Jump to content

Dobsonian ή EQ5 Βάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους λάτρεις του ουρανού.

Θα ξεκινήσω με τα κλασικά.....είμαι νέος στο χώρο ασχολούμαι τους τελευταίους 2 μήνες πιο πολύ θεωρητικά με το αντικείμενο. Έχω ξεκινήσει να παρατηρώ τον ουρανό με κυάλια απο την αθήνα (και Σαββατοκύριακα απο λίγο πιο σκοτεινό ουρανό) και με την βοήθεια του stelarium και κάποιον βιβλίων έχω ξεκινήσει και ξεχωρίζω τους αστερισμούς και να προσανατολίζομαι γενικότερα.

Θέλω να πάρω ένα τηλεσκόπιο και το budget που διαθέτω είναι απο 600-1000€.

Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν για επίγεια παρακολούθηση η για φωτογράφηση. Βέβαια δεν θα ήταν κακή ιδέα η επιλογή ενός τηλεσκοπίου που θα μου δίνει την δυνατότητα αργότερα να μπορώ να φωτογραφίσω. Προσανατολίζομαι σε κατοπτρικό 8''-10'' και αυτό γιατί σε αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να βρώ κάποιο αξιοπρεπές Διοπτρικό η Καταδιοπτρικό. Σίγουρα το μικρό μέγεθος στο τηλεσκόπιο είναι πιο βολικό στην μεταφορά αλλά αυτό που με ενδιαφέρει προς το παρόν είναι να μπορώ να κανω μια σοβαρή παρατήρηση. Διαβάζω καιρό τωρα για τηλεσκόπια και προσπαθώ να καταλήξω κάπου. εδώ λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπυρων :-k Εκθειάζουν πολύ τα Dobsonian ενώ δεν βλέπω να μιλάνε πολύ για τηλεσκόπια με τρίποδη βάση. Υπάρχει κάποιος λόγος που προτιμούνται τα Dob? Θα ήθελα να μάθω γιατί με ενδιαφέρει πολύ το γεγονός σταθερότητα στο τηλεσκόπιο. Πιό θεωρείται πιο σταθερό και πιο ομαλό στην κίνηση του? ενα Dob ή ένα κλασικό κατοπτρικό πάνω σε μια βάση EQ5 ας πούμε? Επίσης θέλω το τηλεσκόπιο που θα πάρω να έχει ένα απλό moter (οχι go to) για να μην χρειάζεται να μετακινώ εγώ συνέχεια το τηλεσκόπιο και για να είναι πιο ομαλή η αναζήτηση των αντικειμένων. Θέλω να σας δείξω και κάποια που μαρέσουν να μου πείτε την γνώμη σας η να μου προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=847

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν υπερ και τα κατα. Και φυσικα το γουστο.

 

Η πρωτη επιλογη σου εχει να κανει με ενα τηλεσκοπιο ενος πολυ πολυφορεμενου και σωστου διαμετριματος των 8 ιντσων, μια επιλογη που σιγουρα δεν θα το μετανιωσεις, ερχεται πακετο με την eq5 πραγμα που την θετει πιστευω οριακη για το συγκεκριμενο νευτωνιο. Την δουλεια της θα την κανει αλλα οριακα. (εγω για παραδειγμα εγω την ιδια βαση αλλα με διοπτρικο σωληνα που ζυγισει αρκετα ελαφροτερα) Τωρα το καλο της υποθεσης ειναι οτι ερχεται με μοτερ και ορθης αναφορας αλλα και αποκλισης, πραγμα που κανει την παρατηρηση πολυ ευκολη.

 

Η δευτερη επιλογη σου εχει να κανει παλι με νευτωνιο σχεδιασμο αλλα με 2 ιντσες παραπανω, (δηλαδη λιγο περισοτερο φως) Η βαση τυπου dob που δινει μαζι εχει ενα καλο , κανει autotracking, δηλαδη και παλι ερχεσαι τυχερος, γιατι θα μπορεις να κανεις και φωτογραφιση στο μελον αν θελεις να ασχοληθεις.

 

Η γνωμη μου ειναι να παρεις την πρωτη επιλογη, εκτος και αν θες ιντσες..

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 8" θέλει HQ5 τουλάχιστον για να ειναι καπως σταθερό. Αν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία τότε να επενδύσεις στη βάση κατά κυριο λόγο και όχι στο σωλήνα.

Αν σε ενδιαφέρει η παρακολούθηση και όχι η φωτογράφιση τότε γιατί όχι Skywatcher Flextube autotracking;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα ! πρεπει να μας πεις αν θελεις πιο πολυ να ασχοληθεις με την φωτογραφιση η στην παρατηρηση, η HEQ5 πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση , αλλα ο φιλος μας ξεπερναει το buget του κατα πολυ. Εγω θα εκανα λιγο υπομονη και θα μαζευα να παρω την HEQ5.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αν εξερέσουμε το γεγονός της φωτογράφησης και επικεντρωθούμε στο πια βάση είναι πιο σταθερή ετσι ώστε να κάνω παρατήρηση στον ουρανό και να μην τρεμοπαίζει αυτό που παρατηρώ. όπως επίσης χρόνος και ευκολία στησίματος.........η ας πούμε πως θέλω να πάω στο βουνό και να το στήσω όπου το έδαφος μπορεί και να μην είναι εντελώς επίπεδο. Πιό υπερτερεί γενικότερα σε σταθερότητα και σε πιο ξεκούραστη παρατήρηση? Επίσης αν καταλήξω σε ενα Dob να κοιτάξω για τα flex της sky-watcher η υπάρχει περίπτωση μελλοντικά απτο άνοιξε κλίσε το τηλεσκόπιο να ειναι ασταθές? Μήπως ενα Dob με έναν απλό σωλήνα θα ήταν καλύτερο? γιατί στα 1000€ βρήκα και αυτό.

http://telescopeshop.gr/show.asp?productId=14

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ' ότι βλέπω όχι είσαι μπερδεμένος φίλε μου. Κατ αρχή το έδαφος δεν επηρεάζει τον τρίποδα είτε είναι επίπεδο είτε όχι ούτε τη βάση του dob που στηρίζεται σε τρία σημεία (δεν μιλάμε για τρελές κλίσεις εδάφους εννοείται πως σε τέτοιες δεν στήνεις).

Δεύτερον αν σε ενδιαφέρει η ευκολία στησίματος και ξεστησίματος τότε το dob είναι μονόδρομος.

Τρίτον αν αυτό που θέλεις είναι και παρακολούθηση τότε η λύση flextube autotracking είναι επίσης σχεδόν μονόδρομος.

Πρόσεξε να χωράει στο αυτοκίνητό σου το 12" δεν χωράει σε sedan.

Κοντολογίς γνώμη μου αν δεν θέλεις αστροφωτογραφία ένα 10" flextube autotracking είναι καλή λύση για σένα. Όχι δεν παθαίνει τίποτα με το άνοιξε κλείσε. Ασφαλίζει με βίδες στο τέρμα της διαδρομής.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ας πούμε πως θέλω να πάω στο βουνό και να το στήσω όπου το έδαφος μπορεί και να μην είναι εντελώς επίπεδο. Πιό υπερτερεί γενικότερα σε σταθερότητα και σε πιο ξεκούραστη παρατήρηση

 

eq5 , heq5, eq6 και παει λεγοντας...

Αν παρεις στηριξη δεν προκειται ποτε να το μετανιωσεις. Οποτε καλυτερα μαζεψε και παρε την heq5 αντι για την eq5 γιατι το 8ιντσο θα δυσκολευεται λιγο, και μην σκεφτεις να παρεις κατω απο 8ιντσες σε νευτωνιο δεν αξιζει, η προυποθεση της αγορας δεν ειναι για 1 μηνα, σκοπος ειναι να επενδυσεις σε καποια αξιολογα οργανα ωστε να τα ικανοποιησουν της αναγκες σου στο 100%

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dob αυτό είναι μια καλή λύση νομίζω και δεν σε εμποδίζει κανένας αν σώνει και καλά θέλεις να φωτογραφίσεις αύριο- μεθαύριο να πάρεις σιγά σιγά μια πραγματικά καλή στήριξη NEQ6 ή κάτι αντίστοιχο και να το ανεβάσεις πάνω. Αν δεις πως δεν σε ενδιαφέρει θα συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς ως έχει.

Και από διάμετρο 10'' δεν είναι και άσχημα, έχεις όμως επιλογή και για παραπάνω αν είσαι αχόρταγος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον να σου δωσω μια πιο σιγουρη απαντηση στα ερωτηματα σου ωστε να σε κανει να αποφασισεις λιγο πιο σωστα.

 

Επιθυμητες οι γνωμες απο ολους μας αλλα η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λυση πιστευω ειναι να μπορεσεις να πας σε μια νυχτερινη συγκεντρωση και απο κει πλεον και υστερα να κατσεις και να δεις απο κοντα, ποια ειναι τα + και ποια τα - του καθε τυπου τηλεσκοπιου, εξαλου εχεις να γνωρισεις πολλα παιδια σε μια νυχτερινη εξορμηση, πραγμα που θα ακουσεις τις γνωμες τους ζωντανα.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η νυχτερινή εξόρμηση με τα παιδιά του forum μου ακούγετε πολύ καλή ιδέα και θα με βοηθήσει πολυ πιστεύω.

Ευχαριστώ και πάλι :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά είδα πως η ΗEQ5 με το 8'' shywatcher 200/1000 είναι στα 1000€ όσο ακριβώς και το Dob flex 10''

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=881

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721

και τα 2 έχουν μοτερ επομένως η διαφορά είναι στις 2'' παραπάνω του Dob.

Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγαλη διαφορά ανάμεσα στις 8" και 10" γιατι δεν έχω δει ποτέ μέσα απο τηλεσκόπιο τέτοιας διαμέτρου. Έκλεινα πιο πολύ στο Dob μιας και έχει μοτερ επομένως αργότερα μπορώ να κάνω και φωτογράφηση αν θέλω και λόγο των 2'' παραπάνω που έχει, μέχρι που πήγα σε ένα κατάστημα με τηλεσκόπια και μετά απο μία κουβέντα που ειχα με τον πωλητή μου είπε πως το Dob είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο να βρεί στόχο σε σχέση με ένα νευτώνιο σε ισημερινή βάση.

θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό. ισχυει κάτι τέτοιο? Τώρα που σκέφτομαι για την ΗΕQ5 αντί για την ΕQ5 πιό πιστεύεται πως θα είναι καλύτερη επιλογή τελικά, το Dob η το νευτώνιο με την HEQ5?

 

ΥΓ. Όσον για την συνάντηση blackholsun θα ήθελα πολύ να έρθω....αν είναι δυνατόν στείλε μου ένα pm όταν αποφασίσετε πότε θα γίνει....tnx

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά είδα πως η ΗEQ5 με το 8'' shywatcher 200/1000 είναι στα 1000€ όσο ακριβώς και το Dob flex 10''

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=881

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721

και τα 2 έχουν μοτερ επομένως η διαφορά είναι στις 2'' παραπάνω του Dob.

Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγαλη διαφορά ανάμεσα στις 8" και 10" γιατι δεν έχω δει ποτέ μέσα απο τηλεσκόπιο τέτοιας διαμέτρου. Έκλεινα πιο πολύ στο Dob μιας και έχει μοτερ επομένως αργότερα μπορώ να κάνω και φωτογράφηση αν θέλω και λόγο των 2'' παραπάνω που έχει, μέχρι που πήγα σε ένα κατάστημα με τηλεσκόπια και μετά απο μία κουβέντα που ειχα με τον πωλητή μου είπε πως το Dob είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο να βρεί στόχο σε σχέση με ένα νευτώνιο σε ισημερινή βάση.

θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό. ισχυει κάτι τέτοιο? Τώρα που σκέφτομαι για την ΗΕQ5 αντί για την ΕQ5 πιό πιστεύεται πως θα είναι καλύτερη επιλογή τελικά, το Dob η το νευτώνιο με την HEQ5?

 

ΥΓ. Όσον για την συνάντηση blackholsun θα ήθελα πολύ να έρθω....αν είναι δυνατόν στείλε μου ένα pm όταν αποφασίσετε πότε θα γίνει....tnx

 

Δεν έχω ισημερινή, αλλά γνωρίζω 2 πράγματα

1. Φωτογράφηση μεγάλης έκθεσης= Ισημερινή

2. Εύκολη εύρεση στόχου= Υψαζιμουθιακή (σαν του Dob)

Αλλά η εξοικείωση με την ισημερινή κάνει εύκολη και εκείνη.

Κατά τ'άλλα, το τι διαφοροποιούν οι 2'', εξαρτάται από την διάμετρο.

Από τις 2'' στις 4'' έχουμε 100% αύξηση διαμέτρου, ή 2πλάσια διάμετρο και 4πλάσια πρόσληψη φωτός.

Από τις 20'' στις 22'' έχουμε μόνο 10% αύξηση.

Από τις 8'' στις 10'' η αύξηση είναι 25%.

Ούτε ασήμαντη, ούτε φοβερή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μετά απο μία κουβέντα που ειχα με τον πωλητή μου είπε πως το Dob είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο να βρεί στόχο σε σχέση με ένα νευτώνιο σε ισημερινή βάση.

θα ήθελα την βοήθεια σας σε αυτό. ισχυει κάτι τέτοιο?

ντοιγκ! Ειπε τετοιο πραγμα ο πωλητης?? Ποιος φουρνος γκρεμιστηκε? Εδω κοντευουμε να συνδεσουμε τη διαμετρο των 8 ιντσων με το dοb, με εκφρασεις του στυλ "ποιοι στοχοι φαινονται με dob 8" " ! Ο πωλητης εχει απολυτο δικιο, αλλα ποιος τον ακουει.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι επιστημονικές έρευνες έχουν καταδείξει το αυτονόητο, πως ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται τον χώρο με ένα σύστημα υψαζιμουθιακών και όχι ισημερινών συντεταγμένων. Εξελικτικά, το οριζόντιο επίπεδο χαράκτηκε ενδεχομένως στις γενετικές δομές του οργανισμού από την εμπειρία του ορίζοντα, της θάλασσας και των εν γένει επιπέδων ηρεμίας των υγρών και ημιστερεών- στερεών ιζημάτων (βάλτοι, κάμποι κλπ) και το κατακόρυφο από την αντίληψη των βαρυτικών δυνάμεων, όπως τις αντιλαμβανόμαστε στο σώμα ή από την αντίληψη των πεπτωκότων. Τα αντιληπτικά υποσυστήματα υποστηρίζουν το ολοσύστημα αυτό. Λόγου χάρη τα κύταρα του ινιακού φλοιού εξειδικεύονται στην αναγνώριση οριζοντίων και κατακόρυφων γραμμών, αλλά και γραμμών με κλίση 45 μοιρών!!! Ο λαβύρινθος του έσω ωτός διαθέτει σύστημα τριών ημικυκλικών σωλήνων υπό γωνία 90 μοιρών, οι οποίοι διαθέτουν σταθμικό υγρό και τα αισθητήρια κύτταρα ανιχνεύουν με έμπλεα τριχίδια την απόκλιση της στάθμης του υγρού από την οριζόντιο σε κάθε σωλήνα. Αποτελεί ταυτόχρονα το αλφάδι και το γυροσκόπιο του εγκεφάλου το υποσύστημα αυτό και επί βλάβης προκύπτει σύγχυση του χώρου, περιστροφικός ίλιγγος, ναυτία και νυσταγμός.

Αντιληπτικές δοκιμασίες δείχνουν πως και τα συνειρμικά πεδία, από την βρεφική ηλικία, χωρίζουν (χωρίζω= τον χώρο ορίζω) τον χώρο σε κάθετες συνιστώσες, ύψους- πλάτους και (λίγο αργότερα, με την ανάπτυξη της σύγκλισης των οφθαλμών και της διοφθάλμιας όρασης) βάθους. Το πρωτογενές επίπεδο είναι οριζόντιο και τα άλλα δύο απαρτιώνουν το σύστημα μέσω καθέτων αναφορών το ένα στο άλλο. Στην υψαζιμουθιακή προβολή το σύστημα ουσιαστικά γίνεται δισδιάστατο, καθώς η βαθική διάσταση εξισώνεται με το άπειρο φυσικομαθηματικά, ή με το ημισφαίριο του ουράνιου θόλου αντιληπτικά. Τέλος, τα συστήματα αυτα έχουν παγκόσμια εξάπλωση, από την Αρκτική, έως τον Ισημερινό.

Από την άλλη το σύστημα είναι τόσο τέλεια ολοκληρωμένο και προσαρμοστικό (κληρονομιά της δενδρόβιας εξελικτικής φάσης των πρωτευόντων, όπως έχουμε ξαναπεί) που μπορεί σύντομα να συνθηκοποιηθεί με λίγη εξάσκηση σε ένα ισημερινό σύστημα, σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, σε συνθήκες εναέριας κυνομαχίας κλπ.

Το οτι όμως, εκ φύσεως, η αντήληψή μας είναι ρυθμισμένη υψαζιμουθιακά και όχι ισημερινά δεν επιδέχεται σοβαρή αμφισβήτηση.

Λίγα off topic ακόμη και θα σας κάνω ξεφτέρια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία αντίρρηση σε αυτά που λες, αλλά όλοι οι χάρτες με τους οποίους ψάχνουμε τα αντικείμενα είναι προσανατολισμένοι "ισημερινώς". Δηλαδή ως προς τα 4 σημεία προσανατολισμού, βορράς, ανατολή, δύση, νότος. Επομένως ο χρήστης ενός dob δεν αναζητεί τα αντικείμενα έχοντας υπόψιν τον ορίζοντά του, το πάνω του και το κάτω του, διότι αν το έκανε αυτό, δε θα μπορούσε να ταυτίσει την εικόνα του χάρτη του με αυτή που βλέπει από τον ερευνητή. Ξεχνά ορίζοντες, ξεχνά βορρά και νότο και κινείται βάσει σχημάτων, γραμμών που σχηματίζονται από άστρα. Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, ειδικά για τον αρχάριο.

 

Μια ισημερινή όμως μπορεί να σου δώσει την κατεύθυνση του βορρά, του νότου, της δύσης και της ανατολής και έτσι μπορούμε να ταυτίσουμε ή να παραλληλήσουμε πιο εύκολα την εικόνα μας με αυτή του χάρτη μας. Εκτός και αν κάποιος χρήστης dob μπορεί να "ζωγραφίσει" με το μυαλό του την γραμμή του ουράνιου ισημερινού πάνω στην εικόνα που έχει στο προσοφθάλμιο. Εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να το κάνω αυτό.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό λέω, πως είναι εύκολο για τον εγκέφαλο να προσαρμοστεί στους χάρτες και την ισημερινή, κλίνοντας το οριζόντιο επίπεδο σε ισημερινό, όπως κλίνεις την ισημερινή στήριξη προς τον ουράνιο πόλο. Προβάλει την ίδια εμπειρία του με κλίση, δηλαδή αλλαγή μίας μόνο παραμέτρου, που για το φοβερό μυαλό μας είναι piece of cake.

Αλλά πριν πιάσεις στα χέρια σου την ισημερινή, η υψαζιμουθιακή φαίνεται ευχερέστερη καθώς είναι αμέσως συμβατή με την συνήθη αντιληπτική μας εμπειρία.

Με άλλα λόγια, όποιος παίρνει ισημερινή θα την μάθει, μην φοβόμαστε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία αντίρρηση σε αυτά που λες, αλλά όλοι οι χάρτες με τους οποίους ψάχνουμε τα αντικείμενα είναι προσανατολισμένοι "ισημερινώς". Δηλαδή ως προς τα 4 σημεία προσανατολισμού, βορράς, ανατολή, δύση, νότος. Επομένως ο χρήστης ενός dob δεν αναζητεί τα αντικείμενα έχοντας υπόψιν τον ορίζοντά του, το πάνω του και το κάτω του, διότι αν το έκανε αυτό, δε θα μπορούσε να ταυτίσει την εικόνα του χάρτη του με αυτή που βλέπει από τον ερευνητή. Ξεχνά ορίζοντες, ξεχνά βορρά και νότο και κινείται βάσει σχημάτων, γραμμών που σχηματίζονται από άστρα. Αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, ειδικά για τον αρχάριο.

 

Μια ισημερινή όμως μπορεί να σου δώσει την κατεύθυνση του βορρά, του νότου, της δύσης και της ανατολής και έτσι μπορούμε να ταυτίσουμε ή να παραλληλήσουμε πιο εύκολα την εικόνα μας με αυτή του χάρτη μας. Εκτός και αν κάποιος χρήστης dob μπορεί να "ζωγραφίσει" με το μυαλό του την γραμμή του ουράνιου ισημερινού πάνω στην εικόνα που έχει στο προσοφθάλμιο. Εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να το κάνω αυτό.

 

Κι εγώ απο τότε που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ισημερινή βάση (HEQ5) δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αλταζιμουθιακή. Βέβαια θα μου πει ο άλλος αφού έχεις go to ρε μεγάλε τι σε νοιάζει?? :mrgreen: :mrgreen:

Αλλά, δεν ξέρω, έχει άλλη μαγεία η ισημερινή. Φαίνεται πιο "επαγγελματική"!!! :mrgreen: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για αρχη μεχρι να μαθεις τον ουρανο παρε dob βαση και κανε παρατηρηση. οσο για την ισημερινη βαση εχω και εγω και ο θεμης το dob 8 πανω στην heq5 pro και κανουμε φωτογραφηση με συτη αλλα απο αποψη βαρους παιζει οριακα και δεν μπορεις να βαλεις πολυ εξοπλισμο επανω σε συτη την βαση, αν θες να βαλεις 10ινστο δεν θα το αντεξει. επισης σε αερα επειδη ο ο σωληνας ειναι μακρυς ταλαντωνεται αρκετα. καλο θα ηταν να παρεις την eq6 μιας και ειναι πιο σταθερη και μπορει να σηκωσει πιο πολυ βαρος

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι 100% πιο επαγγελματικη

 

Έχετε συνειδητοποιήσει πως δεν κατασκευάζονται πια μεγάλα τηλεσκόπια με ισημερινή στήριξη; Με την έλευση των ηλεκτρονικών υπολογιστών και τον συστημάτων διόρθωσης της περιστροφής του πεδίου δεν υπάρχει λόγος τα μεγάλα τηλεσκόπια να είναι ισημερινά πια...

Μόνο τα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια πλέον έχουν ισημερινές στηρίξεις.

Και συμφωνώ πως για αστροάλματα η υψοαζιμουθιακή dobsonian είναι η καλύτερη ειδικά αν έχει και tracking... (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου που λένε χεχε :mrgreen: )

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε gapos να σου πω πως το εχω αναλυση το θεμα επιλογης -

 

Οταν ηταν να παρω ενα και τελευταιο τηλεσκοπιο (ναι δυστυχως.... εχω αλλα εξοδα παιδες! ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ σε λιγο καιρο, ξερετε εσεις.. γαμους :D παπαδες :evil: τραπεζια :evil: παιδια στο μελον 8) κτλ... ) ηταν να επαιρνα ενα 8ιντσο skywatcher, οταν το ξανασκεφτηκα ομως το θεωρησα λιγο μεγαλο, καποια στιγμη κοιταξα μεσα απο ενα διοπτρικο 6ιντσο στον κιθαιρωνα, καναμε μια γρηγορη συγκριση φωτοσυλεκτικοτητας μεταξι 6ιντσου διοπτρικου και 8ιντσου νευτωνιου, σε οτι στοχους βαλαμε πλανητικους γαλαξιες αστρικα, η φωτεινοτητα ηταν ακριβως το ιδιο! Το κοντραστ που δινει το διοπτρικο ειναι αλλο πραγμα! Φυσικα τι σας λεω τωρα εσας.. Φυσικα για να παρεις ενα διοπτρικο πρεπει να εισαι και ετοιμος να δεχτεις τα χρωματικα του σφαλματα, εμενα προσωπικα δεν με πειραζει, και ουτε με πειραζει απο ανεκαθεν. Αυτο που κερδισα ειναι οτι εχω ενα τηλεσκοπιο κυριολεκτικα μισο στον ογκο απο ενα dob8ιντσο και βλεπω τα ιδια ακριβως με αυτα σχεδον που εχουν οι 8ιντσες, μην μπερδεψετε για την εικονα περι F κτλ δεν μιλαω για εστιακους λογους κτλ παρα μονο για φωτεινοτητα.

 

Φιλε μου σου ξαναλεω χωρις να θελω να σου δωσω λαθος πληροφοριες ελα μια φορα σε μια εξορμηση και δες μονος σου.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ισημερινή όμως μπορεί να σου δώσει την κατεύθυνση του βορρά, του νότου, της δύσης και της ανατολής και έτσι μπορούμε να ταυτίσουμε ή να παραλληλήσουμε πιο εύκολα την εικόνα μας με αυτή του χάρτη μας. Εκτός και αν κάποιος χρήστης dob μπορεί να "ζωγραφίσει" με το μυαλό του την γραμμή του ουράνιου ισημερινού πάνω στην εικόνα που έχει στο προσοφθάλμιο. Εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να το κάνω αυτό.

 

Δημήτρη, επειδή τελευταία έχεις αναφέρει πολλές φορές πως με dob δεν μπορείς να προσανατολιστείς στο προσοφθάλμιο, να σου πω ένα κολπάκι που υπάρχει και το χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά σε ζόρικες καταστάσεις όπου απαιτείται να έχω ταυτοποίηση πεδίου με κάποια φωτογραφία. Αν αφήσεις τον σωλήνα ακίνητο, τα αστέρια κινούνται προς μία κατεύθυνση. Αυτή η κατεύθυνση είναι πάντα η δύση. Μετά προσανατολίζεσαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης