Jump to content

Το μέλλον των διαστημικών αποστολών - Ψηφοφορία!


Tsaprazi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άποψη μου θέλω να είναι στην εργασία σου και επώνυμα.

 

Ok. Σε συμπεριέλαβα.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι συμμετείχαν στην ψηφοφορία επιθυμούν να συμπεριληφθεί η άποψή τους στην εργασία;

Και αν ναι, επώνυμα, ανώνυμα ή με αναφορά στο username;

Τα αποτελέσματα φυσικά θα αναρτηθούν στο ιστολόγιο.

 

Κατά βούληση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι συμμετείχαν στην ψηφοφορία επιθυμούν να συμπεριληφθεί η άποψή τους στην εργασία;

Και αν ναι, επώνυμα, ανώνυμα ή με αναφορά στο username;

Τα αποτελέσματα φυσικά θα αναρτηθούν στο ιστολόγιο.

 

Κατά βούληση.

 

Θέλω να ακούγονται ονόματα, ώστε οι θέσεις να έχουν μία αξιοπιστία.

Ειδάλλως, κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί ότι τις επινόησα εγώ για να

συμπληρώσω την εργασία. Οπότε, πορευόμαστε με ό,τι έχουμε. :)

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν επιτρέπεται

Για τί είναι η εργασία; Για τον εαυτό σου; Σχολείο;

 

Η εργασία αρχικά ήταν για εμένα. Μου αρέσει να μελετώ τις διαστημικές αποστολές και γενικότερα το εγγύς διαστημικό περιβάλλον. Πριν από 20 περίπου μέρες έμαθα για τις το διαγωνισμό των Αστρονομικών Περιηγήσεων. Παράλειψή μου που δεν το ανέφερα.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλη Tsaprazi.

Μπορείς να συμπεριλάβεις την αποψη για την ψήφο μου και επώνυμα.

Μπορεις εξ'αλλου να βρείς υλικό για την εργασία σου και σε αλλες δημοσιεύσεις μεσα στο site.

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Είναι νομοτελειακό γεγονός, σε πολλά χρόνια από τώρα, και εφόσον υπάρχει ανθρώπινος πολιτισμός, η Γη να είναι για την τότε ανθρωπότητα, ότι είναι τώρα η Αυστραλία (δλδ ένα μικρό κομμάτι της)

 

Φυσικά η έννοια διαστημικές αποστολές όπως τις εννοούμε τώρα, θα έχουν αντικατασταθεί από ολόκληρο δίκτυο διαστημικής συγκοινωνίας (ακόμη και μεμονωμένα ατομικά οχήματα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και καθυστεριμένα, ψηφίζω το 5. Δεν μπορούμε να μιλάμε για σπατάλες χρημάτων στην επιστημονική έρευνα (που έχει διευκολύνει τη ζωή μας με πάμπολλούς τρόπους), τη στιγμη που συνεχίζουν να κατασκευάζονται φονικά και ενεργοβόρα όπλα, με τα οποία σκορπάται ο θάνατος σε όλη τη γη... \:D/

Τα πλαστικά, τα κινητά τηλέφωνα, οι ασύρματες τηλεπικοινωνίες, το GPS, η χαρτογραφία είναι μόνο μερικές απο τις εφαρμογες της αστρονομίας. Να συνεχίσει!!! :cheesy:

 

Υ.Γ.:Μπορείς να συμπεριλάβεις τη γνώμη μου στην εργασία.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ψηφίζω το 2 και το 3 και εξηγώ. Λίγους μήνες πιο πριν συζητούσα με έναν θείο μου μοναχό και έκανε κάποια στιγμή την εξής ερώτηση για τις διαστημικές αποστολές" Με όλα αυτά τα χρήματα για τις διαστημικές αποστολές δεν θα μπορούσαν να κατασκευάσουν 10.000 νοσοκομεία;" Έμεινα έκπληκτος. Ήταν μία τόσο απλή σκέψη που ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου αυτό το πράγμα και από τότε έχω αλλάξει φιλοσοφία. Πριν από αυτό το συμβάν σίγουρα θα ψήφιζα 5 και 6.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που να δεις πόσα νοσοκομεία θα κατασκευαστούν με τα λεφτά που πετάγονται σε όπλα, ποδοσφαιρικές μεταγραφές και στις τράπεζες :wink:

Ωστόσο τα νοσοκομεία είναι εξοπλισμένα με διαστημική τεχνολογία, όπως κρεβάτια για εγκαύματα και συστήματα παροχής ινσουλίνης εμπνευσμένα από διαστημικά οχήματα, όχι στρατιωτική ή ποδοσφαιρική ή τραπεζική :wink:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα. Η αστρονομία είναι η επιστήμη του μέλλοντος... Ποιος ξέρει τι τεχνολογική προοδος θα υπάρξει λόγω αυτής...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ψηφίζω το 2 και το 3 και εξηγώ. Λίγους μήνες πιο πριν συζητούσα με έναν θείο μου μοναχό και έκανε κάποια στιγμή την εξής ερώτηση για τις διαστημικές αποστολές" Με όλα αυτά τα χρήματα για τις διαστημικές αποστολές δεν θα μπορούσαν να κατασκευάσουν 10.000 νοσοκομεία;" Έμεινα έκπληκτος. Ήταν μία τόσο απλή σκέψη που ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου αυτό το πράγμα και από τότε έχω αλλάξει φιλοσοφία. Πριν από αυτό το συμβάν σίγουρα θα ψήφιζα 5 και 6.

 

Και εγω ρωτω τον θειο σου και θελω να με απαντηση. Η περιουσια της εκκλησιας φτανει για να κατασκευαστουν 10.000.000 νοσοκομεια στον κοσμο; Μηπως περισευει κιολας; Χωρις παρεξηγηση, μια απλη σκεψη κανω και εγω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ψηφίζω το 2 και το 3 και εξηγώ. Λίγους μήνες πιο πριν συζητούσα με έναν θείο μου μοναχό και έκανε κάποια στιγμή την εξής ερώτηση για τις διαστημικές αποστολές" Με όλα αυτά τα χρήματα για τις διαστημικές αποστολές δεν θα μπορούσαν να κατασκευάσουν 10.000 νοσοκομεία;" Έμεινα έκπληκτος. Ήταν μία τόσο απλή σκέψη που ποτέ δεν είχε περάσει από το μυαλό μου αυτό το πράγμα και από τότε έχω αλλάξει φιλοσοφία. Πριν από αυτό το συμβάν σίγουρα θα ψήφιζα 5 και 6.

 

Και εγω ρωτω τον θειο σου και θελω να με απαντηση. Η περιουσια της εκκλησιας φτανει για να κατασκευαστουν 10.000.000 νοσοκομεια στον κοσμο; Μηπως περισευει κιολας; Χωρις παρεξηγηση, μια απλη σκεψη κανω και εγω.

 

Πάρα πολύ σωστός...Η επιστήμη κ η εξερεύνηση του σύμπαντος είναι πράγματα για τα οποία αξίζει να ζει ο άνθρωπος. Αναρωτιέμαι με την ίδια λογική κ με όλο το σεβασμό αν οι απανταχού θείοι σε όλο τον κόσμο προτιμούν τη μεταγραφή ενός ποδοσφαιριστή που κοστίζει όσο ένα νοσοκομείο, παρά την έρευνα κ την επιστήμη.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Πάρα πολύ σωστός...Η επιστήμη κ η εξερεύνηση του σύμπαντος είναι πράγματα για τα οποία αξίζει να ζει ο άνθρωπος. Αναρωτιέμαι με την ίδια λογική κ με όλο το σεβασμό αν οι απανταχού θείοι σε όλο τον κόσμο προτιμούν τη μεταγραφή ενός ποδοσφαιριστή που κοστίζει όσο ένα νοσοκομείο, παρά την έρευνα κ την επιστήμη.

 

είναι τρελό και μόνο να συγκρίνονται τα κονδύλια προς την επιστήμη, με οποιαδήποτε άλλα κονδύλια, πλην των πλέον απαραίτητων (νοσοκομεία, σχολεία, καλλιέργειες, κλπ)

 

ειδικά τη στιγμή που υπάρχουν άπειρα χρήματα που ξοδεύονται σε όπλα, τηλεοπτικά δικαιώματα, reality show, ναρκωτικά, κλπ

 

το θέμα με τις διαστημικές αποστολές δεν είναι αν στο μέλλον θα εκτελούνται, αλλά ΠΟΤΕ η τωρινά αποκαλούμενη διαστημική αποστολή (πχ επανδρωμένο ταξίδι στον Άρη) θα γίνει καθημερινή ρουτίνα για το μέσο άνθρωπο (πχ οικογενειακό weekend στον Άρη)

 

Είναι νομοτελειακό γεγονός κάποτε να συμβεί

 

Βέβαια όταν συμβεί, η έννοια διαστημική αποστολή θα έχει αντικατασταθεί από κάτι άλλο (πχ μεγαλύτερες αποστάσεις, κ.α.) οπότε το ερώτημα θα παραμένει ίδιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης