Jump to content

Stellarium - πόσο ακριβή τα στοιχεία;


hypest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκμεταλλευόμενος την καθαρή+διαυγή ατμόσφαιρα χθες (κ προχθές) στη Θεσσαλονίκη, χάζευα τα άστρα με το τηλεσκόπιο...

 

Έκανα λοιπόν μια παρατήρηση που θα έλεγα μου ενίσχυσε την υποψία ότι ίσως δεν είναι ακριβή τα στοιχεία του Stellarium όσον αφορά μικρά άστρα.

 

Συγκεκριμένα, παρατηρώντας το ο1 και ο30 του Κύκνου, άνετα έβλεπα και κάποια από τα κοντινά αστέρια (το ΗΙΡ99676, το mag10.25 αριστερά του ο1, το mag 9.8 αριστερά του ο30) αλλά δεν έβλεπα με τίποτα (σε οποιοδήποτε ζουμ) τα mag9.25 και mag9.15 που είναι εκεί κοντά. Την παρατήρηση την κάνω με το 5" Maksutov μου, δοκιμάζοντας από 60x ως και 500x zoom.

 

Ή λοιπόν τα στοιχεία για το φαινόμενο μέγεθος των αστεριών αυτών είναι λάθος, 'η τα αστέρια δεν είναι καν εκεί που δείχνει το Stellarium.

 

Τι λέτε; Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν τα βλέπει ή όχι τα αστέρια αυτά;

 

Στο screenshot έχω βάλει τα επίμαχα αστέρια σε κόκκινο τετράγωνο και έχω selected το ένα από τα δύο. Με πράσινο σημάδι είναι αυτά που εύκολα διακρίνω στο τηλεσκόπιο...

 

o1_Cyg_3.thumb.png.8ec1cf194f5efe441f38f3ef429a38b1.png

που είναι τα αστέρια οέο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κατεβάσει τους καταλόγους με τα πιο αμυδρά αντικείμενα?? Μπορεί να φταίει αυτό!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι, έχω κατεβάσει επιπλέον καταλόγους (όχι όλους).

 

Το θέμα είναι όμως ότι τα επίμαχα άστρα είναι σχεδόν του ίδιου φαινόμενου μεγέθους με τα διπλανά που μπορώ και παρατηρώ. Δεν μπορώ δηλαδή να καταλάβω πως μπορώ κ διακρίνω το διπλανό 10.25, αλλά όχι τα επίμαχα που είναι μάλιστα λίγο πιο μεγάλα (9.15 και 9.25)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Αυτό με τους καταλόγους θα πρότεινα και εγω βασικα.. αλλα αφου το εχεις ηδη κανει δε παει καπου το μυαλό μου.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το stellarium αντί για χάρτες για αστροάλματα, και δε θυμαμαι να εχω προσέξει κάποια σοβαρή έλλειψη, την επόμενη φορά πάντως θα τσεκάρω τα εν λόγω άστρα :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την επόμενη φορά πάντως θα τσεκάρω τα εν λόγω άστρα :wink:

 

ευχαριστώ dracula ;) Μια επιβεβαίωση θα ήταν χρήσιμη για την "απόδειξη" του πράγματος. Τα συγκεκριμένα άστρα δεν είναι κάτι σπούδαιο θε έλεγα, οπότε κ δεν απαιτώ πλήρη ακρίβεια στα στοιχεία από ένα δωρεάν εργαλείο (το οποίο πάντως μου είναι φοβερά αρεστό!).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει κι η πιθανότητα να έχεις ανακαλύψει κάτι πολύ σημαντικό και να μη το ξέρεις (και στο τέλος να σε προλάβει κανένας άλλος στην ανακοίνωσή του :P )
Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε, ναι, δεν αποκλείεται ;)

 

ελπίζω τα posts στο astrovox να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη πρώτης ανακάλυψης :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sorry αλλά αποκλείεται

 

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη... αντ' αυτού μπορείς ελεύθερα να κάνεις όσα και όποια από τα παρακάτω θέλεις:

 

1. να παραθέσεις κάποιο στοιχείο για το ότι το Stellarium σωστά αναφέρει τις παραμέτρους για τα συγκεκριμένα άστρα, παραθέτοντας άλλες αναφορές (όπως πχ φωτό από το Google SkyMap που νομίζω ότι δείχνει τα επίμαχα άστρα να φαίνονται μια χαρα: ο1 Cyg

2. να μοιραστείς μαζί μας μια πρόσφατη εμπειρία σου που παρατήρησες τα άστρα αυτά και ήταν εκεί ακριβώς που έλεγε το Stellarium

2. να μας τεκμηριώσεις το ότι αποκλείεται ένας ερασιτέχνης να κάνει κάποια ανακάλυψη

3. να μας παραπέμψεις στον κανόνα που απαγορεύει να κάνουμε λίγη πλάκα

4. να συμμετάσχεις και εσύ στο χαλαρό καλαμπούρι

 

το trolling δεν νομίζω ότι οφελεί...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άστρο που έχεις στο κόκκινο κουτί δεν υπάρχει στον κατάλογο TYCHO 2 (τον κατάλογο με τα αμυδρά άστρα που σου έλεγαν πιο πριν, ως φαινόμενο μέγεθος 12,5). Απ' ότι κατάλαβα δεν το είδες, ενώ το Stellarium το έδειχνε. Αν είναι έτσι, τότε μάλλον το όλο πρόβλημα οφείλεται στο ότι είχες φορτωμένους ταυτόχρονα δύο ή και περισσότερους καταλόγους. Οι κατάλογοι δε συμφωνούν πάντα μεταξύ τους, οπότε αν τους φορτώσεις όλους μαζί, έχεις διπλές εμφανίσεις. Δηλαδή λέω πως το Stellarium σου δείχνει δύο φορές το 31 Cyg. Στο Cartes du Ciel, έχοντας φορτώσει τρεις καταλόγους παίρνω σε πολύ μεγάλη μεγέθυνση του χάρτη) τρεις θέσεις για το άστρο.

 

Δε φταίει το Stellarium, οι κατάλογοι φταίνε - συγκεκριμένα, ένας από αυτούς. Αλλά, αν ήταν τέλειοι οι κατάλογοι, ποιο λόγο θα είχαμε για να κοιτάμε τον ουρανό; Να και μια φωτογραφία της περιοχής, από το ESO Online Digitized Sky Survey:

31Cyg.thumb.gif.9c0e4af076301fb45da0bc6be0e4899a.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!!

 

Θα το μελετήσω λίγο το θέμα με τους καταλόγους του Stellarium. Τους "επιπλέον" καταλόγους τους εγκατέστησα από το ενσωματωμένο κουμπί των settings. Θα δω λίγο και τις χειροκίνητες ρυθμίσεις για τους ενεργούς καταλόγους.

 

σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ (ξανά) για την εποικοδομητική απάντηση αλλά και την αναφορά στην ESO υπηρεσία ;)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικά, αφού απενεργοποίησα τους επιπλέον καταλόγους (τους "4" κ "5"), βρήκα ότι τα επίμαχα αστέρια (τα 2 δηλαδή που περιέχονται στο κόκκινο τετράγωνο της εικόνας στο πρώτο ποστ) είναι μέσα σε έναν από τους default καταλόγους του Stellarium και συγκεκριμένα στον "stars_3_1v0_0.cat".

 

Επομένως, το default installation του Stellarium (v0.10.5) περιέχει αυτό το (τυχών) σφάλμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι και εγω. εκαν download το stellarium απο την ιστοσελιδα του και δεν βρηκα πουθενα αυτους τους καταλογους που λετε. τι πρεπει να κανω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω κατι και εγω. εκαν download το stellarium απο την ιστοσελιδα του και δεν βρηκα πουθενα αυτους τους καταλογους που λετε. τι πρεπει να κανω;

 

Στο παράθυρο ρυθμίσεων (πλήκτρο F2), στη σελίδα "εργαλεία" υπάρχει ένα μεγάλο κουμπί που κάθε φορά που το πατάς κατεβάζει και έναν επιπλέον κατάλογο. Από και μετά, επιπλέον ρυθμίσεις γίνονται χειροκίνητα (δες κ εδώ http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Stars). Ελπίζω να βοήθησα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας περάσει αρκετός καιρός από τη τελευταία δημοσίευση στο θέμα αυτό επανέρχομαι απευθυνόμενος στο χρήστη HYPEST .

Έχεις δίκιο δε χρειάζεται να ζητάω συγνώμη (διορθώθηκε)

1. Γιατί ρωτάς κάτι το οποίο ήδη γνωρίζεις ;

2a. Ποτέ δε χρησιμοποιώ το stellarium για επιβεβαίωση των παρατηρήσεων μου

2b. Ας μην επανέλθουμε στο τι είναι ερασ-ι-τέχνης αστρονόμος

3. Χαλαρό καλαμπούρι ελεύθερα

4. Ίσως άλλη φορά .

 

Κλείνοντας πιστεύεις ότι γράφοντας αυτές τις τρείς λέξεις πρόσβαλλα εσένα ή άλλο μέλος της συζήτησης και μου επιτέθηκες με τέτοιο τρόπο ;

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Στο παράθυρο ρυθμίσεων (πλήκτρο F2), στη σελίδα "εργαλεία" υπάρχει ένα μεγάλο κουμπί που κάθε φορά που το πατάς κατεβάζει και έναν επιπλέον κατάλογο. Από και μετά, επιπλέον ρυθμίσεις γίνονται χειροκίνητα (δες κ εδώ http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Stars). Ελπίζω να βοήθησα...

 

και από όσο ξέρω τους ανανεώνουν πολύ συχνά! :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης