Jump to content

Νέος στον χώρο - Καλώς σας βρήκα!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Γιώργο καλημέρα.

 

Σχετικά με το θέμα της αστροφωτογράφησης, θα συμφωνήσω και εγώ με τον Δημήτρη. Πιστεύω πως είναι το επόμενο βήμα και σίγουρα χρειάζεται αρκετή προσπάθεια, δοκιμές και φυσικά γνώσεις.

 

Η παρατήρηση έχει πάρα μα πάρα πολλά να σου δώσει.

 

Έχε κατά νου πως οι περισσότερες από τις καταπληκτικές φωτογραφίες που δημοσιεύονται στο ASTROVOX και σε άλλα site ή περιοδικά είναι αποτέλεσμα πολλών ωρών έκθεσης αλλά εξίσου και επεξεργασίας σε PC.

 

Θα χρειαστείς εκτός φωτογραφικό εξοπλισμό, και αρκετή "εκπαίδευση" σε ειδικά προγράμματα επεξεργασίας αστροφωτογραφίας και φωτογραφίας γενικά, καθώς και πολλές χρονοβόρες δοκιμές, για να φτάσεις σε ένα καλό αποτέλεσμα.

 

Δημήτρης.

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλοι Δημήτρηδες καλημέρα και καλώς σας βρήκα

 

 

Σαν νέος στο χώρο σας, είμαι ανηπόμονος και είανι αυτό που λέμε "Τα θέλω όλα και τα θέλω τώρα"... Λάθος, το ξέρω.... Απλά μ'αρέσει να μαθαίνω από τα λάθη μου, με κάνει καλύτερο κ περισσότερο επίμονο πάνω σε οποιοδήποτε αντικείμενο.... Έτσι έμαθα κ προγραμματισμό κ photoshop κ γενικά οτιδήποτε πάνω σε υπολογιστές. Ξέρω ότι είναι ακριβό χόμπυ, όπως άλλωστε και η μηχανή την οποία παντρέυτηκα κ μου έχει στοιχίσει σε 5 χρόνια 35.000€. Όχι δεν είμαι πλούσιος, ούτε έχω λεφτά για πέταμα. Ιδ.Υπάλληλος είμαι με 1300€/μήνα. Απλά για να ξεφεύγω από καταστάσεις καθημερινότητας είπα να συνδυάσω ένα άλλο χόμπυ (φωτό) με ένα νέο χόμπυ (άστρα-σύμπαν-διάστημα). Ευχαριστώ τα παιδιά που προσπαθούν φιλότιμα να μου σώσουν λεφτά κ να με εκπαιδεύσουν. Απλά (ίσως και να είναι της στιγμής) όταν θέλω κάτι, απλά το κάνω (impossible is nothing). Οπότε αν είναι να ασχοληθώ με αυτό το χόμπυ, θα το κάνω ολοκληρωμένα. Και παρατήρηση και αστροφωτό μέχρι ταξίδι στο διάστημα (που λέει ο λόγος :Ρ).

 

 

 

 

ΥΓ. Αν δείτε τι έχει μείνει στο δωμάτιο μου κ σκονίζεται, απλά θα πείτε "Ρε συ τούτος είναι χαζός!!!" :lol:

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πρότεινα να χωρίσεις με την μηχανή και να παντρευτείς μια γυναίκα. Κοστίζει απίστευτα περισσότερο, αλλά ό,τι πληρώσεις παίρνεις που λέμε και εδώ μέσα. Και προπαντός, θα καταφέρει να σε αποτρέψει από την αστροφωτογραφία στο πιτς φυτίλι, κάτι που απ' ότι βλέπω 10 astrovoxίτες δεν φαίνονται ικανοί να κατορθώσουν. Έτσι θα σου γλυτώσει χρήματα, ώστε να της αγοράζεις κοσμήματα, να τα φορά, να την βλέπεις και να την χαίρεσαι. :mrgreen:

Η αστροφωτογραφία είναι μια ιδιάζουσα κατάσταση. Μπορείς να βγάλεις με ελάχιστο εξοπλισμό φωτογραφίες των πλανητών αλλά και θολούρες (νεφελώματα) που θα τα βλέπεις και θα τα καμαρώνεις. Το ίδιο εύκολο είναι όμως να μολυνθείς από τα μικρόβια της τελειομανίας και του ανταγωνισμού και να μην είσαι ικανοποιημένος με τίποτε, γεμίζοντας τον Πίθο των Δαναΐδων με χρόνο, χρήμα, χώρο. Και όπως σε κάθε γάμο, μπορεί να ευλογηθείς με καλλιτεκνία, μπορεί όμως και να οδηγηθείς σε ένα τραυματικό διαζύγιο. Προτείνω λοιπόν, πριν παντρευτείς την αστροφωτογραφία, έχε την σαν φιλενάδα και ό,τι ήθελε προκύψει. Διασκέδασέ το. Και αν τα βρεις σκούρα, ξέρεις, στρίβειν δια του αρραβώνος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο,

 

Και εγώ ανυπόμονος σαν κι εσένα είμαι, παρόλα αυτά είμαι σίγουρος πώς αυτή η ωραία μηχανή που βλέπω δεν είναι η πρώτη σου. Οι περισσότεροι ξεκινούν με το ποδήλατο, στη συνέχεια πάνε σε παπάκι κλπ.... Δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που δεν έχει ανέβει ξανά σε μηχανή να οδηγήσει μια τέτοια.

Προσπάθησε τώρα να κάνεις μια αντιστοιχία με την αστρονομία!!!

 

Φυσικά είναι επιλογή σου να κάνεις ότι θέλεις! Εμείς απλά συμβουλές δίνουμε!

 

Θα χαρώ να μάθω πως αγόρασες τον εξοπλισμό που επιθυμείς και ότι τα καταφέρνεις καλά. Στόχος μας εξάλλου είναι η βελτίωση του Hobby μας!

 

Φιλικά,

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο,

 

Και εγώ ανυπόμονος σαν κι εσένα είμαι, παρόλα αυτά είμαι σίγουρος πώς αυτή η ωραία μηχανή που βλέπω δεν είναι η πρώτη σου. Οι περισσότεροι ξεκινούν με το ποδήλατο, στη συνέχεια πάνε σε παπάκι κλπ.... Δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που δεν έχει ανέβει ξανά σε μηχανή να οδηγήσει μια τέτοια.

 

Κι όμως Δημήτρη είναι η πρώτη μου μηχανή... Με αυτή πήγαινα στα μαθήματα... την αγόρασα 10/01/2006. Δίπλωμα για μηχανή έβγαλα στις 25/01/2006. Πιο πριν το τελευταίο δίκυκλο ήταν ποδήλατο μέχρι τα 16 μου. τέλος το off topic... #-o

 

Φίλε Κώστα κ κοπέλα έχω και εκεί τα σκάω... άσε ούτε ο Ωνάσης δεν με σώζει σε λέω.....

 

Το Σάββατο θα πάω μια βόλτα από astronomy.gr να ρίξω μια ματιά κ να ρωτήξω διάφορα (κ να πάρω κ κανα βλιβλίο..... Το καλό (για σας) είναι πως αν τελικά το μετανιώσω θα τα σκοτώσω εδώ μέσα :P \:D/ Ελπίζω όχι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.... Να κινείται το χρήμα βρε παιδί μου..... Λεφτά υπάρχουν :lol: :lol: :lol: , απλά τα έχουν άλλοι..... Το Σάββατο θα σας μεταφέρω κ τις εντυπώσεις μου από τις πρώτες οπτικές επαφές με τα σκόπια κλπ κλπ..... Ελπίζω να με κερδίσετε κ μην απογοητευτώ... :cheesy: :cheesy:

 

Αλήθεια για αγορές μέσω νετ υπάρχει κάτι αξιόλογο κ φτηνό σε σχέση με Ελλάδα (που είμαστε φωτιά)???? Ευρώπη κυρίως γιατί τελευταία έχω γίνει ο καλύτερος πελάτης του τελωνείου... ](*,)

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι τιμές στην΄Ευρώπη έχουν μικρές διαφορές. Να ένα κατάστημα που έχει σχεδόν τα πάντα:

http://www.astroshop.eu/

 

Αντίθετα στις ΗΠΑ είναι όλα σχεδόν κοντά στην μισή τιμή. Αλλά δεν στέλνουν τηλεσκόπια των μεγάλων εταιριών εδώ. Για εξαρτήματα όμως μπορεί να γλιτώσεις το τελωνείο.

http://www.optcorp.com/

http://www.astronomics.com/main/Telescopes_and_Telescope_Accessories.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/Home

http://agenaastro.com/

 

Κάποια στιγμή (όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο) θα στραφείς στα μεταχειρισμένα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=12

http://www.astromart.com/classifieds/

http://www.astrobuysell.com/uk/

http://www.cloudynights.com/classifieds/

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο,

 

Μ' αφήνεις άφωνο με την μηχανή :-# !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλή αρχή με την αστρονομία φίλε \:D/ !!!!!!!

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα πλάκα το θέμα με την μηχανή είναι σοβαρό...... αλλά τελικά δεν σκέφτηκα..... Μεταφορά εξοπλισμού????? Πωωωωωωωωωωωωω πάλι θα δανίζομαι το μίκρα του παππού!!!!!!! :frown:
Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το οτι ολοι μας εχουμε και μια δυετρη τρελα ειναι στανταρ. εγω εχω τρελα με το ορεινο τρεξιμο και δεν αφηνω μονοπατι για μονοπατι. θα πρεπει να κανεις ομως και ενα συμβιβασμο ωστε να μην χαθεις στα χομπι.

 

Υ.Γ. ειμαι αθηνα και θα περασω και εγω το σαββατο κατα τις 10 απο το πλανηταριο αν ειναι τα λεμε και απο κοντα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το οτι ολοι μας εχουμε και μια δυετρη τρελα ειναι στανταρ. εγω εχω τρελα με το ορεινο τρεξιμο και δεν αφηνω μονοπατι για μονοπατι. θα πρεπει να κανεις ομως και ενα συμβιβασμο ωστε να μην χαθεις στα χομπι.

 

Υ.Γ. ειμαι αθηνα και θα περασω και εγω το σαββατο κατα τις 10 απο το πλανηταριο αν ειναι τα λεμε και απο κοντα

 

 

Κι εγώ, αλλά με την μηχανή... :Ρ έτσι όπως καπνίζω κ που περπατάω ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ!!!!!

 

Θα χαρώ πολύ να σε δω το Σάββατο.. Θα είμαι μαζί με την κοπέλα μου.. Τώρα για την ώρα δεν ξέρω, λογικά μετά τις 10:30. Αν κάτσεις ώρα κ δεις ένα πολύ ωραίο άντρα μαζί με μια κοπελιά,........., έεεεε τότε εγώ θα είμαι!!!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :-({|=

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν...... Καλημέρα....

 

Το Σάββατο πέρασα κάποιες ώρες στο Πλανητάριο Θεσ/κης. Ο Παναγιώτης κ ένας άλλος κύριος (δεν θυμάμαι όνομα - ξεναγός στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης νομίζω) με έβαλαν κάτω και ...... ήθελαν να με αποτρέψουν για αρχή από την αστροφωτό.... Μ' άρεσε αυτό γιατί άλλος πωλητής θα ήθελε να πουλήσει και να βγάλει λεφτά... Ο Πάνος όχι.... Τέσπα.

 

Μετά λοιπόν από πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις στο μόνο που συμφωνούμε είναι στη βάση NEQ6 SYΝSCAN 45 PRO. Για σωλήνα μου πρότειναν

1) C 9 1/4-A XLT (CGE) Celestron ή τον 11

2) VMC200L Vixen

3) VC200L Vixen

 

Αυτοί για αρχή κ για παρατήρηση..... Χωρίς να χρειάζεται στο μέλλον να αλλάξω κάτι γιατί είναι πολύ καλοί...

 

Τώρα για φωτό μου είπαν για τον 80ED. Βέβαια εγώ κόλλησα Hiper APO 80.......

Μου είπαν ότι για οδηγητικό δεν χρειάζεται αν πάρω 2 σκόπια, γιατί θα χρησιμοποιώ εναλλάξ το καταδιοπτρικό ή το διαπτρικό.

 

Βέβαια το κεφάλι μου έγινε καζάνι στο μισάωρο..... Τελικά έφυγα με 3 βιβλία (Nightwatch- Backyard astronomer - Monthly sky guide)

 

ΥΓ: Τελικά βλέπω τα 3500 να γίνονται 5500 με 6000 για πλάκα!!!!!

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παντως θα προτιμουσα απο τα Vixen http://astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1182 μιας και ερχεται με ερευνητη και flip mirror και αν ειναι δυνατον να εχει υποπολαπσιατη εστιαστη 1:10 γιατι αυτο το μοντελο μαλλον εχει απλο εστιαστη crayford και εχω διαβασει οτι δεν ειναι και ο καλυτερος

 

και εγω θα συμφωνησω στο ed80 να πας λογω τιμης και ποιοτητας ειναι το καλυτερο που μπορεις να παρεις και με μια καλη καμερα θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παρατήρηση όμως σίγουρα τα Celestron, 9.25 ή ακόμη καλύτερα 11''. Φθάνει να μπορείς να το κουμαντάρεις και να μην βαριέσαι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο καλημέρα,

 

Σχετικά με τον οπτικό σωλήνα θα σου πω, πως εγώ χρησιμοποιώ το Vixen VMC200L και το Officina Stellare Super APO 80.

 

Είμαι ευχαριστημένος και από τα δύο τηλεσκόπια, αν και τα διοπτρικό το έχω εδώ και ένα μήνα και δεν το έχω αξιολογήσει ακόμη καλά.

 

Το VMC200L έχει κορυφαία ποιότητα κατασκευής made in Japan και από τις παρατηρήσεις που έχω κάνει εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για φωτογράφηση θα χρειαστείς το reducer της Vixen το οποίο όμως δεν είναι κατάλληλο για οπτική παρατήρηση. Απαραίτητο για μεγάλες μεγεθύνσεις είναι να τοποθετήσεις ένα μοτέρ στον εστιαστή (Orion Accufocus 67Ευρώ από AKTIS) γιατί η εστίαση με το χέρι είναι κάπως δύσκολη. Επίσης έχω βγάλει αρκετά καλές φωτογραφίες με την Canon 550D και το reducer φυσικά.

 

Σχετικά με το Super APO 80 η συνολική του κατασκευή είναι άριστη. Τα οπτικά του είναι καταπληκτικά και ο εστιαστής της Feather touch εξαιρετικός με την εστίαση να είναι πανεύκολη ακόμη και σε μεγάλες μεγεθύνσεις. Τα αστέρια είναι pin points και από το λίγο που το έχω δοκιμάσει χωρίς ορατό χρωματικό σφάλμα. Για φωτογραφική χρήση χρειάζεται οπωσδήποτε Flattener, γιατί στα άκρα του πεδίου γίνεται χαμός!!! Εγώ έχω χρησιμοποιήσει της TS με καλό αποτέλεσμα.

 

Όσον αφορά το VC200L VISAC απ΄ όσο γνωρίζω προορίζεται κυρίως για φωτογραφική χρήση αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για παρατήρηση.

 

Τώρα για το Celestron C9 1/4 A XLT δεν έχω προσωπική γνώμη αν όμως το μέρος που σκοπεύεις να κάνεις παρατηρήσεις έχει πολύ υγρασία ίσως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα θαμπώματος με τη διορθωτική πλάκα στο μπροστινό μέρος του, το οποίο φυσικά και λύνεται με την χρήση σκιάδιου ή θερμαντικού στοιχείου Dew remover.

 

Καλή επιλογή!!

 

Φιλικά Δημήτρης

1205550580_IMG_0802(1296x864).thumb.jpg.bd51d5bc0a5ed5423efc532276f8cebb.jpg

2083993685_IMG_0797(1296x864).thumb.jpg.b9f5c0d1b56e529a3d9e65b4fc5687e4.jpg

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως υπερήφανος κάτοχος ενός C9,25 έχω να σου πώ ΠΑΡΤΟ!. Πολύ ωραίο τηλεσκόπιο, με όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα ενός καταδιοπτρικού, που όμως έχει ικανοποιήσει τους χρήστες του στο έπακρο.Αν αντέχει η τσέπη σου το C11, ακόμα καλύτερα αυτά τα έχουμε πεί.

Η ΝEQ-6 το καλύπτει απόλυτα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά το πρόβλημα με την υγρασία στη διορθωτική πλάκα, παίρνεις ένα dew zapper και κανένα πρόβλημα.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από πολύ έρευνα έχουμε κ λέμε:

 

1) SkyWatcher - Οδηγητικό Τηλεσκόπιο 70mm (F500mm)

2) Celestron C11-A XLT (CGE)

3) SkyWatcher BKED 80 Black Diamond

4) SkyWatcher NEQ6 SYΝSCAN 45 PRO

5) LVI-SMART ΚΑΜΕΡΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

6) Celestron POWER TANK 17, 12V-17Ah

 

 

Τι άλλο θα χρειαστώ από προσοφθάλμια, φακούς, φίλτρα, μειωτές Εστιακού λόγου, διορθωτές, αντάπτορες κλπ κλπ....?????????????? Απλά να θυμίσω πως έχω κ μια DSLR SONY A200W... (ξέρω δεν κάνει αλλά για αρχή μια χαρά θα είναι... πιο μετά βλέπουμε - μάλλον για CCD.. :? )

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο προσοφθαλμια μπορει να σου απαντησει ο κ. kkokkolis.

 

για αξεσουαρ τωρα θα χριεαστεις δαχτυλιδια για το οδηγητικο τηλεσκοπιο (το οποιο θα ειναι το 70/500 εαν τα εχεις παραλληλα καθως και ενα red dot finder gia to 70/500 καθως ο ερευντης που εχει δεν θα σε βολεψει), εαν εχεις το ed80 και το 70/500 σαν φωτογραφικο εξοπλισμο ισως να κοιταζες και ενα accesory plate ωστε να τα εχεις διπλα-διπλα, δαχτυλιδι και ισως προεκταση για να τοποθετηθει η καμερα σου στον εσταιστη (για το ed80 μπαινει κατευθειαν βιδωτο οποτε εκει δεν χρειαζεται, για το c11 δεν γνωριζω να σου πω) παρε και δειξε την καμερα σου εκει οταν πας να τα αγορασεις.

ενα Astrotech Flattener που εχω διαβασει αρκετα καλα σχολια, για μειωτη εστιακης αποστασης μαλλον θα χρειαστεις για το C11 αλλα θα πρεπει να δεις τι πεδιο εχεις σε συνδιασμο με την καμερα σου.

 

αλλα εξτρα αλλα και προεραιτικα μιας και πιο πολυ θα σου χρειαστουν στην εξοχη παρα στην πολη ειναι μια προεκταση δροσου για το c11 ή και το ed80, 70/500 για να μην πιανουν οι φακοι υγρασια (αυτα μπορεις να τα φτιαξεις και εσυ για να γλυτωσεις και το κοστος αγορας).

 

επισης εχε υποψη οτι εαν εχεις το c11 και το 70/500 ισως να χρειαστεις και δευτερο αντιβαρο ή και προεκταση της μπαρας αντιβαρων για την eq6, αυτο θα δεις αφου εχεις φορτωμενο τον εξοπλισμο και ζυιγισεις σωστα το τηλεσκοπιο στην βαση σου. αυτα για αρχη, τωρα απο κει και περα οτι χρειαστεις θα το δεις στην πορεια.

 

edit: για φακο μιας και εγω εννοω φακο κοκκινου φωτος παρε αυτο εδω και δεν θα το μετανιωσεις http://alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=639

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μη μπερδευτώ κ μπερδεύω κ σας....

 

Το C11 θα είναι μόνο για παρατήρηση

Το ED80 για φωτογράφηση

και το 70/500 μαζί με LVI θα οδηγούν για αστροφωτό το ED80

Σωστά τα λέω?????

 

Σίγουρα θα μπει μια πλάκα πάνω στην NEQ6, απλά δεν ξέρω αν χωράνε όλα πάνω σ'αυτή. Απ' ότι είδα το C11 είναι λίγο Σχορτσιανίτης.... :-k

 

 

ΥΓ. Πάλι μπερδεύτηκα... C11 ή EdgeHD 9.25?????

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην πλακα χωρανε ανετα το ed 80 και το 70/500. απ'οτι ξερω το hd 9.25 ειναι καλυτερο απο αποψη οπτικων ( δες εδω

) και κανει ανετα για παρατηρηση αλλα και φωτογραφιση μιας και απ'οτι λειε η εταιρια δεν θα χρειαστεις flattener

 

 

υ.γ. εχεις π.μ.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στην πλακα χωρανε ανετα το ed 80 και το 70/500. ......

 

 

Δλδ αποκλείεται να μπουν όλα πάνω στην NEQ6 (C11 ή HD9.25 + ED80 + 70/500 + LVI + DSLR)????

Ζουν ανάμεσα μας!!!!! :twisted:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορουν να μπουν ως εξης, στην μια μερια εχεις το οπτικο τηλεσκοπιο και στην αλλη το ed80 επανω στο ed80 θα βαλεις ενα δευτερο dovetail και εκει με ειδκα clamps θα τοποθετησεις τα οδηγητικα δαχτυλιδια με το 70/500. το προβλημα με αυτο το setup που θα εχεις ειναι οτι μπορει μεν να φεναιατε τουμπανο και ωραιο αλλα λογω βαρους να εχεις προβλημα με το ζυγισμα και την οδηγηση. δευτερο προβλημα που θα εχεις 100% ειναι οτι οσο φωτογραφιζεις μπορεις να παρακολουθεις ενα και μοναδικο στοχο, εαν τωρα αγγιξεις εστω και ελαχιστα τον εστιαστη ειτε για να αλλαξεις εστιαση ή να αλλαξεις προσοφθαλμιο θα ''καταστρεψεις'' την οδηγηση και κατα συνεπεια και την φωτο απο τις δονησεις που θα προκαλεσεις. η εναλλακτικη λυση αν θες ταυτοχρονα φωτογραφιση και παρατηρηση παρε μια δευτερη βαση

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φϊλε γιώργη, θα παλαβώσεις όπως πάς!

Ιεράρχησε λιγάκι τις ανάγκες σου γιατί θα σκορπάς λεφτά και δεν θα καταλαβαίνεις πως και γιατί. Ας πούμε:

 

1) Το 9,25, είτε απλο είτε HD είναι κύρια για παρατήρηση. Και αυτο γιατί λόγω του τερατώδους εστιακού του μήκους (σχεδόν 2,5 μέτρα) δεν είναι και ότι πιό μανιτζέβελο σε χειρισμό. Έχει όμως χαρακτηριστεί "τηλεσκόπιο θαύμα" απο κάποιους αστροφωτογράφους, έχει πραγματικά βγάλει πολύ καλές φψτογραφίες.

2) Όπως σου λέει ο φίλος Κώστας δεν υπάρχει περίπτωση να ζυγίσει σε μία πλάκα ένα 9,25 απο τη μία μεριά και ότιδήποτε απο την άλλη, είναι γεωμετρικά αδύνατο. Γι αυτό το λόγο, συνήθως τα οδηγητικά σε τέτοιες γκουμούτσες τα φοράνε απο πάνω τους.

3) Αφού έχεις τα λεφτά να τα χώσεις, μην πας προς τα φωτογραφικά, επένδυσέ τα στο C11, και δεν θα το μετανοιώσεις καθόλου.

4) Σε γενικές γραμμές είσαι πολύ γκαζωμένος και πάτα λίγο φρένο. Το τηλεσκόπιο όπως και η μηχανή, είναι αντικείμενα πάθους και πολλές φορές αγοράζουμε πράγματα που ούτε μπορούμε, αλλα ούτε και θέλουμε να χειριστούμε. Κρατήσου μακρυά απο την αστροφωτογραφία για λίγο. Παιδέψου με το τηλεσκόπιο, δες και απόλαυσε, μέτρα αν τελικά αυτό είναι που θέλεις. Μπορεί στο κάτω κατω να αποφασίσεις ότι δεν σου κάνει το σπόρ αδερφέ. Αν σου κάνει, και πάλι δεν σημαίνει ότι η φωτογραφία είναι ο μονόδρομος που φαίνεται. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! Ασχολήσου λίγο με τα παιδιά απο τον AVAT, και αν τελικά το δείς καλά, χώνεις και τα υπόλοιπα Χ χιλιάρικα για τον λοιπό εξοπλισμό.

 

Είμαι σίγουρος ότι είμαι κουραστικός, αλλα επειδή, τα λάθη τα έχω κάνει και μου κόστισαν, προσπαθώ να αποτρέπω νέους συναδέλφους στο χώρο απο το να τα επαναλαμβάνουν.

 

<Φιλικά

Δημήτρης.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης