Jump to content

Ποιοι προσοφθάλμιοι από το παρελθόν σας αρέσουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Ποιοί προσοφθάλμιοι από το παρελθόν που δεν κυκλοφορούν πια σας αρέσουν;

Ας παραθέσω εγώ δύο:

 

Televue Nagler 11mm Type 1

 

Σπάνιος θεωρείται συλλεκτικός και χτυπάει τρελλές τιμές σαν μεταχειρισμένος. Ουσιαστικά η αγορά του δεν δικαιολογείται πια ο σύγχρονος 11mm είναι σε όλα καλύτερος αλλά ποιος νοιάζεται; Ο type 1 είναι all time classic!

 

University optics Pretoria eyepiece 28mm έχει ενσωματωμένο διορθωτή κόμης. Ναι και ο paracorr κάνει το ίδιο αλλά αυξάνει τον εστιακό λόγο αλλά επίσης δεν με νοιάζει τον Pretoria θέλω!

Επίσης οι τιμές που χτυπάει μεταχειρισμένος είναι στα ύψη και γίνεται ανάρπαστος όποιος εμφανιστεί σε αγγελία προς πώληση.

 

Masuyama modified plossls φανταστικοί! Οι παλιοί Celestron Ultima είναι κλώνοι τους όπως και οι Baader Eudiascopic.

Nagler_11mm_T_1.jpg.f8de94a37e4e935b24e585bb019fb548.jpg

Masuyamas.jpg.f2f90c821dbd14e578c003ed17ce54b7.jpg

Pretoria_eyepieces.jpg.2987d1a58a94c284f2ebf89df9bd565d.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12mm Konig. Πολύ οξύς, 60 μοίρες AFOV (σκασίλα μου) και λίιιγη κόμη στη περιφέρεια (σκορδοκαίλα μου)! Αγαπημένος!

IMG_2897.thumb.jpg.fb355e2097052d42ed4128f3ff5cf245.jpg

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 Για τον 12άρη konig!

 

Meade 56mm 2ιντσος "smoothie" plossl, made in Japan! Δεν πιστεύω να φύγει ποτέ από τα χέρια μου :cheesy:

 

Προσοφθάλμια που περάσανε αλλά δυστυχώς δεν μείνανε:

 

University 40mm MK70

University 30mm konig II

 

Κλασικό προσοφθάλμιο που σκοπεύω να αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία:

 

Edmund Scientific RKE 28!!!

IMG_3802.thumb.JPG.8bacf8ecc1d4efeff25286057dca22b0.JPG

IMG_3801.thumb.JPG.5e27d89ba0e089c13a579b0a975b568d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μένα Δημήτρη αγαπημένος μου μαζί με τον 24mm Koenig. Δεν τον ανέφερα καθότι τον έχω στην κατοχή μου! Κρίμα που δεν πρόλαβα να πάρω όλο το σετ και τους κατάργησαν! Τέλειος προσοφθάλμιος, ελαφρύς μινιμαλιστικός με υψηλό κοντράστ και μεγάλο πεδίο!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι άλλα "διαμαντάκια" Pentax orthoscopics για όσους νομίζουν πως δεν υπάρχουν προσοφθάλμιοι υψηλής ποιότητας σε φορμά 0.96"

Ηλία έχω τον Meade UWA 8.8mm 2"/1.25" της προηγούμενης σειράς Made in Japan και δεν τον αλλάζω με Nagler ούτε με τον καινούργιο ταϊβανέζικο UWA! :cheesy:

Pentax_SMC_0p965in_61.jpg.2bc596168b7e9932bc2a292dfafdeda7.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Meade UWA series 4000 6.7mm.

Απλά απίστευτος οπτικά και διορθωμένος εντυπωσιακά ως τις άκρες του πεδίου. Αποτελεί μάθημα οπτικής σχεδίασης. Αν είχε και state of the art επιστρώσεις, θα μπορούσε να πωλείται όσο ήθελε.

1211886799_MeadeUWA6_7mm.jpg.0ed6414642fb7cdcd36bab9b25ded071.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Meade UWA series 4000 6.7mm.

Απλά απίστευτος οπτικά και διορθωμένος εντυπωσιακά ως τις άκρες του πεδίου. Αποτελεί μάθημα οπτικής σχεδίασης. Αν είχε και state of the art επιστρώσεις, θα μπορούσε να πωλείται όσο ήθελε.

Θα ήθελα πολύ να τον δοκιμάσω αυτόν στο deep sky. Λέτε να είναι καλυτερος από τον Nagler T6 7mm; Δεν αποκλείεται. Ούτε αποκλείεται και η περίπτωση να δώσω τον 7 T6 για χάρη του.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη στην επόμενη ευκαιρία (Γρεβενά; ) θα τους δοκιμάσουμε μαζί.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Ήμουν τυχερός και πρόσφατα ολοκλήρωσα το σετάκι με τους UO konig: 24, 16 και 12mm :cheesy:

Είναι καταπληκτικό το πόσο "σφιχτά" αστρικά είδωλα δίνουν και πόσο φωτεινά DSO!

Θα ήθελα πολύ να είχα κρατήσει και τον 2.8Χ klee. Με έναν barlow 3Χ συνεργάζονται άψογα, το eye relief βελτιώνεται αισθητά και τα όποια προβλήματα στα άκρα (ειδικά στον 16άρη) εξαφανίζονται!

Είναι κρίμα που ο κ. Seyfried αποφάσισε να σταματήσει τη συγκεκριμένη σειρά και γενικότερα κρίμα για τις επιχειρηματικές επιλογές του τα τελευταία χρόνια...

IMG_3810.thumb.jpg.a7a0b97334668a97332cf7e2ef053a25.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσφάτως έτυχε να παρατηρήσω με Carl Zeiss Abbe Ortho τα οποία ήταν φανταστικά αν και έκλειναν σχεδόν 2 δεκαετίες το είδωλο τους ήταν πεντακάθαρο!!!Ο κτήτοράς τους είχε ένα τηλεσκόπιο Zeiss το οποίο μεταπούλησε και κράτησε μόνο τα προσοφθάλμια για προφανείς λόγους,

Y.Γ:Την φωτογραφία την βρήκα στο ίντερνετ.Είναι απο έναν που τα πουλάει σε εξευτελιστική τιμή!1,180 U.S.D

abbeswcase589676.jpg.2da6a77e25ab6f67755a0143a7f8ecda.jpg

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι πουλάει με 1180 ? Για όλο το σετ αποκλείεται να είναι αυτή η τιμή αλλιώς κάποιο λάκο έχει η φάβα. :?[/quote

 

 

http://www.company7.com/zeiss/products/czabbeoclr.html :-k :-k :-k :-k

όντως τώρα που λέτε αυτό....

And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το 1997 και αφορά την σειρά I.

Σήμερα που μιλάμε αυτοί πουλιούνται περίπου 400 με 500 ευρώ ο καθένας μεταχειρισμένοι λόγω της συλλεκτικής τους αξίας και γίνονται ανάρπαστοι όποτε βγαίνει αγγελία πώλησης τους.

Το βαλιτσάκι πωλείται έξτρα κι αυτό.

 

Υ.Γ : Έχεις τα μισά μου χρόνια τουλάχιστον κι έχεις δει από zeiss abbe! Πως τολμάς να το λες αυτό;

Δεν σκέφτεσαι πως είμαι σε κρίσιμη ηλικία για εγκεφαλικό; :P :P :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι και γω κατα τύχη τα γνώρισα είχα πάει για αστροπαρατήρηση με έναν Σουηδό (αυτός έχει τα προσοφθάλμια)και έναν Βρετανό και εκεί τα πρωοείδα... :)
And every night someone.Moves all the clocks forward.And the sun seems to.Set always at the sunrise...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης