Jump to content

ΠΩΛΗΣΗ Πανίσχυρο Τηλεσκόπιο Magnum (675x)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλείται Πανίσχυρο Τηλεσκόπιο Magnum (675x) σε άριστη κατάσταση σχεδόν αχρησιμοποίητο με όλα τα παρελκόμενα

 

λόγος πώλησης είναι ότι θέλω να το αναβαθμίσω με ένα ρομποτικό

 

τιμή συζητήσιμη

 

Technical specification:

 

* Mirror Diameter 76mm (2.99")

* Focal Length 900mm

* Eyepieces 20mm, 12.5mm, 4mm

* Barlow 3X

* Maximum Magnification 675X

* Finderscope 6X 25mm

 

Package includes:

 

* Magnum Power Reflecting Telescope

* 3 Interchangeable Eyepieces (20mm,12.5mm, and 4mm), giving magnifications of 45X, 72X, and 225X respectively

* 6X 25mm Finderscope with crosshairs

* 3X Barlow Lens, enabling magnifications up to 675X

* Alt-Azimuth Mount (tripod stand) in aluminium, with Accessory Tray

* Instruction Booklet & Space Map

 

675-telescope-md1.jpg

 

Βασίλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανει και για deep sky ή μονο για πλανητικη? Γιατι απο οτι βλεπω ειναι μικρης διαμετρου.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια είναι η διάμετρός του;

 

Με τέτοιες μεγεθύνσεις που αναφέρετε, θα πρέπει να έχει διάμετρο τουλάχιστον 30 εκατοστών. Αν όχι, πολύ φοβάμαι ότι η αγγελία είναι παραπλανητική. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου για να μην πεφτει το δουλεμα συνεφο, κοιταξε λιγο τα αλλα τηλεσκοπια στις αγγελιες , ετσι για να δεις συγκρισεις, μετα ειμαι βεβαιος οτι θα αλλαξεις την περιγραφη του ..
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3" ειναι η διαμετρος, υστερα απο ψαξιμο στο ιντερνετ. Αρα μονο για πλανητικη.

 

Οσον αφορα την τιμη...100€ το πουλαν καινουριο απο Αγγλια.

Ένα τηλεσκόπιο....

 

....για να κοιτάς πλανήτες μακρινούς

κομήτες και αστέρια

και να ονειρεύεσαι κάτω από το φώς του φεγγαριού

κόσμους μαγικούς και αλλιώτικους!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3" ειναι η διαμετρος, υστερα απο ψαξιμο στο ιντερνετ. Αρα μονο για πλανητικη.
Άρα για τίποτα φίλε μου.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 ιντσες = ΜΟΝΟ ΣΕΛΗΝΗ, πλανητες ΜΟΝΟ ΔΙΑΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ και αυτα κουκιδιτσες.

Οχι τιποτα αλλο μπορει να το παρει καποιος ανθρωπος που δεν γνωριζει, αμαρτια.

Το παντοδυναμο δεν ειναι λογικη περιγραφη του.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και είπα να μην πω τπτ αλλα έσκασα!!
Εγώ να δεις πώς κρατήθηκα Παναγιώτη.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε Βασιλη, καλωσόρισες στο Astrovox.

 

Η αληθεια ειναι οτι...εσυ σωστα τα λες αφου οντως σαν διαφήμιση το εχουν ετσι Πανίσχυρο Τηλεσκόπιο Magnum (675x), και φυσικα ειναι εντελώς παραπλανητικό αφου 675Χ δεν πιάνει ούτε το δικο μου που ειναι 12.5 ιντσες (που λεει ο λογος, αφου θα πρεπει να βαλω ενα φακο στα 2.5μμ αλλα η εικονα δεν θα ειναι καλη, ποσο μαλλον στο δικο σου που ειναι 3" ιντσες)

 

 

Παντως παιδια στο internet παντου ετσι το εχουν: Google - Magnum science museum

Κοροϊδεύουν τον κοσμο... (συγνωμη Βασιλη, αλλα υτο κανουν)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3" ειναι η διαμετρος, υστερα απο ψαξιμο στο ιντερνετ. Αρα μονο για πλανητικη.

 

Οσον αφορα την τιμη...100€ το πουλαν καινουριο απο Αγγλια.

 

 

Για την ακρίβεια 87 GBP

 

http://www.eurocosm.com/Application/Products/Telescopes/675x-telescope-GB.asp

:cheesy: VS :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καταρχας σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντησεις σας.

 

ειμαι πολυ αγχαριος στο είδος και μ αρεσουν πολυ τα περι των αστρων. το ειδα ακριβως οπως το ανεβαζω και το πήρα. αλλα δεν μπορώ να το λειτουργησω. για αυτο και θα παρω ρομποτικο. οποιος το θελει λοιπον οσο και οσο. σας ευχαριστω και παλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λοιπον εβγαλα την τιμή γιατι από ότι κατάλαβα ειναι "ανεκδοτο" και προσθεσα χαρακτηριστικά. ελπιζω τωρα κατι να γινει :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ stewas, ο λόγος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το τηλεσκόπιο δεν είναι επειδή δεν είναι ρομποτικό αλλά ότι - δυστυχώς - δεν είναι φτιαγμένο για εύκολη αστρονομική παρατήρηση, είναι σχεδόν παιχνίδι. Η βάση του είναι εντελώς άχρησητη για μεσαίες και μεγάλες μεγεθύνσεις. (Έτσι κι αλλιώς η διάμετρος του τηλεσκοπίου αυτού δεν επιτρέπει ικανοποιητικές εικόνες σε μεγεθύνσεις πάνω από 100Χ - το 675Χ είναι ανέκδοτο και φυσικά παραπλάνηση της εταιρίας που το πουλάει). Αν ο οπτικός σωλήνας τοποθετηθεί σε μιά στιβαρή βάση, ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά αλλά μέχρι τη μεγέθυνση των 100Χ περίπου.

Μή βιαστείς να αγοράσεις ρομποτικό τηλεσκόπιο και μάλιστα με τόσο μικρή διάμετρο όπως το ΕΤΧ70, γιατί πάλι θα απογοητευθείς. Διάβασε το βιβλίο "NIGHTWATCH" τουTerence Dickinson (κυκλοφορεί στα Ελληνικά από το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) και θα σου λυθούν πάρα πολλές απορίες ώστε να κάνεις μιά σωστή αρχή. Καλή συνέχεια!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστώ πολύ . θα το διαβάσω άμεσα. έχεις να μου προτείνεις κάποιο να αγοράσωνα μην υπερβαίνει τα 250 γιατί δεν βγαίνω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλωσόρισες και από μένα.

Εάν το ποσό που διαθέτεις,για αγορά τηλεσκοπίου,είναι 250Ε,εγώ προσωπικά,θα σου πρότεινα να μην βιαστείς και να μαζέψεις άλλα 100Ε και να πάρεις το skywatcher dobsonian,8 ιντσών διαμέτρου.Ψάξε και εδώ στο φόρουμ τι προτείνεται σε έναν αρχάριο ως πρώτη αγορά και μέχρι να την κάνεις,μάθε κάποια πράγματα για τον ουρανό.

Έλληνες αεί παίδές εστε, γέρων δε Έλλην ουκ έστιν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην κολλάς με τα ρομποτικά…πάρε ένα τηλεσκόπιο που αρχικά θα σου μάθει τον ουρανό! Και το Skywatcher Dob 8” θα στο κάνει αυτό! Πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά για να έχεις αξιόλογο ρομποτικό (πάνω από 500euro και βάλε).

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και με αυτό θα μπορώ να δω και νεφελώματα και γενικά είναι deep sky? επίσης θα έδινα 500 Ε για ρομποτικό όπως λες (θα το έπαιρνα με δόσεις ) . αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν θέλεις ρομποτικό καλό και είσαι κι αρχάριος κοίτα κάποιο από τα Meade etx.Κοίτα εδω: http://www.meade.com/product_pages/etx_series/etx_series.php . Δεν ενδείκνυται τόσο για deep sky αλλά΄κάνει, συγκριτικά, πολύ καλή δουλειά σε πλανητική παρατήρηση και Σελήνη. Βέβαια, σε σκοτεινό ουρανό μπορείς να δεις ξεκάθαρα μερικά βαικά πράγματα όπως το Μ42 (Νεφελωμα του Ωρίωνα) ή τον Μ31 (γαλαξία ανδρομέδας). Μπορείς να βρεις ένα ETX 90 μεταχειρισμένο γύρω στα 400 ευρώ. Πιστεύω οτι είναι μία καλή επιλογή γιατί έχει εύκολο στη χρήση goto πράγμα που θα σε βοηθήσει να μάθεις τον ουρανό, έστω και με τον "ντεμπέλικο τρόπο", άλλα και κατασκευάζεται με καλής ποιότητας υλικά. Αυτά από μένα ελπίζω να σε βοήθησα.
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ευχαριστώ για την βοήθεια. αυτό είχα βάλει στο μάτι και εγώ ένα meade ext80 μεταχειρισμένο στα 250 Ε. Να το πάρω και να αξίζει λίγο όμως γιατί η μούφα που έχω τώρα με το ζόρι εστιάζω την σελήνη και μου έχει σπάσει τα νευρά
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το meade θα κάνεις καλή δουλειά!για αρχή είναι ότι πρέπει!κι αν χρειάστεις καμιά βοήθεια με το goto με ρωτάς γιατί έχω το 125αρι και μπορώ να σε βοηθήσω!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης