Jump to content

Πειραματική έρευνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !!!

Είμαι μαθητής Λυκείου και ενδιαφέρομαι να κάνω τώρα το καλοκαίρι μία πειραματική έρευνα με θέμα το διάστημα. Ωστόσο δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα θέμα το οποίο όμως να είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να πραγματοποιηθεί πραγματικό πείραμα, αλλά παράλληλα να είναι και ενδιαφέρον. Μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με την παρατήρηση πλανητών και θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι. Σας έχω πραγματικά ανάγκη !!!!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Αντώνη, και καλωσόρισες στο Astrovox

 

Θα μπορούσες να ασχοληθείς με την κατανόηση & την αντίληψη της τροχιάς ή την κίνηση των Πλανητών ή της Σελήνης αλλά και της ίδιας της Γης... πχ πως την αντιλαμβάνεσαι εσυ (σαν γνώστης) και πως την αντιλαμβάνεται ένας κοινός παρατηρητης.

 

Το θέμα που έχεις βάλει "πειραματική έρευνα με θέμα το διάστημα" είναι τεράστιο και περιλαμβάνει τα πάντα!!!

Εσύ τι ακριβός θα ήθελες να κάνεις; Για το Λύκειο είναι ή για εσένα;

 

 

Εαν θες μπορείς να ασχοληθείς με την μέτρηση της απόστασης του Ήλιου, της Σελήνης, με την καμπυλότητα της Γης.

Μπορείς να ασχοληθείς με τις εκλάμψεις του Ήλιου και πως μας επηρεάζουν. Πως επηρεάζεται το κλίμα απο αυτόν.

Με πιθανούς κινδύνους απο Αστεροειδείς και πως μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε ή να τους αντιληφθούμε.

 

Όπως είπα είναι πάρα παλά τα θέματα που μπορείς να ασχοληθείς, είμαι σίγουρος ότι και οι υπόλοιποι φίλοι εδω στο φόρουμ θα σου γράψουν αρκετά.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ καταρχάς για την ανταπόκριση !!! Μου άρεσαν τα θέματα που πρότεινες, αλλά θα ήθελα να είναι ακόμα πιο ενδιαφέροντα και κυρίως με χρήση πειράματος. Βασικά επειδή πρόκειται για έναν διαγωνισμό αστρονομίας θα ήθελα να παρουσιάσω μία αξιοπρεπής έρευνα και γι' αυτό θα ήθελα κάτι πρωτότυπο αλλά παράλληλα και πρακτικό και ωραίο....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα μπορούν να είναι αξιοπρεπή, πρωτότυπα, πρακτικά και ωραία... το Θέμα είναι να πως θα δέσειςσωστά και πως θα τα παρουσιάσεις :wink: Εγω πάντως δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο όμορφο απ'το να επαληθεύσω το πείραμα του Ερατοσθένη αλλά αυτό ισχύει για έμενα.

 

Αφου σου αρέσουν οι Πλανήτες μπορείς να ασχοληθείς με την κίνηση κίνηση των δορυφόρων γύρω απο αυτούς, κάνοντας καταγραφές και υπολογισμούς καθώς και τις ταχύτητες περιφοράς τους, μπορείς να ασχοληθείς με φασματοσκοπία και να υπολογίσεις από τι στοιχεία αποτελούνται.Μπορείς να κάνεις μετρήσεις και υπολογισμούς στην μεγάλη ερυθρά κηλίδα του Δία.

Να υπολογίσεις την έκταση των δακτυλιδιών του Κρόνου.

Να μετρήσεις την ακτίνα των κρατήρων της Σελήνης ή και το ύψος αυτών.

Να υπολογίσεις την λίκνιση της Σελήνης, τα μεγέθη των παλιρροιών της σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Διάρκεια ζωής ενος άστρου και πως αυτο μπορεί να μας επηρεάσει.

κ.α

 

Και φυσικά μετα μπορείς να ασχοληθείς με Θεωρίες...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία αυτά που προτείνει ο Βασίλης !

 

Έχεις πρόσβαση σε κάποιο εξοπλισμό ;

 

Πιστεύω θα μετρήσιε καλύτερα για εσένα αν πάρεις δικό σου υλικό για μελέτη .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο εξοπλισμο μπορω να βοηθησω (αναλογα και με το ωραριο στην δουλεια μου) και εγω μιας και και εγω μενω κεφαλονια. επισης κοιτα να δεις αν μπορεις να ελθεις σε επαφη με το αστεροσκοπιο στον αινο. μια ερωτηση στην νομαρχια ή το δημαρχειο θα βοηθησει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας !!!Εγώ θα έλεγα να κάνω μία απόδειξη αλλά πώς θα μπορούσε αυτό να γίνει ενδιαφέρον, αφού μία απόδειξη δεν ισουται με μία έρευνα σε κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα πείραμα που πιστεύω μπορείς να το κάνεις εύκολα και έχει να κάνει με την πλανητική τροχιά της Γης. Μπορείς να μετρήσεις τον πραγματικό ηλιακό χρόνο που κάνει η Γη και τις διακυμάνσεις του λόγω της κλίσης του άξονα και του νόμου του Kepler. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι 1 ηλιακό ρολόι.

 

Αφού το τοποθετήσεις σημειώνεις το πού βρίσκεται η σκιά του ήλιου εκείνη τη στιγμή και ξεκινάς με ένα χρονόμετρο να μετράς το χρόνο.

 

Την επόμενη μέρα παρατηρείς πότε θα φτάσει η σκιά του Ήλιου σε αυτό το σημείο και σημειώνεις το χρόνο. Θα δεις ότι ο χρόνος που πέρασε δεν είναι 24 (μέσος ηλιακός χρόνος) ώρες αλλά κάτι περισσότερο ή λιγότερο.

 

Κάνοντας την ίδια μέτρηση μετά από 2 μήνες θα δεις ότι ο χρόνος αυτός είναι διαφορετικός. Αυτό συμβαίνει λόγω αλλαγής της κλίσης του άξονα της Γης αλλά και της απόστασης που βρίσκεται από τον Ήλιο (περιήλιο, αφήλιο). Δεν ξέρω πόσο χρόνο έχεις για να κάνεις την εργασία αλλά μπορείς να πας το πείραμα ένα βήμα παραπάνω και να πάρεις μετρήσεις για κάθε μήνα για παράδειγμα και να φτιάξεις ένα γράφημα σημειώσεις ποιο μήνα η Γη κινείται γρηγορότερα και ποιο αργότερα.

 

Έτσι μελετώντας και λίγο το νόμο του kepler να πεις ότι η Γη κινείται (και κατά επέκταση και όλοι οι πλανήτες του ηλιακού συστήματος) σε ελλειπτική τροχιά λόγω του ότι κινείται γρηγορότερα όταν είναι πιο κοντά στον Ήλιο και αργότερα όταν είναι πιο μακριά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης