Jump to content

Η Ρωσία σταματάει την αλλαγή της ώρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώσοι ρύθμισαν τα ρολόγια τους μία ώρα μπροστά τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα το πρωί, και με την κίνηση αυτή θέτουν τέλος στην 30-χρόνη παράδοση της μετακίνησης του ρολογιού μία ώρα μπροστά, την άνοιξη, και μία ώρα πίσω, το φθινόπωρο, λέει ο Ρώσος Πρόεδρος Ντιμίτρι Μεντβέντεφ. Υποστήριξε ότι αυτό θα γλυτώσει τους Ρώσους από την αναγκαιότητα του να προσαρμοστούν σε νέους νέους ρυθμούς ζωής δύο φορές το χρόνο.

Η μετάβαση στη θερινή ώρα ιδρύθηκε το 1981, σε μια προσπάθεια να μειωθεί η κατανάλωση ενέργειας. Πριν από ένα χρόνο, ο Πρόεδρος Μεντβέντεφ ζήτησε από εμπειρογνώμονες να αναλύσουν κατά πόσον αυτό το "παιχνίδι με τον χρόνο" έχει λογική. Τον Φεβρουάριο του 2011, διέταξε να μην επανέλθει του χρόνου το χειμώνα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι από σήμερα, οι Ρώσοι θα ζουν με τη θερινή ώρα όλο το χρόνο.

Το ρωσικό κοινοβούλιο τώρα εργάζεται στο σχέδιο νόμου για τον υπολογισμό της ώρας σε ολόκληρη τη χώρα, η οποία εκτείνεται σε εννέα ζώνες ώρας. Οι γνώμες διαφέρουν και η ρωσική νομοθεσία σχετικά με τον υπολογισμό της ώρας ενδεχομένως να λάβει και περαιτέρω διορθώσεις στο μέλλον. Αλλά τώρα η Ρωσία γίνεται μέλος της μεγάλης οικογένειας των χωρών που δεν αλλάζουν ώρα δύο φορές το χρόνο. Στις περισσότερες χώρες της Ασίας, συμπεριλαμβανομένης της Ιαπωνίας, της Κίνας και της Νότιας Κορέας, ο χρόνος δεν αλλάξει όλο το χρόνο. Το ίδιο ισχύει για σχεδόν όλες τις χώρες της Αφρικής και της Λατινικής Αμερικής. Στις Ηνωμένες Πολιτείες, την Αριζόνα και τη Χαβάη δεν περνούν στη θερινή ώρα. Οι πρώην σοβιετικές δημοκρατίες της Ουκρανίας και της Λευκορωσίας επίσης εξετάζουν το ενδεχόμενο να απορρίψουν το "παιχνίδι με τον χρόνο".

 

Πηγή:http://www.radiofono.gr/node/2685

 

Υ.Γ.1:Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση καθως είχε γίνει λόγος και στο παρελθόν για αυτήν απόφαση

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καιρός να καταργηθεί και εδώ η θερινή ώρα μια και καλή. Είναι ένα απαρχαιωμένο μέτρο από την εποχή που ήθελαν να κάνουν οικονομία στα κεριά. Οι μελέτες δείχνουν από περιοριστό της κατανάλωσης ρεύματος κατά 1% έως και... αύξησή της πλέον στη σύγχρονη εποχή!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φρονώ πως οι Ρώσοι είναι πρακτικότερος λαός από τους περισσότερους άλλους και όχι μόνο γι' αυτή την απόφαση την οποία χαιρετίζω (δείτε και τα επιτεύγματα στην κούρσα του διαστήματος ή την πάλαι ποτέ κούρσα των εξοπλισμών και τα μέσα με τα οποία επιτεύχθησαν). Εύχομαι να ακολουθήσουμε και εμείς κάποτε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+100!! Να σταματήσει αυτή η ηλίθια ανοησία με την ώρα και τα πήγαινε-έλα της, και σε μας ΤΩΡΑ!! :evil:

Να μείνουμε στο GMT+2 και τέλος...

 

Αυτός/οι που το σκέφτηκε/αν πρέπει να "έπιναν" άλλα φρούτα... [-(

Αν είδατε κάποιο όφελος από όλη αυτή την ιστορία, να μου το πείτε και εμένα...

](*,)' ](*,)

 

Σε πιάνει mini jet lag όταν πάει μπροστά την Άνοιξη... ](*,)

 

:x

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε και στα δικά μας!!! :mrgreen: :D :P

 

Τάσο στο UT+3 να μείνουμε και όχι στο +2

Ο μεσημβρινός που ορίζει το +2 περνάει το απο την Κωνσταντινούπολη, εάν θα θέλαμε να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να είχαμε +2,5

Μπορεί το +2 να είναι η ώρα που ορίσαμε σαν κύρια αλλά η +3 είναι μακράν η πιο βολική η πιο σωστή.(σκεψου ότι οι Ρώσοι{Μόσχα, Ευρωπαϊκή Ρωσία} την UT+3 καθιέρωσαν)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έστω Βασίλη μου, έστω!! Φτάνει να μην χρονοκινούμαστε πέρα δώθε, ΔΕΝ την παλεύω άλλο με αυτό το πράγμα!! ](*,) ](*,) :mrgreen: [-o< [-o< [-o<
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τάσο στο UT+3 να μείνουμε και όχι στο +2

Ο μεσημβρινός που ορίζει το +2 περνάει το απο την Κωνσταντινούπολη, εάν θα θέλαμε να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να είχαμε +2,5

Μπορεί το +2 να είναι η ώρα που ορίσαμε σαν κύρια αλλά η +3 είναι μακράν η πιο βολική η πιο σωστή.(σκεψου ότι οι Ρώσοι{Μόσχα, Ευρωπαϊκή Ρωσία} την UT+3 καθιέρωσαν)

Βασίλη, ακριβώς επειδή ο μεσημβρινός του UTC+2h περνάει πολύ πέρα από τα ανατολικά σύνορα μας, το «σωστό» για την κεντρική Ελλάδα που βρίσκεται δυτικότερα θα ήταν το +1,5 κι όχι το +2,5 που αντιστοιχεί βαθειά μέσα στην Τουρκία. Συνεπώς το +2 είναι πολύ ορθότερη προσέγγιση από το +3. (Ή αλλιώς, οι 23° γεωγραφικό μήκος είναι πιό κοντά στις 30° απ΄ό,τι στις 45°) Και επειδή ο χρόνος είναι κάτι εντελώς σχετικό (τις ίδιες ώρες θα δουλεύουμε, τις ίδιες θα κοιμόμαστε όπως τώρα), το καλύτερο θα ήταν (για πρακτικούς λόγους) να συγχρονιστούμε με την ώρα κεντρικής Ευρώπης (+1h), αφού το μέσο γεωγραφικό μήκος της κεντρικής Ελλάδας (άξονας Θεσσ/νίκης-Αθήνας) ισαπέχει από τους μεσημβρινούς των 15° (+1h) και των 30° (+2h), οπότε για τη χώρα μας το +1h είναι όσο σωστό είναι και το +2h.

 

Σημ. Η αλλαγή συστήματος ώρας σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά θα ξυπνάμε "νωρίτερα" ή "αργότερα". Π.χ. ένα σχολείο ή μιά τράπεζα μπορεί να ορίσει ότι θα ξεκινά το πρωί στις 7 ή στις 8 (ή και στις 9) προκειμένου οι δραστηριότητες να συμβαδίζουν με το φως της ημέρας. Επίσης, όπου χρειάζεται, οι ώρες έναρξης μπορούν να αλλάζουν κατά μιά ώρα μέσα στο χρόνο. Είναι πολύ πιό ορθολογικό και άμεσο σαν προσέγγιση από το να αλλάζουν τα ρολόγια. Ο χρόνος (δηλ. η ονομασία της ώρας σαν 7:00 ή 9:00 ή 14:00) μπορεί να είναι κάτι εντελώς σχετικό, αλλά η μέτρηση και καταγραφή του απαιτεί σταθερή και απόλυτη προσέγγιση.

Ναί λοιπόν στην κατάργηση της θερινής ώρας, αλλά επίσης ναί στην ευελιξία της προσαρμογής των ωραρίων στη διάρκεια του χρόνου.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναί λοιπόν στην κατάργηση της θερινής ώρας, αλλά επίσης ναί στην ευελιξία της προσαρμογής των ωραρίων στη διάρκεια του χρόνου.
Στέφανε σωστή η προσεγγισή σου, αλλά η προσαρμογή των ωραρίων θα έχει άλλα εμπόδια. Θεωρώ πιο δύσκολη αυτή τη προσαρμογή από την αλλαγή της ώρας 2 φορές το χρόνο. Εξάλλου, τα ωράρια είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και πολύ περισσότερο όταν τείνουν να γίνουν "τιραμόλα", αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Τάσο στο UT+3 να μείνουμε και όχι στο +2

Ο μεσημβρινός που ορίζει το +2 περνάει το απο την Κωνσταντινούπολη, εάν θα θέλαμε να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να είχαμε +2,5

Μπορεί το +2 να είναι η ώρα που ορίσαμε σαν κύρια αλλά η +3 είναι μακράν η πιο βολική η πιο σωστή.(σκεψου ότι οι Ρώσοι{Μόσχα, Ευρωπαϊκή Ρωσία} την UT+3 καθιέρωσαν)

Βασίλη, ακριβώς επειδή ο μεσημβρινός του UTC+2h περνάει πολύ πέρα από τα ανατολικά σύνορα μας, το «σωστό» για την κεντρική Ελλάδα που βρίσκεται δυτικότερα θα ήταν το +1,5 κι όχι το +2,5 που αντιστοιχεί βαθειά μέσα στην Τουρκία. Συνεπώς το +2 είναι πολύ ορθότερη προσέγγιση από το +3. (Ή αλλιώς, οι 23° γεωγραφικό μήκος είναι πιό κοντά στις 30° απ΄ό,τι στις 45°) Και επειδή ο χρόνος είναι κάτι εντελώς σχετικό (τις ίδιες ώρες θα δουλεύουμε, τις ίδιες θα κοιμόμαστε όπως τώρα), το καλύτερο θα ήταν (για πρακτικούς λόγους) να συγχρονιστούμε με την ώρα κεντρικής Ευρώπης (+1h), αφού το μέσο γεωγραφικό μήκος της κεντρικής Ελλάδας (άξονας Θεσσ/νίκης-Αθήνας) ισαπέχει από τους μεσημβρινούς των 15° (+1h) και των 30° (+2h), οπότε για τη χώρα μας το +1h είναι όσο σωστό είναι και το +2h.
Στέφανε έχεις δίκιο τα έγραψα ανάποδα... :roll: (τι θέλω και γραφω 1 παρα το βραδυ)

 

 

 

Μπορεί να μην είναι η σωστή ώρα η Θερινή αλλά με βολεύει αρκετά, αφού βαδίζουμε σωστά με το φως, με την ανατολή του Ηλιου, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο τους καλοκαιρινούς μήνες να είμαστε στο UT+4 ή όπως έγραψε και ο Στέφανος ναι στην ευελιξία της προσαρμογής των ωραρίων στη διάρκεια του χρόνου.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε δεν ξερω εσυ τι λες , εγω νυσταζω παντως :cry: :cry: :cry:
Νίκο, μάλλον η μπέμπα δεν σ΄αφήνει να κοιμηθείς πολύ! :D :D

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε έχεις δίκιο τα έγραψα ανάποδα... :roll: (τι θέλω και γραφω 1 παρα το βραδυ)
Άσε, την έχω πατήσει κι εγώ έτσι! Και το πρωί τρέχω να διορθώσω! 8-[

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάντως μ'αρέσει η θερινή ώρα. Μ'αρέσει που μεγαλώνει η μέρα, που έχω περισσότερη ώρα τον Ήλιο και το Φώς διαθέσιμα. Μ'αρέσει που τελειώνοντας απ'τη δουλειά έχω μπροστά μου αρκετές ώρες με Ήλιο και Φώς. Μου φτιάχνει την ψυχολογία, μ'ανεβάζει ρε παιδί μου!!!

 

Για μένα δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό, σπαστικό, θλιβερό, αποκαρδιωτικό, όπως θέλετε πείτε το τέλος πάντων, όταν το χειμώνα νυχτώνει απο τις 4 η ώρα. Να φεύγεις το πρωΐ για τη δουλειά στο σκοτάδι, χωρίς Φώς και να γυρνάς το απόγευμα πάλι στο σκοτάδι!!! Απαίσιο πραγματικά. Μου ρίχνει την ψυχολογία. Να περιμένεις το Σ/Κ να σε δεί λίγο ο Ήλιος - όταν δεν βρέχει... Δράμα :cry:

 

Μακάρι να είχαμε την θερινή ώρα συνέχεια [-o<

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό, σπαστικό, θλιβερό, αποκαρδιωτικό, όπως θέλετε πείτε το τέλος πάντων, όταν το χειμώνα νυχτώνει απο τις 4 η ώρα.[-o<

 

Κάτι μου λέει πως πρέπει να έχεις κανένα PST εσύ.

Κατά τ' άλλα η μεγαλύτερη νύκτα για τον ερασιτέχνη αστρονόμο μπορεί να είναι θετική.

Όταν δεν βρέχει.

Και δεν έχει σύννεφα.

Και δεν έχει φεγγάρι όταν δεν θες να παρατηρήσεις το φεγγάρι.

Και δεν δουλεύεις μέχρι αργά την νύκτα.

Ώστε να σε τρώει η νύστα.

Και δεν σε πνίγουν οι υποχρεώσεις.

Καί έχεις τον χρόνο και τον τρόπο να βρεθείς στο σκοτάδι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης