Jump to content

Αγόρα Televue barlow 2x ή Hyperion 3.5mm;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Έχω το κλασικό καλό sw dob 8' και δεν έχω αγοράσει κανένα άλλο προσοφθάλμιο ή barlow ακόμα! Σκέφτομαι ή να αγοράσω τον Televue barlow 2x ή το προσοφθάλμιο Hyperion 3.5mm; Η τιμή τους είναι περίπου ίδια οπότε δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το μόνο που σκέφτομαι είναι από άποψη ποιότητας τι είναι καλύτερο...! :-k

 

 

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=985

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=745

π = ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟΥ ΜΗΚΟΣ ΙΝΑ ΟΡΙΣΗ ΔΙΑΜΕΤΡΩ ΠΑΡΗΓΑΓΕΝ ΑΡΙΘΜΟΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟΝ ΚΑΙ ΟΝ ΦΕΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΟΛΟΝ ΘΝΗΤΟΙ ΘΑ ΕΥΡΩΣΙ... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι ο barlow θα σου ειναι πιο χρησιμος. Θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις και με τα προσοφθαλμια που ηδη εχεις (αν και δεν ειναι ποιοτικα καλα) και ετσι θα ειναι σαν να εχεις 4 προσοφθαλμια...5,10,12.5 και 25mm.

 

Απο την αλλη, το Baader Hyoerion 3,5mm παρεχει μεγαλη μεγενθυση σαν προσοφθαλμιο, αλλα σε συνδυασμο με το Dob 8" δεν ειναι τοσο χρησιμο. Καλυτερα δηλαδη να παρεις ενα προσοφθαλμιο 5,6 ή 7mm αν θες μεγαλες μεγενθυνσεις. Λειτουργουν καλυτερα σε συνδυασμο με ενα 8" τηλεσκοπιο.

 

 

Οποτε η συμβουλη μου ειναι, να παρεις τον barlow 2x για αρχη. Αργοτερα οταν θα αποκτησεις αλλα προσοφθαλμια, θα σου ειναι παντα χρησιμος αφου, οπως σου ειπα και πριν, με ενα προσοφθαλμιο και τον barlow θα ειναι σαν να εχεις δυο προσοφθαλμια.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει θέμα ποιότητος εδώ. Αν υποθέσουμε πως ο Barlow είναι ποιοτικότερος του Hyperion (δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό), το πλεονέκτημα χάνεται αν με τον Barlow χρησιμοποιήσεις τα SuperPlossl που έχεις (για τα οποία είμαι βέβαιος πως είναι κατώτερα του Hyperion, καθώς τα έχω). Άρα συγκρίνεις Hyperion με SW SuperPlossl και ουχί με TV Barlow που, ως ανόμοια, δεν επιδέχονται συγκρίσεως.

Ωστόσο ο Hyperion 3.5 είναι υπερβολή για το τηλεσκόπιό σου (340x). Νομίζω πως κάνει για μικρά διοπτρικά κυρίως.

Αν πάρεις μόνο 1 πράγμα τώρα πάρε τον Barlow, με σκοπό να πάρεις έναν Hyperion zoom κατόπιν, ή καλύτερα σταθερά προσοφθάλμια. Μόνο Barlow δεν συνιστά ποιοτική βελτίωση, απλώς μεγαλύτερες μεγεθύνσεις (240x με 10mm x2).

Αν επιμένεις σε μικρό Hyperion, ο 8mm που με δακτυλίους ρύθμισης (+20 ευρώ) γίνεται 6, 5 και 4.2mm θα σε καλύψει φθηνά και ευχάριστα (τον χρησιμοποιώ συνέχεια έτσι, και με f/5 Νευτώνιο και διοπτρικό). Η επιλογή δική σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προτείνω κλασσικά πράγματα προσοφθάλμιους 60 μοιρών 25 και 12mm και barlow μόνο Τelevue 3x.

Ξέχνα τον 3.5mm Hyperion αν θέλεις 4mm Orthoscopic να πω ναι για μια φορά στο τόσο που θα είναι καλό το seeing.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης