Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να σας κανω μια ερωτηση....? :? το τηλεσκοπιο ηρθε εχω και ενα barlow televue 2X οπου κανω μεγενθυση 180X...ομως οταν βλεπω τον Δια στα 180X εχει μια οριζοντια φωτεινη γραμμη σε ολο το οπτικο πεδιο..... 8-[ γιατι γινεται αυτο?? και επισεις το διαγωνιο πρισμα λεει για επιγεια παρατηρηση...δηλαδη για ουρανια τι να κανω? να το βγαζω? #-o με αλλο προσοφθαλμιο παλι των 10mm αλλα πιο ακριβο θα εχει διαφορα?

 

Υ.Γ πηρα και το βιβλιο nightwatcer..πιο πολυ σκεφτομουν το βιβλιο να διαβασω παρα να δω με το τηλεσκοπιο ειναι πραγματικα πολυ καλο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θύμισέ μας, ποιό τηλεσκόπιο πήρες τελικά; Και ο διαγώνιος είναι ανορθωτικός 45 μοιρών;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την επίγεια είσαι ικανοποιημένος;

Η γραμμή -αν εννοείς αυτό που φαντάζομαι- μπορεί να οφείλεται στο διαγώνιο (από μη επιστρωμένες επιφάνειες των πρισμάτων), τους φακούς (Super SW= Kellner μέτριας ποιότητας), ή σε θολό αντικειμενικό (υγρασία).

Μάλλον πρόκειται για τα 1+2.

Και τα γυαλιά μου πάντως παράγουν φωτεινές γραμμές όταν θαμπώνουν από υγρασία.

Δες αν είναι καθαροί οι φακοί και μην τους ακουμπήσεις.

Πάρε κάποια στιγμή έναν διαγώνιο 90 μοιρών, κατά προτίμηση κατοπτρικό, όχι πρισματικό. Αυτός θα είναι ο αστρονομικός σου, ο 45 ο επίγειός σου.

Αργότερα αγοράζεις και κάποιον καλύτερο φακό, κάποιον Plossl 20-25mm, έναν Zoom Hyperion ή Celestron, ή κάποιον SWA 68-70 μοιρών.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο επιγεια ναι μια χαρα....μπορεις να μου στειλεις εναν διαγωνιο να κανει δουλεια..? 8-[ δεν εχω δει κανεναν να λεει οτι κανει για παρατηρηση ουρανου,,, :-s σε ευχαριστω για την απαντηση!! :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης