Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφερομαι κυριως στους νεους καθως οι παλαιοτεροι δεν θα αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα.Εγω σαν πρωταρης πρεπει να εχω παντα ενα σημειο αναφορας συνηθως απο εκει π κανω την παρατηρηση και απο αυτα που βλεπω.Επειδη το μπαλκονι του σπιτιου μου βλεπει το Βορειοδυτικο τμημα του ουρανου,εχω μια καλη εικονα της Μεγαλης Αρκτου οποτε ξεκινωντας απο εκει και χρησιμοποιωντας το Starry Nights της Orion, που ηρθε μαζι με το XT8 (και που δειχνει τροχιες πλανητων,αστερων κτλπ real time ) , μπορω και εντωπιζω διαφορα αντικειμενα.

Εσεις?

Ευχαριστω

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη (ελπίζω να μάντεψα σωστα το όνομα) όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε πο κάποιο μπαλκόνι, αλάνα, παραλία κτλ κάνοντας μικρά αστροάλματα, τριγωνάκια, τετραγωνα κτλ απο τα πιο φωτεινά αστέρια προς κάποια άλλα άγνωστα φωτεινά αστέρια και σιγά σιγά τα μάθαμε όλα :mrgreen:

Ο τόπος που περιγράφεις είναι μια χαρά απλά θα έλεγα σιγά σιγά να αφήνεις το μπαλκόνι και να δίνεις στον εαυτό σου περισσότερο ουρανό αφού υπάρχουν πολύ θησαυροί κριμένοι εκεί εξω και δεν είναι όλοι τους Βορειοδυτικά :wink:

 

Καλή συνέχεια... :P

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρηγόρη (ελπίζω να μάντεψα σωστα το όνομα) όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε πο κάποιο μπαλκόνι, αλάνα, παραλία κτλ κάνοντας μικρά αστροάλματα, τριγωνάκια, τετραγωνα κτλ απο τα πιο φωτεινά αστέρια προς κάποια άλλα άγνωστα φωτεινά αστέρια και σιγά σιγά τα μάθαμε όλα :mrgreen:

Ο τόπος που περιγράφεις είναι μια χαρά απλά θα έλεγα σιγά σιγά να αφήνεις το μπαλκόνι και να δίνεις στον εαυτό σου περισσότερο ουρανό αφού υπάρχουν πολύ θησαυροί κριμένοι εκεί εξω και δεν είναι όλοι τους Βορειοδυτικά :wink:

 

Καλή συνέχεια... :P

Σωστα το μαντεψες φιλε μου.Και εγω ο ιδιος θα επιθυμουσα κατι τετοιο αλλα το μπαλκονι ειναι το πιο ευκολα προσβασιμο σημειο.και εχω μια συμπαθητικη οπτικη γωνια του ουρανου.δεν εχω πολυκατοικιες ακριβως μπροστα μ ωστε να καλυπτουν τον ουρανο.Μονο κατω στον οριζοντα καλυπτεται αλλα και παλι εκει επαιζε αρκετη φωτορυπανση ουτως η αλλως (ο ουρανος αποκτα ενα πορτοκαλι χρωμα)

Επειτα μπορω να χρησιμοποιησω την ταρατσα.Αλλα τοτε χανω το βορειοδυτικο τμημα καθως καλυπτεται απο την ιδια πολυκατοικια στην οποια διαμενω.Ωστοσο σκοπευω να την χρησιμοποιησω ωστε να δω για 1η φορα μια ολικη εκλειψη.

Επισης ειμαι μαθητης Λυκειου.Τελειωσα τις εξετασεις και τωρα αρχιζει η προετοιμασια για την 3η.Οποτε το να εχω αυτοκινητο και να ταξιδευω σε σημεια εκτος Αθηνας λιιιιγο δυσκολο.Τετοιες ευκαιριες σε καλοκαιρια,χριστουγεννα,πασχα κτλπ που φευγω για χωριο οπου και εχει λιγοτερη φωτορυπανση.Γενικα εχω "spots" με το πιο αξιοσημειωτο στην Καστανουσα ,(κοντα στις Σερρες [νταξ σχετικο αυτο :lol: ] .Ακομα θυμαμαι τον νυχτερινο ουρανο εκει.Ανυπομονω να ξαναπαω...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στην αρχή με το Nightwatch, το Philips Planisphere και το Planetarium for PPC (αλλά και Pocket Stars). Μετά μπήκαν στο παιχνίδι το Montly Sky Guide, το Stellarium και 4-5 βιβλία με χάρτες ακόμη. Δες- δες σου εντυπώνονται οι εικόνες. Το καλοκαιράκι στην εξοχή παίζω με το Meade MySky Plus. Και αν μπερδευτώ κάποια στιγμή και έχω μόνο το κινητό μαζί μου, τότε αναλαμβάνουν τα MobileStarChart και τώρα κυρίως το Sideralis.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στην αρχή με το Nightwatch, το Philips Planisphere και το Planetarium for PPC (αλλά και Pocket Stars). Μετά μπήκαν στο παιχνίδι το Montly Sky Guide, το Stellarium και 4-5 βιβλία με χάρτες ακόμη. Δες- δες σου εντυπώνονται οι εικόνες. Το καλοκαιράκι στην εξοχή παίζω με το Meade MySky Plus. Και αν μπερδευτώ κάποια στιγμή και έχω μόνο το κινητό μαζί μου, τότε αναλαμβάνουν τα MobileStarChart και τώρα κυρίως το Sideralis.

Ψιλοπραγματα :lol:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H σημερινη μερα,αν και δεν ειχε τρελα αποτελεσματα μπορω να πω ομως οτι ειχε θετικη "επιδραση".Απο νωρις το απογευμα εφτιαχνα χαρτες με καποια σημεια αναφορας.Ειτε την Μ.Αρκτο η τον Αρκτουρο.Ξεκινωντας την 1η φορα να δω αν αυτο που ειχα φτιαξει ανταποκρινοταν στη πραγματικοτητα ξεκινησα απο τη Μ.Αρκτο.Στην αρχη τσεκαρα να δω αν οι θεσεις στο χαρτη π ειχα σχεδιασει νωριτερα ηταν οι σωστες.Και ηταν.Οποτε αρχιζα να "μετακινουμε" προς τον στοχο μου.Το M13.Εψαχνα αρκετη ωρα στον ουρανο.Πολυ απο αυτην την περασα χωρις το τηλεσκοπιο.Και τελικα καταλαβα οτι κοιταζα σε λαθος σημειο. :( :( .Και αυριο μερα ειναι,και ευελπιστω να καταφερω να παρω μια γευση.Πριν φυγω και μαζεψω τα πραγματα εκατσα 10 λεπτα πηρα χαρτι και στυλο και αρχιζα και σχεδιαζα τα αστρα οπως τα εβλεπα.Αρχιζω σιγα σιγα και μαθαινω τι ειναι τι. :D :D .Ωστοσο εφαγα αρκετη ωρα- ψαχνωντας τον Ιzar.Aμα εβρισκα αυτον επειτα θα επερνα ως σημειο αναφορας αυτον και θα κατευθυνομουν -παλι- στον Μ13. :oops:
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφερομαι κυριως στους νεους καθως οι παλαιοτεροι δεν θα αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα.Εγω σαν πρωταρης πρεπει να εχω παντα ενα σημειο αναφορας συνηθως απο εκει π κανω την παρατηρηση και απο αυτα που βλεπω.Επειδη το μπαλκονι του σπιτιου μου βλεπει το Βορειοδυτικο τμημα του ουρανου,εχω μια καλη εικονα της Μεγαλης Αρκτου οποτε ξεκινωντας απο εκει και χρησιμοποιωντας το Starry Nights της Orion, που ηρθε μαζι με το XT8 (και που δειχνει τροχιες πλανητων,αστερων κτλπ real time ) , μπορω και εντωπιζω διαφορα αντικειμενα.

Εσεις?

Ευχαριστω

 

 

Προσωπικά, στην αρχή είχα ως οδηγό μου το Nightwatch..Αργότερα απέκτησα ένα αστρονομικό επιπεδόσφαιρο και εγκατέστησα το stellarium στον υπολογιστή μου..Είναι λίγα τα εφόδια αλλά δεν κάνω πολύ συχνά αστρονομικές παρατηρήσεις λόγω υποχρεώσεων και άσχημων καιρικών συνθηκών..Όποτε μου είναι αρκετά ώστε να προσανατολιθώ..Βέβαια να μην παραλείψω ότι η εκμάθηση των μοιρών με την παλάμη ήταν χρήσιμο εργαλείο για μένα.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης