ή θα απογοητυτώ?

 

τα ρομποτικά αξίζουν για πρώτο?

το dob 8' δε θα είναι λίγο δύσκολο στη μεταφορά?

 

α και κάτι άλλο. πριν απο χρόνια είχαμε πάρι ένα τηλεσκόπιο απο carefour(firsline μαρκα)

το οποίο τελικά χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα μόνο για πίγεις παρατηρήσεις. ta χαρακτηριστικά του είναι D=60mm και F=900mm. Διοπτρικό φαίνεται. έχω χάσει όλα τα προσοφθάλμια, και σκέφτομαι να πάρω μερικά να δοκιμάσω. αξίζει? σε σχέση με το bresser?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αξίζει να πάρω το bresser, και να δοκιμάσω(προτού σκάσω 350 ευρώ) ή θα απογοητυτώ?

 

τα ρομποτικά αξίζουν για πρώτο?

το dob 8' δε θα είναι λίγο δύσκολο στη μεταφορά?

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Το Bresser είναι μόνο για πλανήτες και επίγεια παρατήρηση.

Το Dob είναι λεπτό. Πιο πολύ η αποθήκευση θα είναι πρόβλημα παρά η μεταφορά.

Ρομποτικό αξίζει για πρώτο και τελευταίο, αλλά είναι ακριβότερο. Θέλεις 8'' ρομποτικό αντί 8'' Dob και κοστίζει καινούριο 5-6 φορές περισσότερο.

Όπου να' ναι (διάβασε το forum) έρχονται και τα ρομποτικά dob, η σύγκλιση των 2 κόσμων. Τέρμα οι καυγάδες (;). \:D/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μαλλον τοτε θα αρχισουν νεοι καυγαδες οπως, τι τροφοδοσια να βαλω και μα καλα με ρομπτικο δεν μαθαινεις τον ουρανο ή starhopping never dies κ.α :twisted: :cheesy:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α και κάτι άλλο. πριν απο χρόνια είχαμε πάρι ένα τηλεσκόπιο απο carefour(firsline μαρκα)

το οποίο τελικά χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα μόνο για πίγεις παρατηρήσεις. ta χαρακτηριστικά του είναι D=60mm και F=900mm. Διοπτρικό φαίνεται. έχω χάσει όλα τα προσοφθάλμια, και σκέφτομαι να πάρω μερικά να δοκιμάσω. αξίζει?

 

δεν αξιζει φίλος :roll:

 

αν και εισαγωγικο τηλεσκοπιο για τα λεφτα του μαθαινεις 2-3 πραγματα εχει ενα μεγαλο μειονεκτημα... η διαμετρος βαρελιου ειναι 0,9 και λοιπα

δεν ακολουθει τα προτυπα τα αμερικανικα των προσοφθαλμιων που κυκλοφορουν στην αγορα.

 

εγω προσωπικα θα ψηνομουνα πιο πολυ για δευτερο εισαγωγικο τηλε το skylux που μεταφερεται ευκολα ενω το dob μια χαρα ειναι αλλα απο μεταφορα θελει το κατιτις του.....

η ψαξε και βρες τα προσοφθαλμια του firstline (αμα τα δινει κανενας μιας κ δεν χρησιμοποιουνται πολυ) και αμα ψηθεις τελικα πας σε ενα πολυ πιο μεγαλο upgrade

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελίκά πήρα το skylux. θα μάθω με αυτο και βλέπουμε.

Αλλα ρε παιδιά μπερδεύτηκα με την ισημερινή βάση έχετε κανένα λινκ που να εξηγει πώς τη χρησιμοποιούμε?"

(ναι έχω διαβάσει τις οδηγίες :P)

α και κατι άλλο στο erecting eypiece(προστυχο ακούεται :-P) βάζουμε προσοφθάλμιο?(γιατί άμα βάλω, βλέπω μια θολούρα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλορίζικο το τηλεσκόπιο. Το ίδιο είχα κι εγώ για 3 χρόνια σχεδόν. Μ' αυτό παρατηρούσα σελήνη , πλανήτες , αρκετούς διπλούς αστέρες και επίσης αρκετά σφαιρωτα σμήνη. Βάλτου κι ένα ηλιακό φίλτρο Astrosolar και παρατηρησε και τις κηλίδες του ήλιου. Κάνει και για επίγεια παρατήρηση και για διακοσμητικό στο γραφείο.Άσε που μαθαίνεις πως δουλεύει η ισημερινή. Όλα αυτά μόνο με 80 ευρώ.

 

Το erecting eypiece πέταξέ το όπως επίσης και τα δύο μικρότερα προσοφθάλμια. κράτα μόνο το 20μμ.

Σχετικά με την ισημερινή στήριξη μην αγχώνεσαι. Στήσε το τηλεσκόπιο σου κανονικά και στρέψε τον άξονα ορθής αναφοράς στον πολικό αστέρα. Αυτό είναι μια πρόχειρη πολική ευθυγράμμιση. Τώρα κινώντας μόνο το μοχλό της ορθής αναφοράς μπορείς να ακολουθείς τη κίνηση του αντικειμένου που παρατηρείς.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου καλοριζικο, παντος ειναι πολυ σημαντικο να ακουσες γνωμες περι σωστου εξοπλισμου, ωστε να μην κανεις λαθος αγορα.

 

Υπαρχουν πολλες παγιδες οπως :

 

Ο μεγαλος ενθουσιαμος στην αρχη μπορει να μας κανει να αγορασουμε ενα πανακριβο εξοπλισμο, και υστερα να καταλαβουμε οτι δεν μας συγκινει ιδιαιτερα το χομπυ.

 

Επισης να γινει το αντιθετο, να αγορασουμε κατι πολυ μικρο σε ιντσες και για αυτο γιατι δεν ειμαστε σιγουροι αν θα το συνεχισουμε στο μελλον, με το λαθος να ξανακανουμε μια αγορα υστερα.

 

Οι γνωμες παντα ειναι διαφορετικες το καθενα, φυσικα οι γνωμες ειναι δεκτες εως απαραιτητες, αλλα μετα εσυ αποφασιζεις.

 

Για παραδειγμα εγω αρχιζα με ενα τυπου ρομποτικο MEADE, με αυτο δεν ειδα ΤΙΠΟΤΑ αλλο παρα λιγο κρονο σε χαλια ποιοτητα και λιγο σεληνη. Το μετανιωσα που το πηρα γιατι δεν καλυπτε της αναγκες μου. Μετα ειχα ενα διοπτρικο 6ρη αρκετα καλο αλλα βαρη, με PETZVAL σχεδιαση που

συνδητοποιησα οτι στην εικονα του εχανε λιγο την αληθοφανεια του. Τελος πηρα ενα 4ρη διοπτρικο που μου το εδωσε ο φιλος ο Θεμης, και σας πληροφορω οτι τις περισοτερες παρατηρησησεις της εκανε το 4ρη!

 

Με λιγα λογια πιστευω οτι το τηλεσκοπιο ειναι ενα κουστουμι που ραβετε συμφωνα με της αναγκες του σωματος σου.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.(βιάστηκα για την αγορά, αλλά θα τέλειωναν) σήμερα τσέκαρα τον κρόνο, και ήταν φοβερός!(με το 4mm) δεν περίμενα να δώ τα δαχτυλίδια του υπο τέτοιες συνθήκες, αλλα τα είδα(μένω αθήνα με φοβερή φωτορύπανση και μπροστά απο το τηλεσκόπιο υπήρχε λεωφόρος)

 

Δυσκολέυτηκα αρκετά να τον ακολουθώ,(ποτέ δεν είχα σκεφτεί οτι η γή γυρίζει τόσο γρήγορα) αφου δεν έχω εξοικοιωθεί ακόμη, αλλά θα δοκιμάσω κ στο εξοχικο π έχει πολύ καλύτερο ουρανο.

 

Δεν πολυκατάλαβα πω τη χρησιμοποιώ τη βάση. στο manual έλεγε να ρυθμίσω σε σχέση με το γεωγραφικό πλάτος.τέσπα θα τα βρώ.

Για βιβλίο ποιο λέτε? αυτο έχει και στόχους παρατήρησης?

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπόν γενικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος.(βιάστηκα για την αγορά, αλλά θα τέλειωναν) σήμερα τσέκαρα τον κρόνο, και ήταν φοβερός!(με το 4mm) δεν περίμενα να δώ τα δαχτυλίδια του υπο τέτοιες συνθήκες, αλλα τα είδα(μένω αθήνα με φοβερή φωτορύπανση και μπροστά απο το τηλεσκόπιο υπήρχε λεωφόρος)

 

Δυσκολέυτηκα αρκετά να τον ακολουθώ,(ποτέ δεν είχα σκεφτεί οτι η γή γυρίζει τόσο γρήγορα) αφου δεν έχω εξοικοιωθεί ακόμη, αλλά θα δοκιμάσω κ στο εξοχικο π έχει πολύ καλύτερο ουρανο.

 

Δεν πολυκατάλαβα πω τη χρησιμοποιώ τη βάση. στο manual έλεγε να ρυθμίσω σε σχέση με το γεωγραφικό πλάτος.τέσπα θα τα βρώ.

Για βιβλίο ποιο λέτε? αυτο έχει και στόχους παρατήρησης?

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

 

Αυτό το βιβλίο θα σου μάθει πολλά, όπως πως στήνεις την ισημερινή. Όμως για στόχους παρατήρησης υπάρχει αυτό: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=751

Είναι πάμφθηνο, αλλά μεγάλης αξίας. Προτείνω να το πάρεις οπωσδήποτε.

Αλλιώς κατέβασε το Stellarium ή χρησιμοποίησε το Google Earth ή το Open Universe ή το World Wide telescope. Αναζήτησέ τα στο Google, είναι δωρεάν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα έχω βάλει. το stellarium χρησιμοποιώ πιο πολύ.

κάτι αλλο. η εστιακή απόσταση είναι το μήκος του τηλεσκοπίου?(απο το φακό ώς το προσοφθάλμιο?τι ρόλο παίζει αυτό?

για τη σελήνη, θέλω φίλτρο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα έχω βάλει. το stellarium χρησιμοποιώ πιο πολύ.

κάτι αλλο. η εστιακή απόσταση είναι το μήκος του τηλεσκοπίου?(απο το φακό ώς το προσοφθάλμιο?τι ρόλο παίζει αυτό?

για τη σελήνη, θέλω φίλτρο?

 

Εστιακή απόσταση ή εστιακό μήκος είναι η απόσταση που διανύει το φως από την στιγμή που συναντά το πρώτο οπτικό στοιχείο (φακό ή κάτοπτρο) του τηλεσκοπίου, μέχρι να φθάσει στο σημείο όπου εστιάζει και σχηματίζει την εικόνα. Στα διοπτρικά είναι σχεδόν όσο το μήκος του σωλήνα, στα Νευτώνια, επειδή ανακλάται, σχεδόν διπλάσιο και στα καταδιοπτρικά σχεδόν τριπλάσιο.

Φίλτρο με τα 70mm ίσως και να μην χρειάζεσαι, εγώ στα 80 δεν βαζω, στα 130 & 150 είναι απαραίτητο όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα έχω βάλει. το stellarium χρησιμοποιώ πιο πολύ.

κάτι αλλο. η εστιακή απόσταση είναι το μήκος του τηλεσκοπίου?(απο το φακό ώς το προσοφθάλμιο?τι ρόλο παίζει αυτό?

για τη σελήνη, θέλω φίλτρο?

 

Εστιακή απόσταση ή εστιακό μήκος είναι η απόσταση που διανύει το φως από την στιγμή που συναντά το πρώτο οπτικό στοιχείο (φακό ή κάτοπτρο) του τηλεσκοπίου, μέχρι να φθάσει στο σημείο όπου εστιάζει και σχηματίζει την εικόνα. Στα διοπτρικά είναι σχεδόν όσο το μήκος του σωλήνα, στα Νευτώνια, επειδή ανακλάται, σχεδόν διπλάσιο και στα καταδιοπτρικά σχεδόν τριπλάσιο.

Φίλτρο με τα 70mm ίσως και να μην χρειάζεσαι, εγώ στα 80 δεν βαζω, στα 130 & 150 είναι απαραίτητο όμως.

αν έχουμε δυο τηλεσκόπια με ίδια διάμετρο αντικειμενικού φακού, και άλλη εστιακή απόσταση, πιο είναι καλύτερο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνο που είναι καλύτερα φτιαγμένο!

Επίσης εκείνο που είναι ακριβότερο συνήθως :mrgreen:

 

Λοιπόν, για θέαση πλανητών και καλές εικόνες σε όλο το οπτικό πεδίο προτιμούμε αυτά με μεγάλο εστιακό λόγο, >f/10 συνήθως, καθώς δίνουν μεγαλύτερες μεγεθύνσεις. Διοπτρικά και κατοδιοπτρικά.

Για φωτογράφηση και θέαση μεγάλων περιοχών του ουρανού, καθώς και για ευκολία χρήσης, προτιμούμε αυτά με μικρό εστιακό λόγο,

Βέβαια στα μεγάλου εστιακού λόγου μπορούμε να ελαττώσουμε τον λόγο για φωτογράφηση με μειωτές εστιακού λόγου.

Στα δε μικρού εστιακού λόγου, μπορούμε να τον αυξήσουμε με φακό Barlow και να βελτιώσουμε την εικόνα με διορθωτές κόμης και ακριβά προσοφθάλμια.

Άρα όποιο και να πάρεις μπορεί σε κάποιο βαθμό να καλύψει ανάγκες και των δύο νοοτροπιών.

Συχνά, οι αστροφωτογράφοι ειδικά, έχουν ένα μεγάλου λόγου (καταδιοπτρικό) και ένα μικρού λόγου (διοπτρικό) με μειωτές, barlow κλπ, προκειμένου να κάνουν όλες τις δουλειές.

Οι λόγοι κυμαίνονται από f/4 έως f/15 (σπάνια πια παραπάνω) με τα διοπτρικά να καλύπτουν σχεδόν όλο το φάσμα, τα Νευτώνια στο ένα άκρο (f/4-f/8 ), τα Schmidt Cassegrain στο μέσο (f/10) και τα Maksutov Cassegrain στο άλλο άκρο (f/12-f/15).

Τέλος, οι συγκρίσεις έχουν νόημα στην ίδια διάμετρο πρωτεύοντος. Το C6 SCT είναι f/10 και το Νευτώνιο 12'' είναι f/5. Αλλά επειδή έχουν διπλάσια διάμετρο το ένα από το άλλο, το εστιακό τους μήκος είναι ακριβώς το ίδιο, 1500mm και δίνουν τις ίδιες μεγεθύνσεις με τα ίδια προσοφθάλμια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χτές παρατήρησα και την αφροδίτη, και η φάση της φαινόταν(με λίγη προσπάθεια)

πάντως ακόμα μπερδεύομαι με τη ισημερινή βάση. το έχει κανένας να με βοηθήσει?

α και κάτι άλλο.

Η βάση, στον οριζόντιο άξονα έχει λίγο τζόγο(παίζει λιγο, γεγονός που δυσκολεύει την παρατήρηση)

έχω δοκιμάσω να σφίξω τις βίδες αλλα τπτ. καμια ιδέα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης