Jump to content

Ανδρομεδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα θα βγω για ανδρομεδα και αργοτερα Δια (θα δοκιμασω και τον υπεριωνα 5μμ)

Εσεις τι θα παρατηρησετε?

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βγήκα στην ταράτσα και είδα το φεγγάρι.Ήταν καταπληκτικό.

Αν και πιστεύω πως η Ανδρομέδα βγαίνει αργά,τουλάχιστον είναι ένας όμορφος στόχος για μικρά

και μεγάλα τηλεσκόπια.

 

020.thumb.jpg.8d5d165749045ec2ff9b9ceeb3f8bccb.jpg

σελήνη 19/6/2010 δευτερη προσπαθεια.

 

019.thumb.jpg.80bfd596202e49f6bb9305d55a12ee71.jpg

σελήνη 19/6/2010 πρώτη προσπάθεια.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντος σημερα ηταν εκπληκτικο, δοκιμαζοντας το καινουργιο μου δυοφθαλμιο maxbright ειδα σεληνη και κρονο σε αλλο επιπεδο ! κυριολεκτικα εμεινα ! αν και το seeing ηταν καλυτερο πριν..
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το φεγγαρι ειδα απο την ταρατσα και ατενισα λιγο τον ουρανο με κιαλια!! O:)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα θα βγω για ανδρομεδα και αργοτερα Δια (θα δοκιμασω και τον υπεριωνα 5μμ)

Εσεις τι θα παρατηρησετε?

 

Εγω δυστυχως ειμαι προς το παρον μακρια απ το τηλεσκοπιο μου αλλα περιμενω τις εντυπωσεις απο τον hyperion για πλανητικη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα δεν εχω ανεβει ...

Εχω το τηλεσκοπιο στην ταρατσα και κρυωνει.Οσον αφορα τον υπεριωνα η μονη συγκριση που μπορω να κανω ειναι με τον 10mm της skywatcher και εναν seben zoom που εχω 8-24 μιας και εκτος απο υπεριωνες δεν εχω αλλης εταιρειας προσοφθαλμια ...

Παρολα αυτα θα κανω καινουργιο ποστ το πρωι και θα σας πω εντυπωσεις .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δεσποινίς Σελήνη είναι πανέμορφη αν και υπερβολικά ματαιόδοξη, ζηλόφθων και με έντονα ναρκισσιστική προσωπικότητα. Όποτε κάνει μια δημόσια εμφάνιση επιδιώκει να τραβήξει επάνω της όλην την προσοχή και, είναι αλήθεια, δεν χρειάζεται να προσπαθήσει ιδιαίτερα για να το επιτύχει. Με την σαγηνευτική της λάμψη, τα μυστηριακά της κάλλη και την υπεροπτική της ψυχρότητα, επισκιάζει κάθε άλλη όμορφη παρουσία. Ο εκρηκτικός της χαρακτήρας και το απίστευτο οιστριονικό της ταπεραμέντο καταγοητεύουν κάθε λάτρη της αυθεντικής ομορφιάς. Στον δροσερό ουράνιο κήπο μοιάζει με μια εξωτική κατάλευκη ορχιδέα ανάμεσα σε ταπεινά γεράνια και ζουμπούλια, έτσι όπως ξεδιπλώνει τα νυφικά της πέταλα με τις αργυρές ανταύγειες βασανιστικά αργά, λίγο- λίγο κάθε ημέρα, ώσπου να τυφλώσει με την άφθαστη ομορφιά της τον έκθαμβο παρατηρητή. Έπειτα αυτάρεσκα, συνεπαρμένη από την επιτυχία της αυτή, εφαρμόζει το ίδιο σχέδιο και με το ίδιο νάζι και τις ίδιες επιτηδευμένες κινήσεις μαζεύει και πάλι τα πέπλα της και χάνεται στο σκοτάδι, μόνο και μόνο για να μας επιτρέψει να δούμε πόσο αχνές και ξεθωριασμένες φαίνονται οι άλλες καλλονές του ουράνιου χαρεμιού εμπρός στην ανάμνηση της δικής της ιλιγγιώδους ωραιότητας. Το σχέδιό της είναι με προσοχή υπολογισμένο και άψογα εκτελεσμένο κάθε φορά, από τα βάθη των αιώνων, σαν μια τελετουργική χορογραφία, σαν μια δήθεν αυθόρμητη καντέντζα που ο σολίστας ερμηνεύει ευλαβικά, προσέχοντας να μην διαφύγει ούτε μιά νότα από αυτές που του εδίδαξε ο δάσκαλος.

Η αρχόντισσα Σελήνη φουντώνει σε όλους μας τον έρωτα και προκαλεί καθένα να πνιγεί στην λαμπερή θάλασσα της ομορφιάς της, αλλά παραμένει ακατάδεχτη και απόμακρη. Πράγματι, όσο και αν χαιδεύει αδιάντροπα το σκοτεινό το κύμα και τυλίγει με το θεσπέσιο σώμα της το υπερήφανο βουνό, σε λίγους μόνο ανθρώπους έδωσε το δικαίωμα να καυχιώνται πως άγγιξαν την αγέραστη επιδερμίδα της. Και αυτοί οι λίγοι έγιναν ήρωες στα μάτια μας καθώς υλοποίησαν τον άσβεστο πόθο όλων ημών, των ανύμφευτών της εραστών, δίνοντας απλώς ένα φευγαλέο φιλί στα δροσερά της μάγουλα.

Πόσο υπερφίαλη είναι στ' αλήθεια η Βασίλισσα της Νύκτας! Άραγε δεν το γνωρίζει πως αυτό που σβήνει με την ανυπέρβλητη λάμψη της είναι το φως χιλίων ήλιων; Μήπως δεν ξέρει πως ακόμη και η μοναδική δική της ομορφιά δεν πρόκειται να κρατήσει για πάντα; Για πόσο ακόμη θα στροβιλίζεται στο χορόδραμα του στερεώματος πρωτού την σφιχταγκαλιάσει η χρυσή φωτιά του δεσπότη Ήλιου για να την κάψει, όπως ο Δίας την Σεμέλη έκαμε δική του;

Είναι ακαταμάχητη μα και ρηχή η ομορφιά της Σελήνης. Όπως και όλες οι ομορφιές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> Μακαρι ρε Κωστα να μπορουσα και εγω να εκφραζομαι οπως εσυ...

Σεληνη λοιπον εσυ , η αληθεια ειναι πως την εχω παραμελησει απο την πρωτη στιγμη που την αντικρυσα . Παρολα αυτα επιφυλασομαι για το μελλον :)

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομα δεν εχω ανεβει ...

Εχω το τηλεσκοπιο στην ταρατσα και κρυωνει.Οσον αφορα τον υπεριωνα η μονη συγκριση που μπορω να κανω ειναι με τον 10mm της skywatcher και εναν seben zoom που εχω 8-24 μιας και εκτος απο υπεριωνες δεν εχω αλλης εταιρειας προσοφθαλμια ...

Παρολα αυτα θα κανω καινουργιο ποστ το πρωι και θα σας πω εντυπωσεις .

 

Δεν πειραζει, κι εγω για αντικατασταση του 10χιλ. της skywatcher τον θελω (στα 8mm βεβαια) ο οποιος μου φαινεται οτι ειναι για πεταμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον οσον αφορα τον 5αρι ειναι καλυτερος απο τον seben και τον skywatcher αλλα οχι τρομερα καλυτερος :cry: οι συνθηκες παρατηρησης αθλιες... Ο απεναντι γειτονας αποφασισε και βλεπει τηλεοραση με ανοιχτες τις μπαλκονοπορτες μεχρι και τωρα που κατεβηκα , τυφλωνοντας με :evil:

το seeing οχι καλο , το ειδωλο στις Χ240 που δινει ο συνδιασμος του γνωστου dob της skywatcher εβραζε . Οσον αφορα την ανδρομεδα απλα δεν την εντοπισα μιας και ειμαι ασχετος , με συννεφα που διεκοπταν ,με 50" τηλεωραση μπροστα στα μουτρα μου ,με 4 deppon απο εχθες και τελικα τα παρατησα. Και ημουν και με stellarium και με pocket sky atlas στην ταρατσα ](*,)

 

Τι να πω μαλλον θα τα δω με το μεγαλο :twisted: και την neq6 που θα περασω να παρω την ερχομενη Πεμπτη απο το γνωστο μαγαζι της πανεπιστημιου. Ελπιζω μονο να μην χαλασει ο καιρος ....

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον οσον αφορα τον 5αρι ειναι καλυτερος απο τον seben και τον skywatcher αλλα οχι τρομερα καλυτερος :cry: οι συνθηκες παρατηρησης αθλιες... Ο απεναντι γειτονας αποφασισε και βλεπει τηλεοραση με ανοιχτες τις μπαλκονοπορτες μεχρι και τωρα που κατεβηκα , τυφλωνοντας με :evil:

το seeing οχι καλο , το ειδωλο στις Χ240 που δινει ο συνδιασμος του γνωστου dob της skywatcher εβραζε . Οσον αφορα την ανδρομεδα απλα δεν την εντοπισα μιας και ειμαι ασχετος , με συννεφα που διεκοπταν ,με 50" τηλεωραση μπροστα στα μουτρα μου ,με 4 deppon απο εχθες και τελικα τα παρατησα. Και ημουν και με stellarium και με pocket sky atlas στην ταρατσα ](*,)

 

Τι να πω μαλλον θα τα δω με το μεγαλο :twisted: και την neq6 που θα περασω να παρω την ερχομενη Πεμπτη απο το γνωστο μαγαζι της πανεπιστημιου. Ελπιζω μονο να μην χαλασει ο καιρος ....

 

Η Ανδρομεδα απο πολη με δυσκολεψε και εμενα στην αρχη. Την εψαχνα βεβαια το ξημερωμα οποτε... Στα συνορα Κηφισιας- Ν. Ερυθραιας που προς τα βορειοανατολικα εχει καπως σκοτεινο ουρανο μαγ3.5 χωρις ιδιαιτερη προσαρμογη στο σκοταδι (μεσα-εξω στο σπιτι) φαινεται μια υποψια της και απο τον ερευνητη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Η δεσποινίς Σελήνη είναι πανέμορφη αν και υπερβολικά ματαιόδοξη, ζηλόφθων και με έντονα ναρκισσιστική προσωπικότητα. Όποτε κάνει μια δημόσια εμφάνιση επιδιώκει να τραβήξει επάνω της όλην την προσοχή και, είναι αλήθεια, δεν χρειάζεται να προσπαθήσει ιδιαίτερα για να το επιτύχει. Με την σαγηνευτική της λάμψη, τα μυστηριακά της κάλλη και την υπεροπτική της ψυχρότητα, επισκιάζει κάθε άλλη όμορφη παρουσία. Ο εκρηκτικός της χαρακτήρας και το απίστευτο οιστριονικό της ταπεραμέντο καταγοητεύουν κάθε λάτρη της αυθεντικής ομορφιάς. Στον δροσερό ουράνιο κήπο μοιάζει με μια εξωτική κατάλευκη ορχιδέα ανάμεσα σε ταπεινά γεράνια και ζουμπούλια, έτσι όπως ξεδιπλώνει τα νυφικά της πέταλα με τις αργυρές ανταύγειες βασανιστικά αργά, λίγο- λίγο κάθε ημέρα, ώσπου να τυφλώσει με την άφθαστη ομορφιά της τον έκθαμβο παρατηρητή. Έπειτα αυτάρεσκα, συνεπαρμένη από την επιτυχία της αυτή, εφαρμόζει το ίδιο σχέδιο και με το ίδιο νάζι και τις ίδιες επιτηδευμένες κινήσεις μαζεύει και πάλι τα πέπλα της και χάνεται στο σκοτάδι, μόνο και μόνο για να μας επιτρέψει να δούμε πόσο αχνές και ξεθωριασμένες φαίνονται οι άλλες καλλονές του ουράνιου χαρεμιού εμπρός στην ανάμνηση της δικής της ιλιγγιώδους ωραιότητας. Το σχέδιό της είναι με προσοχή υπολογισμένο και άψογα εκτελεσμένο κάθε φορά, από τα βάθη των αιώνων, σαν μια τελετουργική χορογραφία, σαν μια δήθεν αυθόρμητη καντέντζα που ο σολίστας ερμηνεύει ευλαβικά, προσέχοντας να μην διαφύγει ούτε μιά νότα από αυτές που του εδίδαξε ο δάσκαλος.

Η αρχόντισσα Σελήνη φουντώνει σε όλους μας τον έρωτα και προκαλεί καθένα να πνιγεί στην λαμπερή θάλασσα της ομορφιάς της, αλλά παραμένει ακατάδεχτη και απόμακρη. Πράγματι, όσο και αν χαιδεύει αδιάντροπα το σκοτεινό το κύμα και τυλίγει με το θεσπέσιο σώμα της το υπερήφανο βουνό, σε λίγους μόνο ανθρώπους έδωσε το δικαίωμα να καυχιώνται πως άγγιξαν την αγέραστη επιδερμίδα της. Και αυτοί οι λίγοι έγιναν ήρωες στα μάτια μας καθώς υλοποίησαν τον άσβεστο πόθο όλων ημών, των ανύμφευτών της εραστών, δίνοντας απλώς ένα φευγαλέο φιλί στα δροσερά της μάγουλα.

Πόσο υπερφίαλη είναι στ' αλήθεια η Βασίλισσα της Νύκτας! Άραγε δεν το γνωρίζει πως αυτό που σβήνει με την ανυπέρβλητη λάμψη της είναι το φως χιλίων ήλιων; Μήπως δεν ξέρει πως ακόμη και η μοναδική δική της ομορφιά δεν πρόκειται να κρατήσει για πάντα; Για πόσο ακόμη θα στροβιλίζεται στο χορόδραμα του στερεώματος πρωτού την σφιχταγκαλιάσει η χρυσή φωτιά του δεσπότη Ήλιου για να την κάψει, όπως ο Δίας την Σεμέλη έκαμε δική του;

Είναι ακαταμάχητη μα και ρηχή η ομορφιά της Σελήνης. Όπως και όλες οι ομορφιές.

Οπως λεει κι ο οποιητης [...]ενα βραδυ καθισα στα γονατα μου την ομορφια και τη βρηκα πικρη και τη βλαστημισα... Α.Ρ.

Φιλικα Χρίστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δεσποινίς Σελήνη είναι πανέμορφη αν και υπερβολικά ματαιόδοξη, ζηλόφθων και με έντονα ναρκισσιστική προσωπικότητα. Όποτε κάνει μια δημόσια εμφάνιση επιδιώκει να τραβήξει επάνω της όλην την προσοχή και, είναι αλήθεια, δεν χρειάζεται να προσπαθήσει ιδιαίτερα για να το επιτύχει. Με την σαγηνευτική της λάμψη, τα μυστηριακά της κάλλη και την υπεροπτική της ψυχρότητα, επισκιάζει κάθε άλλη όμορφη παρουσία. Ο εκρηκτικός της χαρακτήρας και το απίστευτο οιστριονικό της ταπεραμέντο καταγοητεύουν κάθε λάτρη της αυθεντικής ομορφιάς. Στον δροσερό ουράνιο κήπο μοιάζει με μια εξωτική κατάλευκη ορχιδέα ανάμεσα σε ταπεινά γεράνια και ζουμπούλια, έτσι όπως ξεδιπλώνει τα νυφικά της πέταλα με τις αργυρές ανταύγειες βασανιστικά αργά, λίγο- λίγο κάθε ημέρα, ώσπου να τυφλώσει με την άφθαστη ομορφιά της τον έκθαμβο παρατηρητή. Έπειτα αυτάρεσκα, συνεπαρμένη από την επιτυχία της αυτή, εφαρμόζει το ίδιο σχέδιο και με το ίδιο νάζι και τις ίδιες επιτηδευμένες κινήσεις μαζεύει και πάλι τα πέπλα της και χάνεται στο σκοτάδι, μόνο και μόνο για να μας επιτρέψει να δούμε πόσο αχνές και ξεθωριασμένες φαίνονται οι άλλες καλλονές του ουράνιου χαρεμιού εμπρός στην ανάμνηση της δικής της ιλιγγιώδους ωραιότητας. Το σχέδιό της είναι με προσοχή υπολογισμένο και άψογα εκτελεσμένο κάθε φορά, από τα βάθη των αιώνων, σαν μια τελετουργική χορογραφία, σαν μια δήθεν αυθόρμητη καντέντζα που ο σολίστας ερμηνεύει ευλαβικά, προσέχοντας να μην διαφύγει ούτε μιά νότα από αυτές που του εδίδαξε ο δάσκαλος.

Η αρχόντισσα Σελήνη φουντώνει σε όλους μας τον έρωτα και προκαλεί καθένα να πνιγεί στην λαμπερή θάλασσα της ομορφιάς της, αλλά παραμένει ακατάδεχτη και απόμακρη. Πράγματι, όσο και αν χαιδεύει αδιάντροπα το σκοτεινό το κύμα και τυλίγει με το θεσπέσιο σώμα της το υπερήφανο βουνό, σε λίγους μόνο ανθρώπους έδωσε το δικαίωμα να καυχιώνται πως άγγιξαν την αγέραστη επιδερμίδα της. Και αυτοί οι λίγοι έγιναν ήρωες στα μάτια μας καθώς υλοποίησαν τον άσβεστο πόθο όλων ημών, των ανύμφευτών της εραστών, δίνοντας απλώς ένα φευγαλέο φιλί στα δροσερά της μάγουλα.

Πόσο υπερφίαλη είναι στ' αλήθεια η Βασίλισσα της Νύκτας! Άραγε δεν το γνωρίζει πως αυτό που σβήνει με την ανυπέρβλητη λάμψη της είναι το φως χιλίων ήλιων; Μήπως δεν ξέρει πως ακόμη και η μοναδική δική της ομορφιά δεν πρόκειται να κρατήσει για πάντα; Για πόσο ακόμη θα στροβιλίζεται στο χορόδραμα του στερεώματος πρωτού την σφιχταγκαλιάσει η χρυσή φωτιά του δεσπότη Ήλιου για να την κάψει, όπως ο Δίας την Σεμέλη έκαμε δική του;

Είναι ακαταμάχητη μα και ρηχή η ομορφιά της Σελήνης. Όπως και όλες οι ομορφιές.

Οπως λεει κι ο οποιητης [...]ενα βραδυ καθισα στα γονατα μου την ομορφια και τη βρηκα πικρη και τη βλαστημισα... Α.Ρ.

Φιλικα Χρίστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιά μέρα χωρίς σύνεφα εδω στη Σκόπελο καταφερα

να φοτογραφίσω το φεγγαρι πρόχειρα με μια sony

και τηλεσκόπιο DS 2130 MEADE

DSC01136.thumb.JPG.d6e996bbb08d8e66c7966f7e14aeb0da.JPG

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
Ποια ειναι η καταλληλοτερη περιοδος για να δει κανεις τον αστερισμο της Ανδρομεδας και το Μ31; Πρεπει να κοιταξουμε βορεια, ΒΑ ή ΒΔ; :?: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνα με υπολογισμους ( λολ) σε 4 μηνες θα ειναι αρκετα ψηλα για να την παρατηρησης, και θα κοιταξεις προς την ανατολη
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια ειναι η καταλληλοτερη περιοδος για να δει κανεις τον αστερισμο της Ανδρομεδας και το Μ31; Πρεπει να κοιταξουμε βορεια, ΒΑ ή ΒΔ; :?: #-o

 

Χρήσιμη βοήθεια για τέτοια θέματα είναι το stellarium ή κάτι παρόμοιο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 έτη αργότερα...

Εχτες γυρω στη 1 το βραδυ, βρηκα απο το μπαλκονι μου την ανδρομεδα ΒΑ με την βοηθεια στελαριουμ και skymap στην καταφωτη δυτικη θεσσαλονικη εναν οροφο επανω απο τον φωτισμενο με τεραστιους γλομπους δρομο.

Στο ψαχτηρι χρησιμοποιηθηκε το 25αρι προσοφθαλμιο ενω με το 10αρι η παρατηρηση δυσκολευε αρκετα.

Να υπενθυμισω οτι παρατηρησα με το evostar 90.

Εκτος απο την ανδρομεδα, ειδα πολυ καθαρες εικονες του δια και του κρονου, καθως και τον εγχρωμο ανταρη.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια ειναι η καταλληλοτερη περιοδος για να δει κανεις τον αστερισμο της Ανδρομεδας και το Μ31; Πρεπει να κοιταξουμε βορεια, ΒΑ ή ΒΔ; :?: #-o

 

Χρήσιμη βοήθεια για τέτοια θέματα είναι το stellarium ή κάτι παρόμοιο.

 

Συγκεκριμένα, επιλέγοντας τον επιθυμητό μας στόχο, πατώντας "Astronomical calculations window" και πηγαίνοντας στην καρτέλα "Alt. vs. Time", παίρνουμε το γράφημα της ανύψωσης του στόχου σε συνάρτηση με το χρόνο, κάτι το οποίο μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμο (ειδικά αν πραγματοποιείς παρατηρήσεις remotely σαν εμένα).

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης