Jump to content

Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΩΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Admiral Hyman Rickover of the U.S. Navy?

Havn't heard his name tossed around in a long time.

He was the father of the nuclear navy.

I guess he had something to say too.

 

I guess in the long run, we all have something to say. Amateur contributions to astronomy? Just by participating we contribute. Kind of like the Olympic games, it is the participation.

 

Clear Skies Everybody,

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου σαν χομπίστας, σαν μέλος πολλών φόρουμ με διαφορετικά αντικείμενα αλλά και σαν διαχειριστής φόρουμ με επαγγελματικό αντικείμενο (452 μέλη).

Θεωρώ ότι το φόρουμ έχει συγκεκριμένο και σαφές πλαίσιο κανόνων τους οποίους ωφείλει αφού σημφωνεί ο καθένας να ακολουθεί αλλιώς θα πρέπει ο διαχειριστής του φόρουμ να αποδίδει "δικαιοσύνη", βάζω αυτη τη λέξη σε εισαγωγικά γιατί ο διαχειριστής δεν είναι δήμιος αλλα οι συναισθηματισμοί μπορεί να χαλάσουν την ομάδα.

Επί τη ευκαιρεία λέγοντας τη λέξη ομάδα...., πολύ μεγάλη κουβέντα ρε παιδια!!!!!

Ένα φόρουμ υπενθυμίζω είναι ενας χώρος αφιερομένος στα κοινά ενδιαφέροντα μιας ομάδας, μιας ομάδας η οποία μέσα από τρείς σημαντικούς άξονες, σαν μια οκογένεια συνδέεται σε αυτό τον διαδικτυακό χώρο. Άγαπη...., καθένας θα πρέπει να σέβεται και να αγαπά τον άλλο με επικοδομητική κριτική και πάνω από όλα θέληση να μοιραστεί την γνώση. Εμπιστοσύνη, αυτά που απαντάμε, βλέπουμε στις φωτογραφίες του άλλου, η τεκμηρίωση των απαντήσεων θα πρέπει να εμπνέουν την σαφήνεια, την αλήθεια έτσι ώστε να καθοδηγούν και εμας τους πιο νεώτερους στο χώρο. Ήθοςθα πρέπει να σεβόμαστε τον εαυτό μας και την κοινότητα παραμερίζοντας ιδιοτελείς σκοπούς και εγωισμούς.

Τώρα σε ότι αφορά αυτό που συνέβη με τον Άγγελο και αν αυτό έπρεπε να λυθεί με πμ και να μην δημιουργηθεί όλος αυτός ο αχός..., αυτό είπαμε είναι θέμα κανόνων ας επιλυφθεί ο Admin. Παρόλαυτά όμως δεν είναι ο Άγγελος το πρόβλημα ή ο Γιώργος ή ο Βασίλης ή ο Σάκης. Είναι ένα πρόβλημα το οποίο πετάγεται και θα πετάγεται σε κάθε πόστ που θα ανοίγεται το "καπάκι" και έχει να κάνει με τηνειλικρίνεια της ύπαρξης του καθενός σε αυτό το χώρο.

Είναι σαφές και θεμιτό είτε για λόγους εντοπιότητας είτε για οποιουσδήποτε άλλους λόγους να υπάρχουν παρέες σε ένα φόρουμ, σε ένα χώρο, παντού. Αυτό είναι θεμιτό και υγειές απλά θα πρέπει να σκεφτούμε ότι ο ανταγωνισμός είναι το πρώτο εκρηκτικό συστατικό.

Μην ξεχνάμε, ότι εκεί εξω που ξενυχτάμε στο κρύο για μια φωτογραφία, σίγουρα δεν το κάνουμε για να βγάλουμε καλύτερη φώτο ό ενας από τον άλλο αλλά για να χαρούμε το χόμπυ μας και την παρέα. Η βαβούρα ξεκινάει όταν η φωτογραφία πρέπει να εκτεθεί, λες και είναι ένα έργο τέχνης, μέσα στο φόρουμ. Μήπως πρέπει να σκεφτούμε πως αυτη η βαρυγδουπη φράση "Αστροφωτογράφος" απαιτει πάνω από όλα προσγειωμένη προσωπικότητα? εντάξει άντε και ύπάρχουν 20000 αστροφωτογράφοι στον πλανήτη που έχουν φωτογραφίσει το veil ας πούμε τι διαφορά έχουν από τους 100000000 που έχουν φωτογραφίσει τον Παρθενώνα για παράδειγμα? κατ' εμέ τίποτα.

Επίσεις μην ξεχνάμε το Επιστημονικό υπόβαθρο του καθενός εδώ μέσα, πόσοι είναι οι αστρονόμοι, αστροφυσικοί ? εγώ λοιπόν βλέπω ανθρώπους καθημερινούς "εμπειρικοί" λέγονται αλλού, χομπίστες, απλούς ανθρώπους με τη δική του ιδιοσυγκρασία ο καθένας τι πάει να πεί αν ο Σάκης πχ είναι φορτιγατζής, ο raxxla πληροφορικός και εγώ μανάβης, όλοι πάνω κάτω με trial n error μαθαίνουν εδώ και από βιβλία κλπ το αποτέλεσμα μετράει και αυτό το σεβόμαστε καλή τη πίστη και δεν κάνουμε άρωστες υποθέσεις ά την φωτογραφία του greekdiver την επεξεργάστηκε ο elias2004.

 

Κυριοι εν κατακλείδι πρέπει ο καθένας να ψαχτούμε μέσα μας για τον λόγο της παρουσίας μας και την αναγκαιότητα ύπαρξης του φόρουμ.

 

Προτείνω στην επόμενη συνάντηση να αφιερώσουμε 1 ώρα να τα πουμε λιγάκι και μετά να ανταλλαξουμε απόψεις απι άλλων θεμάτων.

 

Μεμνησον Παρνων !!!!!! θυμηθείτε ποσοι μαζευτήκαμε το 2010 στον Πάρνωνα μη χαλάμε αυτο που θέλουμε περισσότερο το ΧΟΜΠΥ μας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρακαλεσω να σταματησει η αναφορα στο ονομα μου διοτι οτι ηταν να πουμε το ειπαμε στο τοπικ του Σακη.Αναφερω για αλλη μια φορα την αγνοια μου περι copyright την εποχη που ουτε καν ηξερα ουτε τι ειναι το apod ουτε τιποτα.Το upload της συγκεκριμενης φωτο εγινε στα αρχικα βηματα στην αστροφωτο και μιας και ειχα κανει και αλλες 3d στο photoshop εβαλα και αυτη οπως και απο Nasa.

Σιγουρα με το dob8 δεν θα εβγαζα ετσι το μ51 και ουτε ειπα οτι τις εβγαλα εγω.Θεωρησα τοτε οτι ειναι κατι νεο στο forum και το μοιραστικα με χαρα χωρις να σκεφτω τι και πως για την συγκεκριμενη φωτο.

Λαθος μου το ειπαμε δεν ειχα σκοπο αυτο που με κατηγορειτε και αν ημουν τετοιος ανθρωπος και σκεφτομουν ετσι τοτε και οι δυο τελευταιες 3d που ανεβασα με το αεροπλανο να περναει μπροστα απο την σεληνη + την εκλειψη ηλιου θα ελεγα πως εγω τις εβγαλα να παρω φυσικα τον επαινο ομως αν δειτε στον σχολιασμο αναφερω απο που πηρα το αεροπλανο και την εκλειψη.Αλλη μια φωτο απο περυσι το χειμωνα στην οποια αναφερω οτι δεν προλαβα το χρωμα και το "εκλεψα" απο αλλου μονο και μονο για να την δουμε με χρωμα http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9757

Και εδω φετος με το δικο μου χρωμα http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=12077

Απλα θελω να πω πως πλεον καταννοω παρα πολυ καλα τι παει να πει copyright γιατι την πατησα και εγω με δικες μου φωτο οταν τις ειδα σε wallpaper sites διχως πουθενα το ονομα μου.Αν προσπαθουν καποιοι να με βγαλουν ψευτικο ετσι ωστε να βγει σκαρτη ολη η δουλεια μου επανω στην αστροφωτογραφια τοτε τι να πω πραγματικα μου φαινεται γελοιο.

Α και που ειστε δεν προκειται να φυγω απο το forum ουτε θα με σβησει κανεις και ξερετε γιατι ;

Γιατι αγαπαω αυτο που κανω και θελω να το κανω με τους φιλους που γνωρισα μεσα απο το αστροβοξ και κανεις και τιποτα δεν θα μου παρει αυτους τους φιλους και αυτο που νιωθω οταν παω στο βουνο μαζι τους.

Η δυναμη μεσα μου μεγαλωσε μετα απο αυτο και ευχαριστω γιατι με κανατε καλυτερο :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, σε προσωπικό πάντα επίπεδο, ούτε είπε κάποιος για την δουλειά σου, ούτε θέλει να την βγάλει σκάρτη και ούτε να σε πετάξει έξω από το forum. Εκφράζω πάντα την γνώμη μου.

 

Απλώς όπως σου είπα δεν συμφωνώ με πολλά από αυτά που έγιναν. Σε όλα τα επίπεδα και τότε και τώρα. Δεν είπα κάτι για την δουλειά κάποιου στο σύνολο (αυτό φαίνεται στα σχόλια των φωτό σου και πόσες φορές σου έχω γράψει). Δεν είπα κάτι για την αξία του ως αστροφωτογράφο (το έχω πει επανηλειμένος για εσένα). Ούτε στο αν βοηθά ή προσφέρει στους άλλους (γνωστό). Κατακρίθηκε η πράξη, η διαχείριση της και οι δικαιολογίες που μάλλον δεν (με; ) έχουν πείσει.

 

Άλλο το έργο κάποιου και άλλο ο άνθρωπος και οι πράξεις. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε δεν υπάρχουν συνωμοσίες, δεν ζήτησε κάποιος τον λιθοβολισμό σου στο Σύνταγμα,

νομίζω ότι με την επιθετικότητα σου ξέφυγε το θέμα. Δεν νομίζω να αναφέρθηκε κάποιος

για την δουλειά ή την προσφορά σου. Μία απλή δήλωση λάθους και το θέμα θα είχε λήξη.

 

Anyway, θα τα πούμε και από κοντά στην επόμενη avat.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλήμερα σε όλους.

 

Προσωπικά δεν θέλω να εκφράσω άποψη η να πάρω θέση για το συμβάν γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ΦΩΤΟΓΡΑΦIΖΩ γιατί αυτό μ'αρέσει, γιατί αυτό με κάνει να ξεφεύγω από την ρουτίνα και τελικά γιατί ξεχνάω τα προβλήματα της καθημερινότητας μου.

Γνωρίζω και τα 2 παιδιά(Άγγελο,Σάκη)προσωπικά και θεωρώ ότι και οι 2 έχουνε προσφέρει(ο καθένας από την μεριά του) αρκετά στο χώρο της Ελληνικής Αστρονομικής Κοινότητας.

Μόνο μερικά ερωτήματα έχω να σας θέσω.

Απλά καθίστε και αναλογιστείτε ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ποιος είναι ο χαμένος της υπόθεσης αυτής.

Καθίστε και αναλογιστείτε πως θα μας ΔΕΙ από εδώ και στο εξής ένας νέος άνθρωπος στο χώρο που θα θέλει να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία μετά ΚΑΙ από αυτό.

Αναλογιστείτε πως θα τον πείσουμε για τις καλές προθέσεις της ομάδας μας(Α.V.A.T).

Και τέλος αναλογιστείτε για το πως θα τον πείσουμε ότι όλα αυτά γίνονται για το ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ και όχι για ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΦΕΛΗ.

Νομίζω ότι έθεσα ΑΡΚΕΤΑ ερωτήματα που θα ζητήσουν απαντήσεις στην επόμενη συνάντηση μας.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΜΕΝΟΙ ΚΥΡΙΟΙ.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος που έχει κάνει 70 δημοσιεύσεις να έχει προσφορά κ μάλιστα την ίδια με κάποιον που έχει κάνει 1000.Ρε παιδιά πάμε καλά?Βέβαια δεν ξέρω για ποιον μιλάτε αλλά μου ακούγεται κουφό......... :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν κάνει κάποιος ένα λάθος αυτό θα πρέπει να μας μαθαίνει ότι αυτό το λάθος μπορεί να το κάνουμε κι εμείς κάποτε. Αν το έχουμε κάνει ήδη τότε μπορούμε να μπούμε στη θέση του άλλου αν όμως δεν το έχουμε κάνει τότε δεν μπαίνουμε και τον κατηγορούμε αγνοώντας ότι κι εμείς είμαστε άνθρωποι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και το θέμα από ό,τι φαίνεται έχει κλείσει και έχουμε ( ; ) δεχθεί ότι ήταν απλώς ένα λάθος και όλα πλέον είναι ΟΚ, θα μοιραστώ μαζί σας δημόσια την πρόταση ενός φίλου που θέλει να μείνει ανώνυμος:

 

"Αφού συμφωνούμε όλοι ότι ήταν ένα λάθος και η φωτό δεν είναι του Άγγελου γιατί δεν διαγράφεται η φωτογραφία από το Βοξ και γιατί δεν διαγράφει ο Άγγελος την φωτό από το site του";

 

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του φίλου και μάλιστα θα έλεγα ότι έπρεπε να γίνει από την αρχή.

 

Προτείνω λοιπόν στον Αντρέα και στον Άγγελο να το πράξουν εφ' όσον συμφωνούμε όλοι ότι η φωτό δεν είναι δική του. Ηθικά τουλάχιστον θα είμαστε ΟΚ και απέναντι στον Γάλλο!

 

Νομίζω ότι έτσι θα έχουμε CASE CLOSED.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία στο astrovox δεν έχει διαγραφεί ή δεν έχει τροποποιηθεί για να αναφέρει την πηγή για ένα και μοναδικό σκοπό: Για να μπορεί να δει οποιοσδήποτε τι έχει γίνει και να έχει δική του προσωπική άποψη αλλά και για να μην πει κανένας ότι κουκουλώσαμε τίποτα. Οι moderators θα το αναλάβουν όταν κρίνουν σκόπιμο και ότι έχει κλείσει η ιστορία.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για να την παρατηρηση φιλε Βασιλη η φωτο απο το site μου σβηστηκε και αντικατασταθηκε με την δικη μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

**** Δε μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος που έχει 70 δημοσιευσεις έχει προσφορά ****

Φίλε μου απο τα Φιλιατρά είπα απλά την άποψη μου .

Εσυ για να πείς τη δική σου έπρεπε να βάλεις και βιολιά ;

Προσπαθείς να μειώσεις εμένα ή την αποψή μου ;

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

νομίζω ότι τσάμπα τσακωνόμαστε. Η αλήθεια είναι πάντα στις λεπτομέρειες.

πχ. Η ποιότητα αυτών που λέει κάποιος, η επίδραση που έχει σε αυτούς που τον ακούν, καθώς και η αξιοπιστία κ λεπτομέρεια των λόγων κάποιου προφανώς δεν είναι άμεση σχετιζόμενη με τον αριθμό δημοσιεύσεων κάποιου. Αυτό είναι απόλυτο. Ειδάλλως, αυτός που μιλάει περισσότερο θα ήταν κ ο καλύτερος. Κάποιοι άνθρωποι τυχαίνει να είναι καλοί κ συγχρόνως να μιλούν πολλοί (βλέπε πολλές δημοσιεύσεις).

Αλλά, δηλαδή κάποιος που έχει λιγότερες δημοσιεύσεις θα του φερόμασταν διαφορετικά? Όχι βέβαια. Σημασία έχει η ειλικρίνεια κ η αγάπη γι αυτό που κάνεις.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ!!!!!!!!

 

Σάκη, Βίδο, Άγγελε, βρείτε τα και ΒΡΕΙΤΕ ΤΑ ΤΩΡΑ!

 

Δεν θα ανεχθώ άλλο να υπάρχουν τέτοιες ηλιθιώδης κλίκες και αντιπαλότητες μέσα σε ένα φόρουμ αστρονομίας. ΤΙ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΕΔΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ? Δηλαδή το ελληνικό δαιμόνιο του "ΤΡΩΓΕΣΘΑΙ" πρέπει να ισχύει και εδώ?

 

Ναί, για να πούμε τα πράματα με το όνομά τους κλίκες υπάρχουν. Αντιζηλείες υπάρχουν και αυτές κάποια στιγμή κάνανε τον Αγιομαμίτη και τον Ταρσούδη να φύγουνε κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε την φαγωμάρα του Σάκη με τον Άγγελο. Και όσο και να θέλω να φανώ αντικειμενικός, ΕΣΥ ΣΑΚΗ ΞΕΚΙΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΝ ΤΖΕΡΤΖΕΛΕ. ΑΡΚΕΤΑ. Βλέπετε οτι μιλάω με ονόματα και στα ίσια. Η αντιπαλότητά σου με τον Άγγελο είναι για γελοία πράγματα και πρέπει και εσύ και εκείνος να την αφήσετε πίσω. Δεν είπαμε να γίνετε φιλαράκια, αλλά δεν υπάρχει λόγος να φαγώνεστε.

 

Και αναφέρομαι ειδικά σε εσένα Σάκη γιατί μετά απο τόσο καιρό ξαφνικά πετάς ένα πόστ για να ξεκινήσεις το σαματά. Μαζί μετά ακολουθεί και ο Γιώργος γιατί είστε φίλοι και το ξέρω, τί θα κάνει? Αλλά είναι γελοία πράγματα αυτά.

 

Δεν σε έχω γνωρίσει προσωπικά Σάκη και δεν με απασχολεί εάν θεωρείς οτι είμαι εκτός ορίων, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά αυτά που βλέπω αυτά λέω. ΑΡΚΕΤΑ. Κάνε αυτό που κάνεις καλύτερα, βγάζε φωτογραφίες, μοιράσου ή μήν μοιραστείς, αλλά τέλος στη φαγωμάρα και τις προκλήσεις.

 

BIG BROTHER ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΕΔΩ.

ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΛΑΛΗΣΑ.

 

Υ.Γ Επίσης, δεν παίζει ρόλο πόσα ποστ έχει ο καθένας, αλλά το τί λέει.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Στάθη για την αντικειμενικότητά σου. Εύγε.... Λέμε τώρα.... :-({|= Φωτόσπαθο (StarWars) ήθελα να βάλω αλλά δεν είχε και έτσι το βιολί πήρε την θέση του....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη νομίζω κακώς με ανέφερες.

 

Αν νομίζει κάποιος ότι έχω το παραμικρό (πόσο μάλλον αντιζηλία) με τον οποιοδήποτε κάνει μεγάλο λάθος.

Όποιος μου έχει ζητήσει κάτι το ξέρει, αν μου έχει ζητήσει κάποιος κάτι και τον έγραψα,

θα τον παρακαλέσω να το γράψει δημόσια.

 

Αν νομίζεις ότι υπάρχουν κλίκες να τις ονομάσεις. Είμαι 5-6 χρόνια στον χώρο και μιλάω με όλους...

παλιούς και νέους. Άλλο φίλοι και άλλο κλίκα.

 

Αν θα τα βρουν μεταξύ τους ο Σάκης με τον Άγγελο είναι δίκο τους θέμα, υπάρχουν και τα

τηλέφωνα.

 

Το θέμα με την φωτογραφία (και τα σχόλια) είναι ξεκάθαρο ήταν μαλακία. Δεν έχουμε να πούμε τίποτα γι' αυτό.

Αν το είχε κάνει κάποιος άλλος θα τον είχατε σταυρώσει (έχει γίνει στο παρελθόν)

και αυτο που έγινε πρέπει να μας προβληματίσει.

 

Οι πραγματικοί φίλοι λένε στον άλλο πότε κάνει μαλακία, για να μην το ξανακάνει.

 

Στο απυρόβλητο δεν πρέπει να είναι κανένας μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εσύ Βασίλη, μήν αρχίσω και με σένα, γιατί οχι μόνο το σιγοντάρηζες το θέμα, εσύ το φούσκωσες. Και λέγοντας για την κλίκα ξέχασα να βάλω και εσένα μέσα. Μέχρι και οι πέτρες το έχουνε καταλάβει. Πώς σου φαίνεται αυτό για αντικειμενικότητα? Είπαμε, τέρμα οι κρυψινιές. Τα πράγματα να λέγονται με το όνομα τους. Τόσο καιρό ο Άγγελος δεν προκάλεσε και υπήρχε ησυχία. Ποιός προκαλέι πάντα? Ο ΣΑΚΗΣ. Ποιός σιγοντάρει? ΒΙΔΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ. Νάτη η κλίκα. Και θα πέις ποιός είναι ο αντίλογος? Διότι κι εγώ φίλος του Άγγελου είμαι, άρα θα είμαι υποκειμενικός. ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ από ανθρώπους που δεν είναι κολλητοί κανενός μας. Και ξέρεις ποιο είναι το αστείο? Μεταξύ μας, εγώ, εσύ, ο Άγγελος ο Γιώργος, μιά χαρά τα λέμε, και κάνουμε επικοδομητικές κριτικές σε θέματα που μας ενδιαφέρουν και δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτε ώσπου πετάγεται ένα πόστ από τον Σάκη και τα κάνει όλα #@$%@$. Εγώ αυτό βλέπω. Σου αρέσει δηλαδή αυτό?

 

Η προσφορά του καθενός στο φόρουμ φαίνεται. Και όλοι βλέπουν και κρίνουν. Είπα ΑΡΚΕΤΑ.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρεμία, μην λέτε δημόσια ότι μπορείτε στο τηλεφώνου ή σε π.μ. και μην λέτε κουβέντες πάνω στον θυμό σας.

 

Ότι έγινε-έγινε ας σοβαρευτούμε λιγο, μας διαβάζουν απο μικρα παιδιά μεχρι και κυρίες, μην το τραβάτε, αφήστε το Θέμα να ηρεμήσει, στο κατω-κατω δεν έγινε και κάτι τρανο.

 

 

Ανδρεα κάνε αυτο που πρεπει να ηρεμίσουμε.

 

LOCK

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά όπως είπα και πιό πάνω, είσαι φίλος με τον Σάκη και όταν θα πεί κάτι τέτοιο όπως έκανε τώρα, θα τον σιγοντάρεις και εσύ. Όπως και έγινε, είσαι απο τους πρώτους που απάντησες, άν όχι ο πρώτος. Τα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους. Πέσατε και οι 3 να τον σταυρώσετε, επειδή έφτιαξε κάποιες φωτογραφίες 3d και η μία δεν ήτανε δικιά του και αυτό πρίν 3 χρόνια και δεν έχει καμία σχέση με το τί έγινε με τον άλλον απο την Πάτρα, με τον Δία. Και ξαναλέω, μιά χαρά μιλάμε και ανταλλάσουμε αποψεις, ώσπου έρχεται ο Σάκης να κάνει Σαματά και να γίνουμε όλοι @#$@#. Απλά τα πράματα. Και ξαναλέω πρέπει να τελειώσουν εδώ. Δεν θα χαλάσουμε αυτό το φόρουμ για τον Σάκη και κάθε Σάκη που θέλει να δημιουργήσει προβλήματα απο εκεί που δεν υπάρχουν.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως είπες αρκετά, ξέφυγες πολύ...

 

Για εξήγησε και τους λόγους. Δεν νομίζω να φούσκωσα κάτι. Υπήρχε ξέρεις... Διάβασε προσεκτικότερα τα γραφόμενά μου και μετά βγάλε συμπέρασμα. Ααα, και μαζέψου με τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πόστ αυτό παρακαλώ να μην κλειδωθεί ώσπου να τα βρούμε. Απλά αν δεν βγούνε στην επιφάνεια πράγματα και αλήθειςς αυτά θα επαναλαμβάνονται. Διαχειριστές κάνετε όπως κρίνετε.

 

Βασίλη, λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Δεν θα επαναλαμβάνομαι. Κάθε φορά που ο Σάκης ξεκινάει κάτι τέτοιο, διότι έχει ξαναγίνει, και εσύ σιγοντάρεις μαζί. Είναι ώρα να πεί ο καθένας τί στο καλό έχει με τον άλλον για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Το να κρυβομαστε πίσω απο το δάχτυλό μας δεν οδηγεί πουθενά. Εγώ προσωπικά λέω και δείχνω τι έχω με εσένα τον Σάκη και τον Γιώργο. Πέφτετε πάνω στον Άγγελο να τον σταυρώσετε. Και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου γι αυτό σας λέω αυτά που λέω. Και είπαμε, δεν είναι μόνο το τωρινό, αλλά βαριέμαι τώρα να ψάχνω πίσω να βρώ τα παλιά περιστατικά και να κάνω quotes.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,

 

Σίγουρα για να φτάσει η αστροφωτογραφία στην Ελλάδα στο επίπεδο που είναι σήμερα έχουν βοηθήσει σίγουρα αρκετοί, μεταξύ αυτών και ο Άγγελος Κεχαγιάς.

 

Για να φτάσουμε στο σημείο η αστροφωτογραφία να είναι προσιτή (έξω από κάθε ελίτ, και είναι γνωστό στους πάντες αυτό) σχεδόν σε όλους τους ερασιτέχνες αστρονόμους τα τελευταία περίπου τέσσερα χρόνια, έχουν βοηθήσει ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ένας από αυτούς είναι και ο… Άγγελος Κεχαγιάς.

 

Ο άνθρωπος ζήτησε συγνώμη για την αμέλειά του, το εξήγησε και έγινε κατανοητός.

 

ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ, επιτέλους μ’ αυτή την ιστορία δε βγάζει πουθενά!

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπαθώ να αφήσω το θέμα να φύγει...λέω ότι δεν θα ξαναγράψω.... αλλά όταν το θέμα γίνεται τόσο προσωπικό δεν γίνεται...

 

Το θέμα κλίκας ούτε άξιο σχολιασμού δεν είναι...το παραβλέπω.

 

Αν νομίζεις ότι έχω κάπου σιγοντάρει καβγάδες στο vox παρακαλώ τα links.

Αν έχεις ακούσει κάπου ότι σιγοντάρω καβγάδες παρακαλώ ονόματα.

 

Πιστεύω ότι κάνω μάλλον το αντίθετο.

 

Στο προκείμενο:

Βγάλε τα ονόματα, ένα παιδί ανεβάζει στο vox apod φωτογραφία (ως δική του?) χωρίς να γράψει πηγή.

 

και η απάντηση μου ήταν:

 

Τάδε μεγάλο λάθος......

 

κάπου έπρεπε να πεις ότι δεν είναι δική σου η 3d επεξεργασία.... πόσο μάλλον να ευχαριστείς

και τα παιδιά που σου έβαλαν σχόλια...

 

είσαι φάουλ....

 

 

δηλαδή τι το παράλογο βλέπεις?

 

Όσον αφορά την κόντρα όσο επιθετικό βρίσκω τον Σάκη άλλο τόσο βρίσκω και τον Άγγελο.

Στην τελευταία κόντρα ο Άγγελος έγραψε ότι ο Σάκης δεν επεξεργάζεται αυτός τις φωτο που ανεβάζει (τα posts αυτά διαγράφηκαν και ζητήθηκαν συγνώμες).

 

Συγνώμη άλλη φορά δεν θα ξαναγράψω δεύτερος σε thread.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάθη δεν έχει νόημα αυτό που πας να κάνεις και ειλικρινά δεν κατανοώ τους λόγους.

 

Θέλεις ονόματα; Η υπόθεση είναι εξαιρετικά απλή και την κάναμε δύσκολη. Ο Άγγελος ανέβασε μια φωτό η οποία δεν είναι δική του. Το βρήκε ο Σάκης και το ανέβασε. Οι λόγοι και ο τρόπος εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί. Μπορεί να έχεις δίκιο μπορεί και όχι. Η ουσία όπως έγραψα και εγώ και ο Γιώργος είναι ότι δεν έπρεπε να επιτεθεί ο Άγγελος, έπρεπε άμεσα να το παραδεχθεί να ζητήσει συγνώμη και να τελειώσει επί τόπου. Κανείς δεν θα έλεγε τίποτα.

 

Όπως ξέρεις δεν έγιναν έτσι. Δεν έχω προσωπικές διενέξεις σχεδόν με κανέναν (εξαιρέσεις υπάρχουν). Με τον Άγγελο πάντως δεν έχω. Πρόσφατα μιλάγαμε και για μια αγοραπωλησία. Απλώς άκουσε τον εξάψαλμο ο Σάκης για πράξη τρίτου.

 

Τέλος πάντων το θέμα πίστευα ότι είχε κλείσει αλλά εσύ αποφάσισες να το ξανα-ξυπνήσεις... Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Άστο και ας βγάλουν όλοι τα συμπεράσματά τους.

 

Εσύ όμως θα πρέπει να προσέξεις λίγο περισσότερο τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Είπες όντως αρκετά χωρίς καμία αιτιολογία.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης