Jump to content

Οι Αστερισμοί στην σημερινή εποχή... πως τους φαντάζεστε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προηγούμενη παρατήρηση που είχαμε βγει έξω με τον Θανάση προσπαθούσαμε να κάνουμε συσχετίσεις με το πως θα μπορούσαν να μοιάζουν οι Αστερισμοί στην Σημερινή εποχή... με τα αντικείμενα του Τώρα και του Σήμερα...

 

 

Οπότε προέκυψε το ερώτημα:

 

 

Πως τους φαντάζεστε Αστερισμούς με τα αντικείμενα ή με Μορφές της Εποχής μας;

 

 

 

 

 

 

 

Ορισμένοι άγραφοι κανόνες

Μπορούμε να φτιάξουμε οτι σχήμα θέλουμε και με όποια μορφή θέλουμε, βέβαια εαν μπορούμε να φτιάξουμε Αντικείμενα του Σήμερα με βάση τους γνωστούς Αστερισμούς θα ήταν ακόμα καλύτερο.

 

Επίσης καλό θα ήταν και κάποιοι απο τους Αστερισμούς να έχουν κάποια συσχέτιση με κάποιους άλλους Αστερισμούς ώστε να δένει καλύτερα "ο Μύθος" τους :wink:

 

Αν μπορει κανείς να φτιάξει και χάρτη με τα Αστερια του Αστερισμού του θα ήταν πολύ ωραίο.

 

 

 

 

 

Θα ανεβάσω αργότερα μερικά σχήματα πο έχω στο Μυαλό μου.

Προς το παρον να σας πω ότι:

ο Αστερισμός της Λύρας θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός της Ηλεκτρικής Κιθάρας.

 

ο Αστερισμός του Κύκνου θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός του F22-Raptor ή του Διαστημικού Λεωφορείου ή του Concorde.

 

έρχονται και άλλα μαζί με φωτογραφίες... περιμένω και τα δικά σας :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο Αστερισμός της Λύρας θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός της Ηλεκτρικής Κιθάρας.

Lyra.thumb.jpg.64c235c9bad96515bd2cdd85cd062b8a.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο Αστερισμός του Κύκνου θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός του F22-Raptor

Cygnus.thumb.jpg.201508cb26196583df8462b8faf4fef0.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο θέμα Βασίλη και δυσκολούτσικο. Μόνο κάποιος με καλλιτεχνική φλέβα και αρτηρία φαντασίας θα το σκεφτόταν. Η επίδραση του περιβάλλοντος των Ιονίων νήσων στο γονιδίωμα. :)

Εγώ πασχίζω να μάθω όλους ώς έχουν. Θα αργήσω να απάντήσω. Έπειτα σε ουρανό με mag4 λίαν επιεικώς τι να φανταστώ :-k

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο κάποιος με καλλιτεχνική φλέβα και αρτηρία φαντασίας θα το σκεφτόταν.
Πολλή φαντασία τώρα τελευταία στο αστρονομικό μας φόρουμ..... Ελευθερία λόγου θα πει κάποιος. Οκ... Από ουσία πάσχουμε, όχι από ελευθερία.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατι να μην έχουμε Φαντασία... ιδικά όταν περνάμε τόσες ώρες κάτω απο τον Νυχτερινό Ουρανό :P :P

Δημήτρη πες ότι πότε δεν σκέφτηκες με τι άλλο μπορεί να σχηματίζουν τα Άστρα... ή ότι ποτέ δεν σχημάτισες κάποιο δικό σου Αστερισμό =;

 

anyway... συνεχίζω με τον Αστερισμό του Κόρακα, ο οποίος στην εποχή μας θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός του Βιβλίου ή ο Αστερισμός του Laptop.

Corvus.jpg.6ddf11e29730204d2f71d963c81c2706.jpg

Corvus_laptop.jpg.009f53ba3893e8a91c6e2a96335748ba.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βλέπω ουσία Δημήτρη σε πολλά θέματα του forum. Αν εννοείς το τεχνικό τμήμα της παρατήρησης θα το τραβήξτε μπροστά οι εμπειρότεροι. Έτσι θα μάθουμε και εμείς οι νεοφώτιστοι (ερασιτέχνες είμαστε άλλωστε και όχι επαγγελματίες). Διάβασα όλες τις συζητήσεις από την αρχή και κράτησα σημειώσεις σε πολλά θέματα για να τα παρατηρήσω χωρίς να ρωτώ θέματα που έχουν συζητηθεί ξανά. Προτρέπω μάλιστα και όσους μπαίνουν να το κάνουν. Οι παρατηρήσεις του Γιώργου, οι επεξηγήσεις του Στέφανου και όλων... δεν απαριθμώ γιατί θα γεμίσει η σελίδα. Μου άρεσε το θέμα του Βασίλη και το έγραψα. Αυτό και πάντα με καλή προαίρεση.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μπορουσες να πει οτι η κασιοππη μοιαζε με 3, w ή ε η με μια αστραπη λογω του ζιγκ-ζαγκ σχηματος που εχει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα μπορουσες να πει οτι η κασιοππη μοιαζε με 3, w ή ε η με μια αστραπη λογω του ζιγκ-ζαγκ σχηματος που εχει
Ακριβώς έτσι Κώστα, αφου να φανταστείς το πρώτο πράγμα που λέμε σε όσους ερχονται στις Δημόσιες παρατηρήσεις που διοργανώνουμε είναι ότι τον Αστερισμό της Κασσιώπης μπορούν να τον εντοπίσουν εύκολα γιατί μοιάζει με Σ, Μ, Ε, W κτλ.

 

 

Εγώ πάντως θα πάω την φαντασία ένα βήμα πιο πάνω :P ο λόγος φυσικά είναι οφθαλμοφανές 8)

 

 

 

 

 

 

ΥΣ

Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς με το Θέμα, αλλά μου αρέσει να γράφω τις σκέψεις μου, εξάλλου αφου δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζί παρατήρηση σε κάποιο Βουνό, μπορούμε να γράφουμε εδώ τις σκέψεις μας και τις ανησυχίες μας... ΤΙ το έχουμε το κοινό πάθος για τον Νυχτερινό Ουρανό!!!

Cassiopi_corfu_0.thumb.jpg.aee1d43651ba6fb8fdec73d98159cfd5.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη θεικό topic!!

 

+1!!! Βασίλη φανταστικό topic, θα συμφωνήσω με χίλια!!

 

Όσο για τα σχόλια για την έλλειψη ουσίας κλπ...να υπενθυμίσω απλώς ότι...είμαστε όλοι ερασιτέχνες! Δηλαδή αν είμασταν επαγγελματίες τι θα γινόταν; Χαλαρώστε λίγο και ξεφύγετε και λιγάκι, καλό κάνει, κακό ΔΕΝ κάνει.

Την ξύλινη γλώσσα και την μονομέρεια...ουδείς συμπάθησε ποτέ! :-note :roll: Με το συμπάθειο! :D

 

Μπράβο Βασίλη φιλαράκι για την συνεχόμενη πρωτοτυπία! =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη ,αυτή είναι μια γνωστή συνήθεια των ερασιτεχνών αστρονόμων να παρομοιάζουν τους αστερισμούς με κάτι πιο εμφανες! Για παράδειγμα όταν δείχνεις τον Ωρίωνα γίνεται πιο ευκολο αν τον παρομοιάσεις με παπιγιον , τον Τοξότη με τσαγιέρα , τον Σκορπιό με τσουγκράνα , τον Κηφέα με σπιτάκι την Μ. Αρκτο με κατσαρόλα τους Διδύμους με δύο άντρες που χορεύουν συρτάκι κ.α Δηλαδή φέρνουμε στα μέτρα μας τους σχηματισμούς των αστέρων ταυτίζοντάς τους με αντικείμενα της σύγχρονης εποχής για να τους κατανοήσουμε καλύτερα.

Αυτό σημαίνει ζωντανή αστρονομία-ουρανογραφία δηλαδή σχήματα αστερισμών που ανταποκρίνονται στις εικόνες και τις παραστάσεις του σύγχρονου ανθρώπου.

Ωραίο θέμα Βασίλη!!:D

 

Εμένα πάλι ο αστερισμός της Λύρας μου θυμίζει χασαπομάχαιρο :D :D :D :-({|= :cheesy:

.thumb.jpg.3ad801fa21603382159dffcc940388cc.jpg

.jpg.29bbc8c9ebbe3f6697a6985e6192b07c.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ξύλινη γλώσσα και την μονομέρεια...ουδείς συμπάθησε ποτέ! :-note :roll: Με το συμπάθειο! :D
Καμία ξύλινη γλώσσα. Λεπτομέρειες σε π.μ. Και στη τελική, υπάρχει το γνωστό θέμα της Τέχνης και της Φαντασίας. Δε χρειάζεται να γεμίζουμε χώρο με τα παράγωγα της φαντασίας του καθενός μας.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, κατανοώ την δυσανασχέτηση σου με το Θέμα αλλά δ εν έχει σχέση το συγκεκριμένο με την Τέχνη αφού είναι καθαρά Παρατηρησιακό!

Όπως και αν το κάνουμε όλοι μας βλέπουμε άλλα σχήματα στους Αστερισμούς ώστε να κάνουμε συσχετίσεις για να θυμόμαστε τις περιοχές του Ουρανού, ποιος δεν χρησιμοποιεί Γεωμετρικά σχήματα για να ορίσει κάποιους Αστερισμούς;;

Ποιος δεν έχει δει τον Κύκνο σαν Σταυρό, τον Πήγασο σαν Τετράγωνο, Τον Ηρακλή και τον Κόρακα σαν Τραπέζιο, την Μεγάλη Άρκτο σαν Κατσαρόλα-Ταψί-Ρακέτα-Χαρταετό-Μπαλντα-κ.τ.λ ή Ποιος δεν βλέπει τα Τρίγωνα... όπως είναι το Θερινό Τρίγωνο ή το Χειμερινό Τρίγωνο; Όποιος μου πει πιο είναι το Εαρινό Τρίγωνο Κερδίζει 1ώρα παρατήρησης με το 16αρι στην 5ΠΣΕΕ!! :mrgreen:

 

Μετο συγκεκριμένο Θέμα μπορείς να βγάλεις πολύ ωραία συμπεράσματα... είτε για τα επίπεδα φωτορύπανσης στην εκάστοτε περιοχή... άλλο να βλέπεις έναν Σταυρό στον Κύκνο δηλαδή τα πιο φωτεινά Αστέρια και άλλο βλέπεις όλον το Κύκνο ή ότι άλλο νομίζεις ότι μπορεί να μοιάζει! όπως και άλλο να βλέπεις μια Κατσαρόλα και άλλο μια Αρκούδα!! είτε μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κατά πόσο ο καθένας γνωρίζει τους Αστερισμός και πως τους αντιλαμβάνεται.

 

Όπως με το συγκεκριμένο Θέμα μπορούμε να μάθουμε/πούμε/δούμε κάποιες Αναπαραστάσεις τις οποιές δεν τις είχαμε σκεφτεί πότε και οι οποίες ίσως μας βοηθήσουν να αναγνωρίσουμε εμείς κάποιον Αστερισμό πιο καλά/γρήγορα είτε να πούμε αυτόν τον παραλληλισμό/συσχετισμό σε κάποιον φίλο μας ο οποιός δεν έχει ιδέα από Νυχτερινό ουρανό... π.χ σε διάφορα μαθήματα ερ.αστρονομίας που έχουμε κάνει εδώ στην Κέρκυρα συχνά κάνουμε συσχετισμούς κάποιον Αστερισμών με κάποια γνώριμα αντικείμενα ώστε ο κόσμος να μπορεί να τα κατανοήσει καλύτερα!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάχυς- Αρκτούρος- Βασιλίσκος

 

ΥΓ: Ο George Lovi όριζε τον Denebola αντί του Regulus

 

ΥΓ2: Μπορείς να φέρεις το 16'' εδώ;

 

ΥΓ3: Συγκινούμαι που γράφετε την Τέχνη με κεφαλαίο! =D>

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάχυς- Αρκτούρος- Βασιλίσκος
Αμέσως εσύ... μην χάσεις :lol: :lol:

Σου χρωστάω 1ώρα παρατήρησης!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να φανταστούμε και πολύ περισσότερο να σχεδιάσουμε τους αστερισμούς διαφορετικά από ό,τι έχουν σχεδιαστεί από την ιστορία και λαογραφία.

Τέτοιοι "μοντερνισμοί" δεν θεωρώ πως εξυπηρετούν σε τίποτα όπως και απαράδεκτες μεταφράσεις αστερισμών στη νεοελληνική γλώσσα (βλέπε "Μεγάλος Σκύλος" μπλιάχ!!! "Αλογάκι" ξαναμπλιάχ!!! και "Κυψέλη" παλιματαξαναμπλιαχ αντί του σωστού "Φάτνη").

Ένα θέμα ο ουρανός και οι αστερισμοί στη λαογραφία θα ήταν ενδιαφέρον το παρόν προσωπικά δεν το βρίσκω ενδιαφέρον.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα θέμα ο ουρανός και οι αστερισμοί στη λαογραφία θα ήταν ενδιαφέρον
Εδώ με βρίσκεις σύμφωνο.

 

 

Ναι έχεις δίκιο ίσως πρόκειται για "μοντερνισμό", δεν το σκέφτηκα έτσι στην αρχή, απλά ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις με την υπόλοιπη παρέα, αυτός είναι και ο λόγος που το άνοιξα.

Anyway καλά να είμαστε, καθαρούς ουρανούς να έχουμε... και αν ανοίγουμε και κανένα Θέμα στις συννεφιασμένες βραδιές δεν χάθηκε και ο κόσμος :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, το Σύμπαν της Τέχνης είναι ΓΕΜΑΤΟ υπέροχες καλλιτεχνικές αναπαραστάσεις αστερισμών από παλαιούς ιστορικούς άτλαντες, ιδίως στις πρώτες 150 σελίδες. Ωστόσο η συμμετοχή σε εκείνη την προσπάθεια ήταν μηδαμινή! Ενώ το δικό σου θέμα είχε ανταπόκριση και εύλογα δεν μπορεί να θεωρηθεί αδιάφορο, το ακριβώς αντίθετο. Αλλά αν μια άλλη προσέγγιση των αστερισμών είναι περισσότερο ενδιαφέρουσα για κάποιον εξ ημών δεν μας εμποδίζει κανείς να ανοίξουμε ένα θέμα γι' αυτό καταδεικνύοντας εμπράκτως το γνήσιο και αγνό μας ενδιαφέρον.

Εμένα ο αετός μου θύμιζε F-104, κάτι που οφείλεται μάλλον στο χάσμα γεννεών που μας χωρίζει. :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στάχυς- Αρκτούρος- Βασιλίσκος
Αμέσως εσύ... μην χάσεις :lol: :lol:

Σου χρωστάω 1ώρα παρατήρησης!

 

Βασίλη, είναι αμαρτία να πάει χαμένη αυτή η 1 ώρα στην ΠΣΕΕ... :(

Αν καταφέρω να δωροδοκήσω τον κ. Κοκκώλη, δέχεσαι να πάρω τη θέση του; :P

 

Εμένα πάλι μου αρέσει το θέμα! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ μπαναλ πια αυτες οι βασιλισσες!

Νομιζω οτι μονο μια σαν τη γνωστη κοπελα αξιζει να φερει τον τιτλο του αστερισμου γι' αυτο προτεινω αλλαγη σε αστερισμο της Στικουδη!

Ουτως η αλλως η κοπελα ειναι απο αλλο πλανητη! :P

 

1965788496_NewCasiopeia.jpg.dce9c0568bd460ac086af8d246e02751.jpg

Αστερισμος της Στικουδη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάντως από ανθρώπινες μορφές θα έβαζα μόνο τον αστερισμό του Ωρίωνα σαν "ο Άνθρωπος", θεωρώ ότι δεν αξίζουμε σαν είδος να έχουμε άλλη θέση στον Ουρανό... πάρα την θέση του Κυνηγού =;

 

Σαν είδος έχουμε απομακρυνθεί τόσο απο την φύση όπου όσο όμορφοι και αν είμαστε όσα καλά και έχουμε κάνει η θέση στον Ουρανό ΔΕΝ μας αξίζει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν έβαλες το νήμα Βασίλη, σκέφτηκα να ψάξω την διπλη έλικα του DNA στον ουρανό. Την βρήκα έτοιμη σε άλλο νήμα του forum και την μεταφέρω, κλεμμένη εδώ.

Υ.Γ. Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ εστι αμαρτία. Υπόσχομαι να την δώ στον ουρανό και να την καταθέσω... πρωτότυπα αυτή τη φορά.

mod_constellations_500.jpg.7b51e1ee96521746d1731ae8d32a080f.jpg

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν έβαλες το νήμα Βασίλη, σκέφτηκα να ψάξω την διπλη έλικα του DNA στον ουρανό.

Αλέξη, η διπλή έλικα του DNA θα μπορούσε να είναι ο Αστερισμός της Υδρας :wink: :mrgreen:

Ωραία φώτο :P

 

 

 

 

 

ΥΣ

Υδρας

για κάποιον λόγο δεν δουλεύει το url, http://en.wikipedia.org/wiki/Hydra_(constellation) ίσως εξαιτίας της ()

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης